Dış Ticaret ve Girişim Sermayesi Bülteni No:1
9 Aralık 2020

Stratejik Yönetim Danışmanlığı ve Dış Ticaret Hizmetleri Direktörlüğü

Dünyadan Gelişmeler

 

Salesforce, 2020 Yılının En Büyük Birleşmelerinden Birine İmza Atacak

Slack, 2019 yılında 15.7 milyar dolar değerleme ile halka arz edildi. Halka arz döneminde yaşanan yükseliş trendi halka arz sonrası düşüşe geçti ve şirket 2020 yılında değerinin %40’ını kaybetti. Bu duruma rağmen Salesforce Slack’i 27.7 milyar dolar karşılığında, mega bir anlaşma yaparak satın alma kararı verdi. Salesforce, bu satın alma ile en büyük rakibi olan Microsoft’a karşı elini güçlendiriyor.

https://techcrunch.com/2020/12/01/salesforce-buys-slack

 

Küçük E-Ticaret İşletmelerinin Yardımcısı ShipMonk Büyüme Yolunda

ShipMonk, küçük ve orta seviye e-ticaret girişimlerinin envanterlerini yöneten, çoklu kanallardan gelen siparişlerin toplama, paketleme ve nakliye hizmetlerini geliştiren bir yazılım şirketidir. ShipMonk, Summit Partners’dan aldığı 280 milyon dolarlık yatırım ile müşteri kitlesini ve efektifliğini arttırmayı planlamaktadır. 2018’de 28 milyon dolar olan gelirini bu sene 140 milyon dolar olarak öngörmektedir.

https://news.crunchbase.com/news/helping-online-merchants-scale-shipmonk-raises-290m-to-meet-e-commerce-demand/

 

Pandemiye Rağmen Halka Arz İşlemleri Hız Kesmeden Devam Ediyor

Amerika’nın en büyük gıda teslimat şirketlerinden DoorDash halka arz için 13 Kasım’da gerekli belgeleri Amerika Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na teslim etmişti. DoorDash’in Haziran ayındaki değerlemesi 16 milyar dolar iken, 30 Kasım’da yapılan yeni başvuruda şirketin değerlemesinin 30 milyar dolara çıkması beklenmektedir. DoorDash, 33 milyon adet A, B ve C tipi hissesini 75-85 $ arasında halka arz etmeyi planlamaktaydı.

https://www.cnbc.com/2020/11/30/doordash-ipo-seeks-valuation-of-up-to-30-billion.html

 

Sağlık Sektörü ve Yapay Zekanın Kesiştiği Noktada Bir Unicorn

Olive, sağlık sektöründe yapay zekâ ve makine öğrenmesi kullanarak çalışan sistemler geliştirmektedir. Geliştirilen birbiriyle bağlantılı yapay zekâ sistemine sahip sistem botları, yüksek veri kullanımı olan muhasebe, sigorta kontrolü ve hesap kontrolü gibi alanlarda kullanılmaktadır ve personel efektifliğini arttırmaktadır. Olive, 1 Aralık 2020’de Tiger Global yatırım şirketinin önderliğinde 225.5 milyon dolar yatırım aldı. Olive, elde ettiği yeni yatırım gelir ile yatırım sonrası değerini 1.5 milyar dolara çıkartarak bir “unicorn” haline gelmiştir.

https://news.crunchbase.com/news/olive-brings-in-225-5m-to-become-unicorn/

 

Türkiyeden Gelişmeler

2020 Big-Bang Start-Up Challenge Gerçekleşti

3 Aralık 2020 tarihinde, İTÜ Çekirdek tarafından hazırlanan Big-Bang Start-Up Challenge online olarak gerçekleşti. Online sahneye çıkmaya hak kazanan 39 şirket projelerini anlattılar ve yatırımcıları etkilemeye çalıştılar. Etkinlik esnasında toplamda 23 milyon TL yatırım yapıldı. Şirketlerin yıl içerisinde aldıkları 30 milyon TL’lik yatırım da etkinlikte kutlandı. Etkinlik boyunca ödül, nakit ve yatırım ile ilk üçe giren şirketler Syntonym, Bugbounter, Eyecheckup.

https://www.haberturk.com/big-bang-de-54-milyon-tl-yatirim-aldilar-2891639-ekonomi

 

Kasım Ayının İhracat Rakamları Açıklandı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Kasım ayı ihracat rakamlarını açıkladı. Türkiye için önemli ihracat pazarlarında kısıtlamaların geri gelmesi ile geçen yılın aynı dönemine göre %1’lik düşüş ile 16 milyar 88 Milyon dolar oldu. Kasım ayı içerisinde 1726 yeni şirket ihracatta boy gösterdi ve toplamda 83 milyon dolarlık ihracat yaptılar. Türk ihracatçılar pandemi dönemini de fırsata çevirerek, Kasım ayında Covid-19 ürün ihracatını %212 arttırarak 87 milyon dolara ulaştırdı.

http://www.turkishtimedergi.com/ihracat/tim-kasim-ayi-ihracati-16-milyar-dolar/

 

Kasım Ayı İndirimleri Trendyol’a Rekorlar Getirdi

Trendyol, Kasım ayında yaptığı kampanyalar ile adeta rekorlar ayına imza attı. E-ticaret sitesi, Kasım ayında toplamda 1.5 milyar ziyaretçi çekerek çok önemli bir rekora imza attı. Aynı zamanda, Trendyol’un Kasım ayında aktif kullanıcı sayısı 25 milyona ulaştı. Şirket sadece satışlarını arttırmakla kalmadı, bünyesine birçok da yeni tedarikçi ekledi. Geçen yılın aynı dönemine göre Trendyol’da satış yapanların sayısı %158 arttı.

https://webrazzi.com/2020/12/02/rakamlarla-trendyol-un-kasim-kampanyasi-sonuclari

 

Yeni Nesil Teslimat Servisine Yerli Yatırımlar Geldi

İletmen, özellikle mahalle esnafına ve restoranlara yeni nesil paket servis hizmeti sağlayan 2016 yılında kurulmuş bir teslimat girişimi. Küçük ölçekli restoran ve marketlerin operasyonel giderlerini azaltan ve ürün ile müşteriyi hızlı bir şekilde buluşturmayı amaçlayan yatırım Kasım ayının başında Keiretsu Forum Türkiye’den 29 milyon TL değerleme ile yatırım almıştı. Bu hafta paylaşılan bilgilere göre ise KT Portföy Teknogirişim Girişim Sermayesi Yatırım Fonu da İletmen’e yatırım yapan fonlardan birisi olmuştur. İletmen, aldığı yatırım ile mevcut akıllı bayii ağını genişletmeyi amaçlamaktadır.

https://webrazzi.com/2020/12/01/teknogirisim-girisim-sermayesi-yatirim-fonu-iletmen-e-yatirim-yapti

 

Kervan Gıda’nın Halka Arzına Yerli ve Yabancılardan Yüksek Talep

Kervan Gıda 26-27 Kasım tarihlerinde halka arz sürecini başlatmış ve teklif toplamaya başlamıştı. Yoğun talep alan halka arz sürecinde her biri 1 TL nominal değerli pay başına nihai halka arz fiyatı 9,00 TL olarak belirlendi. Kervan Gıda, toplamda 51 milyon 750 bin adet hisse senedini 9 liradan halka arz ederek 466 milyon lira gelir elde etti. Yabancı yatırımcıların da büyük ilgi gösterdiği halka arz sürecinde payların %7.7’sini Norveç Varlık Fonu satın aldı.

https://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/kervan-gida-halka-arz-sonuclari-aciklandi-norvecten-4-milyon-tl-yatirim-41678053

https://www.bloomberght.com/kervan-gida-halka-arzina-18-kat-talep-geldi-2269662

 

DHL Küresel Bağlantılılık Endeksi 2020 Raporu İlginç Sonuçlar İçeriyor

DHL ve New York Üniversitesi İşletme Fakültesinin birlikte açıkladığı küresel bağlantı endeksinde Türkiye 10 basamak yükselerek 55. Sıraya yükselmeyi başardı. Türkiye, Güney ve Orta Asya’nın, küresel bağlantılılığı en yüksek ülkesi gösterildi. Listenin başını Hollanda çekerken Singapur ve Belçika sırasıyla 2. Ve 3. Sıralara yerleşti. Orta gelir ülke seviyesinde gösterilen Malezya 16 sırayı alırken, düşük gelir seviyesinde gösterilen Vietnam 38. Sırada kendisine yer buldu. Kovid döneminde hasta sayıları tekrar yükselişe geçmiş olsa da uluslararası ticaretin V-şeklinde hızlı bir toparlanma gösterdiği belirtildi.

https://www-dunya-com.cdn.ampproject.org/c/s/www.dunya.com/amp/ekonomi/turkiye-kuresel-baglanti-liginde-10-sira-yukseldi-haberi-602412

 

Bu Hafta Açıklanan Önemli Ekonomik Veriler

Türkiye

30 Kasım Pazartesi

  • Gayri Safi Yurt İçi Hasıla 3. Çeyrek: + 6.7%

Kaynak: https://www.sbb.gov.tr/buyume/

3 Aralık 2020 Perşembe

  • Tüketici Fiyat Endeksi (Aylık, Kasım): + 2.30%
  • Tüketici Fiyat Endeksi (Yıllık, Kasım): + 14.03%

Kaynak: https://www.tcmb.gov.tr/wps/wcm/connect/TR/TCMB+TR/Main+Menu/Istatistikler/Enflasyon+Verileri/Tuketici+Fiyatlari

Avrupa

1 Aralık 2020 Salı

  • Tüketici Fiyat Endeksi (Aylık, Kasım): – 0.3%
  • Tüketici Fiyat Endeksi (Yıllık, Kasım): – 0.3%

Kaynak: https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/Inflation_in_the_euro_area

Amerika Birleşik Devletleri

2 Aralık 2020 Çarşamba

  • Ham Petrol Stoklar: -0.679M

Kaynak: https://m.tr.investing.com/economic-calendar/eia-crude-oil-inventories-75

3 Aralık 2020 Perşembe

  • İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları: 712 Bin

Kaynak: https://tr.investing.com/economic-calendar/initial-jobless-claims-294

4 aralık Cuma

  • Tarım Dışı İstihdam (Kasım): 245 Bin
  • İşsizlik Oranı (Kasım): 6.7%

Gelecek Hafta Gerçekleşecek Olan Uluslararası Fuarlar/Etkinlikler

Project Qatar: Doha/Katar

Yapı ve İnşaat konusunda, 7-10 Aralık 2020 tarihleri arasında, Katar’ın Doha kentinin ev sahipliği yapacağı fuara; Türkiye’den yapılacak katılımlara Troy EXPO organizatörlüğünde, Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB)’ne yapılacak başvuruyla Türk ihracatçılarının katılması için destek kapsamına alınmıştır. Etkinliğin katılımcılar ön listesinde 25 Türk Firması yer almaktadır.

Hospitality Qatar: Doha/Katar

Gıda ve Konaklama Ekipmanları konusunda, 7-10 Aralık 2020 tarihleri arasında, Katar’ın Doha kentinde düzenlenmesi planlanan fuara, Türkiye’den yapılacak katılımlara Troy EXPO organizatörlüğünde, Güneydoğu Anadolu İhracatçıları Birlikleri (GAİB) ‘ne yapılacak başvuruyla Türk ihracatçıların katılmasını teşvik etmek amacıyla destek kapsamına alınmıştır.

32nd Congress of the European Society of Pathology and XXXIII International Congress of the International Academy of Pathology: Glasgow/İskoçya

Medikal alanında, 5-9 Aralık 2020 tarihleri arasında İskoçya’nın Glasgow şehrinin ev sahipliğinde düzenlenecek olan etkinlik, CPO HANSER SERVICE GmbH organizatörlüğünde gerçekleştirilecektir. Ticaret Bakanlığı etkinliğe katılan Türk firmalarını desteklemektedir.

Gitex Technology Week: Dubai/Birleşik Arap Emirlikleri

Bilişim Teknolojileri alanında, 6-10 Aralık 2020 tarihleri arasında Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai kentinde düzenlenecek olan etkinlik, DUBAI WORLD TRADE CENTER organizatörlüğünde gerçekleştirilecektir. Ticaret Bakanlığı etkinliğe katılan Türk firmalarını desteklemektedir.

 Zdravookhraneniye 2020: Moskova/ Rusya Federasyonu

Medikal alanında, 7-11 Aralık 2020 tarihleri arasında Rusya Federasyonu’nun Moskova şehrinin ev sahipliğinde düzenlenecek olan etkinlik, EXPOCENTRE organizatörlüğünde gerçekleştirilecektir. Ticaret Bakanlığı etkinliğe katılan Türk firmalarını desteklemektedir.

The Solar Show Mena: Kahire/Mısır

Güneş ve rüzgâr enerjisi alanında, 8-9 Aralık 2020 tarihleri arasında Mısır’ın Kahire kenti ev sahipliğinde düzenlenecek etkinlik; MISIR TERRAPINN MIDDLE AST FZ LLC organizatörlüğünde gerçekleştirilecektir. Ticaret Bakanlığı etkinliğe katılan Türk firmalarını desteklemektedir.

Bu Hafta İçin Okuma Listesi

Geçtiğimiz aylarda dijital sağlık girişimlerine talebin çok yükseldiğini ve sektörün en büyük yatırımlarının gerçekleştiğine şahit oldu. Pandeminin de etkisiyle yeni girişimlerin sayısının her geçen gün hızla arttığı bu sektörde doğru uzmanlık ve ilişkilere sahip girişim sermayesi fonlarıyla çalışmak uzun vadeli kazançlar sağlamak isteyen dijital sağlık girişimleri için her zamankinden daha önemli bir hale geldi. Bu anlamda uzun vadeli başarı hedefleyen dijital sağlık girişimlerinin bir girişim sermayesi şirketinde nelere bakması gerektiğine ilişkin bu makale için:

https://medcitynews.com/2020/11/5-tips-to-find-the-right-digital-health-venture-partner/

SoftBank’in CEO’su Masayoshi Son’un kariyeri ve başarısız olan fazla agresif girişim sermayesi fonu Vision Fund’la ilgili bilgi ve girişim sermayesiyle ilgili önemli dersler barındıran bir makale için:

https://www.wired.com/story/weworks-failure-is-softbanks-day-of-reckoning/

Covid-19’un yarattığı olumsuz konjonktüre rağmen Mazda’nın CEO’su şirketin yıllık bazda Kuzey Amerika satışlarını üç yıl içinde %62 arttıracağını iddia etti. Bunu gerçekleştirmek için Mazda’nın izleyeceği strateji için:

https://www.autonews.com/sales/mazda-eyes-record-us-sales-despite-crisis

Covid-19 pandemisi sonrası VC’lerin artan Edtech yatırımlarını ve Edtech sektörünün geleceğinin nasıl VC’lerin yatırım stratejileri tarafından belirleneceğini anlatan makale için:

https://www.wired.com/story/vcs-are-pouring-money-into-the-wrong-education-startups/

Yasal Uyarı

İşbu içerik, yalnızca bilgilendirme amacıyla paylaşılmıştır. Yayınlandığı tarih itibariyle günceldir ve yeniden güncellenmesi planlanmamaktadır. Herhangi bir güvenceyi, finansal ürünü veya aracı, belirli bir yatırım veya stratejiyi tavsiye etmemektedir. İşbu içerik; herhangi bir yatırımın veya stratejinin değerine, karlılığına veya uygunluğa yönelik vergi, hukuk veya yatırım tavsiyesi sağlamamaktadır. Finansal Eksen, iştirakleri, temsilcileri ve çalışanları da dahil olmak üzere içerikte mevcut olabilecek hatalardan, uyumsuzluklardan, tutarsızlıklardan veya içerik nedeniyle tarafınızca alınan herhangi bir eylemden sorumlu tutulamaz. İşbu içerik ve içerik kapsamında paylaşılan tüm bilgi, belge ve görsellere ait fikri mülkiyet hakları Finansal Eksen’e aittir. Finansal Eksen’in yazılı izni alınmadan kopyalanamaz, yayınlanamaz çoğaltılamaz, değiştirilemez veya kullanılamaz.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Hemen paylaşın.

Finansal Eksen