Kripto Paraların Vergilendirilmesi
3 Ocak 2022

Kripto Para Nedir?

Kripto para birimleri kriptografi temelli blokzinciri olarak adlandırılan bir yapı kullanılarak oluşturulan, fiziksel varlıkları olmayan, herhangi bir merkezi bulunmayan, herhangi bir otorite tarafından kontrol edilmeyen, taraflar arası hızlı ve düşük maliyetli ve güvenli bir para transferi sağlayan, elektronik ortamlarda işlem gören sanal para birimleri olarak tanımlanmaktadır. Kripto paralar mevcut sistemde olduğu gibi, basılan bir kâğıt para değil madenciler tarafından yaratılan bir sanal paradır. Kripto para, üçüncü kişi olarak belirtilen aracıları ortadan kaldırmakta ve para kontrolünü tamamen kişiye yüklemektedir. Kripto para işlemleri, merkezi bir otoriteye bağlı olmayan, anonim kullanıcılı ve günümüzün en güvenli blokzincir ağ yapısını kullanmaktadır.

  • Kripto paralar, aracılardan bağımsız olarak eşler arası işlemleri kolaylaştırmak için geliştirilmiş olup, coin olarak adlandırılan birimleri de bulunmaktadır. Bu coinler fiziksel değil, dijitallerdir. Bir kripto parayı günümüz koşullarında bankadan çekilmesi mümkün olmayıp, ancak başka bir tarafa transferi söz konusudur. Kripto paranın var olduğu ve kime ait olduğunun tek kanıtı, Blokzincirdeki kriptopara işlemleri kaydıdır. Bu kayıtta muhasebe defterine benzer olarak blok zincirde dağıtılmış ve herkese açık kripto para kayıtları bulunur.
  • Bir kripto paranın eşler arası değişim aracı olarak işlev görmesi için kripto paranın sahiplik durumunun takip edileceği bir hesap defteri bulunmalıdır. Kripto paralar için bu hesap defterine blok zincir kullanılarak erişilir.
  • Hesap defteri düzenleyen taraflar genel olarak madenciler olarak adlandırılırlar. Takas kurumu gibi hareket ederek işlemleri onaylarlar ve muhasebeciler gibi hesap defterinde güncelleme yapabilirler.

Devamını oku…

Bu makaleyi beğendiniz mi? Hemen paylaşın.

Finansal Eksen