Dış Ticaret ve Girişim Sermayesi Bülteni No:44
25 Ekim 2021
2020 Yılı için Uluslararası Hizmet Ticareti İstatistikleri Açıklandı

Uluslararası hizmet ticareti istatistiklerine göre; 2020 yılında, ihracat 25,2 milyar dolar, ithalat ise 22,9 milyar dolar olarak gerçekleşti. Hizmet ihracatı içinde en büyük pay %64,6 ile taşımacılık hizmetlerine ait. İkinci sırada %11,6’lık payı ile diğer iş hizmetleri, üçüncü sırada ise %8,3 pay ile telekomünikasyon, bilgisayar ve bilgi hizmetleri sektörü yer aldı. Hizmet ithalatında en büyük pay taşımacılık, diğer iş hizmetleri ve telekomünikasyon, bilgisayar ve bilgi hizmetleri sektörlerine ait. Hizmet ticaretinde en önemli paya sahip ülke grubu Avrupa Birliği oldu. Hizmet ihracatının %38,8’i ve hizmet ithalatının %45,6’sı Avrupa Birliği ülkeleri ile yapıldı.

https://data.tuik.gov.tr/Bulten/Index?p=Uluslararasi-Hizmet-Ticareti-Istatistikleri-2020-37497

 

Galatasaray’dan Girişimcilik Merkezi ve Girişim Sermayesi Yatırım Fonu: 1905 Ventures

NFT koleksiyonu ve Chiliz iş birliği ile hayata geçirdiği kripto parası ile, teknolojiyle iç içe bir spor kulübü haline gelen Galatasaray, attığı yeni adım ile girişimcilik ekosistemine de dahil oldu. Düzenlenen basın toplantısında, Galatasaray’ın girişimcilik merkezi ve girişim sermayesi yatırım fonu kurduğu duyuruldu. Sporu, yenilikçi teknolojiler ve girişimler aracılığıyla ileri seviyelere taşıma hedefi ile yola çıkan Galatasaray’ın kurduğu girişimcilik merkezinin ismi “1905Ventures”. Konuya ilişkin yapılan açıklamalarda; Türkiye’de spor teknolojilerini (SportTech) yenilikçi bakış açıları ile geliştirebilmek, bu alanda projelerini geliştirmek isteyen girişimcilere destek olabilmek, girişimcileri en doğru şekilde yönlendirebilmek ve bu projeleri hayata geçirebilmek amacıyla 1905 Ventures girişimcilik merkezinin kurulduğu belirtildi. 1905 Ventures girişimcilik merkezi ve girişim sermayesi yatırım fonu İstanbul Portföy Girişim Sermayesi iş birliği ile kuruldu.

https://webrazzi.com/2021/10/15/galatasaray-dan-girisimcilik-merkezi-ve-girisim-sermayesi-yatirim-fonu-1905-ventures

 

Sanayi Üretimi Ağustos Ayında Yüzde 13,8 Arttı

TUİK’in Ağustos ayı sanayi üretimi verilerine göre; sanayi üretimi Ağustos ayında yıllık %13,8, aylık %5,4 artış gösterdi. Sanayinin alt sektörlerine bakıldığında, 2021 Ağustos ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla, madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi %9,4, imalat sanayi sektörü endeksi %14,2 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %9,4 artış gösterdi. Aylık değişime bakıldığında ise, ağustos ayında madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre %1,7, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise %0,2 azalırken imalat sanayi sektörü endeksi% 6,3 arttı.

https://data.tuik.gov.tr/Bulten/Index?p=Sanayi-Uretim-Endeksi-Agustos-2021-37303

Yurt Dışı Gelişmeler

 

Artırılmış Gerçeklik Girişimi Magic Leap 500 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Son zamanlarda ürettiği ürünlerden istenilen verimi alamayan ve yeni ürün geliştirme konusunda sessiz kalan Magic Leap 500 milyon dolar yatırım aldığını duyurdu. Bu yatırımla birlikte şirketin değeri 2 milyar dolara çıktı. Bu yatırımın, Magic Leap’in çalışma şeklini değiştirme misyonunu ileriye taşıma konusunda önemli bir adım olacağı açıklandı. Magic Leap, gelecek yıl Magic Leap 2 ismi verilen AR kulaklığı piyasaya süreceğini de açıkladı.

https://webrazzi.com/2021/10/12/artirilmis-gerceklik-pazarinin-onemli-oyuncularindan-magic-leap-500-milyon-dolar-yatirim-aldi

Otizm Odaklı Dijital Sağlık Şirketi Elemy 219 Milyon Dolar Yatırım Aldı

San Francisco merkezli otizm odaklı dijital sağlık şirketi Elemy, 219 milyon dolarlık yatırım aldı. Böylece şirketin değerlemesi 1,15 milyar dolara çıkarak Unicorn seviyesine ulaştı. Ebeveynlere otizm teşhisi sürecinde destek olan Elemy, otizimli çocukların evde davranış terapisi almalarını; doktorların da otizmli çocukların tedavi süreçlerini izlemesini sağlıyor. Girişim 2020 yılında aldığı 10 milyon dolarlık tohum yatırımla faaliyete geçmişti. Girişim bu yatırımını yeni pazarlara açılmak ve ürün geliştirmek için kullanacak.

https://webrazzi.com/2021/10/12/otizm-odakli-dijital-saglik-sirketi-elemy-219-milyon-dolar-yatirim-aldi

 

Reliable Robotics 100 Milyon Dolar Yatırım Aldı

İnsansız kargo uçakları üzerinde çalışan Reliable Robotics, 100 milyon dolar yatırım aldığını duyurdu. Firma’nın Coatue Management liderliğinde çıktığı tura, Coatue Ventures, Lightspeed Ventures, Eclipse Ventures, Teamworthy Ventures ve Pathbreakers Ventures katıldı. Seri A ve Seri B turlarında 33,5 milyon dolar yatırım toplayan firma. Çıktığı bu turlar ile, aldığı toplam yatırım miktarını 133,5 milyon dolara çıkarmış oldu. Alınan son yatırım, ekip gelişimi ve uçuşlar konusundaki operasyonu destekleyecek ekibin eğitimine ayrılacak.

 

https://techcrunch.com/2021/10/14/reliable-robotics-going-up-in-the-world/

Bu Hafta Açıklanan Ekonomik Veriler

Türkiye

11 Ekim Pazartesi

İşsizlik Oranı (Ağu) (Aylık)                                             % 12,1

12 Ekim Salı

Türkiye Perakende Satışları (Aylık)                                % 0.3

Türkiye Perakende Satışları (Yıllık)                                % 15

15 Ekim Cuma

Bütçe Dengesi (Eylül)                                                     -23,59 B

Euro Bölgesi

13 Ekim Çarşamba

Sanayi Üretimi (Ağu) (Aylık)                                              % -1,6

 

15 Ekim Cuma

Ticaret Dengesi (Ağu)                                                        4,8 B

 

ABD

12 Ekim Salı

İş İmkanları ve Personel Değişim Oranı (JOLTS) (Ağu)        10,439 M

 

13 Ekim Çarşamba

Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (Yıllık) (Eyl)                           % 4

Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (Aylık) (Eyl)                           % 0,2

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE)   (Aylık) (Eyl)                            % 0,4

 

14 Ekim Perşembe

Çekirdek Üretici Fiyat Endeksi (Aylık) (Eyl)                              % 0,2

Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE)     (Aylık) (Eyl)                               % 0,5

 

15 Ekim Cuma

Çekirdek Perakende Satışlar (Aylık) (Eyl)                                 % 0,8

Perakende Satışlar                (Aylık) (Eyl)                                 % 0,7

İhracat Fiyat Endeksi             (Aylık) (Eyl)                                 % 0,1

İthalat Fiyat Endeksi              (Aylık) (Eyl)                                 % 0,4

 

Yasal Uyarı

İşbu içerik, yalnızca bilgilendirme amacıyla paylaşılmıştır. Yayımlandığı tarih itibariyle günceldir ve yeniden güncellenmesi planlanmamaktadır. Herhangi bir güvenceyi, finansal ürünü veya aracı, belirli bir yatırım veya stratejiyi tavsiye etmemektedir. İşbu içerik; herhangi bir yatırımın veya stratejinin değerine, karlılığına veya uygunluğa yönelik vergi, hukuk veya yatırım tavsiyesi sağlamamaktadır. Finansal Eksen, iştirakleri, temsilcileri ve çalışanları da dahil olmak üzere içerikte mevcut olabilecek hatalardan, uyumsuzluklardan, tutarsızlıklardan veya içerik nedeniyle tarafınızca alınan herhangi bir eylemden sorumlu tutulamaz. İşbu içerik ve içerik kapsamında paylaşılan tüm bilgi, belge ve görsellere ait fikri mülkiyet hakları Finansal Eksen’e aittir. Finansal Eksen’in yazılı izni alınmadan kopyalanamaz, yayınlanamaz çoğaltılamaz, değiştirilemez veya kullanılamaz.

 

Finansal Eksen | GGI

https://www.finansaleksen.com.tr/

https://www.facebook.com/financialaxis/

https://www.linkedin.com/company/finansal-eksen/

Bu makaleyi beğendiniz mi? Hemen paylaşın.

Finansal Eksen