Dış Ticaret ve Girişim Sermayesi Bülteni No:3
23 Aralık 2020

Stratejik Yönetim Danışmanlığı ve Dış Ticaret Hizmetleri Direktörlüğü

Dünyadan Gelişmeler

 

Hayvansız Süt Ürünü Üretimine £1.6 Milyon Yatırım

Yıllık 1.7 milyar ton CO2 yayılımına sebep olan hayvan bazlı süt üretimi uzun vadede sürdürülebilirlik teşkil etmemekte. CO2 yayılımını azaltmak ve sürdürülebilirliği arttırmak için hayvansız, maya fermentasyonu ile süt üretimi yapan BetterDairy, sunduğu çözüm ile yatırımcıların dikkatini çekmeyi başardı. Henüz AR&GE aşamasında olan şirket £1.6 Milyon yatırım aldı. BetterDairy, elde ettiği yatırım ile AR&GE sürecini hızlandırmayı ve ilk ürünlerini 2022’de piyasaya sürmeyi öngörüyor.

https://techcrunch.com/2020/12/17/better-dairy/

Halka Arz Trendinden Upstart’ta Yararlanmayı Başardı

Upstart, makine öğrenmesi ve yapay zeka kullanarak, müşterilerin kredi skorunu hesaplayan ve kredi çekme sürecini otomasyon haline getiren bir platforma sahip. Sahip olduğu bu platform, hem birlikte çalıştığı bankacılık sektöründen iş ortaklarına, hem de kredi çeken müşterilere risksiz kredi sağlamaktadır. 16 Aralık günü borsada ilk defa işlem gören Upstart hisseleri, güne $20 – $22 bandında başladı, günü ise $29.47 seviyesinde kapattı. Bir günlük artış ile şirket $2.14 milyar değerlemeye ulaştı.

https://news.crunchbase.com/news/upstart-shares-jump-47-on-first-day-of-trading/

 

Bolt 150 Milyon Euro Yatırım Aldı

Uber’ın Avrupa’daki en büyük rakibi olan Estonya menşeili şirket Bolt, 16 Aralık Çarşamba günü D1 Capital Funders adlı koruma fonu (hedge fund) önderliğinde yapılan fonlama turundan 150 milyon Euro topladığını duyurdu. Bolt bu parayı platformunun güvenliğini arttırmak için yüz tanıma ve yapay zeka alt yapısını geliştirmek için harcayacak. Şirketin kırkı aşkın ülkede elli milyondan fazla kullanıcısı var.

https://www.cnbc.com/2020/12/16/european-uber-rival-bolt-raises-more-than-180-million-for-ai-drive.html

 

Revolut “Break-even” Noktasına Ulaştı

Fintech sektörünün gözdelerinden “neo-banka” Revolut geçtiğimiz ay “break- even” noktasına ulaştı. Covid-19 pandemi döneminin başlarında cirosunda %40 düşüş yaşayan şirket, şu anda cirosunun pandemi öncesi seviyenin %50 üstüne çıktığını açıkladı. Revolut’nun en büyük rakipleri İngiltere menşeili Monzo ve Starling ile, Almanya menşeili N26. Şirketin toplam değeri ise 5.5 milyar dolar.

https://www.cnbc.com/2020/12/08/digital-bank-revolut-breaks-even-in-november.html

 

Meditasyon Uygulaması Calm 2 Milyar Dolar Değerlemeye Ulaştı

2012’de kurulan meditasyon uygulaması “Calm” çıktığı son fonlama turundan sonra 2 milyar dolar değerlemeye ulaştı. Son yatırımcılar arasında Goldman Sachs, Salesforce’ın CEO’su Mark Benioff ve Texas Pacific Group da var. Sunduğu içeriğin çoğu ses dosyaları olduğu için maliyetleri düşük ve kâr marjı son derece yüksek olan şirket, açığa çıkan kaynağın önemli bir bölümünü pazarlamaya ayırıyor. Calm, Lebron James, Matthew Mcconaughey ve Harry Styles gibi ünlülerle iş birliği yapıyor.

https://www.cnbc.com/video/2020/12/11/meditation-app-calm-ceo-on-reaching-2-billion-valuation.html

 

SoftBank, DoorDash Yatırımıyla İmajını Akladı

SoftBank’in felaketle sonuçlanan WeWork’e yaptığı yatırım, Amerika meşeili yemek taşımacılığı şirketi DoorDash’e yaptığı yatırımla telafi edilmiş gözüküyor. Şirketin DoorDash’e yaptığı 2 milyar dolarlık yatırımın mevcut değeri 12 milyar dolara ulaştı. SoftBank’in bu başarısı, kurduğu girişim sermayesi fonu Vision Fund’ın imajını da yeniledi. Şirketin hisse değeri son bir ayda %18 arttı.

https://www.cnbc.com/video/2020/12/10/softbanks-investment-in-doordash-could-offset-losses-from-wework-analyst.html

 

SoftBank’in 113,5 Milyon Dolarlık Lojistik Yatırımı Yaptı

Yaptığı yatırımlarla adından sıkça bahsettiren SoftBank, VisionFund 2 ile lojistik çözümler sunan Flock Freight’e 113,5 Milyon Dolar Yatırım yaptı. Seri C turunda aldığı 113,5 Milyon Dolarlık yatırımla, Flock Freight, kuruluşundan bugüne kadar 184 Milyon Dolar yatırım aldı. Seri C turunda katılmış olan SoftBank, SignalFire, GLP Capital Partners, Google Ventures ve Volvo Group Venture Capital firmalarının yanında, yönetimde yerini almış oldu.

https://techcrunch.com/2020/12/01/softbank-volvo-back-flock-freight-with-113-5m-to-help-shippers-share-the-load/

https://www.wsj.com/articles/softbank-makes-another-bet-on-freight-shipping-technology-11606864569

 

Yurt İçi Gelişmeler

Eminevim Başarılı Gidişatını Devam Ettiriyor

“Faizsiz ev ve araç satın alma” hizmeti sunan Eminevim, 2021 yılı hedeflerini açıkladı. Pendemi etkisiyle yavaşlayan ekonomik faaliyete rağmen, bu dönemde şirketin teslimatları %10 arttı. Bu dönemde, dijital bir dönüşümünü de gerçekleştiren şirket, tüm işlemlerin internetten yapılabileceği “Görüntülü Şube” adında bir altyapı kurdu ve yeni nesil ERP uygulaması SAP S/4HANA’ya da geçiş sağladı. Eminevim, 2021 hedefi olarak; %27 büyümeyi ve 200 bin teslimat gerçekleştirmeyi öngörmektedir.

https://www.dunya.com/sirketler/eminevimin-2021-hedefi-yuzde-27-buyume-ve-200-bininci-teslimat-haberi-603976

 

Arçelik, Hitachi ile 300 Milyon Dolarlık Ortaklık Kuruyor

Arçelik, Güneydoğu Asya pazarının dayanıklı tüketim ürünleri alanında önemli oyuncusu Hitachi Global Life Solutions (GLS) ile ortak şirket kurmak üzere 16 Aralık’ta anlaşma imzaladı. Arçelik’in %60, Hitachi GLS’nin %40 payıyla ortak kurulacak bu yeni şirket, Hitachi markalı ürünleri Japonya hariç, dünyanın tüm ülkelerinde tüketicilerle buluşturacak. Yapılan 300 Milyon Dolar değerindeki ortaklık kapsamında; mevcut durumda Hitachi GLS bünyesinde bulunan 3 bin 800 çalışana sahip, Çin ve Tayland’da bulunan 2 üretim ve 10 satış şirketi, 2021’in ikinci çeyreğinde kurulacak yeni şirkete devredilecek.

https://www.ekonomist.com.tr/haberler/arcelik-japon-devi-hitachinin-yuzde-60ini-satin-aldi.html

 

OPET, Ultrakargo ile İstasyonlardan Kargo Teslimatı Yapacak

OPET, 2020 yılında pandemi süresince artan e-ticaret kullanımının doğurduğu teslimat sorunlarına çözüm üretecek bir hizmet sunmak amacıyla, Ultrakorgo Projesi’ni hayata geçirdi. OPET, akıllı kargo dolabı üreticisi Kargopark iş birliğiyle; e-ticaret sitelerinden alışveriş yapan OPET müşterilerinin, kargo teslimatlarını istedikleri vakitte ve kimseye temas etmeden, OPET istasyonlarında yer alan otomatlardan alabilmelerini sağlayacak. Teslimat adresi olarak OPET Ultrakargo noktaları seçilebileceği gibi, eve teslimat isteyen ancak paket ulaştığında evde olmayan müşterilerin paketleri de OPET Ultrakargo noktalarına bırakılabilecek. Halihazırda, İstanbul’da 5 OPET istasyonunda başlayan projenin yakın zamanda Ankara, İzmir, Antalya gibi büyük şehirlerde 150 farklı noktada kullanılması hedefleniyor.

https://www.dunya.com/sirketler/opet-ultrakargo-ile-istasyonlardan-kargo-teslimati-yapacak-haberi-603973

 

Web Tabanlı Mali Müşavir Otomasyon Programı Irgat’ı Zirve Yazılım Satın Aldı

Bu satın alma sonucunda, Türkiye’de ilk kez hayata geçecek sistem sayesinde, mali müşavirler Irgat programında yer alan mükellef paneli üzerinden resmi belgelere ve evraklara 7/24 online erişebilecek. Bu dönüşüm ile mali müşavirlerin ve mükelleflerin operasyon yükü azaltılacak ve iş yükünün getirdiği insan hatalarının en aza indirilmesi sağlanacak.

https://www.dunya.com/girisimcilik/tekno-girisimci/zirve-yazilim-mali-musavir-otomasyon-programi-irgati-satin-aldi-haberi-601529

 

Bu Hafta Açıklanan Önemli Ekonomik Veriler

Türkiye

14 Aralık Pazartesi

 • Perakende Satışları (Aylık): %4.2
 • Perakende Satışları (Yıllık): %12

https://tr.investing.com/economic-calendar/turkish-retail-sales-1848

https://tr.investing.com/economic-calendar/turkish-retail-sales-1847

15 Aralık 2020

 • Bütçe Dengesi (Kasım): 40 Milyar TL

https://tr.investing.com/economic-calendar/turkish-budget-balance-869

 

Euro Bölgesi

14 Aralık Pazartesi

 • Sanayi üretimi (Aylık, Ekim): %2.1

https://tradingeconomics.com/euro-area/industrial-production-mom

15 Aralık 2020

 • Ticaret Dengesi (Ekim): 0 Milyar Euro

https://www.investing.com/economic-calendar/trade-balance-287

17 Aralık 2020

 • Çekirdek Tüketici Fİyat Endeksi (Yıllık, Kasım): %0.2
 • Tüketici Fİyat Endeksi (Aylık, Kasım): – %0.3
 • Tüketici Fİyat Endeksi (Yıllık, Kasım) :              – %0.3

https://ycharts.com/indicators/eurozone_consumer_price_index#:~:text=Eurozone%20Consumer%20Price%20Index%20is,0.27%25%20from%20one%20year%20ago.

 

Amerika Birleşik Devletleri

15 Aralık 2020

 • İhracat Fiyat Endeksi (Aylık, Kasım): %0.6
 • İthalat Fiyat Endeksi (Aylık, Kasım): %0.1

https://www.investing.com/economic-calendar/import-price-index-153

https://www.investing.com/economic-calendar/export-price-index-892

16 Aralık 2020

 • Çekirdek Perakende Satışları (Aylık): – %0.9
 • Perakende Satışları (Aylık): – %1.1
 • Ham Petrol Stokları: – 3.135 Milyon Dolar
 • Federal Fon Hedef (Faiz) Oranı: %0.25

https://www.bankrate.com/rates/interest-rates/federal-funds-rate.aspx

https://www.investing.com/economic-calendar/eia-crude-oil-inventories-75

https://www.investing.com/economic-calendar/retail-sales-256

17 Aralık 2020

 • İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları: 885 Bin

17 Aralık 2020

Cari Hesap (3. Çeyrek): -178.5 Milyar Dolar

https://tr.investing.com/economic-calendar/current-account-81

Bu Hafta İçin Okuma Önerileri:

Yatırım/Çıkış oranına göre incelendiğinde, 2020 yılının en iyi performans gösteren Risk sermayesi (“Venture Capital”) şirketlerinin listelendiği makale için: https://www.entrepreneur.com/article/361514

Aptera, 2011 yılında üretim için gerekli fonu bulamayan elektrikli araba üreticisi yeni bir prototip ile tekrar karşımızda. Şirket, yeni elektrikli prototip aracın üzerindeki solar paneller sayesinde hiç bir zaman şarj olması gerekmediğini belirtiyor. Makalenin devamı için:

https://www.theverge.com/2020/12/6/22157109/aptera-ev-solar-charging-vehicle

 

Covid-19 sonrası dönemde, pandemi süreciyle iş hayatına geniş kapsamlı olarak gelen, evden tam zamanlı çalışma gibi değişimlerin “Start-up” girişimciliğinde ne ölçüde kalıcı olacağı ile ilgili makale için:

https://www.entrepreneur.com/article/361847

 

Yasal Uyarı

İşbu içerik, yalnızca bilgilendirme amacıyla paylaşılmıştır. Yayınlandığı tarih itibariyle günceldir ve yeniden güncellenmesi planlanmamaktadır. Herhangi bir güvenceyi, finansal ürünü veya aracı, belirli bir yatırım veya stratejiyi tavsiye etmemektedir. İşbu içerik; herhangi bir yatırımın veya stratejinin değerine, karlılığına veya uygunluğa yönelik vergi, hukuk veya yatırım tavsiyesi sağlamamaktadır. Finansal Eksen, iştirakleri, temsilcileri ve çalışanları da dahil olmak üzere içerikte mevcut olabilecek hatalardan, uyumsuzluklardan, tutarsızlıklardan veya içerik nedeniyle tarafınızca alınan herhangi bir eylemden sorumlu tutulamaz. İşbu içerik ve içerik kapsamında paylaşılan tüm bilgi, belge ve görsellere ait fikri mülkiyet hakları Finansal Eksen’e aittir. Finansal Eksen’in yazılı izni alınmadan kopyalanamaz, yayınlanamaz çoğaltılamaz, değiştirilemez veya kullanılamaz.

Finansal Eksen | GGI

https://www.finansaleksen.com.tr/
https://www.facebook.com/financialaxis/
https://www.linkedin.com/company/finansal-eksen/

Bu makaleyi beğendiniz mi? Hemen paylaşın.