Dış Ticaret ve Girişim Sermayesi Bülteni No:11
19 Şubat 2021

Stratejik Yönetim Danışmanlığı ve Dış Ticaret Hizmetleri Direktörlüğü

Dünyadan Gelişmeler

 

Hindistan’dan Yeni Bir Unicorn Çıkmak Üzere

BharatPe, özellikle küçük ve kenar mahallelerde bulunan dükkanların ve esnafların QR kodlar sayesinde online ödeme almasını sağlayan bir sisteme sahip. Hindistan şu anda dünyanın en büyük ikinci online marketine sahip olsa da, nüfusun fazlalığı ve yaşam alanının genişliği sebebiyle birçok insan hala online kanallardan uzak yaşıyor. BharatPe 3 yıl önce tam olarak bu problemi gidermek ve daha çok insanın online ödeme alarak gelirlerini artırmasını sağlamak amacıyla kuruldu. Henüz sadece 3 yıllık bir şirket olmasına rağmen, BharatPe bu hafta Seri D yatırım turuna çıktı ve $ 108 Milyonluk yatırım elde etti. Şirketin aldığı son yatırım ile değerlemesi de $900 Milyona ulaştı. BharatPe şu anda Hindistan’da 75 şehirde aktif olarak iş yapıyor ve elde ettiği son yatırım ile, aktif çalıştığı şehirlerin sayısını artırmak istiyor.

https://techcrunch.com/2021/02/10/india-fintech-bharatpe-valued-at-900-million-in-new-108-million-fundraise/

 

Yeni Model Dijital Bankaya $30 Milyonluk Yatırım

2006’da kurulan Northmill Bank 2019’a kadar kredi sağlayıcı bir şirket olarak faaliyet sürdürdü. Şirket, 2019 yılında banka lisansı alarak farklı bir alana giriş yaptı. Northmill şu anda 150 çalışan ile faaliyet veren bir “neobanka” durumunda. Herhangi fiziksel bir mekâna sahip olmayan Northmill, müşterilerine kişiye özel finansal çözümler sunuyor. Northmill, halihazırda, müşterilerinin faiz ödemelerini azaltmalarını sağlayan, ayrıca, daha güvenli ve sağlıklı yatırım yapmalarına imkan veren farklı finansal ürünlere sahip. Northmill Bank, bir yıl içerisinde 3 farklı yatırım fonu geliştirerek müşteri sayısını artırmayı başardı. Bankanın yakaladığı bu başarı risk sermayesi şirketlerinin gözünden kaçmadı. Bu hafta, Northmill Bank $30 Milyonluk bir yatırım elde etti. Dünya genelinde “neobanka”ların yükselişi devam etmekte.

https://techcrunch.com/2021/02/10/sweden-based-digital-bank-northmill-raises-30m/

 

Biyoteknoloji Alanında $60 Milyonluk Seri A Yatırımı

Tek hücre teknolojileri ve makine öğrenmesi algoritmaları kullanarak İnsan vücudunun bağışıklık sisteminde bulunan milyonlarca hücrenin fonksiyonunu çıkartan ve bunları devasa bir veri havuzunda toplamayı başaran Immunai Seri A yatırım turunda $60 Milyon yatırım aldı. Immunai’nin kuruluş amacı bağışıklık sisteminde bulunan hücrelerin fonksiyonlarını tam olarak anlayabilmek, böylece daha hızlı hastalık teşhisi yapmak ve en doğru yöntemi uygulayarak hastalığı tedavi etmek. Ortalama bir Seri A turunun çok üstünde yatırım alan Immunai, bu yatırımı ellerinde bulunan büyük veriyi daha iyi kullanmak için personel almak ve yeni iş ortaklarıyla yeni ilaç kombinasyonları denemek için harcayacağını bildirdi.

https://news.crunchbase.com/news/better-disease-treatments-immunai-inks-60m-series-a-to-fuel-immune-system-data-set/

 

Şehirlere Yeni Yaklaşımla Ulaşım Hizmeti Sunan Felyx’e Yeni Bir Yatırım Geldi

Felyx, Hollanda’nın birçok şehrinde paylaşımlı elektrikli scooter hizmeti veren bir şirket. Türkiye’de bulunan Martı’nın hizmetine benzer şekilde hizmet veren Felyx elektrikli scooterları, şehir içi ulaşıma yeni çözüm getiren bir araç. Scooterların elektrikli olması ve düşük karbon emisyonuna sahip olması sebebiyle de halkın büyük ilgisini çekmeyi başaran scooterların dakikalık ücreti de € 0.30. Feliyx aynı zamanda, scooterlarını kurye kullanan şirketlere de kiralama hizmeti vermekte. Müşterilerin sıklıkla kullandığı ve beğendiği Felyx yatırımcıların da radarına girdi. Şirket, bu hafta € 24 Milyonluk yatırım elde ettiğini açıkladı. Şu an henüz sadece Hollanda’da hizmet veren Felyx, yeni yatırım ile önce Benelux bölgesine, sonrasında ise Almanya ve Fransa pazarlarına gireceğini açıkladı.

https://www.houthoff.com/insights/News/felyx-haalt-investering-van-24-miljoen-euro-op?sc_lang=en

 

Yurt İçi Gelişmeler

 

Türkiye Uzay Sanayinde İlk İhracatını Yapmaya Hazırlanıyor

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), Türkiye’nin uzay sanayindeki ilk ihracatını gerçekleştirecek. TUSAŞ’ın uzay alanında çalışmalar yürüten Ankara ODTÜ Teknokent bazlı iştiraki GSATCOM Uzay Teknolojileri AŞ, Arjantin ulusal telekomünikasyon şirketi ARSAT S.A. için “Yüksek Çıkış Gücüne Sahip HTS Haberleşme Uydusu” üretecek. TUSAŞ, bu üretim için ortaklık yaptığı Arjantin merkezli INVAP S.E. ile birlikte ARSAT-SG1 haberleşme uydusunun üretimini 2024’te bitirecek. Teknolojik olarak muadillerinden birçok yönden üstün olacak olan uydu, stratejik üstünlüklere sahip olacak.

https://www.dunya.com/sirketler/turkiye-uzay-alanindaki-ilk-ihracatina-hazirlaniyor-haberi-610768

 

Üniversite Öğrencilerinin Kurduğu Türk Girişim Makromusic İlk Yatırımını Aldı

İstinye Üniversitesi Yazılım Mühendisliği öğrencisi Ataberk Özaydın’ın kurduğu ve tamamı öğrenci dokuz kişilik bir ekipten oluşan müzik odaklı sosyal medya platformu Makromusic, melek yatırımcı Ömer Erkmen’den 2 milyon dolarlık bir değerlemeyle yatırım aldı. Müzik zevki benzer olan ve aynı anda aynı müziği veya podcasti dinleyen kişilerin iletişime geçebilmesini sağlayan bir uygulama olan Makromusic, bugüne kadar 1.4 milyon indirme sayısına ulaştı.

https://www.dunya.com/girisimcilik/turk-girisim-makromusic-ilk-yatirimini-aldi-haberi-610493

 

Mobil E-ticaret Sitesi Wish.com, ConnectProf İle İş birliği Sağladı

Pandemi döneminde hızla büyüyen e-ticaret sektörünün küresel çapta önemli oyuncularından biri olan Wish.com, pazaryerlerine entegrasyon sağlayan Türki firması ConnectProf ile iş birliği yapma kararı aldı. Bu iş birliği, Türk firmalarının 100’den fazla ülkeye satış yapmasına olanak sağlayacak. Türk ürün ve üreticilerinin potansiyelinin yüksek olduğundan bahseden Wish.com Türkiye temsilcisi, Türk ürünlerini yurt dışına taşıyarak müşterilere sunulan ürünlerde çeşitlilik yaratmak istediklerini dile getirdi. Ayrıca Wish.com, ConnectProf aracılığıyla platforma dahil olan yeni şirketlere özel öncelikler tanıyacak.

https://www.dunya.com/sirketler/wish-turkiyeye-connectprof-ile-entegre-oldu-haberi-610761

 

Türkiye’de Start up Ekosistemi Gelişecek Ve Girişim Sermayesi Sektörünün Kârlılığı Artacak

2020 yılında 177 milyon dolara ulaşan start-up yatırımlarının 2021’de yeni bir rekora imza atması bekleniyor. Türkiye’de 2021’in sadece Ocak ayında 130 milyon dolara ulaşan yatırım miktarı bu rekorun habercisi. Bu büyümenin en önemli sebeplerinden birisi, Türkiye’deki start-up ekosisteminin olgunlaşması ve kurumsal tabanlı büyük şirketlerin start-up’lara ilgilerinin hızla artması. Start-up sayısı bir yana, girişim sermayesi fonlarında da artış gözlemek mümkün. Önümüzdeki süreçte risk sermayelerini potansiyeli yüksek start-up’lara kaydıran yatırımcılar büyük gelirler elde edecek.

https://www.dunya.com/girisimcilik/startuplar-en-karli-yatirim-araci-olacak-haberi-610652

 

Bu Hafta Açıklanan Önemli Ekonomik Veriler

Türkiye

10 Şubat 2021

  • Çeyreklik İşsizlik Ortalaması (Kasım): %12.9

https://data.tuik.gov.tr/Bulten/Index?p=Labour-Force-Statistics-November-2020-37480

12 Şubat 2021

  • Türkiye Perakende Satışları (Yıllık): %0.6
  • Türkiye Perakende Satışları (Aylık): -%4.2
  • Sanayi Üretimi (Yıllık, Aralık): %9.0

https://tr.investing.com/economic-calendar/turkish-retail-sales-1847

https://tr.investing.com/economic-calendar/turkish-retail-sales-1848

https://tr.investing.com/economic-calendar/turkish-industrial-production-618

Amerika Birleşik Devletleri

9 Şubat 2021

  • İş İmkanları ve Personel Değişim Oranı (JOLTS, Aralık): 646 M

https://investing.com/economic-calendar/jolts-job-openings-1057

10 Şubat 2021

  • Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık, Ocak): %1.4
  • Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık, Ocak): %0.0
  • Ham Petrol Stokları :              -6.644 M
  • Federal Bütçe Dengesi (Ocak): -163.0 Milyar

https://investing.com/economic-calendar/eia-crude-oil-inventories-75

https://investing.com/economic-calendar/core-cpi-56

https://investing.com/economic-calendar/core-cpi-736

https://investing.com/economic-calendar/federal-budget-balance-369

11 Şubat 2021

  • İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları: 793 Bin

https://investing.com/economic-calendar/initial-jobless-claims-294

 

Yasal Uyarı

İşbu içerik, yalnızca bilgilendirme amacıyla paylaşılmıştır. Yayınlandığı tarih itibariyle günceldir ve yeniden güncellenmesi planlanmamaktadır. Herhangi bir güvenceyi, finansal ürünü veya aracı, belirli bir yatırım veya stratejiyi tavsiye etmemektedir. İşbu içerik; herhangi bir yatırımın veya stratejinin değerine, karlılığına veya uygunluğa yönelik vergi, hukuk veya yatırım tavsiyesi sağlamamaktadır. Finansal Eksen, iştirakleri, temsilcileri ve çalışanları da dahil olmak üzere içerikte mevcut olabilecek hatalardan, uyumsuzluklardan, tutarsızlıklardan veya içerik nedeniyle tarafınızca alınan herhangi bir eylemden sorumlu tutulamaz. İşbu içerik ve içerik kapsamında paylaşılan tüm bilgi, belge ve görsellere ait fikri mülkiyet hakları Finansal Eksen’e aittir. Finansal Eksen’in yazılı izni alınmadan kopyalanamaz, yayınlanamaz çoğaltılamaz, değiştirilemez veya kullanılamaz.

Finansal Eksen | GGI

https://www.finansaleksen.com.tr/
https://www.facebook.com/financialaxis/
https://www.linkedin.com/company/finansal-eksen/

Bu makaleyi beğendiniz mi? Hemen paylaşın.