Dış Ticaret ve Girişim Sermayesi Bülteni No:39
20 Eylül 2021
Kariyer.net’ten Coensio’ya yatırım

Özellikle teknoloji alanındaki iş başvurularında en nitelikli adayların hızlı şekilde seçilmesini sağlayan Coensio, kariyer.net’ten yatırım aldı. Coensio, aday seçimini hızlandırırken, doğru değerlendirilmediği için elenen potansiyel adayların ön plana çıkmasını sağlıyor. Teknoloji alanında yayınlanan iş ilanlarına gelen başvurular arasından, adayların teknik yetkinliklerini göz önüne alarak değerlendirme yapma imkanı sunan Coensio, 2021 başında hayata geçti. Teknoloji alanındaki işe alımlarda doğru yeteneği bulmayı kolaylaştıran Coensio’nun Türkiye’de ve diğer ülkelerde birçok işe alımcının hayatını kolaylaştıracağına inanılıyor.

https://webrazzi.com/2021/09/07/kariyernet-teknoloji-alaninda-ise-alimlarin-daha-hizli-ve-kolay-yapilmasina-yardimci-olan-coensioya-yatirim-yapti

 

Gulliver’s Games İçin 750 Bin Dolarlık Yatırım

İstanbul merkezli Hybrid Casual ve Tycoon türlerinde oyun geliştiricisi Gulliver’s Games; Boğaziçi Ventures’ın oyun, fintech, dijital sağlık ve perakende teknolojileri alanlarında bulunan girişimlere odaklanan yatırım fonu BV Growth aracılığı ile 750 Bin Dolarlık yatırım aldı. Yatırıma ayrıca ABD merkezli March Capital ve Özgür Aksoy katılımda bulundu; Boğaziçi Ventures 350 bin dolar, March Capital 350 bin dolar ve Özgür Aksoy 50 bin dolarlık yatırım yaptı. Gulliver’s Games, aldığı yatırım ile Tycoon oyun pazarına hakim olmayı hedeflediklerini belirtti.

https://www.dunya.com/girisimcilik/gullivers-gamese-750-bin-dolarlik-yatirim-haberi-633281

 

İhracatta Yeni Sektör Atakları

Artan navlun fiyatları, çip ve konteyner krizi ile pandemi koşullarının küresel ticarette yarattığı etkide dengeler değişmeye başladı. Bu değişiklikler Türkiye’de bazı sektörleri öne çıkarmaya başladı. Çin, pandeminin verdiği zararları kapatmak için iç pazarda yaptığı atılımlarla birlikte Türkiye’de elektrik elektronik ihracat birim fiyatlarını artırdı. 2021 sonunda elektrik-elektronik sektörünün 15 milyar dolarlık ihracat yapması öngörülüyor. Hazır giyim ihracatında yaşanan durağanlığın sona ereceği , sektörün 2021’de 19 milyar doların üzerinde bir değerde ihracat gerçekleştireceği ve rekor kıracağı bekleniyor. Otomotiv ve kimya sektörleri hedeflerini korumaya devam ediyorlar. Bu iki sektörde 2021 sonu itibariyle, sırasıyla 30 milyar dolarlık ve 22 milyar dolarlık ihracat beklentisi bulunuyor. Çelik sektörü ise yıllık 21 milyar dolarlık ihracatı hedefliyor.

https://www.dunya.com/ekonomi/ihracatta-amansiz-yaris-haberi-633317

 

Yurt Dışı Gelişmeler

 

Özel Baskı İşletmesi Printify İçin 45 Milyon Dolar Yatırım

Letonya merkezli Printify, Seri A Turunda 45 milyon dolar değerinde yatırım aldığını açıkladı. Yatırım turu Index Ventures liderliğinde gerçekleşti. Katılanlar arasında; H&M Group, Virgin Group, Dreamers VC ve Transferwise, Vinted, Squarespace, RedHat’in kurucuları de bulunuyordu. Bu yatırım turunun sonunda Printify’ın değeri 300 milyon doları aşmış durumdadır. 2015 yılında kurulan ve müşterilerine kişisel baskılı ürünler sipariş etme platformunu sunan Printify, ayda 1 milyon ürün nakliye etmeyi başarıyor. Printify, dünyanın farklı yerlerindeki yazıcı sunucularını 2 milyon tüccara bağlanmasını sağlıyor. Şu an 500 kişilik istihdama sahip olan Printify, yıl sonuna kadar iş gücüne 200 kişi daha eklemeyi planladığını açıkladı.

https://finance.yahoo.com/news/printify-bags-45m-led-index-050012648.html

 

İnsansız Otel Yönetim Şirketi H2O Hospitality 30 Milyon Dolarlık Yatırım Aldı

Kakao Investment ve ve Korea Development Bank tarafından yönetilen ve Tura Gorilla Private Equity, Intervest, NICE Investment ve Kejora-Intervest Growth Fund’ın da katıldığı C Serisi Yatırım turunda H20 Hospitality 30 milyon dolar yatırım aldı. Japonya ve Güney Kore merkezli H20 Hospitality, 2015 yılında kurulduğundan beri bu ülkelerdeki en büyük tatil kiralama yönetim şirketi olmayı başardı. Kendi geliştirdikleri mülk yönetim sistemi ile insan kaynağı bulunmadan konaklama tesislerini yönetmeyi başarabilen H20 Hospitality, giderlerinin sabit maliyetinde düşüş yaşandığını ve tesislerinin verimliliğin arttığını belirtiyor. H20, yatırım turunda elde edilen gelirler ile 2021 ve 2022 yıllarında Güney Kore ve Japonya’daki konaklama tesis sayılarını yükseltmeyi planlıyor. H20 ayrıca Güneydoğu Asya’da varlıklarını genişletme hedefiyle 2022 yılında Singapur ve Endonezya’da faaliyet göstermeye başlayacak. Covid-19’un konaklama sektörüne getirdiği değişiklikler nedeniyle H20 temassız check-in sistemlerini geliştirmek için Ar-Ge bölümlerine yatırım yapmayı planlıyor.

https://webrazzi.com/2021/09/07/dijital-konaklama-cozumu-h2o-hospitality-30-milyon-dolar-yatirim-aldi

 

AI Sesli Asistan Girişimcisi PolyAI’a 14 Milyon Dolar Yatırım

Londra merkezli PolyAI, Khosla Ventures tarafından yönetilen yatırım turundan 14 milyon dolarlık yatırım aldı. Yatırım turuna Khosla Ventures dışında Point 72 Ventures, Amadeus Capital, Sands Capital Ventures, Passion Capital ve Entrepreneur First katıldı. Bu yatırım PolyAI’nın tamamladığı 12 milyon dolarlık A serisi yatırımı takip ediyor.Şirketin günümüze kadar aldığı yatırım miktarını 28 milyon dolara yükseltiyor. PolyAI aldığı yatırım ile ABD’de zaten bulunan faaliyetlerini genişletmek için kullanmayı planlıyor. PolyAI, müşteri hizmetleri konuşmaları sırasında kullanılmak için gerçek insan sesine benzeyen AI sesli asistanlar yaratan bir işletme. PolyAI sunduğu hizmet ile firmaların daha ucuz ve daha fazla sesli asistanlara sahip olmalarına imkan veriyor ve yaptığı çalışmalar sayesinde müşteri hizmetleri konuşmalarında yaşanan bekleme vakitlerinin azalmasını sağladını belirtiyor.

https://techcrunch.com/2021/09/08/ai-driven-voice-assistant-polyai-raises-14m-round-led-by-khosla-ventures/

 

Bu Hafta Açıklanan Ekonomik Veriler

 

Türkiye

10 Eylül 2021

 

Euro Bölgesi

7 Eylül 2021

9 Eylül 2021

ABD

8 Eylül 2021

9 Eylül 2021

10 Eylül 2021

 

Yasal Uyarı

İşbu içerik, yalnızca bilgilendirme amacıyla paylaşılmıştır. Yayımlandığı tarih itibariyle günceldir ve yeniden güncellenmesi planlanmamaktadır. Herhangi bir güvenceyi, finansal ürünü veya aracı, belirli bir yatırım veya stratejiyi tavsiye etmemektedir. İşbu içerik; herhangi bir yatırımın veya stratejinin değerine, karlılığına veya uygunluğa yönelik vergi, hukuk veya yatırım tavsiyesi sağlamamaktadır. Finansal Eksen, iştirakleri, temsilcileri ve çalışanları da dahil olmak üzere içerikte mevcut olabilecek hatalardan, uyumsuzluklardan, tutarsızlıklardan veya içerik nedeniyle tarafınızca alınan herhangi bir eylemden sorumlu tutulamaz. İşbu içerik ve içerik kapsamında paylaşılan tüm bilgi, belge ve görsellere ait fikri mülkiyet hakları Finansal Eksen’e aittir. Finansal Eksen’in yazılı izni alınmadan kopyalanamaz, yayınlanamaz çoğaltılamaz, değiştirilemez veya kullanılamaz.

Finansal Eksen | GGI

https://www.finansaleksen.com.tr/

https://www.facebook.com/financialaxis/

https://www.linkedin.com/company/finansal-eksen/

Bu makaleyi beğendiniz mi? Hemen paylaşın.

Finansal Eksen