Dış Ticaret ve Girişim Sermayesi Bülteni No:20
20 Nisan 2021

Stratejik Yönetim Danışmanlığı ve Dış Ticaret Hizmetleri Direktörlüğü

Yurt İçi Gelişmeleri

 

Hayvansal Mamul İhracatı İlk Çeyrekte Yüzde 12,45 Arttı

Hayvansal mamuller sektörünün ihracatına ilişkin açıklamalarda bulunan İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği (İSHİB) Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Sezer Türkiye’nin su ürünleri ve hayvansal mamuller ihracatının bu yılın Ocak-Mart döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 12,45 artarak 674 milyon dolara ulaştığını açıkladı. Bu artış ile hayvansal mamul sektörü, Türkiye genelinde aynı dönemde yapılan 50,02 milyar dolarlık toplam ihracattan yüzde 1,5’lik pay aldı.

https://www.dunya.com/ekonomi/hayvansal-mamul-ihracati-ilk-ceyrekte-yuzde-1245-artti-haberi-618113

 

Amazon, Türkiye’deki Faaliyetlerini Genişletiyor

3 yıl önce Türkiye pazarına giren Amazon, pandemi ile birlikte artan e-ticaret hacmiyle Türkiye’deki operasyonlarını genişletiyor. Geçen yıl kullanıcılarına bedava ve hızlı teslimat hizmeti veren ‘Prime’ servisini Türkiye’ye taşıyan Amazon, yeni depo kurduruyor. Şirket, Gebze’de operasyon merkezi kurulması için Ceva Lojistik ile anlaştı. Amazon’un Gebze’de kuracağı tesiste Ceva Lojistik, ürünlerin depolanması, stok yönetimi ve dağıtımından sorumlu olacak. Yatırım ile Gebze’de binden fazla yeni istihdam yaratılacağı ifade ediliyor.Yeni depo için anlaştığı Ceva Logistics, üçüncü parti lojistik hizmetleri alanında büyük ya da orta ölçekli ulusal ve çokuluslu şirketler için nakliye ve tedarik zinciri çözümleri sağlıyor. Şirketin, 160’ı aşkın ülkede binden fazla tesisinde 78 bin çalışanı bulunuyor.

https://www.dunya.com/sirketler/amazon-turkiyedeki-faaliyetlerini-genisletiyor-haberi-617462

Getir, Yerel Esnaftan Online Ortamda Sipariş İmkânı Sunan Olan Getir Çarşı Hizmetini Duyurdu

Türkiye’nin son “unicorn”u Getir, yerel esnaftan ürün siparişi verilebilecek yeni Getir Çarşı hizmetini duyurdu. Pilot bölge olarak İstanbul’da faaliyete başlayacak hizmet yerel esnafın dijitalleşen dünyada yer edinebilmesini hedeflemekte. Ayrıca, mahalle kültürünün yaşatılmasına da katkı sağlayacak. Getir Çarşı ile kasap, şarküteri, market, manav, kuru yemişçi, pet shop, yufkacı, fırın, balıkçı, çiçekçi, pastane, nalbur, aktar, kırtasiye, zücaciye ve kitabevleri gibi yerel işletmelerin dijitalleşme sayesinde bölgelerindeki kullanıcılara ulaşması hedefleniyor.

https://egirisim.com/2021/04/16/getir-mahallenizdeki-esnaftan-siparis-verebileceginiz-getir-carsi-hizmetini-duyurdu

 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Ödeme İşlemlerinde Kripto Para Kullanımını Yasakladı

Resmî Gazete’de yayımlanan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Yönetmeliği’ne göre, kripto varlıklar ödemelerde doğrudan ve dolaylı olarak kullanılamayacak. Kripto varlıkların ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılmasına yönelik hizmet sunulamayacak. İlgili düzenlemenin 30 Nisan 2021 tarihinde yürürlüğe gireceği açıklandı. Yönetmelikte, transfer ve ihraç hizmeti sunan firmalar konusunda ise “Ödeme ve elektronik para kuruluşları, kripto varlıklara ilişkin alım satım, saklama, transfer veya ihraç hizmeti sunan platformlara veya bu platformlardan yapılacak fon aktarımlarına aracılık edemez.” maddesine yer verildi.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-56768459

 

Yurt Dışı Gelişmeler

Microsoft, Nuance’ı 16 Milyar Dolara Satın Aldı

Microsoft, yapay zekâ ve konuşma teknolojisi şirketi Nuance’ı yaklaşık 16 milyar dolar karşılığında satın aldığını duyurdu. Microsoft’tan yapılan açıklamada, şirketin Nuance’ın cuma günü kapanış değerine göre yüzde 23 primle, hisse başına 56 dolardan satın alındığı ifade edildi. Ses tanıma teknolojisi Apple’a ait Siri uygulamasını piyasaya sürmesine de yardımcı olan Nuance, sağlık hizmetlerinden otomotiv sektörüne kadar çeşitli sektörler için yazılımlar yapıyor. Microsoft’un, bu hamlesi; 2016’da 26,2 milyar dolar karşılığında satın aldığı LinkedIn’den bu yana, ikinci büyük satın alma işlemi oldu.

https://www.dunya.com/sirketler/microsoft-nuancei-16-milyar-dolara-satin-aldi-haberi-617600

 

Online Dil Okulu Lingoda, 57 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Pandemiyle birlikte büyük bir değişime uğrayan eğitim sektöründen yeni bir yatırım haberi geldi. Berlin merkezli dil okulu Lingoda 57 milyon dolar yatırım aldı. 70 bin öğrenci ve 1400 öğretmenin bulunduğu platform Summit Partners tarafından yönetilen turda yatırımını aldı. Her yıl yaklaşık yaklaşık 2 bin dersi kapsayan 450 binden fazla sınıf yöneten Lingoda’nın yatırım turuna Mountain Partners katıldı.

https://webrazzi.com/2021/04/15/berlin-merkezli-online-dil-okulu-lingoda-57-milyon-euro-yatirim-aldi

 

Apple İklim Değişikliği ile Mücadele İçin 200 Milyon Dolarlık Fon Ayırdı

Üretim ve tüketimin artmasıyla birlikte artan karbon ayak izini azaltmayı hedefleyen Apple, yeni bir adım daha attı. Restore Fund olarak tanımladığı fonunu tanıttı. Fon, yatırımcılar için finansal getiri sağlarken, atmosferden karbonu uzaklaştırmak için ormancılık projelerine yatırım yapılmasını sağlayacak. Conservation International ve Goldman Sachs iş birliği ile başlatılan 200 milyon dolarlık fon ile, atmosferden yılda en az 1 milyon metrik ton karbondioksit azaltılması hedefleniyor. Apple, 2030’a kadar tedarik zincirinden ve ürünlerinden kaynaklanan emisyonların yüzde 75’ini ortadan kaldıracağını açıklamıştı. Bu fonun, kalan yüzde 25 konusunda şirkete yardımcı olacağı ifade ediliyor. Apple, yatırım yapacağı projelerin belirlenmesi için Forest Stewardship Council ve Verra gibi kuruluşlarla birlikte çalışacağını açıkladı

https://webrazzi.com/2021/04/16/apple-dan-iklim-degisikligi-ile-mucadele-icin-200-milyon-dolarlik-fon-restore-fund/

 

Benchling’e 200 Milyon Dolarlık Yatırım

Benchling, özellikle Ar-Ge çalışanları ve bilim insanlarının çalışmalarını daha efektif hale getirmelerini sağlamak için bulut tabanlı bir yazılım geliştirmekte. 2012’de San Francisco’da kurulan Benchling, bilim insanlarının üzerinde çalıştıkları devasa ve kompleks veri setlerini tek bir yerde toplamak ve Ar-Ge süreçlerini optimize etmek için çalışmakta. Benchling’in verilerine göre ürettikleri yazılımı kullanan araştırmacılar ve şirketler Ar-Ge ekiplerinde 2 kat daha efektif çalışma yapabiliyorlar ve elle veri giriş süresi %85 daha kısa sürüyor. Böylece, bilim insanları veriyi bir yerde toplamakla uğraşmaktansa deneylere daha çok zaman ayırabiliyor. Benchling geçen hafta çıktığı Seri E turunda 200 milyon dolar yatırım elde etti. Bugüne kadar elde ettiği toplam yatırım miktarı 311 milyon dolara ulaştı.

https://www.benchling.com/news/benchling-raises-200m-series-e-to-accelerate-biotech-rd/

 

Bu Hafta Açıklanan Önemli Ekonomik Veriler

Bu Hafta Açıklanan Ekonomik Veriler

Türkiye

12 Nisan 2021

 • Çeyreklik İşsizlik Ortalaması: %13,4

15 Nisan 2021

 • Bir Hafta Vadeli Repo Faiz Oranı (Nisan): %19.00
 • Gecelik Borçlanma Faizi (Nisan): %17.50
 • Gecelik Faiz Oranları (Nisan): %20.50

https://investing.com/economic-calendar/turkish-one-week-repo-rate-409

https://investing.com/economic-calendar/turkish-overnight-borrowing-rate-1068

https://investing.com/economic-calendar/turkish-overnight-lending-rate-1067

Amerika Birleşik Devletleri

13 Nisan 2021

 • Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (Aylık, Mart): %0,3

https://investing.com/economic-calendar/core-cpi-56

14 Nisan 2021

 • Ham Petrol Stokları: -5.889 Milyon Varil

https://investing.com/economic-calendar/eia-crude-oil-inventories-75

15 Nisan 2021

 • İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları: 576 Bin Adet
 • Çekirdek Perakende Satışlar: %8,4

https://investing.com/economic-calendar/initial-jobless-claims-294

https://investing.com/economic-calendar/core-retail-sales-63

16 Nisan 2021

 • İnşaat İzinleri (Aylık, Mart): %2,7

https://investing.com/economic-calendar/building-permits-885

Euro Bölgesi

16 Nisan 2021

 • Tüketici Fiyat Endeksi (Yıllık, Mart): %1,3
 • Ticaret Dengesi (Şubat): 7 Milyar Euro

https://investing.com/economic-calendar/cpi-68

https://investing.com/economic-calendar/trade-balance-287

Haftalık Okuma Önerisi

Uygulama Ekonomisi Küresel Salgına Karşı Nasıl Ayakta Durdu?

Adjust’ın Facebook iş birliği ile hazırladığı rapor uygulama ekonomisinin küresel covid-19 pandemisine karşı nasıl ayakta durduğu ve mobilin geleceği için bunun ne anlama geldiğini araştıran bir rapor hazırladı. Mobil Uygulama Büyüme Raporu Adjust platformundan alınan verilerle en hızlı büyüyen sektörleri sıralarken, büyümenin sebebi olan temel uygulama sektörlerini de vurguluyor.

 

Yasal Uyarı

İşbu içerik, yalnızca bilgilendirme amacıyla paylaşılmıştır. Yayımlandığı tarih itibariyle günceldir ve yeniden güncellenmesi planlanmamaktadır. Herhangi bir güvenceyi, finansal ürünü veya aracı, belirli bir yatırım veya stratejiyi tavsiye etmemektedir. İşbu içerik; herhangi bir yatırımın veya stratejinin değerine, karlılığına veya uygunluğa yönelik vergi, hukuk veya yatırım tavsiyesi sağlamamaktadır. Finansal Eksen, iştirakleri, temsilcileri ve çalışanları da dahil olmak üzere içerikte mevcut olabilecek hatalardan, uyumsuzluklardan, tutarsızlıklardan veya içerik nedeniyle tarafınızca alınan herhangi bir eylemden sorumlu tutulamaz. İşbu içerik ve içerik kapsamında paylaşılan tüm bilgi, belge ve görsellere ait fikri mülkiyet hakları Finansal Eksen’e aittir. Finansal Eksen’in yazılı izni alınmadan kopyalanamaz, yayınlanamaz çoğaltılamaz, değiştirilemez veya kullanılamaz.

 

Finansal Eksen | GGI

https://www.finansaleksen.com.tr/
https://www.facebook.com/financialaxis/
https://www.linkedin.com/company/finansal-eksen/

Bu makaleyi beğendiniz mi? Hemen paylaşın.