Dış Ticaret ve Girişim Sermayesi Bülteni No:13
1 Mart 2021

Stratejik Yönetim Danışmanlığı ve Dış Ticaret Hizmetleri Direktörlüğü

Dünyadan Gelişmeler

 

İspanya Merkezli Dijital Pazaryeri Wallapop $840 Milyon Değerlemeyle $191 Milyon Yatırım Aldı

Letgo‘nun uluslararası pazarda rakiplerinden biri olan İspanyol Wallapop, bugün 180.000.000’dan fazla ürünü ikinci el satış için listeleyen, 15 milyondan fazla kullanıcıya sahip. Platform, insanların kullanılmış eşyalarını yeniden satmalarına veya kendi yaptıkları el sanatları gibi eşyaları satmalarına izin veren bir uygulama. Fransız yatırım fonu Korelya Capital liderliğinde gerçekleşen yatırıma Accel, Insight Partners, 14W, GP Bullhound ve Northzone ile Wallapop’un önceki yatırımcıları da dahil oldu. Wallapop gerçekleşen 157 milyon Euro (191 milyon dolar) yatırım ile birlikte, hizmetlerini destekleyen altyapıyı büyütmeye ve kullanıcı sayısını arttırmaya odaklanacak.

https://capslocknext.com/ispanya-merkezli-dijital-pazaryeri-wallapop-191-milyon-dolar-yatirim-aldi/

 

Ticaret Savaşı Denize Sıçradı

Dünya ticaretinde yaşanan konteyner krizi ülkeler arasında stratejik güç olarak kullanılmaya başlandı. Küresel tedarik zincirini büyük ölçüde etkileyen konteyner krizini, Çin ve ABD stratejik olarak kullanmaya başladı. Çin boş konteynerleri toplarken, ABD’yi de ülkesinden mal almaya mecbur bıraktı. Yaşanan krizde sadece navlunlar değil, ekipman üretim fiyatları da iki katına çıkmıştır. Konteyner krizinin Haziran’a kadar sürmesi beklenirken, küresel ihracat zarar görmeye devam edecek gibi görünmektedir.

https://www.dunya.com/sektorler/lojistik/ticaret-savasi-denize-sicradi-cin-konteyner-topluyor-haberi-612240

 

Redox Seri D Turunda $45 Milyon Yatırım Aldı

Sağlıkla ve tedavi süreçleriyle ilgili bilgileri tek bir ortamda toplayan ve eş zamanlı paylaşılmasını sağlayan bir platform olan Redox, Seri C turunda $45 milyon yatırım aldı. Platformun bünyesinde şu anda 1400 sağlık hizmeti kurumu ve 350 bağımsız yazılım satıcısı var. Redox sayesinde tek tıklama ile veriler bu geniş ağa yayılabiliyor. Redox kullanıcıları günde 12 milyon veri alışverişinde bulunuyorlar. Toplam aldığı yatırım miktarı $95 milyona ulaşan şirket, bu yatırım ile yeni inovasyonlar yapmayı ve insan kaynaklarını geliştirmeyi planlıyor.

https://vcnewsdaily.com/redox/venture-capital-funding/tcpcskygrx

 

Fi Nabs Seri B Turunda $30 Milyon Yatırım Aldı

Köpekler için akıllı tasma üreten Fi Nabs Seri B turunda $30 milyon yatırım aldı. 2017’de kurulan start-up, sektöründe lider teknolojik donanımıyla köpekler ve sahipleri arasındaki iletişimi ileri bir seviyeye taşıyor. Fi Nabs’in tasması, sahiplere köpeklerinin yerleri ve davranışları hakkında veriler sunuyor. Tasma sayesinde köpeklerin yerleri net bir şekilde tespit edilebiliyor ve anlık uyarılarla sahip haberdar tutuluyor. Ayrıca tasma, köpeğin sağlığıyla ilgili veriler paylaşıyor ve köpeğin sağlığını veri tabanındaki diğer köpeklerle karşılaştırıyor.

https://vcnewsdaily.com/fi/venture-capital-funding/hjftgvkfjh

 

Lob Seri C Turunda $50 Milyon Yatırım Aldı

Pek çok şirket için direkt mail otomasyonu yapan bir yazılım şirketi olan Lon Seri C Turunda $50 milyon yatırım aldı. Lob’un gelişmiş API’ı ciddi şekilde mail işleme süresini azaltıyor ve veri kalitesinin artırılmasına katkı sağlıyor. Booking.com, Expedia, Clover Health, ThredUp ve Twitter gibi şirketlerin müşterisi olduğu Lob tarafından üretilen mailler şu an ABD’de her iki haneden birine en az bir defa ulaşmış durumda. San Francisco bazlı start-up’ın aldığı yatırım miktarı bu yatırım ile $80 milyona ulaştı.

https://vcnewsdaily.com/lob/venture-capital-funding/ddvntcbcsd

 

Yurt İçi Gelişmeler

Shiftplanner; Alesta Yatırım’dan 2,5 milyon TL değerleme ile yatırım aldı

Vardiyalı personel yönetim süreçlerini dijitalleştiren ve optimize eden çözümler sunan Shiftplanner, aldığı yatırımı ürün geliştirme ve kullanıcı sayısını artırmak için harcayacak. Yakın zamanda mobil uygulamasını kullanıma sunmayı hedefleyen Shiftplanner, çalışan başı aylık ücretlendirmeler üzerinden gelir elde ediyor. Bu uygulama ile çalışanların kendileri ile ilgili durumları takip edebilmelerini, taleplerde bulunabilmelerini ve QR kod ile giriş-çıkış yapabilmelerini sağlayacak.

https://webrazzi.com/2021/02/19/vardiyali-personel-yonetim-sureclerine-odaklanan-shiftplanner-2-5-milyon-tl-degerleme-ile-yatirim-aldi/

 

Dış Ticaret Açığı Ocak Ayında %33 Düştü

Türkiye’nin ihracatı ocakta geçen yılın ocak ayına göre yüzde 2,3 artarak 15 milyar 45 milyon doları gördü. İthalatı ise yüzde 5,9 azalarak 18 Milyar 79 Milyon dolar oldu. Böylece dış ticaret açığı yüzde 32,8 gerileyerek 3 milyar dolar oldu. İhracatın ithalatı karşılama oranı geçen yılın ocak ayında yüzde 76,5 iken 2021 yılının ocak ayında yüzde 83,2’ye çıktı. Açığın kapanmasında ki en önemli değişkenler ise enerji ve altın hariç dış ticaret fazlası vermesi oldu.

https://www.dunya.com/ekonomi/mal-varliginin-dondurulmasina-iliskin-esaslar-belirlendi-haberi-612402

Bu Hafta Açıklanan Önemli Ekonomik Veriler

Bu Hafta Açıklanan Ekonomik Veriler

Türkiye

22 Şubat 2021

 • Sektörel Güven Endeksleri (Hizmet) (Aylık, Şubat) 100,4

https://data.tuik.gov.tr/Bulten/Index?p=Sektorel-Guven-Endeksleri-Subat-2021-37524

25 Şubat 2021

 • Ekonomik Güven Endeksi (Aylık, Şubat) 95,8

https://data.tuik.gov.tr/Bulten/Index?p=Ekonomik-Guven-Endeksi-Subat-2021-37509

 

26 Şubat 2021

 • Dış Ticaret İstatistikleri (İhracat) (Aylık, Ocak) %2,3 (Arttı)

https://data.tuik.gov.tr/Bulten/Index?p=Dis-Ticaret-Istatistikleri-Ocak-2021-37413

 

Amerika Birleşik Devletleri

23 Şubat 2021

 • Conference Board Tüketici Güveni (Şubat) 91,3

https://tr.investing.com/economic-calendar/cb-consumer-confidence-48

 

24 Şubat 2021

 • Yeni Konut Satışları (Ocak): 923K
 • Ham Petrol Stokları:               -7.258 Milyon

 

https://tr.investing.com/economic-calendar/new-home-sales-222

https://tr.investing.com/economic-calendar/eia-crude-oil-inventories-75

25 Şubat 2021

 • Çekirdek Dayanıklı Mal Siparişleri (Aylık, Ocak): +%1,7
 • Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (Çeyreklik, 4. Çeyrek): %4
 • İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları 730K

https://tr.investing.com/economic-calendar/core-durable-goods-orders-59

https://tr.investing.com/economic-calendar/gdp-375

https://tr.investing.com/economic-calendar/initial-jobless-claims-294

26 Şubat 2021

 • Mal Ticaret Dengesi (Ocak): -83,74B
 • Kişisel Gider (Aylık, Ocak): %2,4
 • Otomotiv Hariç Perakende Stokları (Ocak) -%0,2

https://tr.investing.com/economic-calendar/goods-trade-balance-1650

https://tr.investing.com/economic-calendar/personal-spending-235

https://tr.investing.com/economic-calendar/retail-inventories-ex-auto-1887

Euro Bölgesi

23 Şubat 2021

 • Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık, Ocak): %0,9

https://tr.investing.com/economic-calendar/cpi-68

Bu Haftanın Okuma Önerisi

Clubhouse’ta Oturumu Yönetmeyi Kolaylaştıran ve oturum hakkında veri toplamayı sağlayan araç: Direcon

Clubhouse’ta önemli bir eksiğin olduğunu fark eden Türk ekip Burak Ünver, Atakan Göktepe, Batuhan Katırcı, Nejat Can Ünlü ve Buğra Kaan Ayaz, yönetimi kolaylaştırmayı sağlayan ve oturumun etkinliği hakkında veriler toplamayı sağlayan bir araç geliştirdi. Geliştirilen araç toplam izleyici, izleyicilerin odada kalma yüzdesi, toplam dinlenme süresi gibi verileri sağlarken aynı zamanda oturumun yönetimi kolaylaştırmayı sağlıyor. Bu haftanın okuma önerisi aracın katacağı kolaylıklar ve özellikleri hakkındadır.

 

Yasal Uyarı

İşbu içerik, yalnızca bilgilendirme amacıyla paylaşılmıştır. Yayınlandığı tarih itibariyle günceldir ve yeniden güncellenmesi planlanmamaktadır. Herhangi bir güvenceyi, finansal ürünü veya aracı, belirli bir yatırım veya stratejiyi tavsiye etmemektedir. İşbu içerik; herhangi bir yatırımın veya stratejinin değerine, karlılığına veya uygunluğa yönelik vergi, hukuk veya yatırım tavsiyesi sağlamamaktadır. Finansal Eksen, iştirakleri, temsilcileri ve çalışanları da dahil olmak üzere içerikte mevcut olabilecek hatalardan, uyumsuzluklardan, tutarsızlıklardan veya içerik nedeniyle tarafınızca alınan herhangi bir eylemden sorumlu tutulamaz. İşbu içerik ve içerik kapsamında paylaşılan tüm bilgi, belge ve görsellere ait fikri mülkiyet hakları Finansal Eksen’e aittir. Finansal Eksen’in yazılı izni alınmadan kopyalanamaz, yayınlanamaz çoğaltılamaz, değiştirilemez veya kullanılamaz.

Finansal Eksen | GGI

https://www.finansaleksen.com.tr/
https://www.facebook.com/financialaxis/
https://www.linkedin.com/company/finansal-eksen/

Bu makaleyi beğendiniz mi? Hemen paylaşın.

Finansal Eksen