Dış Ticaret ve Girişim Sermayesi Bülteni No:12
26 Şubat 2021

Stratejik Yönetim Danışmanlığı ve Dış Ticaret Hizmetleri Direktörlüğü

Dünyadan Gelişmeler

 

Matematik Öğrenme Aplikasyonu Photomath $23 Milyon Yatırım Aldı

Photomath, matematik problemlerini çözen ve bunları adım adım anlatan bir mobil uygulamadır. Uygulama, kâğıt üzerine yazılmış denklemleri telefon veya tabletlerin kameralarından içe aktarmakta ve saniyeler içerisinde, denklemin çözümünün nasıl olacağını adım adım ekranda göstermektedir. Klavyede denklem yazarak bir grafik oluşturmak oldukça zor. Photomath sayesinde kâğıda yazılmış bir denklem kameradan uygulamaya aktarılarak, denklemin grafiği elde edilebiliyor. Bu özellikleri uygulamayı şimdilik rakipsiz kılıyor. Öğrencilerin pandemi sebebiyle okula gidemediği bu dönemde Photomath yoğun bir ilgi bulunuyor. Photomath uygulaması 220 milyon indirme sayısına ulaştı.Bu gelişme sayesinde, şirket Seri B turunda $23 Milyon yatırım elde etti.

https://techcrunch.com/2021/02/18/math-learning-app-photomath-raises-23-million-as-it-reaches-220-million-downloads/

 

Standard Cognition Seri C Yatırım Turunda 150 Milyon Dolarlık Yatırım Aldı

Perakendeciler için otonom bir ödeme çözümü sunan Standard Cognition, SoftBank Vision Fund 2 liderliğinde gerçekleşen C Serisi yatırım turunda $150 milyonluk finansman elde etti. Mevcut yatırımcılardan CRV, EQT Ventures ve TI Platform Management ile birlikte SK Networks ve diğer bazı yeni yatırımcılar da finansman turunda yer aldılar. Perakende sipariş verme sürecinde yaşanan zorlukları ortadan kaldırmaya yönelik yapay zekâ tabanlı bir sistem ile çözüm üreten firma, perakendecilerin işçilik maliyetlerini azaltmalarına, müşteri deneyimini iyileştirmelerine ve kar marjlarını yükseltmelerine olanak sağlamaktadır.

https://vcnewsdaily.com/standard-cognition/venture-capital-funding/mqngbdgyfq

 

Locus Robotics Seri E Turunda $150 Milyon Yatırım Aldı

Şirket depoları (fulfilment warehouse) için otonom mobil robotlar sektöründe lider konumunda olan Locus Robotics $150 milyon yatırım aldı. Yatırım turunun öncü yatırımcıları ise Tiger Global Management ve BOND oldu. Locus Robotics’in devrim niteliğindeki robotları, sahip oldukları ileri teknoloji yazılım ile, çalışanlarla iş birliği yaparak, depo yönetimi verimliliğini 2-3 kat artırıyor.

https://vcnewsdaily.com/locus-robotics/venture-capital-funding/lwhtgnjqpg

 

Eden Health Seri C Turunda $60 Milyon Yatırım Aldı

Ulusal ölçekte kabul görmüş, şirketlerin insan kaynakları departmanlarının çalışanların hızlı sağlık hizmeti almasını sağlayan Eden Health $60 milyon yatırım aldı. Şirket çalışanlara günün herhangi saatinde dijital bakım hizmeti ve davranışsal bakım hizmeti sağlıyor. Bu hizmetleriyle şirket, çalışanların fiziksel ve mental sağlıklarına katkı sağlamayı hedefliyor. Bu yatırım ile Eden Health’in aldığı toplam yatırım $100 milyona ulaşırken, şirket bu yatırım ile Entegre Sanal Bakım sektöründeki liderliğini sürdürmeyi planlıyor.

https://vcnewsdaily.com/eden-health/venture-capital-funding/wnrqqpzccv

 

Yurt İçi Gelişmeler

Yerli Oyun Girişimcisi Fiber Games, 30 Milyon Değerleme ile, 3 Milyon TL yatırım Aldı

Boğaziçi Ventures, yerli oyun girişimlerinden Fiber Games’e yatırım yaptığını duyurdu. 30 milyon TL değerleme tutarı üzerinden 3 milyon TL yatırım alan girişimin, ekibini güçlendirmeyi ve büyümesini hızlandırmayı planladığı kaydedildi. Yatırım duyurusunu son günlerin popüler uygulaması Clubhouse’da gerçekleştiren Boğaziçi Ventures ve Fiber Games, oyun fikri geliştirme, oyun tasarımı, oyun yayıncılığı ve Türkiye’deki oyun ekosistemi üzerine bir sohbet gerçekleştirdi. Fiber Games, IOS platformunda 154 ülkede Top10 listesine giren ‘Weld it 3D’ ile kaydettiği önemli başarıyı; alınan yatırımla birlikte ekibini güçlendirerek ve büyümesini hızlandırarak önümüzdeki süreçte de devam ettirip, birden çok HIT oyun çıkarabilmeyi hedeflemektedir.

https://www.ekonomist.com.tr/girisim-kobi/yerli-oyun-girisimcisi-fiber-gamese-3-milyon-tl-yatirim.html

 

Yapay Zekâ Tabanlı İş Sağlığı ve Güvenliği Platformu Intenseye, 4 Milyon Dolar Tohum Yatırım Aldı

İş kazalarının insani ve ekonomik maliyetlerini büyük ölçüde azaltmayı amaçlayan yapay zekâ uygulaması Intenseye çıktığı yatırım turunda Point Nine ve Air Street Capital’in ortaklığında, $4 milyonluk tohum yatırım sağlandı. Yatırım turuna, Zehan Wang (Magic Pony, Twitter), Zane Lackey (Signal Sciences, Fastly) ve Cem Kent (Even Financial) gibi başarılı girişimciler melek yatırımcı olarak katıldı. Enerji, otomotiv ve otomobil parçaları gibi sektörlerinin yanı sıra gıda üretim, ağır sanayi, tekstil ve kimya sanayisinde de faaliyet gösteren Intenseye, alınan yatırımla satış, pazarlama ve AR-GE alanlarında operasyonlarını genişletmeyi hedeflemektedir.

https://www.ekonomist.com.tr/girisim-kobi/intenseyee-4-milyon-dolar-yatirim.html

 

Tmob, Mowico’yu 1,6 Milyon Dolara Satın Aldı

İşletmelerin yazılım ihtiyaçlarına çözümler sunan uluslararası teknoloji şirketi Tmob, mobil ticaret platformu Mowico’yu $1,6 milyona satın aldı. Mowico, e-ticaret için kişiselleştirme sunan bir mobilizasyon uzmanı olarak hizmet veriyor. Global bir teknoloji şirketi olarak SaaS ve PaaS portföyü ile işletmelerin ihtiyaçlarına cevap veren Tmob, web üzerinde hizmet veren ve e-ticaret sitelerini çok hızlı bir şekilde mobil uygulama sahibi yapan global Saas şirketi Mowico’yu 1,6 milyon dolara satın aldı.

https://www.dunya.com/sirketler/tmob-mowicoyu-16-milyon-dolara-satin-aldi-haberi-611409

 

Legna Medikal, Aldığı Yatırımla 1,86 Milyon Euro Değerlemeye Ulaştı

Boşaltım sistemine yönelik medikal ürünler geliştiren Legna Medikal, iş insanı Semih Koçak’tan 1,86 milyon Euro şirket değerlemesi ile yatırım aldı. Legna Medikal, bu projeyle Aralık 2020’de dünyada bu alanda benzer bir mekanizma bulunmadığı için Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü’nden (WIPO) PCT (Patent Cooperation Treaty) üzerinden “buluş” onayı aldı. Yapılan açıklamada, 2021 için projenin MVP aşamasını tamamlayacaklarını, sonrasında yeni bir yatırım turuna çıkacaklarını bildiren Legna Medikal, öncelikli olarak Türkiye ve Avrupa, sonrasında ise Asya ve peşi sıra Amerika pazarlarına girme planlarının olduğunu bildirdi.

https://www.dunya.com/girisimcilik/legna-medikal-aldigi-yatirimla-186-milyon-euro-degerlemeye-ulasti-haberi-610995

 

 

Kalkınma Ajanslarına Bütçeden 331.8 Milyon TL Aktarılacak

Kalkınma ajanslarına bütçe gelirlerinden aktarılacak transfer ödeneği, 2021 yılında da 2020 ile aynı tutarda, 331 milyon 755 bin TL olarak belirlendi. 13 Şubat’ta Resmî Gazete’de yayımlanan Karar ile Ajanslara kullandırılacak transfer ödeneğinin dağılımı belirlendi. Karara göre 281 milyon 991 bin 750 TL tutarındaki transfer ödeneği, kalkınma ajanslarının faaliyet gösterdikleri bölgenin Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Endeksi (SEGE) ve nüfus kriterlerine göre dağıtıldı.

https://www.dunya.com/sehirler/kalkinma-ajanslarina-butceden-3318-milyon-tl-aktarilacak-haberi-611029

 

Bu Hafta Açıklanan Önemli Ekonomik Veriler

Bu Hafta Açıklanan Ekonomik Veriler

Amerika Birleşik Devletleri

17 Şubat 2021

 • Üretici Fiyat Endeksi (Aylık, Ocak): %1.3
 • Çekirdek Üretici Fiyat Endeksi (Aylık, Ocak): %1.2
 • Çekirdek Perakende Satışlar (Aylık, Ocak): %5.9
 • Perakende Satışlar (Aylık, Ocak): %5.3
 • Sanayi Üretimi (Yıllık, Ocak):              -%1.82
 • Sanayi Üretimi (Aylık, Ocak): %0.9

https://investing.com/economic-calendar/ppi-238

https://investing.com/economic-calendar/retail-sales-256

https://investing.com/economic-calendar/core-retail-sales-63

https://investing.com/economic-calendar/industrial-production-161

https://investing.com/economic-calendar/industrial-production-1755

https://investing.com/economic-calendar/core-ppi-62

18 Şubat 2021

 • İnşaat İzinleri (Ocak): 881 Milyon
 • Ham Petrol Stokları:               -7.258 Milyon
 • İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları: 861 Bin

https://investing.com/economic-calendar/building-permits-25

https://www.dol.gov/ui/data.pdf

https://ir.eia.gov/wpsr/wpsrsummary.pdf

Euro Bölgesi

15 Şubat 2021

 • Ticaret Dengesi (Aralık): 2 Milyar
 • Sanayi Üretimi (Aylık, Aralık): -%1.6

https://investing.com/economic-calendar/trade-balance-287

https://investing.com/economic-calendar/industrial-production-160

16 Şubat 2021

 • Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (Yıllık, 4. Çeyrek): -%5.0
 • Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (Çeyreklik, 4. Çeyrek): -%0.6

https://investing.com/economic-calendar/gdp-120

https://investing.com/economic-calendar/gdp-925

Türkiye

15 Şubat 2021

 • Bütçe Dengesi (Ocak): -24.15 Milyar

https://investing.com/economic-calendar/turkish-budget-balance-869

18 Şubat 2021

 • Bir Hafta Vadeli Repo Faiz Oranı (Şubat): %17.0
 • Gecelik Borçlanma Faizi (Şubat): %15.50
 • Gecelik Faiz Oranları (Şubat): %18.50

https://www.tcmb.gov.tr/wps/wcm/connect/TR/TCMB+TR/Main+Menu/Temel+Faaliyetler/Para+Politikasi/Merkez+Bankasi+Faiz+Oranlari/faiz-oranlari

Yasal Uyarı

İşbu içerik, yalnızca bilgilendirme amacıyla paylaşılmıştır. Yayınlandığı tarih itibariyle günceldir ve yeniden güncellenmesi planlanmamaktadır. Herhangi bir güvenceyi, finansal ürünü veya aracı, belirli bir yatırım veya stratejiyi tavsiye etmemektedir. İşbu içerik; herhangi bir yatırımın veya stratejinin değerine, karlılığına veya uygunluğa yönelik vergi, hukuk veya yatırım tavsiyesi sağlamamaktadır. Finansal Eksen, iştirakleri, temsilcileri ve çalışanları da dahil olmak üzere içerikte mevcut olabilecek hatalardan, uyumsuzluklardan, tutarsızlıklardan veya içerik nedeniyle tarafınızca alınan herhangi bir eylemden sorumlu tutulamaz. İşbu içerik ve içerik kapsamında paylaşılan tüm bilgi, belge ve görsellere ait fikri mülkiyet hakları Finansal Eksen’e aittir. Finansal Eksen’in yazılı izni alınmadan kopyalanamaz, yayınlanamaz çoğaltılamaz, değiştirilemez veya kullanılamaz.

Finansal Eksen | GGI

https://www.finansaleksen.com.tr/
https://www.facebook.com/financialaxis/
https://www.linkedin.com/company/finansal-eksen/

Bu makaleyi beğendiniz mi? Hemen paylaşın.

Finansal Eksen