Dış Ticaret ve Girişim Sermayesi Bülteni No:26
7 Haziran 2021

Stratejik Yönetim Danışmanlığı ve Dış Ticaret Hizmetleri Direktörlüğü

Yurt İçi Gelişmeleri

Getir 555 Milyon Dolar Yatırım ile Değerlemesini 7.55 Milyar Dolara Çıkardı

Getir 2021 Mayıs ayında gerçekleştirdiği 4. yatırım turunda 555 milyon dolar yatırım alarak 7.55 milyar dolar değerlemeye ulaştı. Silver Lake, DisruptAD ve Mubadala Investment Company’nin yeni katıldığı yatırım turunda, mevcut yatırımcılardan Sequoia Capital ve Tiger Global fonları da yer aldı. Alınan yatırımla, 2021’in ilk 5 ayında toplam yatırımını 1 milyar dolara ulaştıran Getir, değerini 5 ayda yaklaşık 9 katına çıkardı. Operasyonlarını Türkiye, İngiltere ve Hollanda’da sürdüren Getir, Haziran ayında Paris ve Berlin’de operasyonlarına başlayacak. Yıl sonunda ABD pazarına girerek, 2021 sonunda operasyonlarını 6 ülkeye ulaştıracak.

https://egirisim.com/2021/06/04/555-milyon-dolar-yatirim-alan-getir-degerlemesini-7-55-milyar-dolara-cikardi/

 

Abonesepeti’ne 2 Milyon Dolarlık Değerleme İle Gelen Yatırım

Farklı abonelik servislerinin müşterilerce online yönetilmesini sağlayan bir abonelik yönetim platformu olan Abonesepeti, Keyos Tekstil Kurucu ortağı Berkan Burla ve Keiretsu Forum Türkiye melek yatırımcılarından Red-Pep tarafından yatırım aldığını duyurdu. Yatırım 2 milyon dolar değerleme üzerinden gerçekleşti. Ancak, ne kadar yatırım yapıldığı paylaşılmadı.

https://webrazzi.com/2021/06/04/abonesepeti-2-milyon-dolar-degerleme-uzerinden-yatirim-aldi

 

Inventram ve Koç Holding, Augmencty’ne 1 Milyon Dolar Yatırım Yaptı

Giyilebilir artırılmış gerçeklik teknolojisi üreten Augmency, Koç Holding ve Inventram’dan 1 milyon dolarlık yatırım aldı. Yapılan toplantıda firmanın yeni ürünü Cyclops HMD® de tanıtıldı. 2016 yılında Koç Üniversitesi’nin “spin off”u olarak faaliyete geçen şirket, artırılmış gerçeklik teknolojileri içinde, yazılımı ve donanımı tamamen yerli olan tek uzaktan görüntüleme sistemine sahip.

https://webrazzi.com/2021/06/04/koc-holding-ve-inventram-giyilebilir-artirilmis-gerceklik-teknolojileri-augmency-ne-1-milyon-dolar-yatirim-yapti

 

Yurt Dışı Gelişmeler

Mexico City Merkezli Yatırım Platformu GBM’e 150 Milyon Dolara Kadar Yatırım Aldı

Yaptığı yatırımlarla sürekli gündeme gelen SoftBank, 35 yıldır Meksika borsasında yatırım platformu olan Grupo Bursatil Mexicano’ya 150 milyon dolara kadar yatırım yaptı. Forbes Mexico’nun yaptığı habere göre, bu yatırımla birlikte GBM’in değerlemesi 1 milyar dolara ulaştı. GBM, aldığı yatırım ile birlikte 1 milyar dolar değerlemeye ulaştı. GBM, aldığı yatırımı ekibini genişletmek, B2C ve B2B işbirliklerinde büyümek için kullanacak.

https://webrazzi.com/2021/06/04/softbank-mexico-city-merkezli-yatirim-platformu-gbm-e-yaklasik-150-milyon-dolar-yatirim-yapti

 

Flink Kurulduktan 6 Ay Sonra Yatırım Aldı

Berlin merkezli online market teslimat uygulaması Flink, kurulduktan 6 ay sonra 240 milyon dolarlık yatırım aldı. Flink, mevcut durumda 24 şehirde faaliyet gösteriyor. Bu şehirler Almanya, Fransa ve Hollanda’da yer alıyor. Şirket, aynı zamanda Rowe Group süpermarket zinciriyle stratejik ortaklık kurduğunu da açıkladı.

https://webrazzi.com/2021/06/04/berlin-merkezli-market-teslimati-uygulamasi-flink-240-milyon-dolar-yatirim-aldi

 

Toyota Al Ventures İsim Değişikliğine Gitti

Toyota Motor’un yatırım fonu olarak hizmet veren Toyota Al Ventures, ismini Toyota Ventures olarak değiştirdi. Toyota Ventures, ayrıca, erken aşama iki yeni yatırım fonuyla beraber “karbon nötr” ve gelişen teknolojiler konularına 300 milyon dolar yatırım yapacağını açıkladı. Toyota Ventures Frontier Fund ve Toyota Ventures Climate Fund olan bu iki fonun büyüklüğü 150’şer milyon dolar olacak. Bu 300 milyonluk fon desteğiyle beraber Toyota Ventures’in fonlarının toplam büyüklüğü 500 milyon dolara ulaşıyor.

https://webrazzi.com/2021/06/04/isim-degistiren-toyota-ventures-tan-iki-yeni-fon-toyota-ventures-frontier-ve-toyota-ventures-climate

 

İklim Değişikliği İle Mücadele Kapsamında 1 Milyar Dolarlık Yeni Program

Avrupa İmar Kalkınma Bankası ve Yeşil İklim Fonu, iklim değişikliğiyle mücadele kapsamında yeni bir finans programı oluşturdu. Toplam hacmi 1 milyar doları bulacak olan girişim, Yeşil İklim Fonu’nun Avrupa İmar Kalkınma Bankası ile olan ortaklığının gelişmekte olan ülkelerdeki iklim yenilikçiliğini ne kadar teşvik ettiğini gösteriyor.

https://www.dunya.com/kuresel-ekonomi/ebrd-ve-yesil-iklim-fonundan-1-milyar-dolarlik-yeni-program-haberi-623388

 

Bu Hafta Açıklanan Ekonomik Veriler

Türkiye

31 Mayıs 2021

Türkiye – Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (1. Çeyrek):          %7

3 Haziran 2021

Tüketici Fiyat Endeksi (Yıllık, Mayıs) :                                    -%16.59

Tüketici Fiyat Endeksi (Aylık, Mayıs) :                                    -%0.89

Euro Bölgesi

1 Haziran 2021

Tüketici Fiyat Endeksi (Yıllık, Mayıs) :                                     %2

Tüketici Fiyat Endeksi (Aylık, Mayıs) :                                     %0.3

İşsizlik Oranı (Nisan) :                                                                 %8

İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) :                          63.1

https://tr.investing.com/economic-calendar/cpi-68

https://tr.investing.com/economic-calendar/cpi-928

https://tr.investing.com/economic-calendar/unemployment-rate-299

https://tr.investing.com/economic-calendar/manufacturing-pmi-201

 

Amerika Birleşik Devletleri

1 Haziran 2021

ISM İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) :             61.2

 

3 Haziran 2021

İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları :                      385.000

Ham Petrol Stokları :                                                            -5.080M

ADP Tarım Dışı İstihdam Değişikliği :                                     978.000

ISM İmalat Dışı Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) :         64.0

 

Yasal Uyarı

İşbu içerik, yalnızca bilgilendirme amacıyla paylaşılmıştır. Yayımlandığı tarih itibariyle günceldir ve yeniden güncellenmesi planlanmamaktadır. Herhangi bir güvenceyi, finansal ürünü veya aracı, belirli bir yatırım veya stratejiyi tavsiye etmemektedir. İşbu içerik; herhangi bir yatırımın veya stratejinin değerine, karlılığına veya uygunluğa yönelik vergi, hukuk veya yatırım tavsiyesi sağlamamaktadır. Finansal Eksen, iştirakleri, temsilcileri ve çalışanları da dahil olmak üzere içerikte mevcut olabilecek hatalardan, uyumsuzluklardan, tutarsızlıklardan veya içerik nedeniyle tarafınızca alınan herhangi bir eylemden sorumlu tutulamaz. İşbu içerik ve içerik kapsamında paylaşılan tüm bilgi, belge ve görsellere ait fikri mülkiyet hakları Finansal Eksen’e aittir. Finansal Eksen’in yazılı izni alınmadan kopyalanamaz, yayınlanamaz çoğaltılamaz, değiştirilemez veya kullanılamaz.

Finansal Eksen | GGI

https://www.finansaleksen.com.tr/

https://www.facebook.com/financialaxis/

https://www.linkedin.com/company/finansal-eksen/

Bu makaleyi beğendiniz mi? Hemen paylaşın.

Finansal Eksen