Dış Ticaret ve Girişim Sermayesi Bülteni No:2
15 Aralık 2020

Stratejik Yönetim Danışmanlığı ve Dış Ticaret Hizmetleri Direktörlüğü

Dünyadan Gelişmeler

 

Squire 10 Aralık’ta $59 Milyon Yatırım Aldı

Squire, berber dükkanlarında randevu sistemlerini ayarlayan ve müşteriler için şeffaf bir fiyatlandırma ortaya koyan bir yazılım şirketi. Dünya genelinde 2 binden fazla berber Squire ile dükkanlarını yönetmektedirler. Yaz döneminde Seri B turunda $34 milyon yatırım alan şirket, 10 Aralık’ta $59 milyon yatırım aldı. Son yatırım ile $85 milyon olan şirket değerlemesi $250 milyona ulaştı.

https://webrazzi.com/2020/12/10/berberler-icin-yazilim-ureten-squire-59-milyon-dolar-yatirim-aldi/

 

Airbnb Hisseleri Halka Arz Sürecinin İlk İşlem Günü Kapanışında %112,8 Değer Artışı Kaydetti

Arbnb’nin halka arz sürecinde değişiklikler olmaya devam ediyor. Şirketin halka arz süreci ilk başladığında hisse başı fiyatlama $44-$50 arasındaydı. 1-6 Aralık haftasında hisse başı fiyatlandırmanın $56-$60 dolar arasında olması beklenirken, 10 Aralık’ta hisse başı fiyatın $68 olarak fiyatlandırıldığı belirtildi. Airbnb’nin pandemi döneminde düşen talep ile ciddi finansman sıkıntıları yaşadığı bilinirken, bu yeni hisse başı fiyatlandırma ile şirket $47 milyar değerleme ile $3.7 milyarı kasasına koymuş olacak. Airbnb hisseleri 10 Aralık Perşembe günü işlem görmeye başladı. İlk işlem günü kapanışında %112.8 artış ile, günü $144.71 ile kapattı.

https://www.wsj.com/articles/airbnb-expected-to-price-ipo-above-56-to-60-a-share-range-11607527468

https://www.barrons.com/articles/airbnb-prices-ipo-at-68-a-share-raising-3-5-billion-51607560437

 

Papercup Başka Dillere Anlık Çeviri Sağlayan, Yapay Zeka ve Makine Öğrenmesiyle Çalışan Yazılım Geliştirdi

Papercup, bir dilin anlık olarak başka dillere çevrilmesini sağlayan, yapay zeka ve makine öğrenmesiyle çalışan bir yazılım geliştirdi. Girişim, bu yazılım ile £8 milyon yatırım aldı. Yazılımın en önemli özelliği, çevrilmiş olan sesin, insan sesinden ayırt edilemez olmasıdır. Yazılımın ana hedef kitlesi; Youtube veya farklı platformlarda izleyici kitlesini arttırmaya çalışan, içerik üreticileri ve ana haber kanallarıdır.

https://techcrunch.com/2020/12/10/papercup

 

Uzay Teknolojileri Alanında Çalışan “Start-Up” Isar Aerospace Seri B Turunda $90 Milyon Yatırım Aldı

Isar Aerospace, yükselen sektörlerden uzay teknolojileri alanında çalışan, Almanya merkezli bir start-up. 2021 yılında, bin kilogramdan fazla ağırlıktaki uyduları uzaya taşıyabilecek roketlerinin testlerini başlatacaklarını açıklayan şirket, Seri B turunda $90 milyon yatırım aldı. Isar Aerospace’e yapılan bu yatırım, bugüne kadar Avrupalı bir uzay teknoloji girişimine yapılmış en yüksek yatırım olma özelliğini taşıyor. Sektörün geleceğini doğrudan etkiliyor.

https://www.reuters.com/article/space-isar/isar-aerospace-raises-over-90-mln-in-biggest-european-spacetech-funding-idUSL8N2IP1B5

 

Yapay Zeka Kullanan Robotlar Üreten Boston Dynamics $1.1 Milyora Hyundai Motor Company’e Satıldı

2013’te kurulan ve son yıllarda ürettiği, yapay zeka kullanan robotlar ile adından söz ettiren Boston Dynamics’in %80’i $1.1 milyara Hyundai Motor Company’e satıldı. Boston Dynamics, 2013’te Google, 2017’de Google’ın ana firması olan Alphabet tarafından SoftBank’e satıldı. Hyundai Motor, son 3 yıldır robotik sektörüne ilgi göstermekteydi. 2025’e kadar $1.4 milyar yatırım yapacağını açıklamıştı. Hyundai Yönetim Kurulu Başkanı Chung Mong-koo Hyundai’nin gelecek yıllarda gelirinin %30’unun araç satışlarından, %20’sinin ise robotik sektöründen geleceği tahmini belirtmiştir.

https://www.kedglobal.com/newsView/ked202012080011

https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-11-09/softbank-is-said-to-be-in-talks-to-sell-robot-maker-to-hyundai

https://www.prnewswire.com/news-releases/hyundai-motor-group-to-acquire-controlling-interest-in-boston-dynamics-from-softbank-group-opening-a-new-chapter-in-the-robotics-and-mobility-industry-301191028.html

 

Yurt İçi Gelişmeler

 

Siber Güvenlik Alanında Türkiye’nin En Büyük Birleşmesi: Cyberwise ve Innovera

Siber güvenlik alanında Türkiye’nin en büyük birleşmesi 8 Aralık’ta açıklandı. Cyberwise ve Innovera, ortak hedefleri olan siber güvenlik sektöründe bölgesel liderliği elde etmek adına güçlerini birleştirdi. İki şirkette de mevcut iş süreçleri 1 Ocak 2021’e kadar normalde olduğu gibi sürecek. Ardından, rekabet kurumunun da onayı ile birleşme sürecine geçilecek.

https://www.digital.cyberwise.com.tr/cyberwiseinnoverabasinduyurusu

 

Start-up Market İşlerini Büyütme Kararı Aldı; Kitlesel Fonlama Platformu Üzerinde Çalışıyor

Start-up Market, 2020’de 2 milyondan fazla start-up görüntülenmesi ile yatırımcılar ve girişimleri bir araya getirdi. Bu başarının devamında, Start-up Market işlerini büyütme kararı aldı. SPK’ya başvuru sürecini başlatan şirket, bir kitlesel fonlama platformu kurmaya hazırlanıyor. Platform, yatırım yapmak isteyen ancak yeterli bilgisi ve zamanı olmayan potansiyel yatırımcılar için de farklı çözümler sunacağını açıkladı. Start-up Market’te an itibariyle 2200 girişim bulunmakta.

https://www.dunya.com/girisimcilik/startupmarket-kitlesel-fonlama-platformu-kuruyor-haberi-602999

 

AdColony’nin EMEA Bölgesi İçin Hazırladığı 2020 Yılbaşı Dönemi Alışverişi İle İlgili Raporu Mobil Alışverişin Yükseliş Trendinde Olduğunu Göstermektedir

AdColony, Türkiye’nin de içinde bulunduğu EMEA bölgesi için 2020 yılı yılbaşı dönemi alışverişi ile ilgili yeni bir rapor yayınladı. Rapora göre Türkiye’de, müşterilerin %80’i alışveriş yapmak için ilk tercih olarak akıllı telefonlarını kullanacaklarını belirtiyor. Müşterilerin %36’sı için mobil alışverişte en önem verdikleri konu ödeme kolaylığı olurken, %31’i için ise mobil aplikasyonun kolay kullanılabilir olmasıdır. Rapor, mobil alışverişin yükseliş trendinde olduğunu bir kez daha gözler önüne sermektedir.

https://www.adcolony.com/reports/holiday-shopping-survey-emea-2020

https://g2qkq20j3w22tgg8w3w482sr-wpengine.netdna-ssl.com/wp-content/uploads/2020/11/HSS-TR.jpg

 

Daikin Türkiye, 2021’de 53 Milyon Dolarlık Yatırım Yapılacağını bildirdi.

Daikin Türkiye, 2021 yılında 53 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını bildirdi. Bu yatırımla birlikte toplam ihracatlarını 100 milyon dolar arttırarak 430 milyon dolar seviyelerine çıkarmayı hedefleyen şirket, klima ve kombi üretim kapasitelerini arttırmak amacıyla yeni üretim hatları kuracaklarını bildirdi. Bu yatırım Daikin’in Türkiye pazarına girdiğinden beri yapılan en büyük yatırım olma özelliğini taşımaktadır. Daikin Türkiye Üst Yöneticisi Hasan Önder, şirketin mevcutta bulunan 1400 kişilik istihdamının da bu yatırımla birlikte gelecek yıl 2 bin 100’e çıkacağının altını çizdi.

https://www.ekonomist.com.tr/haberler/daikinden-turkiyeye-53-milyon-dolarlik-yatirim-karari.html

 

İsviçreli BioPharma’yı Satın Alan Abdi İbrahim, “Toplam İlaç Sektöründen Daha Hızlı Büyüme” Başarısını Devam Ettirmek İstiyor

500 milyon İsviçre Frangı karşılığında İsviçreli biyoteknoloji şirketi BioPharma’yı satın alan Abdi İbrahim, bu satın alımıyla 18 yıldır sürdürdüğü “toplam ilaç sektöründen daha hızlı büyüme” başarısını devam ettirmek istiyor; bunun yanı sıra kapasitesini arttırmak ve yeni pazarlara açılmak da hedefleri arasında. Şirket, molekül keşfi alanında faaliyet göstermek isterken, hedeflediği yeni pazarlar ise ABD, Rusya, Latin Amerika ve Çin. Abdi İbrahim’in uzun vadeli hedefini ise şirketin CEO’su Nezih Barut “Dünyanın ilk 100 şirketi arasına girmek” olarak tanımlıyor.

https://www.capital.com.tr/is-dunyasi/soylesiler/gelecege-yatirim-yapiyoruz-12-33-9

https://www.bloomberght.com/kervan-gida-halka-arzina-18-kat-talep-geldi-2269662

 

THY Yeni İştiraki Olacak bir Havayolu Şirketi Kurmaya Karar Verdi

Türk hava yolları yönetim kurulunda odağın lojistiğe kayması sonucunda, THY yeni bir iştiraki olacak bir havayolu şirketi kurmaya karar verdi. Yüzde 100 THY iştiraki olacak olan firma, Turkish Cargo’nun rekabet avantajında yararlanarak gelecekte yurtdışı kurmak amacıyla farklı bir platform kurmayı hedeflemektedir.

http://lojistikgazete.com/thy-yeni-bir-hava-kargo-sirketi-kuruyor/

 

Migros Gıda Güvenliği ve Şeffaflığına Odaklandı

Geçtiğimiz yıllarda artan ve firmalar tarafından benimsenen dijitalleşmeye katılan yeni oyuncu Migros oldu. Gıda güvenliği ve şeffaflığını odaklayan Migros, geliştirdiği Migros Blockchain teknolojisi, mağazalarda satılan 750 çeşidin üstündeki meyve ve sebzenin tarladan reyona olan yolculuğunu gösteriyor. Bu teknolojinin kullanıldığı ürünler, MB (Migros Blockchain) amblemi taşıyor. Migros bu adımı ile müşterilerin firmaya duydukları güveni artırmayı planlıyor.

https://www.transmedya.com/aktuel/migros-tarladan-rafa-uzanan-yolculugu-blockchain-ile-erisime-acti-h14791.html

 

Bu Hafta Açıklanan Önemli Ekonomik Veriler

Türkiye

10 Aralık Perşembe

 • Çeyreklik işsizlik Ortalaması (Eylül):                %12.7
https://tr.investing.com/economic-calendar/turkish-quarterly-unemployment-rate-614

Avrupa

 8 Aralık Salı

 • Euro Bölgesi Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (Yıllık, 3. Çeyrek): -%4.3
 • Euro Bölgesi Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (Çeyreklik, 3. Çeyrek): -%12.5

https://tr.investing.com/economic-calendar/gdp-925

https://tr.investing.com/economic-calendar/gdp-120

10 Aralık Perşembe

 • Euro Bölgesi Faiz Oranı Kararı (Aralık): % 0.0
https://tr.investing.com/economic-calendar/interest-rate-decision-164

Amerika Birleşik Devletleri

8 Aralık Salı

 • Tarım Dışı Üretkenlik (Çeyreklik, 3.Çeyrek): %4.6

https://tr.investing.com/economic-calendar/nonfarm-productivity-228

9 Aralık Çarşamba

 • ABD Ham Petrol Stokları:                                                189M

https://tr.investing.com/economic-calendar/eia-crude-oil-inventories-75

10 Aralık Perşembe 

 • ABD Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (Yıllık, Kasım): %1.6
 • ABD Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (Aylık, Kasım): %0.2
 • ABD Tüketici Fiyat Endeksi (Aylık, Kasım):                                 %0.2
 • ABD şsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları: 853 Bin

https://tr.investing.com/economic-calendar/core-cpi-736

https://tr.investing.com/economic-calendar/initial-jobless-claims-294

11 Aralık Cuma

 • ABD Çekirdek Üretici Fiyat Endeksi (Aylık, Kasım): %0.1
 • ABD Üretici Fiyat Endeksi (Aylık, Kasım):                                 %0.1

https://tr.investing.com/economic-calendar/core-ppi-62

Gelecek Hafta Gerçekleşecek Olan Uluslararası Fuarlar/Etkinlikler

32nd Seoul Int. Furniture & Interior Fair 2020: Seul/Güney Kore

Mobilya sektöründe, 19-22 Kasım 2020 tarihlerinde, Güney Kore’nin Seul kentinde düzenlenecek fuar Kore Mobilya Sanayi Kooperatifleri Federasyonu (KFFIC) organizatörlüğünde gerçekleştirilecektir. Ticaret Bakanlığı, etkinliğe katılan Türk firmalarını desteklemektedir.

Middle East Natural & Organic Products EXPO: Dubai/ Birleşik Arap Emirlikleri

Organik ürünler konusunda, 15-17 Aralık 2020 tarihlerinde, Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai kentinde düzenlenecek fuar; Global Links Exhibition Organizers & Conferences LLC organizatörlüğünde gerçekleştirilecektir. Ticaret Bakanlığı, etkinliğe katılan Türk firmalarını desteklemektedir.

CPHI CHINA 2020: Şangay/ Çin Halk Cumhuriyeti

Eczacılık ve ilaç sanayi sektöründe, 16-18 Aralık 2020 tarihlerinde Çin Halk Cumhuriyeti’nin Şangay şehrinde düzenlenecek etkinlik, UBM, UBM ASIA (SHANGHAI) organizatörlüğünde gerçekleştirilecektir. Ticaret Bakanlığı, etkinliğe katılan Türk firmalarını desteklemektedir.

FOOD TAIPEI: Taipei/ Tayvan

Gıda sektöründe, 17-20 Aralık 2020 tarihlerinde, Tayvan’ın Taipei kentinde düzenlenecek etkinlik, TAITRA, Bureau of Foreign Trade organizatörlüğünde gerçekleştirilecektir. Ticaret Bakanlığı, etkinliğe katılan Türk firmalarını desteklemektedir.

Bu Hafta İçin Okuma Önerileri:

ABD’de başkanlığa seçilen Joe Biden, küresel ısınmayı durdurmak için önümüzdeki on yılda temiz enerji teknolojilerine 400 milyar dolar harcamayı öngören bir programı hayata geçirmeye hazırlanıyor. Bundan başka, Biden’ın takımı, karbon emisyonu yüksek olan şirketlere bedel ödetecek yeni bir yasanın da sinyalini verdi. Bu iki gelişme, “CleanTech” Start-uplarına olan ilgiyi arttırıyor ve sektör, önümüzdeki dönemde girişim sermayesinin gözdelerinden biri olmaya aday gözüküyor.

Harvard Business School’a göre girişim sermayesiyle büyümeye çalışan start-up’ların %75’i batıyor. Bu veriden yola çıkarak Columbia Üniversitesi “Technology Management” Profesörü Arthur Langer’in girişimler için üç değerli tavsiyesini anlattığı yazısı için:

Covid-19 pandemisinin girişim sermayesine etkisini “Rekabet”, “Finansmana Erişim”, “Düşen Değerlemeler”, “Sosyal Girişimcilik” ve “FinTech” başlıkları altında inceleyen bir makale için:

Yasal Uyarı

İşbu içerik, yalnızca bilgilendirme amacıyla paylaşılmıştır. Yayınlandığı tarih itibariyle günceldir ve yeniden güncellenmesi planlanmamaktadır. Herhangi bir güvenceyi, finansal ürünü veya aracı, belirli bir yatırım veya stratejiyi tavsiye etmemektedir. İşbu içerik; herhangi bir yatırımın veya stratejinin değerine, karlılığına veya uygunluğa yönelik vergi, hukuk veya yatırım tavsiyesi sağlamamaktadır. Finansal Eksen, iştirakleri, temsilcileri ve çalışanları da dahil olmak üzere içerikte mevcut olabilecek hatalardan, uyumsuzluklardan, tutarsızlıklardan veya içerik nedeniyle tarafınızca alınan herhangi bir eylemden sorumlu tutulamaz. İşbu içerik ve içerik kapsamında paylaşılan tüm bilgi, belge ve görsellere ait fikri mülkiyet hakları Finansal Eksen’e aittir. Finansal Eksen’in yazılı izni alınmadan kopyalanamaz, yayınlanamaz çoğaltılamaz, değiştirilemez veya kullanılamaz.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Hemen paylaşın.

Finansal Eksen