Dış Ticaret ve Girişim Sermayesi Bülteni No:14
9 Mart 2021

Stratejik Yönetim Danışmanlığı ve Dış Ticaret Hizmetleri Direktörlüğü

Dünyadan Gelişmeler

 

Zynga Satın Alımlarına Devam Ediyor ve Yön Değiştiriyor

Peak Games’e yaptığı devasa yatırım ile adını Türkiye’de herkese duyuran Zynga artık sadece mobil oyun tarafında olmayacağını yeni satın alımıyla belli etmiş oldu. Özellikle çapraz platformlarda ve Diablo, Torhclight gibi RPG tür oyunlarda deneyimli olan Echtra artık Zynga bünyesinde çalışacak. Mobil oyun ağını her geçen gün geliştiren Zynga, grafikler ve hikâye ile zenginleştirilmiş, çapraz platformlarında da çalışacak oyunlar üreterek büyümesine devam edecek. Pandemi sebebiyle insanların eve kapandığı ve oyunlara yöneldiği dönemde, Zynga 2020 4. çeyreğinde $616 Milyon gelir açıklamıştı. Zynga CEO’su Frank Gibeau yeni satın alımlara devam edeceklerini açıkladı.

https://techcrunch.com/2021/03/03/zynga-echtra-games/

 

Volocopter’ın Hava Taksilerini Hayata Geçirmesi Her Zamankinden Daha Yakın

2011 yılında VC1 insan taşıyabilen elektrikli VTOL prototip modeli ile hayatına başlayan Volocopter bu hafta içerisinde Seri D turunda $241 milyon yatırım alarak, bugüne kadar $ 387 milyon yatırım almış oldu. Pitchbook’tan sağlanan verilere göre Volocopter’in güncel değeri $687 milyon gözüküyor. Şehir trafiğine ve kent dışı bölgelere ulaşım sıkıntısını çözmeyi amaçlayan Volocopter’in geliştirdiği hava taksisini tam çalışır şekilde 2 yıl içerisinde piyasaya sürmesi bekleniyor.

https://techcrunch.com/2021/03/02/flying-taxi-startup-volocopter-picks-up-another-241m-says-service-is-now-two-years-out/

 

 

Lojistik girişimi Deliverr, Seri D Turunda $170 Milyon Yatırım Aldı

Amazon FBA programı benzeri bir iş modeliyle, e-ticaret tüketicilerine kısa sürede teslimat yapan Deliverr, Seri D yatırım turunu $ 170 milyon ile tamamlayarak Seri A’dan başlayan yatırım turlarında toplam $ 240 milyon yatırım almış oldu. Seri D yatırım turu Coatue liderliğinde gerçekleşirken, önceki yatırım turlarında mevcut yatırımcı olan 8VC, GLP ve Activant Capital’de yatırıma katıldı.

https://www.forbes.com/sites/alexandrasternlicht/2021/03/03/deliverr-raises-170-million-to-scale-an-affordable-alternative-to-amazon-prime/?sh=478b67a6602a

 

Clari, $1.6 milyar değerleme ile $150 milyon yatırım aldı

Şirketlerin gelir beklentilerini tahmin etmeye yönelik çalışan FinTech platformu Clari, gerçekleşen Seri E yatırım turunda, $1,6 milyar değerleme ile $150 milyon yatırım alarak toplam yatırımını $ 285 milyona çıkardı. Silver Lake liderliğinde gerçekleşen yatırım turunda, mevcut yatırımcılar; Sapphire Ventures, Madrona Ventures, Thomvest, Tenaya Capital, Bain Capital Ventures ve Sequoia Capital ile birlikte B Capital Group’da yer aldı.

https://www.bloomberg.com/news/articles/2021-03-03/software-firm-clari-valued-at-1-6-billion-in-funding-round

 

Instacart, $39 milyar değerleme ile $265 milyon yatırım aldı

Getir ve Banabi benzeri iş modeli ile çalışan Hint online market platformu Instacart, yeni gerçekleşen yatırım turunu $39 milyar değerleme ile $265 milyon alarak tamamladı. Mevcut yatırımcılardan Andreessen Horowitz, Sequoia Capital ve D1 Capital Partners’ın katılımıyla elde edilen yatırım, şirketin “Market alışverişi denince akla gelen ilk seçenek (yeni normal) olmak” vizyonu doğrultusunda, büyüme amacıyla kullanılacak.

https://www.nytimes.com/2021/03/02/technology/instacart-raises-265-million.html

 

Yurt İçi Gelişmeler

 

Finberg İlk Yurt Dışı Yatırımını Gerçekleştirdi

Fiba Grubu’nun 2018 yılında kurduğu yatırım ve finansal teknoloji girişimi Finberg, ilk yurt dışı yatırımını Invstr’a yaptı. Invstr, finansal bilgiye ulaşımı ve finansal okuryazarlığı artırmayı amaçlıyor ve Türkiye’de de kullanılabilmekte. Programın içerisinde yatırım teknikleri ve genel ekonomi ile ilgili birçok eğitim bulunmakta. Aynı zamanda, Fantasy Finance programı ile deneyimsiz bireylerin oyun şeklinde, sıfır risk ile finansal piyasalarda yatırım yapmayı öğrenmelerini sağlamayı amaçlıyor. Programın şu anda 1 milyona yakın kullanıcısı bulunmakta.

https://webrazzi.com/2021/03/04/fibabanka-finberg-ile-ilk-yurt-disi-yatirimini-1-milyona-yakin-kullanicisi-olan-invstr-a-yapti

 

Siemens Gamesa, İzmir’de Rüzgâr Türbini Ar-Ge Merkezi Kurdu

Dünyadaki 6 rüzgâr türbini Ar-Ge merkezinden biri olarak yerini alan İzmir Ar-Ge Merkezi, yurtdışında çalışan Türk mühendislerini de bünyesine katarak 64 kişilik bir ekiple faaliyete başladı. Şirketten yapılan açıklamaya göre, Siemens Gamesa’nın İzmir Ar-Ge Merkezi’nde ülkenin rüzgâr enerjisi potansiyelini geliştirmeye yardımcı olmanın yanında geliştirilen teknolojiler şirketin küresel operasyonları için ihraç edilecek. Açıklamada görüşlerine yer verilen Siemens Gamesa Türkiye CEO’su Ebru Çiçekliyurt, Ar-Ge merkezini büyütmek için çalışmalara devam edileceğini ve çeşitliliği güçlendirmek için kadın mühendislerin istihdamına odaklanacaklarını söyledi.

https://www.dunya.com/sirketler/siemens-gamesa-izmirde-ruzgar-turbini-ar-ge-merkezi-kurdu-haberi-612992

Bu Hafta Açıklanan Önemli Ekonomik Veriler

Bu Hafta Açıklanan Ekonomik Veriler

Türkiye

1 Mart 2021

 • Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (Yıllık, 4. Çeyrek): %5.9
 • Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (2020, Yıllık)                              %1.8

https://data.tuik.gov.tr/Bulten/Index?p=Quarterly-Gross-Domestic-Product-Quarter-IV:-October-December,-2020-37180&dil=2

3 Mart 2021

 • Tüketici Fiyat Endeksi (Aylık, Şubat): %0.91
 • Tüketici Fiyat Endeksi (Yıllık, Şubat): %15.61

https://data.tuik.gov.tr/Bulten/Index?p=Consumer-Price-Index-February-2021-37380&dil=2

Amerika Birleşik Devletleri

3 Mart 2021

 • Ham Petrol Stokları:               563 Milyon

https://investing.com/economic-calendar/eia-crude-oil-inventories-75

4 Mart 2021

 • Tarım Dışı Üretkenlik (Çeyreklik, 4. Çeyrek):               – %4.2
 • İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları                 745 Bin

https://investing.com/economic-calendar/nonfarm-productivity-228

https://investing.com/economic-calendar/initial-jobless-claims-294

 

5 Mart 2021

 • Ortalama Saatlik Gelirler (Önceki Yıla Göre, Yıllık, Şubat): %5.3
 • Tarım Dışı İstihdam:                                                                                379 Bin
 • İşsizlik Oranı (Şubat): %6.2
 • Ticaret Dengesi: -68.20 Milyar

https://investing.com/economic-calendar/unemployment-rate-300

https://investing.com/economic-calendar/trade-balance-286

https://investing.com/economic-calendar/average-hourly-earnings-8

https://investing.com/economic-calendar/nonfarm-payrolls-227

Euro Bölgesi

1 Mart 2021

 • İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI, Şubat): 9

https://investing.com/economic-calendar/manufacturing-pmi-201

2 Mart 2021

 • Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (Yıllık, Şubat): %1.1
 • Tüketici Fiyat Endeksi (Yıllık, Şubat): %0.9

https://ec.europa.eu/eurostat/documents/portlet_file_entry/2995521/2-02032021-AP-EN.pdf/69a6f75c-ea8f-e495-baa7-5e8817951e23

4 Mart 2021

 • İşsizlik Oranı (Ocak): %8.1
 • Perakende Satışlar (Aylık, Ocak):             – %5.9

Yasal Uyarı

İşbu içerik, yalnızca bilgilendirme amacıyla paylaşılmıştır. Yayınlandığı tarih itibariyle günceldir ve yeniden güncellenmesi planlanmamaktadır. Herhangi bir güvenceyi, finansal ürünü veya aracı, belirli bir yatırım veya stratejiyi tavsiye etmemektedir. İşbu içerik; herhangi bir yatırımın veya stratejinin değerine, karlılığına veya uygunluğa yönelik vergi, hukuk veya yatırım tavsiyesi sağlamamaktadır. Finansal Eksen, iştirakleri, temsilcileri ve çalışanları da dahil olmak üzere içerikte mevcut olabilecek hatalardan, uyumsuzluklardan, tutarsızlıklardan veya içerik nedeniyle tarafınızca alınan herhangi bir eylemden sorumlu tutulamaz. İşbu içerik ve içerik kapsamında paylaşılan tüm bilgi, belge ve görsellere ait fikri mülkiyet hakları Finansal Eksen’e aittir. Finansal Eksen’in yazılı izni alınmadan kopyalanamaz, yayınlanamaz çoğaltılamaz, değiştirilemez veya kullanılamaz.

Finansal Eksen | GGI

https://www.finansaleksen.com.tr/
https://www.facebook.com/financialaxis/
https://www.linkedin.com/company/finansal-eksen/

Bu makaleyi beğendiniz mi? Hemen paylaşın.

Finansal Eksen