Dış Ticaret ve Girişim Sermayesi Bülteni No:43
18 Ekim 2021
Hollanda Merkezli Go Sharing Türkiye’ye Açılıyor

Hollanda merkezli, çevre dostu, elektrikli, şehir içi mobil çözümler üreten GO Sharing İstanbul’da faaliyet göstermeye ve kentin trafik ve park sorununa çözüm sunmaya hazırlanıyor. Geçerli sürücü ehliyeti olan herkes tarafından rahatlıkla kullanılabilinen e-mopedler, kayıt ve açılış ücreti olmadan dakikada başına ücretlendirilerek 7/24 kiralanabilecek. GO Sharing, sistemini herkes için erişilebilir hale getirip, küresel tutum olan araç sahipliğini kullandığın kadar öde modeline dönüştürmeyi amaçlıyor.

https://www.dunya.com/girisimcilik/hollanda-merkezli-go-sharing-turkiyeye-aciliyor-haberi-635694

 

Yerli Yazılım Şirketi Etiya, Kanadalı Quebecor Media Inc’den Stratejik Yatırım Aldı

Geliştirdiği teknoloji ile, müşteri deneyimini esas alan yapay zeka destekli yazılımlar ve dijital dönüşüm uygulamaları üreten Etiya’nın, Kanada’nın en büyük gruplarından olan ve telekom, medya, spor, eğlence gibi alanlarda faaliyet gösteren Quebecor’dan stratejik yatırım aldığı açıklandı. Girişim kurucu ortağı ve CEO’su tarafından yapılan açıklamada; bu anlaşmanın sadece Etiya için değil, Türkiye yazılım sektörü açısından anlamlı olduğu; bu yatırımın Etiya’nın global marka olma yolculuğunu hızlandıracağı ve uluslararası rekabet gücünü artıracağı belirtildi.

https://finans.mynet.com/haber/detay/borsa/yerli-yazilim-sirketi-etiya-kanada-dan-stratejik-yatirim-aldi/428379/

 

Yeni Nesil Harçlık Sistemi Manibux 2 Milyon TL Yatırım Aldı

Katılım Bankası Albaraka Türk’ün yüzde 100 iştiraki olan Manibux, fintech girişim sermayesi fonu olan APY Ventures ile çıktığı turda 2 Milyon TL’lik yatırım aldı. Manibux, çocuklar ve ailelerin finansal okur-yazarlık eğitimlerinde davranış temelli sosyal etki yaratmayı hedeflemektedir. Girişim aldığı yatırımla uygulamasını daha da geliştirmeyi ve yeni pazarlara açılmayı planlamaktadır.

https://egirisim.com/2021/10/08/yeni-nesil-yerli-harclik-sistemi-manibux-apy-ventures-fintech-gsyf-liderliginde-2-milyon-tl-yatirim-aldi/

 

Sanal Ofis Alanında Çalışan Olmadık Ofis Avrupa’ya Hollanda Üzerinden Açılacak

Pandemi ile hayatımıza daha fazla giren uzaktan çalışma yöntemi, sanal ofislere olan talebi artırdı. Bu durum sanal ofislerin uzun dönemli hedeflerine, kısa sürede ulaşmalarına yardımcı oldu. Sanal Ofis alanında hizmet veren Olmadık Ofis, bu dönemde yakaladığı başarı sonucunda küreselleşme hedeflerini öne çekti. Olmadık Ofis, 2022’de Hollanda üzerinden Avrupa’ya açılmayı hedefliyor.

https://egirisim.com/2021/10/06/balatta-dogan-yerli-girisim-olmadik-ofis-avrupaya-hollandadan-acilacak/

 

Yurt Dışı Gelişmeler

 

Uzaktan İşe Alım Yapan İnsan Kaynakları Firması Andela 200 Milyon Dolarlık Yatırım Aldı

Nijerya merkezli uzaktan işe alım yapan insan kaynakları firması Andela, 200 milyon dolarlık yatırım aldı. Covid-19 pandemisi nedeniyle, şirketlerin uzaktan çalışma geçmesiyle beraber işe alım süreçleri de dijitale geçti. Hem zaman hem de maliyet avantajı olan bu durum, şirketlerin işe alım süreçlerini de değiştirdi. Dünya genelinde yeni normallerden biri haline gelen bu süreci yöneten şirketler bir adım öne çıktı ve dikkat çekmeye başladı. SoftBank Vision Fund 2 öncülüğünde gerçekleşen yatırım turu; Whale Rock, Generation Investment Management, Spark Capital ve Chan Zuckerberg Initiative’in katılımıyla gerçekleştirildi. Bu yatırımla şirketin değerlemesi 1,5 milyar dolara çıktı. 1000 üzerinde çalışana sahip olan Andela, uzaktan çalışan mühendislerin uygun şirketlerle iletişim kurmalarına yardımcı oluyor. Andela aynı zamanda, Afrika’nın milyar dolarlık değerlemeye sahip olan ikinci şirket olma özelliğini de elinde bulunduruyor.

https://webrazzi.com/2021/10/04/uzaktan-ise-alim-yapan-insan-kaynaklari-firmasi-andela-200-milyon-dolar-yatirim-aldi

Sanat Eserlerine Yatırımı Kolaylaştıran Masterworks 110 Milyon Dolarlık Yatırım Aldı

New York merkezli Masterworks, yatırımcılara dünyaca ünlü sanatçıların eserlerinin hisselerini satın almalarını, ya da takas etmelerini sağlayan bir platform sunuyor. Stratejik amaçlı, yüksek kaliteli sanat eseri yatırımlarını herkes için erişilebilir hale getiren Masterworks, Left Lane Capital liderliğinde gerçekleşen A serisi yatırım turunda 110 milyon dolarlık yatırım aldı. Bu yatırımla beraber şirketin değerlemesi 1 milyar doları geçti. Böylece Masterworks unicorn şirket ünvanını elde etmiş oldu. Masterworks bir tablo sattığında hissedarlara ödeme yapılıyor. Girişim, dünyaca ünlü tabloları satın alıp, bu tabloları karlı bir şekilde satarak para kazanıyor. Bir tablonun her satışında kârın yüzde 20’sini ve her bir sanat eseri için yıllık yüzde 1,5 yönetim ücreti alıyor. Platformda yatırımcıların, ortalama olarak her tabloya 5 bin dolardan fazla yatırım yaptığı belirtiliyor.

https://webrazzi.com/2021/10/06/sanat-eserlerine-yatirimi-kolaylastiran-masterworks-110-milyon-dolar-yatirim-aldi

 

Otonom Sürüş Girişimi Wayve 10 Milyon Pound’luk Yatırım Aldı

Birleşik Krallık merkezli otonom sürüş girişimi Wayve, online market platformu Ocado’dan 10 milyon Pound’luk yatırım aldı. 2017 yılında kurulan Wayve, diğer otonom sürüş girişimlerinden oldukça farklı. Geleneksel sensörler yerine derin öğrenme ve kamera kullanımıyla araçları yönlendiren Wayve, daha düşük maliyetler ile teknoloji üretmekte. Wayve, farklı kentsel ortamlarda ölçeklenebilir karmaşık sürüş yeteneğine sahip bir yapay zeka için, uçtan uca derin öğrenmeyi kullanmakta. Wayve’nin yazılım ve donanımlarının, yapılan yatırım ve anlaşma ile Ocado minibüslerine uygulanması planlanıyor. Bir yıl boyunca trafik sıkışıklığını da içeren koşullarda, bu yazılım ve donanımların denenmesi, bu sayede Wayve’in daha fazla otonom sürüş verisi toplama imkanını elde etmesi öngörülüyor. Girişimin, 2022 yılında Londra’daki süpermarket zinciri Asda ile otonom teslimat denemelerine başlaması planlanıyor.

https://webrazzi.com/2021/10/06/otonom-surus-girisimi-wayve-10-milyon-pound-yatirim-aldi

 

AppLovin, MoPub’ı 1,05 Milyar Dolara Satın Aldı

Mobil reklam firması olarak hizmet veren MoPub, 2013 yılında Twitter tarafından 350 milyon dolara satın alınmıştı. Twitter tarafından açıklanan bilgiye göre; 2020 yılında MoPub 188 milyon dolarlık gelir elde etti. Mobil oyun ve pazarlama yazılımları geliştiren AppLovin, MoPub’ı satın almak için Twitter ile anlaşmaya vardı. Anlaşmanın bedelinin 1,05 milyar dolar olacağı ve tamamının nakit olarak ödeneceği belirtiliyor. Twitter ve AppLovin arasındaki bu anlaşmanın duyurulmasıyla, Twitter’ın hisseleri yüzde 2, AppLovin’in hisseleri yüzde 8 yükseldi.

https://webrazzi.com/2021/10/07/applovin-mopub-i-1-05-milyar-dolara-satin-aldi

 

Bu Hafta Açıklanan Ekonomik Veriler

 

Türkiye

4 Ekim 2021

Tüketici Fiyat Endeksi (Tüfe) (Yıllık) (Eyl)                                                               19,58%

Tüketici Fiyat Endeksi (Aylık) (Eyl)                                                                           1,25%

Üretici Fiyat Endeksi (Yıllık) (Eyl)                                                                              43,96%

Üretici Fiyat Endeksi (Aylık) (Eyl)                                                                              1,55%

7 Ekim 2021

Hazine Nakit Dengesi                                                                                   -32,680B

 

Euro Bölgesi

6 Ekim 2021

Perakende Satışlar (Aylık) (Ağu)                                                               %0,3

 

ABD

5 Ekim 2021

İmalat Dışı Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI)                61,9

İhracatlar (Aylık)                                                                             213,70B

İthalatlar (Aylık)                                                                                              287,00B

Ticaret Dengesi (Agu)                                                                   -73,30B

6 Ekim 2021

ADP Tarım Dışı İstihdam Değişikliği (Eyl)                                               568K

8 Ekim 2021

Tarım Dışı İstihdam (Eyl)                                                                                             194K

İşsizlik Oranı (Eyl)                                                                                           %5,1

 

Yasal Uyarı

İşbu içerik, yalnızca bilgilendirme amacıyla paylaşılmıştır. Yayımlandığı tarih itibariyle günceldir ve yeniden güncellenmesi planlanmamaktadır. Herhangi bir güvenceyi, finansal ürünü veya aracı, belirli bir yatırım veya stratejiyi tavsiye etmemektedir. İşbu içerik; herhangi bir yatırımın veya stratejinin değerine, karlılığına veya uygunluğa yönelik vergi, hukuk veya yatırım tavsiyesi sağlamamaktadır. Finansal Eksen, iştirakleri, temsilcileri ve çalışanları da dahil olmak üzere içerikte mevcut olabilecek hatalardan, uyumsuzluklardan, tutarsızlıklardan veya içerik nedeniyle tarafınızca alınan herhangi bir eylemden sorumlu tutulamaz. İşbu içerik ve içerik kapsamında paylaşılan tüm bilgi, belge ve görsellere ait fikri mülkiyet hakları Finansal Eksen’e aittir. Finansal Eksen’in yazılı izni alınmadan kopyalanamaz, yayınlanamaz çoğaltılamaz, değiştirilemez veya kullanılamaz.

 

Finansal Eksen | GGI

https://www.finansaleksen.com.tr/

https://www.facebook.com/financialaxis/

https://www.linkedin.com/company/finansal-eksen/

Bu makaleyi beğendiniz mi? Hemen paylaşın.

Finansal Eksen