Açık Bankacılık Nedir?
25 Mart 2020

Açık Bankacılık Nedir ?

Asıl ismi “Open Banking” olan açık bankacılık, müşterilere yönelik finansal bilgilerin diğer bir şirket ile paylaşılarak, müşteriye yönelik bankacılık ve finansal hizmetlerinin sunulmasıdır. Bu sunulma, API’ler sayesinde gerçekleşmektedir.

Bu ağlar sayesinde kullanıcılar güvenli şekilde ağdaki diğer tüm finansal kuruluşlarla verilerini paylaşabilir, böylelikle işlemlerini çok daha hızlı, düşük maliyetle gerçekleştirebilir. Finansal kuruluşlar da müşterilerine ihtiyaçlarına en uygun ürün ve hizmeti sunma şansını elde eder.

API(Application Programming Interface)

Açık bankacılık, API aracılığıyla gerçekleşmektedir. API’ler sayesinde finansal kuruluşların tüm verilerine ulaşım imkânı sağlanmaktadır.

API, bir çeşit ağ sistemidir. Bu ağ sistemi, müşterilerin güvenli bir şekilde sistem içerisinde yer alarak tüm bankacılık ve finansal hizmetlerini gerçekleştirmesine yardımcı olmaktadır. Var olan bir yazılımın başka bir yazılımı kullanabilmesi için gerekli olan işlemlerden oluşan ara yüzlerdir

API ile bir platformda ve uygulamadaki bir özelliği, kendi geliştiriyor olunan bir uygulamaya veya internet sitesine de entegre edilebilmektedir.

Düzenlemeler

Açık bankacılık, ilk olarak Avrupa Ödeme Sistemleri Direktifi 2(PSD) ile 2015 yılında gündeme gelmiştir.

Ülkemizde ise ilk olarak 7192 sayılı “6493 sayılı Ödeme ve Menkul Mutabakat Sistemleri, Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun’da Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun” ile düzenlenmiştir

Bildiğiniz üzere çalıştığınız bankalarda uzun yıllardır birikmiş olan finansal bilgileriniz mevcut. Bu finansal bilgiler nedir derseniz; hizmet aldığınız firmaların hangileri olduğundan, aylık yaptığımız gıda harcamalarının ne kadar olduğuna kadar bir çok bilgiyi sayabiliriz.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Hemen paylaşın.

Finansal Eksen