Dış Ticaret ve Girişim Sermayesi Bülteni No:25
3 Haziran 2021

Stratejik Yönetim Danışmanlığı ve Dış Ticaret Hizmetleri Direktörlüğü

Yurt İçi Gelişmeleri

 

İhracatçılar İçin Yeni Kaynak

Türk Eximbank, sürdürülebilirlik süreci kapsamında, Dünya Bankası garantisiyle bankalar konsorsiyumundan 120 milyon Euro tutarında kredi sağladı. Deutsche Bank AG Londra Şubesi ve ve ING European Financial Services PLC’nin katılımlarıyla yapılan işlem 10 yıl vadeli olarak imzalandı. Bunun 2 yılı geri ödemesiz olacak. Kredinin %70’i KOBİ finansmanında kullanılacak ve yeni ihracatçılara yoğunlaşılacak. Kredinin en az %10’unun, kadın ihracatçılar ve kadının işgücüne katılımını destekleyen firmaların yatırım kredisi ve işletme sermayesi ihtiyaçları için kullanılması planlanıyor.

https://www.dunya.com/finans/haberler/turk-eximbank-120-milyon-euro-kredi-sagladi-haberi-622758

 

Elektrikli Araç Girişimleri İçin Ford Otosan ve Driventure’dan Yeni Hamle

Ford Otosan mobilite, otonom teknolojiler, bağlanılabilirlik ve elektrikli araçlara yönelik girişimleri desteklemek için Driventure ile birlikte hareket edecek. 2009’dan bu yana mobilite alanında çalışan start-up 260,6 milyar dolarlık yatırım sağlandı ve bu rakam, 2020’de 41,1 milyar dolara yükseldi. Driventure’la bu furyaya katılan Ford Otosan, mobilite alanındaki yenilikleri takip ederken aynı zaman girişimleri destekleyerek, yenilikçi teknolojilerin gelişmesine katkı sağlayacak.

https://www.dunya.com/sirketler/ford-otosandan-driventure-ile-girisim-hamlesi-haberi-622638

 

Dış Ticaret Açığı Nisan’da Yüzde 33 Azaldı

TÜİK verilerine göre, dış ticaret açığı Nisan’da yıllık %33,2 azalarak 3 milyar 58 milyon dolara geriledi. İhracat, geçen yılın Nisan ayına kıyasla %109,2 artarak, 18 milyar 786 milyon dolara yükseldi. İthalat ise %61,1 artışla, 21 milyar 844 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bu rakamlarla ihracatta imalatın payı %94,7 olurken, ithalatta ara mallarının payı %76 oldu. Dış ticaret açığı; enerji ve altın için 404 milyon dolar olarak gerçekleşti. Türkiye en çok ihracatı Almanya’ya (1,6 milyar dolar) yaparken, en çok ithalatı Çin’den (2,4 milyar dolar) gerçekleştirdi.

https://www.dunya.com/ekonomik-veriler/dis-ticaret-acigi-nisanda-yuzde-33-azaldi-306-milyar-dolar-haberi-622743

 

Yurt Dışı Gelişmeler

RevenueCat, B Serisi fon olarak 40 milyon Amerikan doları topladı.

Mobil uygulamalar için abonelikleri yöneten RevenueCat firması, geliştiricilerin uygulamalardan daha hızlı ve kolay bir şekilde para kazanmasını sağlamak için B serisi fon olarak 40 milyon ABD doları topladı. RevenueCat yeni sermayeyi mobil uygulama geliştiricilerine doğrudan aktarmayı düşünüyor. Firmanın CEO’su Jacob Eiting, uygulama mağazası pazarında yatırım ihtiyacı duyan ve büyük potansiyel vadeden çok sayıda yazılım yaratıcısı olduğunu düşünüyor.

https://news.crunchbase.com/news/in-app-subscription-platform-revenuecat-cozies-up-to-40m-series-b/#

 

Rocket Doctor’a 2.7 Milyon Dolarlık Tohum Yatırım

Rocket Doctor, tele-sağlık alanında Mart 2020’den beri faaliyet gösteren yeni bir girişim. Rocket Doctor’un oluşturduğu uzaktan tanı koyma platformunda 130 doktor ve 40 binden fazla hasta bulunuyor. Rocket Doctor’u diğer tele-sağlık girişimlerinden ayıran özellik; şirketin uzaktan tedavi kitlerini hastalara yollaması. Bu kitlerin içerisinde dijital termometre ve bluetooth bağlantılı stetoskoplar yer alıyor. Bu uzaktan tanı kitleri sayesinde hastalara hastanelerin acil departmanlarına gitmeden hızlı şekilde tanı koyulabiliyor. Rocket Doctor geliştirdiği platform ile 2,7 milyon dolarlık tohum yatırım aldı.

https://news.crunchbase.com/news/exclusive-rocket-doctor-blasts-off-with-2-7m-seed-to-expand-telehealth-marketplace

 

Poparazzi Seri A Turunda 20 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Geçtiğimiz günlerde App Store’da yayınlanan ve büyük bir başarı yakalayan Poparazzi App Store’da hızla 1 numaraya yerleşti. Poparazzi’nin kullanım amacı; çevrenizin anlık, doğal fotoğraflarını çekmeniz ve bunları paylaşmanız. Poparazzi’de selfilere izin verilmiyor. 2018’de 2 milyon dolarlık tohum yatırım ile hayatına başlayan Poparazzi, bu hafta aldığı 20 milyon dolarlık Seri A yatırımı ile değerlemesini 135 milyon dolar seviyesine çıkarmayı başardı.

https://news.crunchbase.com/news/poparazzi-series-a

 

Afrika’da FinTech Alanında Yeni Bir Unicorn Çıktı

Chipper Cash, Afrika kıtasında 3 yıl önce iki ortak tarafından kurulan ve sınır ötesi ödeme yöntemleri sunan bir finansal teknoloji (FinTech) girişimi. Chipper Cash kurulduğu günden bu yana elde ettiği yüksek bedelli yatırımlar ile; müşterilerine sunduğu hizmetlerin sayısını artırmakta, niteliğini geliştirmekte. Chipper Cash, Kasım 2020’de çıktığı 30 milyon dolarlık Seri B turundan sonra Afrika kıtasında oldukça popüler olan kripto para hizmetleri de sunmaya başladı. Chipper Cash, portfolyosuna eklediği son hizmetler sayesinde, 3 milyon kullanıcı sayısına ulaştı. Chipper Cash üzerinden günlük 80 bin işlem yapılıyor. Şirket günde ortalama 10 bin yeni müşteri kazanıyor. Yakalanan bu başarı sayesinde Chipper Cash, Seri C turunda 100 milyon dolarlık yatırım elde etti ve Afrika’dan çıkan 5. FinTech “Unicorn”u haline geldi.

https://techcrunch.com/2021/05/30/africa-has-another-unicorn-as-chipper-cash-raises-100m-series-c-led-by-svb-capital/

 

Bu Hafta Açıklanan Önemli Ekonomik Veriler

Bu Hafta Açıklanan Ekonomik Veriler

Türkiye

25 Mayıs 2021

  • Kapasite Kullanım Oranı (Mayıs):  %75,3

https://investing.com/economic-calendar/turkish-capacity-utilization-870

Amerika Birleşik Devletleri

25 Mayıs 2021

  • Yeni Konut Satışları (Nisan): 863 Bin Adet

https://investing.com/economic-calendar/new-home-sales-222

26 Mayıs 2021

  • Ham Petrol Stokları: -1.662 Milyon Varil

https://investing.com/economic-calendar/eia-crude-oil-inventories-75

27 Mayıs 2021

  • İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları: 406 Bin Adet
  • Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (Çeyreklik, 1. Çeyrek): %6,4

https://investing.com/economic-calendar/gdp-375

https://investing.com/economic-calendar/initial-jobless-claims-294

Yasal Uyarı

İşbu içerik, yalnızca bilgilendirme amacıyla paylaşılmıştır. Yayımlandığı tarih itibariyle günceldir ve yeniden güncellenmesi planlanmamaktadır. Herhangi bir güvenceyi, finansal ürünü veya aracı, belirli bir yatırım veya stratejiyi tavsiye etmemektedir. İşbu içerik; herhangi bir yatırımın veya stratejinin değerine, karlılığına veya uygunluğa yönelik vergi, hukuk veya yatırım tavsiyesi sağlamamaktadır. Finansal Eksen, iştirakleri, temsilcileri ve çalışanları da dahil olmak üzere içerikte mevcut olabilecek hatalardan, uyumsuzluklardan, tutarsızlıklardan veya içerik nedeniyle tarafınızca alınan herhangi bir eylemden sorumlu tutulamaz. İşbu içerik ve içerik kapsamında paylaşılan tüm bilgi, belge ve görsellere ait fikri mülkiyet hakları Finansal Eksen’e aittir. Finansal Eksen’in yazılı izni alınmadan kopyalanamaz, yayınlanamaz çoğaltılamaz, değiştirilemez veya kullanılamaz.

 Finansal Eksen | GGI

https://www.finansaleksen.com.tr/

https://www.facebook.com/financialaxis/

https://www.linkedin.com/company/finansal-eksen/

Bu makaleyi beğendiniz mi? Hemen paylaşın.

Finansal Eksen