Dış Ticaret ve Girişim Sermayesi Bülteni No:21
27 Nisan 2021

Stratejik Yönetim Danışmanlığı ve Dış Ticaret Hizmetleri Direktörlüğü

Yurt İçi Gelişmeleri

 

Yerli Edtech Girişimi VRLab Academy Seri A Öncesi Turda 300 Bin Dolar Yatırım Aldı

Bilimsel laboratuvarlara yönelik deneyleri sanal gerçeklik teknolojisi kullanarak geliştiren VRLab Academy, Seri A öncesi yatırım turunu tamamladı. Gerçekleşen yatırım turuna Lima Ventures, hiVC, Techone, Ersin Pamuksüzer, Ahmet Bilgen, Koray Gültekin Bahar ve İzzet Halyo katılım sağladı. Gerçek bilimsel formüllerle çalışan ve dünyanın en gelişmiş deneylerini online ortamda uygulamayı mümkün kılan VRLab Academy, mevcutta 27 farklı ülkede, 4 farklı müfredata yönelik laboratuvar deneylerine yönelik hizmet sağlarken, bu yatırım turu ile birlikte Avrupa ve Amerika pazarlarında büyümeyi hedeflemekte.

https://egirisim.com/2021/04/23/yerli-girisim-vrlab-academy-seri-a-oncesi-turda-300-bin-dolar-yatirim-aldi/

 

Trendyol 350 Milyon Dolarlık Yatırım Aldı

Türkiye’de e-ticaret denilince akla ilk gelen firma olan Trendyol, mevcut ortağı Alibaba’dan 350 Milyon dolarlık yatırım aldı. Trendyol aldığı yatırımla Türkiye’nin en değerli şirketi haline gelen Trendyol’un değerlemesi 9,35 milyar dolara yükseldi. Yaptığı yatırımla %0,53 daha hisse alan Alibaba’nın toplam hissesi %86,50’ye ulaştı.

https://webrazzi.com/2021/04/20/trendyol-aldigi-330-milyon-dolarlik-yatirimla-degerini-11-milyar-dolara-yukseltti/

 

UEFA, 6 Milyar Euroluk Yatırım İçin Türk Yatırımcı ile Görüşüyor

Avrupa’nın en büyük kulüplerinin kurmak için harekete geçtikleri, ancak başlamadan sona eren Avrupa Süper Ligi UEFA’yı harekete geçirdi. UEFA alacağı 6 milyar Euro büyüklüğündeki finansman paketiyle, ABD’li yatırım bankası JP Morgan’ın desteklediği Süper Lig’e karşı alternatif ortaya çıkarmayı planlıyor. UEFA aradığı finansman ihtiyacını bulmak için, Türk yatırımcı Dalınç Arıburnu’nun kurucu ortağı olduğu, Global Yatırım Holding’in stratejik yatırımcısı Centricus ile 6 milyar Euro’luk finansman paketi için görüşmeye başladı.

https://www.dunya.com/finans/haberler/uefa-6-milyar-euroluk-finansman-icin-turk-yatirimci-ile-gorusuyor-haberi-619070

 

Yurt Dışı Gelişmeler

Welcome Tech’e 35 Milyon Dolarlık Yatırım

2010’da kurulan Welcome Tech, ABD’ye gelen mültecilerin topluma ve ekosisteme daha hızlı uyum sağlayabilmesi için dijital hizmetler sunmakta. Welcome Tech göçmenlere finans, sağlık ve eğitim alanlarında destek veriyor. Onları, ABD’de karşılarına çıkacak fırsatları kaçırmamaları için önemli bilgilerle donatıyor. Mevcut durumda, ABD’de yaklaşık 44 milyon göçmen yaşamakta ve Welcome Tech’in aylık aktif kullanıcı sayısı 3 milyona yaklaşmakta. Welcome Tech Seri B turunda elde ettiği 35 milyon dolar ile müşteri sayısını artırmayı amaçlıyor.

https://news.crunchbase.com/news/welcome-tech-brings-in-35m-series-b-to-connect-immigrants-to-financial-tools-education/

 

Tarımı Dijitale Taşıyan One Soil 5 Milyon Dolar Yatırım Aldı

2017’de kurulan One Soil, tarım sektörünü dijital ortama taşımayı amaçlayan uygulamalar sunuyor. One Soil, uydu görüntülerini kullanarak tarım alanlarının etkinliğini, mahsullerin son durumunu ve dikkat edilmesi gereken boş veya hasarlı bölgeleri mobil uygulamalar aracılığıyla müşterilerine gösterebiliyor. Müşteriler, 5 günlük hava tahminlerini mobil uygulama veya web tabanlı sistemden inceleyebiliyor. Gübrelerinde kullanmaları gereken nitrojen, fosfor veya potasyum gibi malzemelerin oranlarını kolayca hesaplayabiliyor. One Soil şu ana kadar 57 ülkede bulunan tarım alanlarının hepsini haritasına eklemiş ve alanların sınırları çoktan ayrılmış durumda. Seri A turunda elde edilen 5 milyon dolarlık yeni yatırım ile şirket sunduğu hizmetleri genişletmeyi amaçlıyor.

https://news.crunchbase.com/news/briefing-4-21-21/

 

Overtime 80 Milyon Dolarlık Yatırım Aldı

ABD’de spor medyasına yeni bir soluk getiren Overtime yatırım almaya devam ediyor. Overtime, Youtube, Snapchat, İGTV ve TikTok gibi sosyal medya platformlarında 40’tan fazla spor odaklı içerik yayınlamakta. Spor medyasına farklı bir hava katan Overtime izleyicilerine atletlerin günlük hayatını daha net bir şekilde yansıtmakta. Overtime’ın 7 sosyal medya platformunda toplam 40 milyon takipçisi bulunmakta ve içerikleri ayda toplam 1,5 milyar kişi tarafından izlenmekte. Overtime, çıktığı yatırım turunda 80 milyon dolar yatırım elde etti. Şirkete yatırımcıları arasında Andreessen Horowitz ve Spark Capital gibi devasa yatırımcıların yanında NBA yıldızları Kevin Durant ve Carmelo Anthony gibi isimler de var.

https://news.crunchbase.com/news/briefing-4-22-21/

 

PowerX Ev Teknolojileri Firması 4 Milyon Dolar Tohum Yatırım Aldı

2020 yılında Brooklyn merkezli kurulan PowerX, sensörler ve yapay zekâ yardımıyla bir evin elektrik, gaz ve su gibi kullanımları hakkında veri toplayarak, kullanıcıların tasarrufunu ve karbon emisyonunu düşürmeye yönelik çözümler üretmeyi hedefliyor. Kullanılmayan aletlerin kapatılması için hatırlatıcı sağlama, sistemde arızalı parçaların tespiti ve sızıntıların engellenmesi gibi özelliklerle çevre ve enerji maliyet tasarrufu sağlayan PowerX, çıktığı Tohum Yatırım turunda, daha önce Tohum Öncesi Yatırım da sağlayan Spring Tide Capital liderliğinde, 4 Milyon Dolarlık finansman sağladı.

https://news.crunchbase.com/news/powerx-supercharges-home-utilities-with-4m-seed-round/

 

Bu Hafta Açıklanan Önemli Ekonomik Veriler

Bu Hafta Açıklanan Ekonomik Veriler

Amerika Birleşik Devletleri

21 Nisan 2021

  • Ham Petrol Stokları: 594 Milyon Varil

https://investing.com/economic-calendar/eia-crude-oil-inventories-75

 

22 Nisan 2021

  • İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları: 576 Bin Adet
  • Mevcut Ev Satışları (Mart)                                                01 Milyon Adet

https://investing.com/economic-calendar/initial-jobless-claims-294

https://investing.com/economic-calendar/existing-home-sales-99

23 Nisan 2021

  • Yeni Konut Satışları (Mart): 021 Bin Adet

https://investing.com/economic-calendar/new-home-sales-222

Euro Bölgesi

22 Nisan 2021

  • Mevduat Hesap Oranı (Nisan): -%0.50
  • ECB Marjinal Borçlanma Oranı: %0.25
  • Faiz Oranı Kararı (Nisan): %0,0

https://investing.com/economic-calendar/interest-rate-decision-164
https://investing.com/economic-calendar/ecb-marginal-lending-facility-1744
https://investing.com/economic-calendar/deposit-facility-rate-1655

 

Yasal Uyarı

İşbu içerik, yalnızca bilgilendirme amacıyla paylaşılmıştır. Yayımlandığı tarih itibariyle günceldir ve yeniden güncellenmesi planlanmamaktadır. Herhangi bir güvenceyi, finansal ürünü veya aracı, belirli bir yatırım veya stratejiyi tavsiye etmemektedir. İşbu içerik; herhangi bir yatırımın veya stratejinin değerine, karlılığına veya uygunluğa yönelik vergi, hukuk veya yatırım tavsiyesi sağlamamaktadır. Finansal Eksen, iştirakleri, temsilcileri ve çalışanları da dahil olmak üzere içerikte mevcut olabilecek hatalardan, uyumsuzluklardan, tutarsızlıklardan veya içerik nedeniyle tarafınızca alınan herhangi bir eylemden sorumlu tutulamaz. İşbu içerik ve içerik kapsamında paylaşılan tüm bilgi, belge ve görsellere ait fikri mülkiyet hakları Finansal Eksen’e aittir. Finansal Eksen’in yazılı izni alınmadan kopyalanamaz, yayınlanamaz çoğaltılamaz, değiştirilemez veya kullanılamaz.

Finansal Eksen | GGI

https://www.finansaleksen.com.tr/
https://www.facebook.com/financialaxis/
https://www.linkedin.com/company/finansal-eksen/

Bu makaleyi beğendiniz mi? Hemen paylaşın.