Dış Ticaret ve Girişim Sermayesi Bülteni No:27
13 Haziran 2021

Stratejik Yönetim Danışmanlığı ve Dış Ticaret Hizmetleri Direktörlüğü

Yurt İçi Gelişmeleri

Hungri Games 1.1 Milyon Dolarlık Yatırım Aldı

Yerli mobil oyun girişimi Hungri Games, İngiltere merkezli oyun yatırım ve finans şirketi Triple Dragon’dan 1.1 milyon dolarlık yatırım aldı. Yatırım 10 milyon dolarlık değerleme üzerinden yapıldı. Firma, aldığı yatırımı İngiltere’de açacağı stüdyo ve pazarlama gücünü arttırmak için kullanacak. 2019’da kurulan Hungri Games, ABD’de ve EMEA bölgesinde geniş bir oyuncu kitlesi yakalamış olan Legends of Khans ve God of Gods gibi SPRG oyunlarıyla hızlı bir ivme yakaladı.

https://webrazzi.com/2021/06/09/mobil-oyun-girisimi-hungri-games-1-1-milyon-dolar-yatirim-aldi

 

Yolda.com 1.9 Milyon Dolarlık Yatırım Aldı

Dijital lojistik girişimi olan Yolda.com 1.9 milyon dolarlık yatırım aldı. Yatırımı, Avusturya merkezli Speedinvest liderliğinde Collective Spark ve diğer melek yatırımcılar gerçekleştirdi. Yapılan haberlere göre, Yolda.com güçlü bir seri A yatırım turuna hazırlanıyor. Firmanın CEO’su Volkan Özcan, yeni yatırım ile hizmet alanlarını tam kamyon yükü çözümleriyle genişletecek, 10 kat büyümeyi sağlayacak ve başta Avrupa olmak üzere, uluslararası alanda faaliyette olan bir firma olacak şekilde kullanmak istediklerini açıkladı.

https://webrazzi.com/2021/06/10/dijital-lojistik-girisimi-yolda-com-1-9-milyon-dolar-yatirim-aldi

 

Endüstriyel Ürünlere Sızdırmazlık Testi Geliştiren Adlema 1 Milyon TL’lik Yatırım Aldı

Endüstriyel ürünler için önemli bir konu olan sızdırmazlık özelliğinin testi için çözüm geliştiren yerli girişim Adlema TRAngels’dan 1 milyon TL’lik yatırım aldı. İTÜ ARI Teknokent bünyesinde TÜBİTAK desteğiyle kurulan Adlema, çalıştığı sızdırmazlık testi alanında uzmanlaşarak faaliyet gösteren tek yerli girişim olma özelliği taşımaktadır. İTÜ Çekirdek’in her yıl en iyi girişimleri seçtiği “Big Bang Start-up Challenge”ta finalist olarak ödüle layık görülen Adlema, gelişim sürecinde TÜBİTAK ve KOSGEB desteklerinden yararlanmıştır.

https://egirisim.com/2021/06/11/sizdirmazlikla-ilgili-yontemler-gelistiren-yerli-girisim-adlema-trangelstan-1-milyon-tl-yatirim-aldi/

 

Yurt Dışı Gelişmeler

Motorway Aldığı Yatırım Miktarını 67,7 Milyon Dolara Yükseltti

İnternetten açık artırma sistemiyle araç satışına olanak sağlayan Motorway, aldığı seri B yatırımıyla, toplam yatırım miktarını 67,7 milyon dolara yükseltti. İngiltere’de araç alım- satım süreçlerindeki belirli protokolleri çıkararak işlemi hızlandıran Motorway’in yatırım turu, Index Ventures tarafından yürütüldü. Seri B yatırım turuna yeni katılan BMW i Ventures ve Unbound’ın yanı sıra, eski yatırımcılardan Latitude ve Marchmont’ta katıldı.

https://techcrunch.com/2021/06/13/motorways-auction-platform-for-second-hand-cars-raises-67-7m-series-b-led-by-index-ventures/

 

Flyhomes Seri C Turunda 150 Milyon Dolarlık Yatırım Aldı

2019 yılında, Seri B turunda Canvas Ventures’tan 21 milyon dolar yatırım alarak adından söz ettiren Flyhomes, Seri C turunda 150 milyon dolarlık yatırım aldı. Flyhomes, müşterilerine ev satın alma ya da kiralama süreçlerinde baştan sona yardımcı olmaktadır. 2016 yılında kurulan girişimin kurucularının sahip olduğu makine öğrenmesi, emlak ve finans konularındaki yeteneklerin Flyhomes’u başarıya ulaştırdığı belirtilmektedir.

https://news.crunchbase.com/news/flyhomes-raises-150m-to-streamline-homebuying/

 

Kripto Para Platformu Hummingbot 8 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Açık kaynaklı kripto para ticaretine izin veren bot platformu Hummingbot, Seri A turunda 8 milyon dolarlık yatırım aldı. Hummingbot Wall Street Hedge Funds ile birlikte, kişilere yüksek frekansta işlem yapmaya izin veren ikinci ticaret platformu oldu. Girişim, Initialized Capital’ın liderliğini yaptığı yatırım turunda aldığı 8 milyon dolarlık yatırımla, aldığı toplam yatırım miktarını 13 milyon dolara yükseltti.

https://news.crunchbase.com/news/cryptocurrency-trading-bot-platform-hummingbot-buzzes-with-8m-series-a/

 

Bu Hafta Açıklanan Ekonomik Veriler

Euro Bölgesi

10 Haziran 2021

Euro Bölgesi Mevduat Hesap Oranı                                    – %0,5

Euro Bölgesi Marjinal Borçlanma Oranı                                %0,25

 

Amerika Birleşik Devletleri

8 Haziran 2021

İş İmkanları ve Personel Değişim Oranı (JOLTS)                   9.286M

9 Haziran 2021

Ham Petrol Stokları                                                               -5.241M

 

10 Haziran 2021

Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (Aylık)                                 %0,7

İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları                         376K

 

Yasal Uyarı

İşbu içerik, yalnızca bilgilendirme amacıyla paylaşılmıştır. Yayımlandığı tarih itibariyle günceldir ve yeniden güncellenmesi planlanmamaktadır. Herhangi bir güvenceyi, finansal ürünü veya aracı, belirli bir yatırım veya stratejiyi tavsiye etmemektedir. İşbu içerik; herhangi bir yatırımın veya stratejinin değerine, karlılığına veya uygunluğa yönelik vergi, hukuk veya yatırım tavsiyesi sağlamamaktadır. Finansal Eksen, iştirakleri, temsilcileri ve çalışanları da dahil olmak üzere içerikte mevcut olabilecek hatalardan, uyumsuzluklardan, tutarsızlıklardan veya içerik nedeniyle tarafınızca alınan herhangi bir eylemden sorumlu tutulamaz. İşbu içerik ve içerik kapsamında paylaşılan tüm bilgi, belge ve görsellere ait fikri mülkiyet hakları Finansal Eksen’e aittir. Finansal Eksen’in yazılı izni alınmadan kopyalanamaz, yayınlanamaz çoğaltılamaz, değiştirilemez veya kullanılamaz.

Finansal Eksen | GGI

https://www.finansaleksen.com.tr/

https://www.facebook.com/financialaxis/

https://www.linkedin.com/company/finansal-eksen/

Bu makaleyi beğendiniz mi? Hemen paylaşın.

Finansal Eksen