Dış Ticaret ve Girişim Sermayesi Bülteni No:48
25 Kasım 2021
İş Odaklı Etkileşim Platformu EKOS, Startupfon’dan Yatırım Aldı

ABD’de, 2020 yılında, Massachussetts eyaletinde (Boston) Türk girişimci Melis Dural tarafından kurulan EKOS, iş dünyasının dijital etkileşim ihtiyacını anlamlı ve etkili şekilde karşılamayı hedefleyen ağ geliştirme (networking) ve etkileşim platformudur. Caroline Koç, Emre Kurttepeli, Tony Bordon ve Arda Kutsal gibi yatırımcılar tarafından desteklenen girişim, en son Startupfon’dan yatırım aldı. EKOS aldığı yatırımla, öncelikle; teknoloji takımını büyütmeyi ardından, altyapı çalışmalarına hız vermeyi ve pazara giriş faaliyetleri gerçekleştirmeyi hedeflerine ekledi.

https://girisim.io/gelecegin-is-odakli-etkilesim-platformu-ekos-startupfondan-yatirim-aldi/

 

Yerli RPA Şirketi Robusta 7 Milyon Dolarlık Değerleme ile Yatırım Aldı

Robotik Süreç Otomasyonu alanında yeni kuşak ürün geliştiren Robusta Cognitive Automation, T-Gate liderliğinde 7 milyon dolarlık değerleme ile yatırım aldı. 2017 yılında kurulan Robusta’nın Yönetim Kurulu Üyesi Aydın Ersöz, şirkete sermaye artışı ile giren yatırımın küreselleşme planları çerçevesinde kullanılacağını belirtti. Robusta’nın geliştirdiği RPA platformu, süreç odaklı yaklaşımıyla tekrar eden kural bazlı süreçlerin otomasyonunu gerçekleştirerek her ölçekteki kuruma verimlilik, hatasızlık, tasarruf gibi olanaklar sağlıyor. Kolay kullanım özelliği ile öne çıkıyor.

https://webrazzi.com/2021/11/12/yerli-rpa-sirketi-robusta-cognitive-automation-7-milyon-dolar-degerleme-ile-yatirim-aldi

 

Omnicourse Angel Effect Yatırımı Aldı

Angel Effect, sesli öğrenim platformu Omnicourse’a 1 milyon dolar değerleme üzerinden yatırım desteğinde bulundu. Henüz fikir aşamasında olan ve yatırımcı arayan girişim 2021 yılında İsmail O. Postalcıoğlu, Ali Kemal Şerbet ve Muhammed Furkan Yılmaz tarafından kuruldu. Girişim, ilerleyen süreçte daha fazla İngilizce içerik ile küresel pazarlara açılmayı hedeflemektedir. “Spotify of eLearning” fikrinden ortaya çıkan sesli öğrenim platformu Omnicourse; üyelerin abonelik ücretleriyle tüm kataloğa ulaşabildikleri, Uzmanların da platformdaki içeriklerinin dinlenme süreleri üzerinden gelir elde ettikleri çift taraflı bir platform.

https://girisim.io/sesli-ogrenim-platformu-omnicourse-angel-effect-yatirimi-aldi/

Yurt Dışı Gelişmeler

 

Sağlık Girişimi Color 100 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Sağlık teknolojileri alanında çözümler sunan ABD merkezli Color, Kindred Ventures ve T. Rowe Price tarafından yönetilen E Serisi yatırım turunda 100 milyon dolarlık yatırım aldı. Tura, General Catalyst, Viking Global Investors ve Emerson Collective gibi mevcut yatırımcılar da katıldı. Sağlık girişimi Color, E Serisi yatırım turunda aldığı bu yatırım ile değerlemesini 4,6 milyar dolara yükseltti. Girişim, tüm ilgili kesimler için sağlığı erişilebilir, düşük maliyetli hale getirmek üzere, temel sağlık altyapı sistemleri geliştiriyor. Kuruluşların, nüfus sağlığı programlarını etkin şekilde oluşturmaları ve ölçeklendirmeleri için modüler çözümler sunuyor. Teknoloji, yazılım ve klinik hizmetler sağlıyor.

https://webrazzi.com/2021/11/10/100-milyon-dolar-yatirim-alan-saglik-girisimi-colorin-degerlemesi-46-milyar-dolara-ulasti

You.com 20 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Kullanıcı talebine odaklı algoritmasıyla ve reklamsız olmasıyla Google arama motorundan farklılaşan You.com, Bryan McCann ve Richard Socher tarafından 2020 yılında hayata geçirilen bir girişimdir. Reklamsız arama motoru olan ve gizliliğe verdiği önemle dikkat çeken girişim You.com, Salesforce CEO’su Marc Benioff’un özel girişim fonu Time Ventures tarafından yönetilen tohum yatırım turunda, 20 milyon dolarlık yatırım aldı. Tura, Breyer Capital, Sound Ventures, Day One Ventures gibi şirketlerin yanı sıra melek yatırımcılar da katıldı.

https://webrazzi.com/2021/11/10/reklamsiz-arama-motoru-you-com-20-milyon-dolar-yatirim-aldi

 

E-Ticaret Firmaları İçin Lojistik Desteği Sunan Hive, 34 Milyon Dolar Yatırım Aldı

2020 yılında Oskar Ziegler, Franz Purucker ve Leonard von Kleist tarafından Berlin’de kurulan Hive, kullanıcılarına teknoloji odaklı lojistik desteği sağlayan bir platform. Girişim, geçtiğimiz günlerde 34 milyon dolarlık yatırım aldı. 34 Milyon dolarlık yatırım turu, şirketin eski yatırımcıları arasında bulunan Earlybird ve Picus’un ortak liderliği ile gerçekleşti. Yatırım turuna, Earlybird ve Picus dışında Tiger Global Management da katıldı. Hive, aldığı bu yatırımla 157 milyon dolarlık değerlemeye ulaştı.

https://webrazzi.com/2021/11/11/e-ticaret-firmalari-icin-lojistik-destegi-sunan-hive-34-milyon-dolar-yatirim-aldi

 

Bu Hafta Açıklanan Ekonomik Veriler

 

Türkiye

 

10 Kasım Çarşamba

 

12 Kasım Cuma

 

Euro Bölgesi

 

12 Kasım Cuma

 

ABD

 

9 Kasım Salı

 

10 Kasım Salı

 

Yasal Uyarı

İşbu içerik, yalnızca bilgilendirme amacıyla paylaşılmıştır. Yayımlandığı tarih itibariyle günceldir ve yeniden güncellenmesi planlanmamaktadır. Herhangi bir güvenceyi, finansal ürünü veya aracı, belirli bir yatırım veya stratejiyi tavsiye etmemektedir. İşbu içerik; herhangi bir yatırımın veya stratejinin değerine, karlılığına veya uygunluğa yönelik vergi, hukuk veya yatırım tavsiyesi sağlamamaktadır. Finansal Eksen, iştirakleri, temsilcileri ve çalışanları da dahil olmak üzere içerikte mevcut olabilecek hatalardan, uyumsuzluklardan, tutarsızlıklardan veya içerik nedeniyle tarafınızca alınan herhangi bir eylemden sorumlu tutulamaz. İşbu içerik ve içerik kapsamında paylaşılan tüm bilgi, belge ve görsellere ait fikri mülkiyet hakları Finansal Eksen’e aittir. Finansal Eksen’in yazılı izni alınmadan kopyalanamaz, yayınlanamaz çoğaltılamaz, değiştirilemez veya kullanılamaz.

 

Finansal Eksen | GGI

https://www.finansaleksen.com.tr/

https://www.facebook.com/financialaxis/

https://www.linkedin.com/company/finansal-eksen/

Bu makaleyi beğendiniz mi? Hemen paylaşın.

Finansal Eksen