Dış Ticaret ve Girişim Sermayesi Bülteni No:22
11 Mayıs 2021

Stratejik Yönetim Danışmanlığı ve Dış Ticaret Hizmetleri Direktörlüğü

Yurt İçi Gelişmeleri

 

Rollic, Uncosoft Oyun Stüdyosunu Satın Aldı

2020 yılının yaz aylarında Zynga tarafından satın alınan, hyper-casual türde oyunlar geliştiren Rollic, İzmir’de kurulmuş başka bir hyper-casual oyun stüdyosu olan Uncosoft’u satın aldı. Rollic ve Uncosoft bir süredir oyun geliştirme ve yayımlama konularında birlikte proje yürütmekteydiler. Uncosoft’un 2021 Ocak ayında piyasaya sürülen ve şu ana kadar 60 milyon indirmeyi aşan popüler hyper-casual oyunu High Heels! Rollic tarafından yayınlanmıştı.

Zynga and Rollic acquire the hyper-casual game studio behind High Heels

 

 

Easycep 9 Milyon Liralık Tohum Yatırım Aldı

Easycep cep telefonu, akıllı saat, tablet ve bilgisayar gibi ikinci el ürünleri yenileyerek satan bir pazar yeridir. Kendi bünyesinde verdiği 1 yıllık garanti ile 3 yılda 30 bin adet cihaz satışı gerçekleştiren firma ulusal ve uluslararası melek yatırımcılardan toplam 9 milyon liralık tohum yatırım topladı. Toplanan yatırım, Fibabanka’nın kurumsal girişim fonu olan Finberg, Keiretsu Forum Türkiye, Hakan Baş, İlker Sözdinler ve Ahmed Karslı gibi önemli isim ve şirketlerden geldi.

https://webrazzi.com/2021/04/28/yenilenmis-elektronik-urunler-icin-pazar-yeri-easycep-9-milyon-tl-tohum-yatirim-aldi

 

Koton’da global operasyon e-ticaretle büyüyecek

Türkiye’deki ilk lojistik merkezini Mayıs ayında açacak olan Koton, e-küreselleşme kapsamında üç dijital dönüşüm yatırımı yapıyor. Lojistik ve dijital dönüşüm için 2022 sonuna kadar 15 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını açıklayan Koton Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Yılmaz, e-ticaret satışı olan ülke sayısını 19’dan, 2021 sonunda 39’a çıkaracaklarını belirtti. Bugün Rusya, Romanya, Kazakistan, Fas, Tunus, Balkanlar, Fransa ve Körfez ülkelerinde 470 mağaza ile hizmet veren hazır giyim markasının, Almanya’da bir mağazası bulunmuyor. Yılmaz Yılmaz yakın zamanda Almanya’da mağaza açma planlarının olmadığını, bunun yerine Almanya pazarına dört farklı e-ticaret platformu ile girmeye hazırlandıklarını belirtti. Koton, çeyrek asırlık marka imajını da arkasına alarak e-küreselleşme yolunu seçti.

https://www.dunya.com/sirketler/kotonda-global-operasyon-e-ticaretle-buyuyecek-haberi-619777

 

Yurt Dışı Gelişmeler

Modern Finansal Kuruluşlardan Paxos’un Büyük Seri D Turu

Paxos, fiziksel ve dijital ortamda bulunan finansal varlıkların dünyanın herhangi bir bölgesine gönderilmesini sağlayan finansal altyapılar üretmekte. Şirket, sunduğu kripto para altyapıları ile müşterilerinin kripto para alım – satım işlemlerini yönetmesini sağlamaktadır. Paxos’un müşterileri arasında PayPal, Credit Suisse ve StoneX gibi finansal dünyanın dev oyuncuları bulunmakta. Paxos, geçtiğimiz hafta tamamladığı Seri D turunda 300 milyon dolarlık yatırım elde etti ve şirketin değerlemesi 2,4 milyar dolara yükseldi. Paxos, aynı zamanda düzenlenmiş ilk blok zinciri altyapı platformu olma özelliğini taşıyor.

https://news.crunchbase.com/news/briefing-4-29-21/

 

Amazon İlk 2021’in İlk Çeyreğinde 108,5 Milyar Dolar Gelir Elde Etti

E-ticaret sektörü, Covid-19 pandemi döneminde birçok sektör ve firma zarar ederken kazancını artırdı. E-ticaret sektörü dediğimiz anda aklımıza ilk gelen ve bu sektörün en büyüğü olan Amazon 2021’in ilk çeyreğinde 108,5 milyar dolar gelir elde etti. 2020’nin aynı döneminde 75,5 milyar dolar gelir elde eden Amazon, bu yılın ilk 3 ayında kazancını %44 artırmış oldu. 108,5 milyar dolarlık gelirin 13,5 milyar doları Amazon Web Service tarafından sağlanırken, 2021’in ilk 3 ayında Amazon’un kârı 8,1 milyar dolar oldu.

https://webrazzi.com/2021/04/30/amazon-yilin-ilk-ceyreginde-108-5-milyar-dolar-gelir-elde-etti

 

EY, 2021’de ‘Karbon Negatif’ Olacak

Türkiye dâhil, dünya genelinde faaliyet gösterdiği 150’den fazla ülkede sera gazı emisyonlarını dengeleyerek Aralık 2020 itibarıyla ‘karbon nötr’ olduğunu açıklayan EY, bu yıl daha fazla karbonu atmosferden uzaklaştırarak ‘karbon negatif’ olmayı hedefliyor. EY Türkiye İklim Değişikliği ve Sürdürülebilirlik Hizmetleri Lideri Zeynep Okuyan, EY’ın NextWave Stratejisi’nin bir parçasını oluşturan sürdürülebilir eylem planında, şirketin sera gazı emisyonundan daha fazla emisyonu absorbe ederek karbon negatif hale gelmesi hedefinin yanı sıra, küresel sıcaklık artışını 1.5 derecede sınırlı tutmak adına emisyon azaltım planları ile toplam sera gazı emisyonlarını %40 azaltma ve 2025’e kadar atmosfere yeni emisyon salımı yapmadan ‘net sıfır’ olma hedefini oluşturduklarını belirtti.

https://www.dunya.com/sirketler/ey-2021de-karbon-negatif-olacak-haberi-619579

 

Yapay Zekâ Destekli Finansal Danışman Hizmeti Sunan Bibit, 65 Milyon Dolar Yatırım Aldı

2019 yılında Endonezya’da kurulan yapay zekâ destekli robo danışmanlık hizmeti sağlayan girişim Bibit, özellikle genç yatırımcıların risk profillerine göre yatırım yapmalarını sağlıyor. 2021 Ocak ayında gerçekleştirdiği yatırım turunda 30 Milyon Dolar yatırımı Sequoia Capital India liderliğinde alan Bibit, 2021 yılında gerçekleşen ikinci yatırım turunda 65 Milyon Dolar yatırım aldı. Gerçekleşen bu yatırım turuna da Sequoia Capital India liderlik ederken; eski yatırımcılarından AC Ventures ve East Ventures ile birlikte Prosus Ventures, Tencent ve Harvard Management Company’de yeni yatırım turunda yer aldılar. Bibit’in gerçekleşen yatırım turuyla aldığı toplam yatırım 110 Milyon Dolar’a ulaştı.
https://webrazzi.com/2021/05/03/yatirim-fonlari-ozelinde-robo-danisman-hizmeti-sunan-bibit-65-milyon-dolar-yatirim-aldi

 

Bu Hafta Açıklanan Önemli Ekonomik Veriler

Bu Hafta Açıklanan Ekonomik Veriler

Amerika Birleşik Devletleri

28 Nisan 2021

  • Ham Petrol Stokları: 090  Milyon Varil
  • Federal Fon Hedef Oranı: %0.25

https://investing.com/economic-calendar/eia-crude-oil-inventories-75

https://investing.com/economic-calendar/interest-rate-decision-168

29 Nisan 2021

  • İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları: 535Bin Adet
  • Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (Çeyreklik, 1. Çeyrek): %6.4

https://investing.com/economic-calendar/initial-jobless-claims-294

https://investing.com/economic-calendar/gdp-375

Euro Bölgesi

30 Nisan 2021

  • Tüketici Fiyat Endeksi (Yıllık, Nisan): %1.6
  • Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (Yıllık): -%1.8
  • Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (Çeyreklik): -%0.6
  • İşsizlik Oranı (Mart): %8.1

https://investing.com/economic-calendar/unemployment-rate-299

https://investing.com/economic-calendar/gdp-120

https://investing.com/economic-calendar/gdp-925

https://investing.com/economic-calendar/cpi-68

https://investing.com/economic-calendar/gdp-375

 

 

Yasal Uyarı

İşbu içerik, yalnızca bilgilendirme amacıyla paylaşılmıştır. Yayımlandığı tarih itibariyle günceldir ve yeniden güncellenmesi planlanmamaktadır. Herhangi bir güvenceyi, finansal ürünü veya aracı, belirli bir yatırım veya stratejiyi tavsiye etmemektedir. İşbu içerik; herhangi bir yatırımın veya stratejinin değerine, karlılığına veya uygunluğa yönelik vergi, hukuk veya yatırım tavsiyesi sağlamamaktadır. Finansal Eksen, iştirakleri, temsilcileri ve çalışanları da dahil olmak üzere içerikte mevcut olabilecek hatalardan, uyumsuzluklardan, tutarsızlıklardan veya içerik nedeniyle tarafınızca alınan herhangi bir eylemden sorumlu tutulamaz. İşbu içerik ve içerik kapsamında paylaşılan tüm bilgi, belge ve görsellere ait fikri mülkiyet hakları Finansal Eksen’e aittir. Finansal Eksen’in yazılı izni alınmadan kopyalanamaz, yayınlanamaz çoğaltılamaz, değiştirilemez veya kullanılamaz.

 

Finansal Eksen | GGI

https://www.finansaleksen.com.tr/
https://www.facebook.com/financialaxis/
https://www.linkedin.com/company/finansal-eksen/

Bu makaleyi beğendiniz mi? Hemen paylaşın.