Dış Ticaret ve Girişim Sermayesi Bülteni No:4
29 Aralık 2020

Stratejik Yönetim Danışmanlığı ve Dış Ticaret Hizmetleri Direktörlüğü

Dünyadan Gelişmeler

 

Butik Online Alışveriş Platformu Jane $40 Milyonluk Seri A Yatırımı Aldı

ABD’de küçük ve orta ölçekli satıcılar için tasarlanmış, bünyesinde 3 binden fazla satıcı bulunduran e-ticaret platformu “Jane”, 2011 yılında kuruldu. 2011’den bu yana dış yatırım almadan büyümeyi başaran şirket, vites büyütmek için dış kaynaklı yatırımcılara ihtiyaç duymaktaydı. Şirketin, 2019’da CEO olarak atanan Taleeb Noormohamed’in etkisiyle, Tritium Partners’dan $40 milyon tutarında Seri A yatırımı aldığı belirtiliyor.

https://news.crunchbase.com/news/online-boutique-jane-raises-40m-series-a/

 

SPAC Birleşmeleri İle Yaratılan Değerler Artıyor

Chamath Palihapitiya önderliğinde kurulan SPAC (Special Purpose Acquisition Company) Social Capital Hedosophia Holdings II Opendoor’u halka arz etti. Online gayrimenkul alım-satım platformu olan Opendoor 21 Aralık 2020’de borsada ilk gününe $31.47 fiyat ile başladı. 2020 yılı içerisinde 165 SPAC birleşmesinden birisi olan Opendoor bugüne kadar $1.5 Milyar yatırım almıştı.

https://news.crunchbase.com/news/opendoor-closes-at-31-25-on-first-day-of-trading/

 

Alphabet’in Yaşam Bilimleri Şirketi Verily Life Sciences 700 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Alphabet’in yaşam bilimleri şirketi Verily Life Science çıktığı son fonlama turunda $700 milyon yatırım aldı. Şirket bu fonla ticari hacmini geliştirmek istiyor. Ana hedefi, klinik sağlık platformu “Baseline”ı büyütmek. Verily bu yatırımla ameliyat, pataloji ve immünoloji programlarını da büyütmek istiyor. Yatırımcılar arasında Alphabet dışında Tamasek, OntarioTeachers’ Pension Plan ve Silver Lake gibi şirketler de bulunmaktadır.

https://www.cnbc.com/2020/12/17/alphabet-health-company-verily-raises-700-million.html

 

Çin 883 Üründe Gümrük Vergilerini Azaltacak

Çin Gümrük Tarifeleri Komisyonu, 1 Ocak 2021 itibariyle 883 üründe gümrük vergilerini azaltacaklarını açıkladı. Alınan karar ile, gümrük vergilerindeki azaltmanın otomobil ve uçak motorlarının parçaları, bilgi teknolojilerine ait ürünler, ilaç ve ilaç hammaddeleri, nadir metaller ve gıda ürünleri gibi bir çok ürünü kapsayacağı belirtildi.

https://www.dunya.com/kuresel-ekonomi/cin-883-urunde-gumruk-vergilerini-azaltacak-haberi-604685

 

Lojistik Teknolojileri Sağlayan Project44’e Seri D Yatırımı

Chicago’da 2014 yılında kurulan Project44, 144 ülkede bulunan 3 buçuk milyondan fazla nakliye aracından anlık konum ve yön bilgisi alıp; bunu platform kullanıcılarına iletmektedir. Platformu kullanan bireyler de böylece kargolarının anlık olarak takibini yapabilmekte ve istedikleri zaman pazar dinamiklerine bağlı olarak rota değişikliği yapabilmekteler. Bugüne kadar $241 Milyon yatırım alan şirket, önceki yatırımcıların birleşmesi ile Seri D turunda $100 Milyon yatırım aldı. Bu yatırım ile Platform44 ekibi lojistik yazılımlarını güçlendireceklerini belirtiyor.

https://www.wsj.com/articles/supply-chain-technology-provider-project44-gains-100-million-in-new-backing-11608550200?mod=business_minor_pos20

 

Yurt İçi Gelişmeler

2020 E-Ticaretin Yükseliş Yılı Oldu

Türkiye’de 2019 yılını 190 Milyar TL ile kapatan e-ticaret, 2020 yılında %65 büyüme oranı ile 250 Milyar TL seviyesine geldi. E-ticarette pandeminin ilk üç ayında ciddi bir artış yaşanırken, bu dönemde e-ticarette kullanılan kredi ve banka kartlarının sayısı 8 milyon arttı. 2020 yılında e-ticaret alanında yıldızı parlayan kategori; süpermarket oldu. E-ticarette süpermarket kategorisi, Mart ayından Aralık ayına kadar beş katlık büyüme kaydetti.

https://www.bloomberght.com/e-ticaret-2020-yi-rekorlarla-geride-birakiyor-2271145

 

Türkiye’de Bilgisayar Satışları 2020’de Ciddi Artış Gösterdi

Hazır oyun sistemlerinden, oyun ekipmanlarına geniş bir ürün yelpazesine sahip incehesap.com 2020’de dizüstü bilgisayar satışlarının %71 arttığını açıkladı. Bunda, uzaktan çalışmanın daha yüksek performanslı bilgisayarlara ihtiyacı artırması ve evde geçirilen zamanın artmasıyla, dijital platformlar üzerinden sosyalleşmeye yönelimin artması etkili oldu.

https://www.dunya.com/sektorler/dizustu-bilgisayar-satisi-yuzde-71-artti-haberi-604698

 

Sigorta Cini, BUBA Ventures’a Satıldı

Hollanda merkezli NN Group’un bir iştiraki olan Türkiye’nin ilk sigorta mağazalar zinciri Sigorta Cini, BUBA Ventures tarafından satın alındı. Türkiye’de, 18 şehirde, 36 mağazada, 200’e yakın çalışanı ile sigorta karşılaştırma ve satış sitesi Sigorta Cini’nin 24 sigorta şirketi ile anlaşması bulunuyor. Sigorta Cini, sigortacılık işlemlerine yönelik kullanıcılarına danışmanlık ve satış hizmeti veriyor.

https://www.dunya.com/saglik/dezenfektan-ve-ates-olcer-tek-urunde-birlesti-haberi-604370

 

GEN (Global Entrepreneurship Network) Türkiye Kuruldu

178 ülkede faaliyet gösteren bir girişimciler ağı olan GEN’in Türkiye ayağı kuruldu. 18 Aralık’ta bir lansmanla çalışmalarına başlayan kuruluşun hedefleri arasında; dünyadaki girişimci sayısını artırmak, kapsamlı girişimci ekosistemleri oluşturmak, Türk girişimlerini global alanda rekabet edebilir düzeye getirmek, girişimlere mentorluk hizmeti sunmak ve girişimlerin finansmana erişimini kolaylaştırmak bulunmaktadır.

https://www.dunya.com/girisimcilik/turkiyenin-basarili-girisimcileri-gen-turkiyeyi-kurdu-haberi-604172

 

Aras Kargo 3 Yıl İçinde 1 Milyar Liranın Üzerinde Yatırım Planlıyor

Son 1,5 yılda 300 milyon liralık yatırım gerçekleştiren Aras Kargo, son 3 yılda e-ticarette yaşanan büyümenin pandemi döneminde hızlanarak devam etmesiyle sektörde ortaya çıkan ihtiyaca cevap vermek için, önümüzdeki 3 yılda 1 milyar liralık yatırım gerçekleştirmeyi planlıyor. Pandemi etkisiyle, 2020’de kargo sektöründe günlük teslimat sayısı 4 milyon seviyelerine ulaştı. Bunun etkisiyle, bazı günlerde işlem sayısını pandemi öncesi dönemin 3 katına çıkaran Aras Kargo, günlük teslimat sayısını 1 milyon pakete kadar çıkarmış durumda. 2020 yılını 200 milyonun üzerinde teslimat ile tamamlayacak olan Aras Kargo, sektördeki büyümeye cevap verebilmek için, yeni iş modelleri geliştirmeyi ve yatırımlarını artırmayı planlıyor.

https://www.dunya.com/sirketler/aras-kargo-3-yil-icinde-1-milyar-tlnin-uzerinde-yatirim-planliyor-haberi-604724

 

8. Türkiye İnovasyon Haftası Başladı

T.C. Ticaret Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin düzenlediği 8. Türkiye İnovasyon Haftası 25 Aralık’ta başladı. Program, 25 ve 26 Aralık günlerinde, online canlı yayınlar ile gerçekleştirilecek. Etkinlik süresince, 10 panelde toplamda 23 yerli ve yabancı önemli konuşmacılar yer alacak. Diğer önemli isimlerin yanısıra, ünlü yazar ve Google Mühendislik Departmanı Direktörü Ray Kurzweil ve İnstagram kurucu ortağı Mike Kriger’de programa katılmaktadır.

https://www.turkiyeinovasyonhaftasi.com/

 

Bu Hafta Açıklanan Önemli Ekonomik Veriler

Türkiye

24 Aralık Perşembe

Bir Hafta Vadeli Repo Faiz Oranı (Aralık):                      %17.0

Gecelik Borçlanma Faizi (Aralık):                                      %15.5

Gecelik Faiz Oranları (Aralık):                                            %18.5

https://www.investing.com/economic-calendar/turkish-overnight-borrowing-rate-1068

https://www.investing.com/economic-calendar/turkish-overnight-lending-rate-1067

https://www.investing.com/economic-calendar/turkish-one-week-repo-rate-409

 

Amerika Birleşik Devletleri

22 Aralık Salı 2020

Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (Çeyreklik, 3. Çeyrek):            %33.4

Conference Board Tüketici Güveni (Aralık):  %88.6

https://www.bea.gov/news/2020/gross-domestic-product-third-estimate-corporate-profits-revised-and-gdp-industry-third

https://investing.com/economic-calendar/cb-consumer-confidence-48

 

23 Aralık Çarşamba 2020

İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları:                803 Bin

Yeni Konut Satışları (Kasım):                                                              841 Bin

Ham Petrol Stokları:                                                                              -0.562 Milyon

https://investing.com/economic-calendar/initial-jobless-claims-294

https://www.census.gov/construction/nrs/pdf/newressales.pdf

https://investing.com/economic-calendar/eia-crude-oil-inventories-75

Bu Hafta İçin Okuma Önerileri :

Jeff Bezos, Amazon ve Antitröst Davaları

Jeff Bezos’un 1994 yılında evinin garajında kurduğu Amazon’u halen bir start-up gibi, agresif bir biçimde pazar payı elde eden ve rakiplerine yok eden şekilde nasıl yönettiği ve bu yönetim tarzının Amazonu nasıl başarıya ulaştırdığını, aynı zamanda da, nasıl anti-tröst davalarının içine soktuğunu anlatan etkileyici yazı.

https://www.wsj.com/articles/amazon-competition-shopify-wayfair-allbirds-antitrust-11608235127?mod=business_minor_pos7

 

Covid-19 Dijital Haberleşmeye Geçişi Hızlandırıyor

Bulut haberleşme platformu Twilio’nun CEO’su Jeff Lawson, Covid-19 pandemisinin şirketlerin dijital haberleşme dönüşümlerini altı yıl hızlandırdığı görüşünde. Nike, Uber ve AirBnB gibi şirketlere dijital haberleşme alt yapısı sağlayan Twilio, birçok fiziksel etkileşimi dijital hale getirebiliyor. Pandemi sonrası, bu tür dönüşümlerin zorunlu hale gelmesiyle Twilio’nun hisse değeri %277 arttı.

https://www.cnbc.com/2020/12/22/coronavirus-sped-up-digital-transformation-by-6-years-twilio-ceo-says.html

 

Yasal Uyarı

İşbu içerik, yalnızca bilgilendirme amacıyla paylaşılmıştır. Yayınlandığı tarih itibariyle günceldir ve yeniden güncellenmesi planlanmamaktadır. Herhangi bir güvenceyi, finansal ürünü veya aracı, belirli bir yatırım veya stratejiyi tavsiye etmemektedir. İşbu içerik; herhangi bir yatırımın veya stratejinin değerine, karlılığına veya uygunluğa yönelik vergi, hukuk veya yatırım tavsiyesi sağlamamaktadır. Finansal Eksen, iştirakleri, temsilcileri ve çalışanları da dahil olmak üzere içerikte mevcut olabilecek hatalardan, uyumsuzluklardan, tutarsızlıklardan veya içerik nedeniyle tarafınızca alınan herhangi bir eylemden sorumlu tutulamaz. İşbu içerik ve içerik kapsamında paylaşılan tüm bilgi, belge ve görsellere ait fikri mülkiyet hakları Finansal Eksen’a aittir. Finansal Eksen’in yazılı izni alınmadan kopyalanamaz, yayınlanamaz çoğaltılamaz, değiştirilemez veya kullanılamaz.

Finansal Eksen | GGI

https://www.finansaleksen.com.tr/
https://www.facebook.com/financialaxis/
https://www.linkedin.com/company/finansal-eksen/

Bu makaleyi beğendiniz mi? Hemen paylaşın.