Dış Ticaret ve Girişim Sermayesi Bülteni No:16
24 Mart 2021

Stratejik Yönetim Danışmanlığı ve Dış Ticaret Hizmetleri Direktörlüğü

Dünyadan Gelişmeler

 

 

Momenta, Çin’in Yeni Otonom Araç Devi

Çin’de 5 yıl önce kurulan Momenta, otonom araç teknolojisi üstüne çalışan büyük bir teknoloji firması. Çin’de bulunan ve otonom araçlar üzerine çalışan birçok şirketin aksine, Momenta araç üretmek yerine sadece araçların otonom olmasını sağlayan beyinleri, yazılımları üretiyor. Momenta, isimlerini açıklamadığı büyük araç üreticisi firmalar ile partnerlik yaparak o firmalara geliştirdiği yazılımı satıyor. Üretici firmalar da bu yazılımı araçlarına yükleyerek yollara çıkarıyor. Bu sayede, Momenta otonom sürüş tecrübesini geliştirmek için toplaması gereken veriye, para harcamadan, aksine para kazanarak ulaşıyor. Zekice kurgulanmış bir iş planına sahip olan Momenta, yakın zamanda tamamladığı Seri C turundan 500 milyon dolarlık fon elde etti. Momenta, 2024 yılında Çin’de robotaksi döneminin başlayacağını öngörüyor.

https://techcrunch.com/2021/03/18/momenta-500-million-fundraise/

 

Marketler için sipariş otomasyonu çözümü sunan Shelf Engine, 41 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Yapay zekâ destekli envanter platformu hizmeti veren Shelf Engine, B serisi turunda 41 milyon dolar yatırım aldı. B serisi yatırım turu General Catalyst liderliğinde gerçekleşti. Bugüne kadar 6 yatırım alan Shelf Engine’in bu turuna, GGV Capital, Foundation Capital, 1984 Ventures, Correlation Ventures, Founders’ Co-op, Soma Capital, Firebolt Ventures ve Initialized Capital katıldı. Ürün israfını azaltarak firmaların fazla kar etmelerini sağlayan Shelf Engine aldığı bu yatırım ile toplamda 58 milyon dolara ulaştı.

https://webrazzi.com/2021/03/19/marketler-icin-siparis-otomasyonu-cozumu-sunan-shelf-engine-41-milyon-dolar-yatirim-aldi

 

Yotpo Seri F Turundan 230 Milyon Dolarlık Yatırım Aldı

Dünyanın önde gelen e-ticaret pazarlama platformlarından biri olan Yotpo Seri F turunda 230 milyon dolarlık yatırım aldı. Yotpo’nun kullandığı algoritma, markaların pazarlama başarılarını artırmak için, tüketicilerin sadakatini artırma, SMS ile pazarlama ve alınan yorumlar gibi noktalarda veri bazlı çözümleri bir araya getiriyor. Bu çözümler tüketicilerin satın alım tecrübelerini iyileştiriyor ve tamamlanan alışveriş sayısını artırmayı sağlıyor. Yotpo, Shopify, Salesforce Commerce Cloud, Magneto gibi çoğu büyük e-ticaret platformunda mevcut ve şirket, Patagonia, Steve Madden, Hally Hansen ve GoPro gibi markalar tarafından kullanılıyor.

https://vcnewsdaily.com/yotpo/venture-capital-funding/thgbdgwhlb

 

Squarespace 300 Milyon Dolarlık Yatırım Aldı

Dünyaca ünlü web sitesi tasarlama ve e-ticaret platformu Squarespace 300 milyon dolarlık yatırım aldı ve bu yatırımla şirketin değeri 10 milyar dolara ulaştı. Squarespace’in sunduğu araçlar online yayınları ve tasarımları ileri bir seviyeye taşıyor. Profesyonel tasarımcılarından kendi web sitesini tasarlamak isteyen amatörlere kadar geniş bir kullanıcı kitlesi olan Squarespace’in ana merkezi New York City’de ve burada 285 kişi çalışanı mevcut.

https://vcnewsdaily.com/squarespace/venture-capital-funding/dkxdskllzk

 

Coalition 175 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Siber sigorta ve siber güvenlik hizmetleri veren Coalition 175 milyon dolar yatırım aldı. Joshua Motta ve John Hering’in kurucuları olduğu şirket, işletmelere kapsamlı sigorta ve siber güvenlik araçları sunarak siber riskliliklerini azaltmalarını sağlıyor. A+/A derecesine sahip sigorta şirketleri Swiss Re Corporate ve Argo Group tarafından desteklenen Coalition, işletmeleri 10 milyon dolara kadar siber riske karşı sigortalıyor. Siber risk yönetimi modülünde güvenlik alarmı, tehdit algılama ve uzman yönlendirme gibi fonksiyonları olan şirket ABD’de 50 eyalette hizmet veriyor.

https://vcnewsdaily.com/coalition/venture-capital-funding/bgztmkfddj

 

Yurt İçi Gelişmeler

 

İhracat ve İthalatın Birim Değeri Yükseldi

İhracat birim değer endeksi geçen ocak ayında yıllık bazda yüzde 3,8, ithalat birim değer endeksi ise yüzde 3,9 arttı. Yine geçen ocak ayında miktar endekslerinde ise ihracat yüzde 1,4 gerileme, ithalatta ise yüzde 3,9 artış yaşandı. İhracatta endeks bir önceki yılın aynı ayına göre gıda, içecek ve tütünde yüzde 5,2, yakıtlarda yüzde 12,6 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 3,3 azalırken, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 2,0 arttı. İthalatta ise gıda, içecek ve tütünde yüzde 10,4, hammaddelerde (yakıt hariç) yüzde 21,5 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 7,7 artarken, yakıtlarda yüzde 22,6 azaldı.

https://www.dunya.com/ekonomi/ihracatin-ve-ithalatin-birim-degeri-yukseldi-haberi-614981

 

Yerli Oyun Firması Tosby Games Yatırım Aldı

Türkiye’nin girişimcilik alanında son dönemde en önemli sektörü olan oyun sektörü her hafta yeni yatırımlar açıklıyor. Bu haftanın yatırım haberi ise henüz 7 aylık bir şirket olan Tosby Games oldu. Fatih Selim Satılmış ve Ahmet Can Duras tarafından kurulan Tosby Games, hem hyper-casual türünde mobil oyunlar, hem de Steam üzerinden satılan bilgisayar oyunları geliştiriyor. Gelecekte Silikon Vadisi ve Japonya’da stüdyo kurmak isteyen firma, ilk yatırımını Keiretsu Forum Türkiye’nin melek yatırımcı ağından 500 bin dolar değerleme üzerinden aldı.

https://webrazzi.com/2021/03/19/mobil-ve-pc-icin-oyunlar-gelistiren-tosby-games-500-bin-dolar-degerleme-uzerinden-yatirim-aldi

 

Yerli Girişim Ace Games, “Mix and Drink” Oyunu ile ABD’de App Store’da Tüm Kategorilerde Birinci Oldu

Türkiye’nin girişimcilik ekosisteminde lokomotif olmaya aday olan oyun sektörü, gerçekleşen yatırımların büyüklükleriyle birlikte oyunların son kullanıcıya ulaşmasında olan başarısıyla da gündem olmaktadır. Bu başarılı firmalardan biri olan Ace Games ‘in geliştirdiği “Mix and Drink” oyunu, ABD’de App Store’da tüm kategorilerinde diğer tüm uygulamaları geride bırakarak birinci oldu. Dünya çapında ses getiren bir oyun daha, yerli girişimciler tarafından yapıldı. Oyun şirketi daha öncesinde “Prison Life” isimli bir oyunu daha piyasaya sürmüştü.

https://egirisim.com/2021/03/19/yerli-girisim-ace-gamesin-mix-and-drink-oyunu-abdde-app-storeda-tum-kategorilerde-birinci-oldu

Bu Hafta Açıklanan Önemli Ekonomik Veriler

Bu Hafta Açıklanan Ekonomik Veriler

Türkiye

15 Mart 2021

 • Bütçe Dengesi (Şubat): 17 Milyar TL

https://tr.investing.com/economic-calendar/turkish-budget-balance-869

18 Mart 2021

 • Bir Hafta Vadeli Repo Faiz Oranı (Mart): %19.00
 • Gecelik Borçlanma Faizi (Mart): %17.50
 • Gecelik Faiz Oranları (Mart): %20.50

https://www.tcmb.gov.tr/wps/wcm/connect/tr/tcmb+tr/main+menu/temel+faaliyetler/para+politikasi/merkez+bankasi+faiz+oranlari

Amerika Birleşik Devletleri

16 Mart 2021

 • Çekirdek Perakende Satışlar (Aylık, Şubat):               -%2.7
 • Sanayi Üretimi (Aylık, Şubat): -%2.2
 • Sanayi Üretimi (Yıllık, Şubat): -%4.25

https://investing.com/economic-calendar/core-retail-sales-63

https://investing.com/economic-calendar/industrial-production-161

https://investing.com/economic-calendar/industrial-production-1755

https://investing.com/economic-calendar/eia-crude-oil-inventories-75

 

17 Mart 2021

 • İnşaat İzinleri (Şubat): 682 Milyon Dolar
 • Ham Petrol Stokları: 396 Milyon Dolar
 • Federal Fon Hedef Oranı: %0.25

https://investing.com/economic-calendar/eia-crude-oil-inventories-75

https://investing.com/economic-calendar/interest-rate-decision-168

https://investing.com/economic-calendar/building-permits-25

18 Mart 2021

 • İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları: 770 Bin Kişi

https://investing.com/economic-calendar/initial-jobless-claims-294

Euro Bölgesi

17 Mart 2021

 • Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (Yıllık, Şubat): %1,1
 • Tüketici Fiyat Endeksi (Yıllık, Şubat): %0,9
 • Tüketici Fiyat Endeksi (Aylık, Şubat): %0,2

https://investing.com/economic-calendar/cpi-68

https://investing.com/economic-calendar/cpi-928

https://investing.com/economic-calendar/core-cpi-317

11 Mart 2021

 • Ticaret Dengesi (Ocak): 3 Milyar Euro

https://investing.com/economic-calendar/trade-balance-287

Yasal Uyarı

İşbu içerik, yalnızca bilgilendirme amacıyla paylaşılmıştır. Yayınlandığı tarih itibariyle günceldir ve yeniden güncellenmesi planlanmamaktadır. Herhangi bir güvenceyi, finansal ürünü veya aracı, belirli bir yatırım veya stratejiyi tavsiye etmemektedir. İşbu içerik; herhangi bir yatırımın veya stratejinin değerine, karlılığına veya uygunluğa yönelik vergi, hukuk veya yatırım tavsiyesi sağlamamaktadır. Finansal Eksen, iştirakleri, temsilcileri ve çalışanları da dahil olmak üzere içerikte mevcut olabilecek hatalardan, uyumsuzluklardan, tutarsızlıklardan veya içerik nedeniyle tarafınızca alınan herhangi bir eylemden sorumlu tutulamaz. İşbu içerik ve içerik kapsamında paylaşılan tüm bilgi, belge ve görsellere ait fikri mülkiyet hakları Finansal Eksen’e aittir. Finansal Eksen’in yazılı izni alınmadan kopyalanamaz, yayınlanamaz çoğaltılamaz, değiştirilemez veya kullanılamaz.

 Finansal Eksen | GGI

https://www.finansaleksen.com.tr/
https://www.facebook.com/financialaxis/
https://www.linkedin.com/company/finansal-eksen/

Bu makaleyi beğendiniz mi? Hemen paylaşın.

Finansal Eksen