Dış Ticaret ve Girişim Sermayesi Bülteni No:41
30 Eylül 2021
Techsign 8,5 Milyon Dolar Değerleme İle İlk Yatırımını Aldı

Teknopark İstanbul ofislerinde Ar-Ge çalışmalarını sürdüren Techsign ilk yatırımını 8,5 milyon dolar değerleme üzerinden aldı. Kimlik doğrulama ve eKYC alanlarında yapay zeka desteği ile işlerini yürüten Techsign uzaktan müşteri edinimi, mali suçların önlenmesi, yaş ve sürücü belgelerinin doğrulanması gibi süreçlerde uyguladıkları çözümler ile biliniyor. Techsign’ın hizmetlerini sunduğu şirketler arasında Coca-Cola, Ford, İş Bankası ve ING Bank bulunuyor. 2021’nin ilk yarısında, 2020’nin tamamında elde ettiği gelirlerin yüzde 300’üne ulaşan Techsign, Nisan 2021’de sunduğu Prove ID KYC Platformu ile küresel ölçekte yasalara uyumlu kimlik doğrulama garantisi sunan ilk firma oldu. Techsign, aldığı yatırım ile faaliyetlerini Avrupa’ya genişletmek amacıyla kullanacaklarını belirtti.

https://www.dunya.com/girisimcilik/techsign-85-milyon-dolar-degerleme-ile-ilk-yatirimini-aldi-haberi-634311

 

Blockchain ile Sanat Yatırımlarını Kolaylaştıran Artiox, 2,5 Milyon Dolar Değerleme Üzerinden Yatırım Aldı

Haziran 2019’da Ankara’da kurulan Artiox, Nisan 2020’de 7 milyon TL değerleme üzerinden yatırım aldıktan sonra, bu ay İdeal Finansal Teknolojiler’den 2,5 milyon dolar değerleme ile yeni bir yatırım aldı. Küçük yatırımcıların da sanat eserlerine istediği miktarda yatırım yapmalarını kolaylaştırmayı hedefleyen Artiox, kullandığı blockchain teknolojisi ile sanat eserlerine yatırım yapılması için gereken yüksek giriş sermayesi engelini ortadan kaldırıyor. Artiox’ın ilan ettiği tüm sanat eserleri sigortalı ve eksper onaylı bir dijital token haline getirilerek yatırıma açık bulunuyor. Kullanıcıların tek bir esere yatırım yapmaları yerine, birden fazla eserlere istediği miktarlarda yatırım yapma imkanını sunarak kullanıcıların bir sanat portföyü oluşturmalarını sağlıyor. Artiox, aldıkları yatırım ile çalışan sayılarını ve listelediklerini eser sayısının artırmayı hedeflediklerini açıkladı.

https://webrazzi.com/2021/09/21/blockchain-teknolojisi-ile-sanat-yatirimlarini-odagina-alan-yerli-girisim-artiox-2-5-milyon-dolar-degerleme-uzerinden-yatirim-aldi

 

Akıllı Tarım Teknolojileri Girişimi ForFarming, 3,2 Milyon Dolar Değerleme Üzerinden 450 Bin Dolarlık Yatırım Aldı

Geliştirdiği algoritması ve geniş veri havuzu sayesinde dakikalar içerisinde dünyanın her yerine entegre olarak, tarım üretimini çok daha verimli hale getiren ForFarming, TechOne VC ve Bilişim Vadisi GSYF (APY Ventures) liderliğinde 3,2 milyon dolar değerleme üzerinden 450 bin dolarlık yatırım aldı. Son dönemlerde, Türkiye’de Getir ve CarrefourSA gibi büyük şirketlerle çalışmaya başlayan ForFarming’in yeni hedefi globalde de başarılarını sürdürmek. Aylık ortalama yüzde 40 büyüme gösteren, ForFarming özellikle Amerika ve Avrupa olmak üzere globalde birçok üretim tesisine teknolojisini ulaştırarak, dünyada akıllı tarımın öncü markalarından biri haline gelmek istiyor.

https://www.dunya.com/girisimcilik/btm-girisimleri-ilk-8-ayda-2017nin-60-kati-degerleme-uzerinden-yatirim-aldi-haberi-633788

 

Yurt Dışı Gelişmeler

 

One River Digital 41 Milyon Dolar A Serisi Yatırımı Aldı

Bitcoin ve Ethereum kripto paraları tutan fonları yöneten One River Digital Asset Management, Goldman Sachs ve Coinbase Ventures liderliğinde gerçekleşen A Serisi yatırım turundan 41 milyon dolarlık yatırım alarak değerlemelerinin 186 milyon dolara yükseltmeyi başardı. Yatırım turuna ayrıca Liberty Mutual Group ve Infinity Investment Partners katıldı. Greenwich, Connecticut merkezli One River Digital’a tohum turunda Brevan Howard kurucusu Alan Howard yatırım yaparak yüzde 25 pay almıştı. One River Digital ayrıca sadece likidite, güvenlik, ve ‘decentralization’ konularında kurumsal standartlara uyan dijital mülklerin bulunduğu bir endeks geliştirmeye odaklanıyor.

https://www.bloomberg.com/news/articles/2021-09-21/goldman-coinbase-back-crypto-fund-manager-one-river-digital

 

Vitol Grup 250 Milyon Dolarlık Elektrikli Araç ve Altyapı Yatırımı Yapacak

Dünyaya daha az karbon salınımını sağlayan ve çevre dostu olan elektrikli araçlar, son zamanlarda birçok geleneksel otomobil kullanıcısı tarafından tercih edilmeye başladı. Geleneksel otomobil üreticileri ise, elektrikli araçlara yaptıkları yatırımları artırma kararları ile dikkat çekti. Sektörde yoğun şekilde rekabet yaşanırken, bu rekabeti kızıştıracak yeni bir şirketin elektrikli araç sektörüne gireceği açıklandı. 2017’de Avusturyalı enerji şirketi OVM’ye ait Petrol Ofisi’ni 1 milyar 368 milyon Euro’ya alan Hollanda merkezli enerji şirketi Vitol Grup, elektrikli araç filosu kurmaya hazırlandığını açıkladı. Çinli elektrikli araç ve batarya üreticisi BYD Co. ile ortak bir girişim kuracak olan Vitol Grup, toplam yatırım miktarının 250 milyon dolar olacağını belirtti. Bu girişimle birlikte şehirlere, şirketlere ve organizasyonlara elektrikli araç ve şarj istasyonu hizmetleri sunmayı amaçladıkları aktarıldı.

https://webrazzi.com/2021/09/22/petrol-ofisi-nin-de-sahibi-vitol-grup-250-milyon-dolar-yatirimla-elektrikli-arac-altyapi-yatirimi-yapacak

 

565 Milyon Dolar Yatırım Alan Fivetran’ın Değerlemesi 5,6 Milyar Dolara Çıktı

Veri entegrasyon platformu olan Fivetran, Andreessen Horowitz tarafından yönetilen D Serisi yatırım turunda 565 milyon dolar yatırım aldı. Tura General Catalyst, CEAS Investments, Matrix Partners, Iconiq Capital, D1 Capital Partners ve YC Continuity katıldı. Şirketin değerlemesi ise aldığı yeni yatırım sonrasında 5,6 milyar dolara ulaştı. 2012 yılında kurulan şirket, otomatikleştirilmiş veri entegrasyonu sunuyor. Şemalar ve API’ler değiştikçe otomatik olarak uyum sağlayan kullanıma hazır bağlayıcılar sağlayarak verilere tutarlı ve güvenilir erişim imkanı sağlıyor. Oakland merkezli şirket, yatırımın yanı sıra, yakında işletmeler için veri toplama konusunda uzman olan HVR’yi satın alma planlarının olduğunu duyurdu. Bu yılın başlarından beri satın alma yoluyla işlevsellik ve müşteriler eklemeye devam eden Fivetran, HVR satın alımının, onları tüm endüstriler ve tüm müşteri türleri için veri entegrasyonu liderlerinden biri olarak pazar konumunu güçlendirmeyi planlıyor.

https://webrazzi.com/2021/09/21/565-milyon-dolar-yatirim-alan-veri-entegrasyon-platformu-fivetranin-degerlemesi-56-milyar-dolara-cikti

 

Bu Hafta Açıklanan Ekonomik Veriler

Türkiye

23 Eylül 2021

24 Eylül 2021

Euro Bölgesi

23 Eylül 2021

ABD

21 Eylül 2021

22 Eylül 2021

23 Eylül 2021

24 Eylül 2021

Yasal Uyarı

İşbu içerik, yalnızca bilgilendirme amacıyla paylaşılmıştır. Yayımlandığı tarih itibariyle günceldir ve yeniden güncellenmesi planlanmamaktadır. Herhangi bir güvenceyi, finansal ürünü veya aracı, belirli bir yatırım veya stratejiyi tavsiye etmemektedir. İşbu içerik; herhangi bir yatırımın veya stratejinin değerine, karlılığına veya uygunluğa yönelik vergi, hukuk veya yatırım tavsiyesi sağlamamaktadır. Finansal Eksen, iştirakleri, temsilcileri ve çalışanları da dahil olmak üzere içerikte mevcut olabilecek hatalardan, uyumsuzluklardan, tutarsızlıklardan veya içerik nedeniyle tarafınızca alınan herhangi bir eylemden sorumlu tutulamaz. İşbu içerik ve içerik kapsamında paylaşılan tüm bilgi, belge ve görsellere ait fikri mülkiyet hakları Finansal Eksen’e aittir. Finansal Eksen’in yazılı izni alınmadan kopyalanamaz, yayınlanamaz çoğaltılamaz, değiştirilemez veya kullanılamaz.

Finansal Eksen | GGI

https://www.finansaleksen.com.tr/

https://www.facebook.com/financialaxis/

https://www.linkedin.com/company/finansal-eksen/

Bu makaleyi beğendiniz mi? Hemen paylaşın.

Finansal Eksen