Dış Ticaret ve Girişim Sermayesi Bülteni No:46
5 Kasım 2021
Nasdaq’ta Listelenen Udemy’nin Değerlemesi 3,7 Milyar Dolara Ulaştı

Çevrimiçi eğitim platformu Udemy, 29 Ekim 2021 tarihinde Nasdaq Borsası’nda halka arz gerçekleştirdi. Bu işlem ile 3,7 milyar dolarlık değerlemeye ulaşan Udemy’nin hisseleri; 27,74 dolar ila 26,01 dolar aralığında işlem görmeye devam ediyor. Kurucu ortaklardan Eren Bali, attığı bir tweet ile şirketin hisselerinin satışa açılması için atılan imza anını paylaştı ve bu anı “wedding day” olarak tanımladı. Nasdaq’ta açıklanan bilgilere göre; şirket, bu satış üzerinden 421 milyon dolarlık yatırım elde etmiş oldu. 2020’nin Kasım ayında, Udemy’nin F serisi yatırım turunda 100 milyon dolar yatırım almış, 3,32 milyar dolarlık değerlemeye ulaşmıştı.

https://webrazzi.com/2021/10/29/udemy-nasdaq-3-7-milyar-dolar

 

Yerli Girişim Drive Buddy, Volvero Tarafından Satın Alındı

Yerli girişimci Emre Yiğit Alparslan’ın kurduğu Drive Buddy, İtalya merkezli Volvero tarafından satın alındı. Paylaşımlı mobilite sektörünü iyileştirme amaçları doğrultusunda deneyim ve başarılarını birleştiren Drive Buddy ve Volvero, sürüş davranışı analizi çözümüne ve “p2p” araç paylaşım uygulamasına sahip iki şirket. AB “H2020” ve “Impact Connected Car Alumni” tarafından finanse edilen bir proje olan Drive Buddy, araba kullanma alışkanlıklarını risk analizi odaklı ele alan, mobil tabanlı bir girişim; Volvero ise, motosikletleri, kamyonetleri ve kampçıları da hizmet ağına eklemiş bir şirket. Yapılan değerlendirmelerde, bu birleşmenin, büyümek ve daha verimli kullanım senaryoları oluşturmak amacıyla yeni ve büyük gelişmelere kapı araladığı vurgulandı.

https://girisim.io/yerli-girisim-drive-buddy-volvero-tarafindan-satin-alindi/

 

Ascoin’in Yüzde 75’ini BAE’li Şirket 200 Milyon Dolara Aldı

2021 yılında dijital varlık olarak AscoINDEX borsasında işlem görmeye başlayan Ascoin’in yüzde 75’ini 200 milyon dolara Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) şirketi Faisal Holding satın aldı. Söz konusu satış ile A&S Yatırım Holding, Türkiye’den yazılım ihracatına başladı. AscoINDEX; 25 bin üyesi olan ve özellikle VIP üyelere hizmet eden bir dijital yazılımdır. AscoINDEX ortalama, günlük 10 milyon TL, aylık 300 milyon TL’lik işlem hacmine ulaşmıştır. Ascoin’in önemli bir yüzdesinin BAE’li şirket tarafından satın alınması ile birlikte, A&S Yatırım Holding, Türkiye’den yazılım ihracatına başlamış oldu. Holding, ihracattan elde ettiği gelirle gayrimenkul projesi geliştirmeyi ve teknoloji şirketlerine yatırım yapmayı planlamakta.

https://www.dunya.com/finans/kripto-para/ascoinin-yuzde-75ini-baeli-sirket-200-milyon-dolara-aldi-haberi-637787

Yurt Dışı Gelişmeler

 

Neutral Foods’a Bill Gates’ten Büyük Yatırım

Neutral Foods, Bill Gates’den ve Dallas Mavericks’in sahibi Mark Cuban’dan toplam 4 milyon dolarlık yatırım aldı. 2019 yılında eski bir Nike yöneticisi olan Matt Plitch tarafından kurulan Neutral Foods, mandıralarda emisyon azaltımına yatırım yaparak karbon nötr süt üretimi yapıyor. Portland, Oregon merkezli Neutral Foods süt üretiminde iklim değişikliği ile savaşıyor. Şirketin, ilerleyen zamanlarda diğer gıda türlerinin karbonsuz versiyonlarını satmayı planladığı, ancak iklim açısından önemi nedeniyle, sürece süt ürünleri ile başlamak istendiği belirtildi.

https://www.sozcu.com.tr/2021/teknoloji/bill-gatesin-son-buyuk-yatirimi-6733758/

Medable Aldığı 304 Milyon Dolarlık Yatırım Sonrasında 2,1 Milyar Dolarlık Değerlemeye Ulaştı

ABD merkezli dijital klinik deney platformu Medable, geçtiğimiz günlerde 304 milyon dolarlık yatırım alarak değerlemesini 2,1 milyar dolara yükseltti. Böylece, girişimin aldığı toplam yatırım tutarı 521 milyon dolara ulaştı. Blackstone Growth, Tiger Global ve GSR girişimlerinin liderliğindeki yatırıma Sapphire Ventures ve WTI da katıldı. Covid-19 salgın döneminde Medable benzeri girişimler yatırımcıların yakın izleme alanına girdi. Şirket aldığı yatırımları klinik deneylerini hızlandırmak için kullanacak. Ayrıca, küresel operasyonlarını geliştirerek bir SaaS platformuna dönüşmeyi hedefleyen Medable, uzaktan hasta izleme teknolojilerine yatırım yapmayı planlıyor.

https://webrazzi.com/2021/10/27/dijital-klinik-deney-platformu-medable-304-milyon-dolar-yatirim-aldi

 

Elektrikli Scooter Girişimi Tier 200 Milyon Dolarlık Yatırım Aldı

Berlin merkezli elektrikli scooter girişimi Tier, D serisi yatırım turunu 200 milyon dolarlık yatırım ile kapattı. Girişim, geçen sene, SoftBank Vision Fund liderliğinde 250 milyon dolarlık yatırım almıştı. Alınan 200 milyon dolarlık yatırım ile birlikte, Tier Mobility girişiminin değerlemesi 2 milyar dolara, girişimin bugüne kadar aldığı yatırım toplamı ise 600 milyon dolara ulaştı. Tier Mobility tarafından aktarılan bilgilere göre; alınan 200 milyon dolarlık yeni yatırım, girişimin Avrupa ve Orta Doğu’daki büyümesi için kullanılacak.

https://webrazzi.com/2021/10/25/berlin-elektrikli-scooter-tier-degerlemesi-2-milyar-dolar

 

Bu Hafta Açıklanan Ekonomik Veriler

Türkiye

25 Ekim 2021

Kapasite Kullanım Oranı (Eki)                                                                    78%

 

27 Ekim 2021

Ticaret Açığı (Eyl)                                                                                    -2,55B

 

28 Ekim 2021

Turizm Geliri (3.Çeyrek)                                                                        11,40B

 

Euro Bölgesi

28 Ekim 2021

Faiz Oranı Kararı (Eki)                                                                                   0,00%

 

29 Ekim 2021

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık)                                                       0,8%

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) (Eki)                                                             4,1%

Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (çeyreklik)                                         2,2%

Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (yıllık)                                                   3,7%

 

 

ABD

 

27 Ekim 2021

Mal Ticaret Dengesi (Eyl)                                                                            -96,25B

Ham Petrol Stokları                                                                                       4,267M

 

28 Ekim 2021   

Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (3. Çeyrek)                                             2,0%

Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) Fiyat Endeksi (3. Çeyrek)                                  5,7%

 

29 Ekim 2021

Çekirdek Kişisel Tüketim Giderleri Fiyat Endeksi (Yıllık) (Eyl)               3,6%

Çekirdek Kişisel Tüketim Giderleri Fiyat Listesi (Aylık) (Eyl)                  0,2%

Kişisel Tüketim harcamaları Fiyat Endeksi (Aylık) (Eyl)                           0,3%

 

 

Yasal Uyarı

İşbu içerik, yalnızca bilgilendirme amacıyla paylaşılmıştır. Yayımlandığı tarih itibariyle günceldir ve yeniden güncellenmesi planlanmamaktadır. Herhangi bir güvenceyi, finansal ürünü veya aracı, belirli bir yatırım veya stratejiyi tavsiye etmemektedir. İşbu içerik; herhangi bir yatırımın veya stratejinin değerine, karlılığına veya uygunluğa yönelik vergi, hukuk veya yatırım tavsiyesi sağlamamaktadır. Finansal Eksen, iştirakleri, temsilcileri ve çalışanları da dahil olmak üzere içerikte mevcut olabilecek hatalardan, uyumsuzluklardan, tutarsızlıklardan veya içerik nedeniyle tarafınızca alınan herhangi bir eylemden sorumlu tutulamaz. İşbu içerik ve içerik kapsamında paylaşılan tüm bilgi, belge ve görsellere ait fikri mülkiyet hakları Finansal Eksen’e aittir. Finansal Eksen’in yazılı izni alınmadan kopyalanamaz, yayınlanamaz çoğaltılamaz, değiştirilemez veya kullanılamaz.

 

Finansal Eksen | GGI

https://www.finansaleksen.com.tr/

https://www.facebook.com/financialaxis/

https://www.linkedin.com/company/finansal-eksen/

Bu makaleyi beğendiniz mi? Hemen paylaşın.

Finansal Eksen