Dış Ticaret ve Girişim Sermayesi Bülteni No:10
8 Şubat 2021

Stratejik Yönetim Danışmanlığı ve Dış Ticaret Hizmetleri Direktörlüğü

Dünyadan Gelişmeler

 

Astra NASDAQ’a Giriş Yapmaya Hazırlanıyor

ABD’nin Kaliforniya bölgesinde bulunan Astra uzay roketleri üretiyor ve talep olması durumunda, başka firma veya ülkelerin uydularını yörüngeye çıkarma hizmetleri sunuyor. Son dönemde ciddi bir başarı yakalayan ve bugüne kadar $100 milyon yatırım alan Astra, şirketin hisselerinin NASDAQ’a arz edileceğini açıkladı. Astra, bir SPAC şirketi olan Holicity ile birleşme yöntemini uygulayarak şirketin halka arzını gerçekleştirecek. Astra’nın halka arz işlemi başlangıcında şirket değeri $2.1 milyar olarak belirlendi ve şirket halka arz sürecinde $500 milyon nakit elde edecek.

https://news.crunchbase.com/news/briefing-2-2-21

 

Uber Mega Bir Anlaşma ile Drizzly’i Satın Alıyor

Kurulduğu günden bu yana birçok sektörün içerisine giren Uber özellikle pandemi döneminde değeri artan evlere yemek ve gıda teslimatı hizmeti sunan UberEats platformuna yeni bir ekleme yaptı. Drizzly ABD’de bulunan içki dükkanlarından evlere içki teslimatı yapan bir platform. Uber bu platformu da UberEats uygulamasına ekleyerek müşterilerine tek bir tık ile ihtiyaçlarını karşılama fırsatını sundu. Evlere yemek ve gıda teslimatı sektöründe önde kalabilmek adına, Uber para harcamaktan çekinmiyor. Drizzly ile olan anlaşmanın $1.1 milyar bedelinde olacağı ve 2021’in ilk çeyreğinde sonuçlanacağı bilgisi verildi.

https://www.theverge.com/2021/2/2/22262155/uber-drizly-alcohol-delivery-service-eats-postmates

 

PeaTos $12.5 Milyon Yatırım Aldı

Los Angeles bazlı, atıştırmalık cips üreticisi PeaTos, Seri A turunda $7 milyon yatırım aldıktan altı ay sonra Seri B turunda $12.5 milyon yatırım aldı. PeaTos bu yatırımı ABD’nin abur cubur sektörüne getirdiği büyük dönüşümü ilerletmek için kullanacak. Şirketin cipsleri besleyicilik açısından çok daha sağlıklı olmasının yanı sıra, kimyasal renklendirici ve tatlandırıcılar yerine doğal bileşenler kullanıyor. PeaTos’un ürünleri kısa sürede ABD’de ses getirdi ve şirket ciddi şekilde büyüdü.

https://vcnewsdaily.com/peatos/venture-capital-funding/dmdjgdxbbt

 

LeaseLock Seri B Turunda $52 Milyon Yatırım Aldı

Insurtech start up’ı LeaseLock, Londra bazlı Westerly Winds and Wildcat Venture Partners’ın baş yatırımcı olduğu Seri B turunda $52 milyon yatırım aldı. Şirket, konut almakta kredi skorları nedeniyle reddedilerek ya da fahiş depozito ödemek zorunda kalarak zorluk yaşayanlara kolaylık sağlıyor. LeaseLock’ın emlakçılara sunduğu platform, risk analizinde teknoloji bazlı sofistike yöntemler kullanarak alıcılara avantaj sağlıyor.

https://vcnewsdaily.com/leaselock/venture-capital-funding/tjfdhglrdy

 

Nerd Street Gamers $11.5 Milyon Yatırım Aldı

E-Spor altyapı sağlayıcısı Nerd Street Gamers (NSG), Seri A turunda $12 milyon yatırımın üzerine $11.5 milyon ek yatırım aldı. E-Spor kompleks ve etkinliklerinin bir araya getirdiği ulusal bir ağ olan şirketin amacı E-Spor oyuncularına rekabetçi bir ortam sağlayabilmek. Ayrıca şirket E-Spor oyuncularının gelişimi ve yüksek kalite E-Spor turnuvalarının düzenlenmesi üzerine çalışmalar yürütüyor.

https://vcnewsdaily.com/nerd-street-gamers/venture-capital-funding/gtmlnvjkfn

 

İngiltere’nin Moda Endüstrisi Brexit Sonrası Yok Olma Tehdidiyle Karşı Karşıya

İngiltere’nin £35 milyon değerindeki moda endüstrisi, ülkenin AB ile imzaladığı Serbest Ticaret Anlaşması sonucu ciddi zorluk yaşıyor. Anlaşmadan sonra ticarete gelen ek bürokratik katmanlar, AB vatandaşlarının İngiltere’de çalışmalarının izne tabi olması ve ürünlerin KDV’lerinin turistlere iadesini sağlayan “tax-free” uygulamasının sona ermesi; sektöre zarar veren önemli faktörleri oluşturuyor. Ülkenin moda sektöründen 400 önde gelen isim hükümete yardım çağrısında bulunan bir açık mektup gönderdi.

https://www.ft.com/content/9275f5e1-8779-411c-ab65-5767f5e748d5

 

Yurt İçi Gelişmeler

Keiretsu Forum Türkiye, 2012 Yılından Günümüze Kadar 55 Girişime 75 Milyon Liralık Yatırım Yaptı

Bir melek yatırımcı ağı olan Keiretsu Forum, üyesi olan yatırımcılara bireysel ya da grup olarak yatırım yapmaktadır. Keiretsu Forum üyeleri, 2012 yılından bugüne kadar 55 girişime 75 milyon liralık yatırım yaptı. Geçen yıl 6 milyon liralık yatırım yaptığını belirten Keiretsu Forum platformunun genel müdürü Duygu Eren, 2021 hedeflerinin bu miktarın üzerine çıkmak olduğunu belirtti. Keiretsu Forum’un bu yıl yatırım yapacağı firmaların teknoloji üreten, gelir yaratan ve 3 milyon doların altında değerlemeye sahip firmalar arasından seçileceği belirtildi.

https://webrazzi.com/2021/02/04/keiretsu-forum-turkiye-simdiye-kadar-55-girisime-75-milyon-dolarlik-yatirim-yapti

 

HEY Games İlk Yatırımını Aldı

Hypercasual türünde oyunlar üreten yerli mobil oyun stüdyosu HEY Games ilk yatırımını Ludus Girişim Stüdyosu’ndan aldı. 2018’de kurulan HEY Games, aynı alanda çalışan birçok oyun stüdyosu gibi Türkiye’yi mobil oyun üreticileri arasında yukarı taşıyabilecek potansiyele sahip şirketlerden bir tanesi. HEY Games henüz sadece iki yıllık bir şirket ancak elde ettiği ilk yatırımda Ludus Girişim Stüdyosu’ndan $3.6 milyon değerleme üzerinden $1.2 milyon yatırım almayı başardı. HEY Games bu yatırımı 15 kişilik ekiplerini büyütmek için kullanacaklarını açıkladı.

https://mobidictum.biz/tr/studyosu-hey-games-ludus-girisim-studyosundan-1-2-milyon-dolar-yatirim-aldi/

 

 

E-ticarette Yaşanan Artış Stok Talebini Artırdı

E-ticarette yaşanan rekor satışlar, 2020’de depoları %100 doluluğa ulaştırdı. Salgının devam etmesi ve talepte artış beklentisi lojistikçileri depo yatırımlarına yönlendirdi. 2019 Yılına göre %85 artan e-ticaret hacmi yaklaşık 250 milyar TL’ye yükseldi. E-ticaret sitelerinde artan satıcı sayıları ve e-ticaret siteleri tarafından sunulan depolama hizmetlerinin maliyetlerini düşürmek isteyen satıcılar lojistik depolarında ürünlerini tutmak isteyince, bu artış lojistikçileri depolarına yatırım yapmaya teşvik etti.

https://www.lojiport.com/stok-talebi-zirve-yapti-depolar-full-cekiyor-109753h.htm

 

Xiaomi, 30 Milyon Dolarlık Yatırımla Türkiye’de Üretime Başlıyor

Dünyanın en büyük üçüncü akıllı telefon üreticisi Xiaomi, 30 milyon dolarlık yatırımıyla 2021 yılının ilk çeyreğinde Türkiye’de akıllı telefon üretimine başlayacağını duyurdu. Xiaomi’nin açıklamasına göre, şirketin İstanbul Avcılar’da açacağı fabrika ile Türkiye, markanın dünyada üretime geçtiği dördüncü ülke olacak. Marka, bu yatırımıyla hem mavi yaka, hem beyaz yaka olmak üzere yaklaşık 2 bin kişiye istihdam sağlayacak. Salcomp iş birliği ile hayata geçirilecek fabrika, yıllık 5 milyon adet telefon üretim kapasitesine sahip olacak.

https://www.dunya.com/sirketler/xiaomi-30-milyon-dolarlik-yatirimla-turkiyede-uretime-basliyor-haberi-609731

Bu Hafta Açıklanan Önemli Ekonomik Veriler

Türkiye

3 Şubat 2021

 • Tüketici Fiyat Endeksi (Aylık, Ocak): %1.68
 • Tüketici Fiyat Endeksi (Yıllık, Ocak): %14.97

https://www.tcmb.gov.tr/wps/wcm/connect/TR/TCMB+TR/Main+Menu/Istatistikler/Enflasyon+Verileri/Tuketici+Fiyatlar 

Euro Bölgesi

1 Şubat 2021

 • İşsizlik Oranı (Aralık): %8.3
 • İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Ocak): 8

https://investing.com/economic-calendar/manufacturing-pmi-201

https://investing.com/economic-calendar/unemployment-rate-299 

2 Şubat 2021

 • Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (Yıllık, 4. Çeyrek): -%5.1
 • Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (Çeyreklik, 4. Çeyrek): -%0.7

https://investing.com/economic-calendar/gdp-120

https://investing.com/economic-calendar/gdp-925

3 Şubat 2021

 • Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (Yıllık, Ocak): %1.4
 • Tüketici Fiyat Endeksi (Yıllık, Ocak): %0.9

https://investing.com/economic-calendar/core-cpi-317

https://investing.com/economic-calendar/cpi-68

4 Şubat 2021

 • Perakende Satışlar (Aylık, Aralık): %2.0

https://investing.com/economic-calendar/retail-sales-255

Amerika Birleşik Devletleri

1 Şubat 2021

 • Üretim Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Ocak): 2

https://investing.com/economic-calendar/manufacturing-pmi-829

3 Şubat 2021

 • Ham Petrol Stokları: -0.994 Milyon
 • ADP Tarım Dışı İstihdam Değişikliği (Ocak): 174 Bin
 • ISM İmalat Dışı Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Ocak): 7

https://investing.com/economic-calendar/eia-crude-oil-inventories-75

https://investing.com/economic-calendar/ism-non-manufacturing-pmi-176

https://investing.com/economic-calendar/adp-nonfarm-employment-change-1

4 Şubat 2021

 • İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları: 779 Bin

https://investing.com/economic-calendar/initial-jobless-claims-294

5 Şubat 2021

 • Tarım Dışı İstihdam (Ocak):              49 Bin
 • Ticaret Dengesi (Aralık):                                                          – 66.60 Milyar
 • İşsizlik Oranı (Ocak): %6.3
 • Ortalama Saatlik Gelirler (Önceki Yıla Göre) (Yıllık, Ocak): %5.4

https://investing.com/economic-calendar/trade-balance-286

https://investing.com/economic-calendar/nonfarm-payrolls-227

https://investing.com/economic-calendar/average-hourly-earnings-1777

https://investing.com/economic-calendar/unemployment-rate-300

Yasal Uyarı

İşbu içerik, yalnızca bilgilendirme amacıyla paylaşılmıştır. Yayınlandığı tarih itibariyle günceldir ve yeniden güncellenmesi planlanmamaktadır. Herhangi bir güvenceyi, finansal ürünü veya aracı, belirli bir yatırım veya stratejiyi tavsiye etmemektedir. İşbu içerik; herhangi bir yatırımın veya stratejinin değerine, karlılığına veya uygunluğa yönelik vergi, hukuk veya yatırım tavsiyesi sağlamamaktadır. Finansal Eksen, iştirakleri, temsilcileri ve çalışanları da dahil olmak üzere içerikte mevcut olabilecek hatalardan, uyumsuzluklardan, tutarsızlıklardan veya içerik nedeniyle tarafınızca alınan herhangi bir eylemden sorumlu tutulamaz. İşbu içerik ve içerik kapsamında paylaşılan tüm bilgi, belge ve görsellere ait fikri mülkiyet hakları Finansal Eksen’e aittir. Finansal Eksen’in yazılı izni alınmadan kopyalanamaz, yayınlanamaz çoğaltılamaz, değiştirilemez veya kullanılamaz.

Finansal Eksen | GGI

https://www.finansaleksen.com.tr/
https://www.facebook.com/financialaxis/
https://www.linkedin.com/company/finansal-eksen/

Bu makaleyi beğendiniz mi? Hemen paylaşın.