Dış Ticaret ve Girişim Sermayesi Bülteni No:42
14 Ekim 2021
Virasoft 2,5 Milyon Dolarlık Yatırım Aldı

Türk Telekom’un kurumsal girişim sermayesi şirketi TT Ventures’ın ortak olduğu, dijital patoloji uzmanı yerli yapay zeka firması Virasoft, A serisi yatırım turunda 2,5 milyon dolar yatırım aldı. Eczacıbaşı Momentum liderliğinde gerçekleşen yatırım turuna aynı zamanda Teknoloji ve İnovasyon Fonu, DCP, TT Ventures, Acıbadem Üniversitesi, Ak Portföy Girişim Sermayesi ve diğer yatırımcılar katıldılar. 2015 yılında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı desteği ile kurulan Virasoft, vaka raporlama süresini, geliştirdikleri yapay zeka algoritmaları ve dijital patoloji çözümleri ile 3-4 güne düşürüyor. Türkiye’de özel ve kamu olmak üzere birçok hastanede hizmet veren Virasoft, aldıkları 2,5 milyon dolarlık yatırımı ABD pazarında büyümek için kullanacak.

https://webrazzi.com/2021/09/28/virasoft-eczacibasi-momentum-liderliginde-2-5-milyon-dolar-yatirim-aldi

 

CET, 12 Milyon Dolarlık Değerleme Üzerinden Yatırım Aldı

Teknopark İstanbul’un kuluçka merkezi Cube Incubation’da Ar-Ge çalışmalarını yürüten CET Kompozit ve Epoksi A.Ş, üretimini ölçeklendirmek ve daha çok katma değer sağlamak için UP Capital ile çıktığı yatırım turunda 12 milyon dolar değerleme üzerinden yatırım aldı. CET, aldığı yatırımla müşterileri, hissedarları ve Türkiye için daha fazla değer üretmeyi planlıyor. CET, havacılık ve uzay, elektrik, balistik ve enerji sektörlerindeki yabancı menşeili ürünleri, öncelikle yerlileştirmek daha sonra performanslarını artırmak ve özgün ürünler üretmek, amacıyla kurulan ve epoksi temelli performans kimyasallarının sentezi, modifikasyonu, formülasyonu ve seri üretimi üzerine çalışmalar yapıyor. CET, özellikle stratejik sektörlere yönelik hammadde tedariğini sürekli kılmayı, insan kaynağı ve Ar-Ge’ye daha çok yatırım yaparak, Türkiye’de gelişme ihtiyacı olan kimya teknolojisinin ilerlemesini sürdürülebilir kılmayı amaçlıyor.

https://www.dunya.com/girisimcilik/cet-12-milyon-dolar-degerleme-uzerinden-yatirim-aldi-haberi-634557

 

3.5 Milyon Dolarlık Değerlemeye Sahip Topraksız Tarım Girişimi: Local Greens

Yerli tarım teknolojileri girişimi Local Greens, topraksız tarım olarak bilinen hidroponik yetiştirme yöntemiyle üretim yapıyor. Local Greens, büyük şehirlerde bulunan yerel üretim alanlarında modern, teknolojik ve doğa dostu tarımsal üretim yapmak hedefiyle hayata geçirildi. 2020 yılının ikinci yarısında kurulan Local Greens girişimi, şehir merkezine yakın bölgelerde kurduğu üretim alanları sayesinde, yetiştirdiği ürünleri uzun lojistik süreçlere maruz bırakmadan doğrudan müşterilere ulaştırabiliyor. Uzun lojistik süreçlerinin ortadan kalkması sayesinde ürünler, hasat edildikten sonra en taze haliyle müşterilerine ulaşabiliyor. Local Greens, 2020’nin sonunda 1,7 milyon dolarlık değerleme ile ilk yatırım turunu tamamladı. Alınan ilk yatırım, üretim tesisinin 1 dönümden 8 dönüme büyütülmesi ve ekibin kurulması için kullanıldı. Girişim, aynı zamanda, 3,5 milyon dolarlık değerleme ile başladıkları ikinci yatırım turunu tamamlamak için çalışmalarına devam ediyor.

https://webrazzi.com/2021/09/27/3-5-milyon-dolar-degerlemeye-sahip-topraksiz-tarim-girisimi-local-greens

 

Yurt Dışı Gelişmeler

 

Genomik Veri Girişimi Lifebit 60 Milyon Dolarlık Yatırım Aldı

Küresel biyomedikal verilere ulaşımı kolaylaştırarak, bireylere özel ilaç üretimini geliştirmeyi hedefleyen Lifebit, Tiger Global Management’ın yönettiği yatırım turundan 60 milyon dolarlık aldı. Yatırım turuna ayrıca, Eurazeo, Pentech Ventures ve Beacon Capital katıldı. Lifebit, “genomik” verileri güvenli tutmaya devam ederek, bilim insanlarının bu verilere ilişkin detaylı araştırmalar yapmalarını sağlayan teknoloji geliştirdiklerini açıkladı. Lifebit, nadir görülen hastalıkların teşhisinde, insanların genetik verilerinin kullanılması durumunda doğru teşhis oranının 5 kat daha yüksek olduğunu açıkladı. Lifebit, ürettiği teknoloji ile kamu ve özel sektörden müşterilere ulaşmayı başardı. Müşteriler arasında Hong Kong Genome Project, Almanya’nın büyük eczacılık şirketi Boehringer Ingelheim ve Genomics England bulunmaktadır.

https://techcrunch.com/2021/09/28/federated-genomic-data-startup-lifebit-raises-60m-round-led-by-tiger-global/

 

Lojistik Girişimi Ninja Van, 578 Milyon Dolar Yatırım Aldı

2014 yılında kurulan Singapur merkezli Ninja Van lojistik girişimi, Singapur, Endonezya, Malezya, Vietnam, Tayland ve Filipinler’e bugüne kadar yaklaşık iki milyon paket teslimi gerçekleştirdi. E serisi yatırım turunda, GeoPost, Alibaba Group ve Facebook kurucu ortağı Eduardo Savering’in kurduğu B Capital Group, Hill Ventures ve Zamrud tarafından toplam 578 milyon dolarlık yatırım aldı. Şirket, bu yatırımı; operasyonel altyapısını geliştirmek, teknolojik sistemlerinin kalitesini yükseltmek ve Güneydoğu Asya’daki işletmelerinin e-ticaret fırsatlarını kullanmasına yardımcı olmak için kullanacağını açıkladı. Bu yatırımla birlikte Ninja Van’ın bugüne kadar aldığı yatırım toplamı 947,5 milyon dolara ulaştı.

https://girisim.io/lojistik-firmasi-ninja-van-578-milyon-dolar-yatirim-aldi/

 

Ola Electric, 3 Milyar Dolarlık Değerleme ile 200 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Bangalore merkezli Ola Electric, Falcon Edge Capital’in yönettiği finansman turunda 200 milyon dolarlık yatırım aldı. TechCrunch, girişimin geçen ay 2,75 milyar doların üzerinde değerleme için görüşmelerde bulunduğunu bildirdi. Bu yatırımla beraber girişimin değerlemesi 3 milyar dolara ulaştı. Bir zamanlar araç çağırma devi Ola’nın bir parçası olan girişim, yeni fonları; elektrikli motosiklet, toplu pazar “scooter” ve elektrikli araba da dahil, diğer araç platformlarının gelişmesini hızlandırmak için kullanacağını açıkladı. Ola, aynı zamanda, elektrikli “scooter”lar için dünyanın en büyük üretim fabrikasını da kuruyor. Ola, kamu piyasalarındaki fırsatları da araştırıyor ve bu yıl ilk halka arz açıklamasını yapması bekleniyor.

https://techcrunch.com/2021/09/30/ola-electric-raises-200-million-at-3-billion-valuation/

 

Bu Hafta Açıklanan Ekonomik Veriler

Türkiye

29 Eylül 2021

30 Eylül 2021

1 Ekim 2021

Euro Bölgesi

27 Eylül 2021

30 Eylül 2021

1 Ekim 2021

ABD

27 Eylül 2021

28 Eylül 2021

29 Eylül 2021

30   Eylül 2021

1 Ekim 2021

Yasal Uyarı

İşbu içerik, yalnızca bilgilendirme amacıyla paylaşılmıştır. Yayımlandığı tarih itibariyle günceldir ve yeniden güncellenmesi planlanmamaktadır. Herhangi bir güvenceyi, finansal ürünü veya aracı, belirli bir yatırım veya stratejiyi tavsiye etmemektedir. İşbu içerik; herhangi bir yatırımın veya stratejinin değerine, karlılığına veya uygunluğa yönelik vergi, hukuk veya yatırım tavsiyesi sağlamamaktadır. Finansal Eksen, iştirakleri, temsilcileri ve çalışanları da dahil olmak üzere içerikte mevcut olabilecek hatalardan, uyumsuzluklardan, tutarsızlıklardan veya içerik nedeniyle tarafınızca alınan herhangi bir eylemden sorumlu tutulamaz. İşbu içerik ve içerik kapsamında paylaşılan tüm bilgi, belge ve görsellere ait fikri mülkiyet hakları Finansal Eksen’e aittir. Finansal Eksen’in yazılı izni alınmadan kopyalanamaz, yayınlanamaz çoğaltılamaz, değiştirilemez veya kullanılamaz.

Finansal Eksen | GGI

https://www.finansaleksen.com.tr/

https://www.facebook.com/financialaxis/

https://www.linkedin.com/company/finansal-eksen/

Bu makaleyi beğendiniz mi? Hemen paylaşın.

Finansal Eksen