Dış Ticaret ve Girişim Sermayesi Bülteni No:49
25 Kasım 2021
Akıllı Otomotiv Yazılımı Üreten Eatron, 11 Milyon Dolar Yatırım Aldı

2018 yılında kurulan Eatron, MMC Ventures liderliğinde A serisi yatırım turunda 11 Milyon Dolarlık yatırım aldı. İstanbul ve İngiltere’de ofisi olan Eatron, araç üreticilerine (OEM) ve birinci seviye (Tier-1) tedarikçilere, platform teknolojisiyle hizmet sunmakta. Otomotiv gömülü yazılımlarını, donanımdan bağımsız şekilde, seri üretime hazırlamakta. Asya’dan Vinfast ile iş birliği bulunan Eatron, yazılım platformunu, Vinfast’ın elektrikli araçlarında kullanmak için de çalışmalar sürdürüyor. Girişim yetkililerinin açıklamalarına göre, alınan bu yeni yatırım; üçüncü parti yazılım modülleri, yarı iletken üreticileri ve donanım bileşeni tedarikçileri ile yeni ortaklıklar kurulması için kullanılacak.

https://webrazzi.com/2021/11/19/akilli-otomotiv-yazilimlarina-odaklanan-eatron-11-milyon-dolar-yatirim-aldi

 

Yerli Girişim Teleporter, 12 Milyon Dolar Değerleme Üzerinden Yatırım Aldı

Silikon Vadisi’nde kurulan Türk girişimi Teleporter, dünyanın her yerinden oyun severlerin, üç boyutlu dijital bir sanal gerçeklik (VR) ortamında bir araya gelip, farklı tipte oyunlar oynayabildiği bir dijital platform. Platform üzerinde, e-spor dahil pek çok farklı etkinliklere sanal katılım sağlanmakta, film ve video izlenebilmekte. Yıl sonunda yeni bir VR “strateji board” oyunu çıkarmaya hazırlanan Teleporter, liderliğini Collective Spark‘ın üstlendiği bir köprü yatırım turu gerçekleştirdi. Tura farklı kesimlerden pek çok melek yatırımcı katıldı. Teleporter, bu yatırım turunda 12 milyon dolar değerleme üzerinden yatırım aldı. Girişim, böylece, tohum öncesi aşamada 1 milyon doların üzerinde bir finansman imkanına kavuştu.

https://egirisim.com/2021/11/19/oyunseverleri-tek-dijital-vr-evreninde-birlestiren-yerli-girisim-teleporter-12-milyon-dolar-degerleme-uzerinden-yatirim-aldi/

 

Neova Katılım Sigorta, Girişimcilere Destek İçin Girişim Sermayesi Yatırım Fonu Kurdu

Sigorta sektörünün önde gelenlerinden Neova Katılım Sigorta, Girişim Sermayesi Yatırım Fonu (GSYF) kurdu. Neova Katılım Sigorta, 5 milyon TL değerindeki bu fon ile birlikte öncelikli olarak sigorta sektöründe faaliyet gösteren teknoloji odaklı girişimler olmak üzere, Türkiye’deki girişimlere destek olacak. Fon yöneticisi olarak başvuruları değerlendirecek ve girişimin ihtiyacı olan çeşitli hizmetleri sağlayacak.

https://tr.investing.com/news/markets/neova-katlm-sigorta-girisimcilere-destek-icin-girisim-sermayesi-yatrm-fonu-kurdu-2226769

Yurt Dışı Gelişmeler

 

200 Milyon Dolar Yatırım Alan Grammarly’nin Değerlemesi 13 Milyar Dolara Ulaştı

Otomatik yazı düzenleme aracı olarak hizmet veren Grammarly, yeni yatırım turunda 200 milyon dolarlık yatırım aldı. Yeni yatırım sonrasında şirketin değerlemesi 13 milyar dolara ulaştı. 2009 yılında, hayata geçirilen Grammarly, ücretsiz hizmeti ile, yazım yanlışlarını, dil bilgisi hatalarını ve gereksiz kelimeleri tespit ediyor. Platformun ücretli sürümü ise, ek öneriler sunuyor ve intihalleri tespit ediyor. Şirket yetkilileri, alınan yeni yatırımın ürün geliştirmek ve çalışma ekibini genişletmek için kullanılacağını açıkladılar.

https://webrazzi.com/2021/11/18/200-milyon-dolar-yatirim-alan-grammarly-nin-degerlemesi-13-milyar-dolara-ulasti

Workday, İş Gücü Yönetimi Platformu VNDLY’yi 510 Milyon Dolara Satın Alıyor

Finans ve insan kaynakları için kurumsal bulut uygulamaları sunan Workday iş gücü yönetimi platformu VNDLY’yi 510 milyon dolar nakit karşılığında satın almak üzere bir anlaşma imzaladı. Workday, VNDLY ile kuruluşların maaşlı, saatlik, koşullu ve dış kaynaklı gibi her tür çalışanı yönetmelerine yardımcı olacak. Maliyetler, birleşik iş gücü optimizasyonu çözümü sağlayacak. Bu sayede, kuruluşlar, tüm çalışanlarını kapsamlı şekilde görebilecek. Müşteriler, toplam iş gücünü daha iyi planlayabilmeleri, yürütebilmeleri ve analiz edebilmeleri için VNDLY’den gelen dış iş gücü verilerini birleştirebilecek; kalıcı çalışanlar için, süreci uçtan uca yönetmek amacıyla Workday’i kullanabilecekler.

https://techcrunch.com/2021/11/18/workday-to-acquire-external-workforce-management-startup-vndly-for-510m/

 

Nöral Arayüz Girişimi Cognixion, 12 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Fiziksel engelli insanlar için sezgisel beyin izleme kulaklığı ve ara yüzü tasarlayan girişim Cognixion, Prime Movers Lab tarafından yönetilen Northwell Health, Amazon Alexa Fund ve Volta Circle’ın katıldığı yatırım turunda 12 Milyon Dolarlık yatırım aldı. Kaliforniya merkezli Cognixion, bu yatırımı fiziksel veya nörolojik problemleri olan kişilerin başkalarıyla iletişim kurmasına yardımcı olan Cognixion One ürünü için kullanacak. Test aşamasında olan ürün, engelliler için Dünya’da ilk giyilebilir artırılmış gerçeklik teknolojisine sahip kulaklık. Şirket, ilk olarak cihazın tüm cümleleri hızlı bir şekilde bir araya getirmesini sağlamak ve Amazon’un AVS’si akıllı bir ses tanıma ve doğal dil anlama servisi Alex ile entegrasyonunu yapmak istiyor. Ana hedef kitlenin; serebral palsi, beyin sapı felci, ALS hastalıklarına sahip kişiler olduğu aktarıldı.

https://egirisim.com/2021/11/17/fiziksel-engelli-insanlar-icin-sezgisel-bir-beyin-izleme-kulakligi-gelistiren-cognixion-12-milyon-dolar-yatirim-aldi/

 

Bu Hafta Açıklanan Ekonomik Veriler

 

Türkiye

 

15 Kasım 2021

 

18 Kasım 2021

 

Euro Bölgesi

 

15 Kasım 2021

 

16 Kasım 2021

 

17 Kasım 2021

 

ABD

16 Kasım 2021

 

17 Kasım 2021

 

Yasal Uyarı

İşbu içerik, yalnızca bilgilendirme amacıyla paylaşılmıştır. Yayımlandığı tarih itibariyle günceldir ve yeniden güncellenmesi planlanmamaktadır. Herhangi bir güvenceyi, finansal ürünü veya aracı, belirli bir yatırım veya stratejiyi tavsiye etmemektedir. İşbu içerik; herhangi bir yatırımın veya stratejinin değerine, karlılığına veya uygunluğa yönelik vergi, hukuk veya yatırım tavsiyesi sağlamamaktadır. Finansal Eksen, iştirakleri, temsilcileri ve çalışanları da dahil olmak üzere içerikte mevcut olabilecek hatalardan, uyumsuzluklardan, tutarsızlıklardan veya içerik nedeniyle tarafınızca alınan herhangi bir eylemden sorumlu tutulamaz. İşbu içerik ve içerik kapsamında paylaşılan tüm bilgi, belge ve görsellere ait fikri mülkiyet hakları Finansal Eksen’e aittir. Finansal Eksen’in yazılı izni alınmadan kopyalanamaz, yayınlanamaz çoğaltılamaz, değiştirilemez veya kullanılamaz.

 

Finansal Eksen | GGI

https://www.finansaleksen.com.tr/

https://www.facebook.com/financialaxis/

https://www.linkedin.com/company/finansal-eksen/

Bu makaleyi beğendiniz mi? Hemen paylaşın.

Finansal Eksen