Dış Ticaret ve Girişim Sermayesi Bülteni No:17
30 Mart 2021

Stratejik Yönetim Danışmanlığı ve Dış Ticaret Hizmetleri Direktörlüğü

Dünyadan Gelişmeler

 

Ro, Seri D Turunda $500 Milyon Yatırım Aldı

Sağlık hizmetlerinin yüksek ücretler gerektirdiği Amerika’da tele-sağlık şirketleri son dönemde çok rağbet görmektedir. Tele-sağlık alanında çalışan ve yatırımcıların gözdesi haline gelen şirketlerden bir tanesi de 4 yıl önce New York’ta kurulan Ro. Doktorlar ile ortak çalışan Ro, aynı zamanda eczaneler ile de iş birliği yapmakta ve hastaları ile ihtiyaçları olan ilaçları hızlıca birbirine bağlamaktadır. Tele-sağlık hizmetlerini, teşhis koyma hizmetlerini ve eczane hizmetlerini ortak online platformda buluşturmayı başaran Ro, çıktığı Seri D turunda 500 milyon dolar yatırım aldı. 4 yıllık şirketin bugüne kadar aldığı yatırımın toplam bedeli ise 875 milyon dolar oldu.

https://news.crunchbase.com/news/briefing-3-23-21/

 

 

Allianz, Aviva’nın Polonya Birimini Satın Alıyor

Avrupa’nın en büyük sigorta ve yatırım şirketi, Alman Allianz SE, 2,9 Milyar Dolar (2,5 Milyar Euro) bedel ile İngiltere merkezli Aviva Plc’nin Polonya birimini satın alacağını bildirdi. Aviva Plc. Tarafından yapılan açıklamaya göre, anlaşmanın yasal onaya tabi olduğu ve sürecin 12 ay içinde tamamlanmasının beklendiği kaydedildi. Söz konusu anlaşmanın tamamlanmasının ardından Allianz’ın Polonya’nın en büyük beşinci sigorta şirketi olacağı belirtildi.

https://www.bloomberght.com/allianz-aviva-nin-polonya-birimini-aliyor-2277410

 

Dijital Eğitim Platformu Holberton, 20 Milyon Dolar Yatırım Aldı

San Francisco merkezli eğitim odaklı yazılım mühendisliği şirketi Holberton , Seri B turunu 20 milyon dolar yatırım alarak, toplam yatırımını 33 milyon dolara çıkardı. Mevcut yatırımcılar Daphni, Pearson Ventures, Imaginable Futures, Reach Capital ve Trinity Ventures’ın katılımıyla gerçekleştirilen yatırım turunda yeni yatırımcı Redpoint liderliğinde tamamlandı.

https://capslocknext.com/dijital-egitim-platformu-holberton-20-milyon-dolar-yatirim-aldi/

 

Sürükleyici iletişim platformu PixelMax 2.3 Milyon Euro Yatırım Aldı

İletişim alanında 3D teknolojisi ile dijital ortamı kullanarak; kitleleri bilgilendirme, eğitme ve etkileşimde tutma görevi üstlenen İngiliz girişim PixelMax, ACT Capital Partners’ın katılımıyla Praetura Ventures liderliğinde düzenlenen yeni yatırım turunda 2.3 milyon Euro yatırım aldı.

https://capslocknext.com/ingiliz-startup-pixelmax-3-boyutlu-surukleyici-iletisim-platformu-icin-2-3-milyon-euro-yatirim-aldi/

 

Yurt İçi Gelişmeler

 

Getir 2.6 Milyar Dolar Değerleme ile 300 Milyon Dolar Yatırım Alarak Unicorn Oldu

Geçtiğimiz Ocak ayında 128 milyon dolar yatırım alan Getir, Sequoia Capital ve Tiger Global tarafından yönetilen yatırım turunda 2.6 milyar dolar değerleme ile 300 milyon dolar yatırım aldı. Getir’i Unicorn seviyesine ulaştıran bu yatırım turunda, daha önceki tura katılan 8 fondan Crankstart, Base Partners, Revo, Tiger Global, Goodwater Capital, Fiba ve Esas Holding de katıldı. Londra’daki 2. ayını dolduran Getir, operasyonlarını Almanya ve Hollanda da devam ettirmeyi planlamakta.

https://webrazzi.com/2021/03/26/getir-sequoia-capital-ve-tiger-global-dan-300-milyon-dolar-yatirim-alarak-unicon-oldu/

 

Startupfon 10 Milyon Dolarlık Fon Kurdu

2017’de kurulan ve Türkiye’nin en önemli kitle fonlama platformlarından birisi olan Startupfon 10 milyon dolarlık ilk fonunu kurdu. Startupfon, bünyesinde bulundurduğu melek yatırımcı eğitimi, kurumsal iş birlikleri ve gelecek vaat eden fikirler sayfalarıyla birçok hizmet sunmaktadır. Platform, 2017’den bu yana 27 girişime yatırım yaptı. Yeni fon ile 5 yılda 50 girişime yatırım yapması beklenen Startupfon, hali hazırda odaklandığı yazılım ve mobil internet teknolojisi şirketlerine yatırım yapmaya devam edecek.

https://capslocknext.com/startupfon-10-milyon-dolarlik-ilk-fonunu-olusturdu/

 

Küresel Konteyner Krizinde Rahatlama Başlıyor

Pandeminin etkisiyle son bir yılda yüzde 300’e yakın artan navlundan dolayı yaşanan konteyner krizinde rahatlama oldu. Çin tatilinin bitmesi ve yüksek navlun fiyatlarından dolayı iş insanlarının Çin’den ithalatı kısması da bu düşüşte etkili oldu. Konteynerlerin müsaitliğini gösteren, üçüncü taraflara konteyner sağlayan ve konteynerleri kiralamaya sağlayan Container xChange verilerine göre, konteyner bulunurluk endeksi %50 arttı. Sektör uzmanları, haziran ve temmuz ayında sıkıntının daha da azalacağını öngörüyor.

https://www.dunya.com/sektorler/lojistik/kuresel-konteyner-krizinde-kara-gorundu-haberi-615797

Bu Hafta Açıklanan Önemli Ekonomik Veriler

Bu Hafta Açıklanan Ekonomik Veriler

Amerika Birleşik Devletleri

23 Mart 2021

  • Yeni Konut Satışları (Şubat): 775 Bin Adet
  • Yeni Konut Satışları (Aylık, Şubat): -%18.2

https://investing.com/economic-calendar/new-home-sales-222

https://investing.com/economic-calendar/new-home-sales-896

24 Mart 2021

  • Ham Petrol Stokları: 912 Milyon Varil

https://investing.com/economic-calendar/eia-crude-oil-inventories-75

25 Mart 2021

  • İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları: 684 Bin Adet
  • Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (Çeyreklik, 4. Çeyrek): %4.3

https://investing.com/economic-calendar/gdp-375

https://investing.com/economic-calendar/initial-jobless-claims-294

Yasal Uyarı

İşbu içerik, yalnızca bilgilendirme amacıyla paylaşılmıştır. Yayımlandığı tarih itibariyle günceldir ve yeniden güncellenmesi planlanmamaktadır. Herhangi bir güvenceyi, finansal ürünü veya aracı, belirli bir yatırım veya stratejiyi tavsiye etmemektedir. İşbu içerik; herhangi bir yatırımın veya stratejinin değerine, karlılığına veya uygunluğa yönelik vergi, hukuk veya yatırım tavsiyesi sağlamamaktadır. Finansal Eksen, iştirakleri, temsilcileri ve çalışanları da dahil olmak üzere içerikte mevcut olabilecek hatalardan, uyumsuzluklardan, tutarsızlıklardan veya içerik nedeniyle tarafınızca alınan herhangi bir eylemden sorumlu tutulamaz. İşbu içerik ve içerik kapsamında paylaşılan tüm bilgi, belge ve görsellere ait fikri mülkiyet hakları Finansal Eksen’e aittir. Finansal Eksen’in yazılı izni alınmadan kopyalanamaz, yayınlanamaz çoğaltılamaz, değiştirilemez veya kullanılamaz.

Finansal Eksen | GGI

https://www.finansaleksen.com.tr/
https://www.facebook.com/financialaxis/
https://www.linkedin.com/company/finansal-eksen/

Bu makaleyi beğendiniz mi? Hemen paylaşın.

Finansal Eksen