Dış Ticaret ve Girişim Sermayesi Bülteni No:5
3 Ocak 2021

Stratejik Yönetim Danışmanlığı ve Dış Ticaret Hizmetleri Direktörlüğü

Dünyadan Gelişmeler

 

Profesyonel Videolar Yaratan Biteable $7 Milyon Yatırım Aldı

Biteable, her yetenekten insanın profesyonel gözüken videolar yaratmasını sağlayan bir video düzenleme aracı. Pandemi döneminde insanların online ortamlarda daha çok zaman harcamaları ve bu ortamlarda yaratıcı mesajların daha çok paylaşılması şirketin değerlemesini yükselten etkenlerden. Biteable’da üretilen videolar genelde 30 saniye ve 3 dakika arasındadır. Uygulamayı şu an Amazon, Microsoft, Salesforce gibi şirketler kullanmaktadır. Şirketin artan popülaritesi Cloud Apps Capital Partners’tan $7 milyon alınmasını sağlamıştır.

https://techcrunch.com/2020/12/30/biteable-raises-7-million-series-a-for-its-template-based-online-video-builder/

 

Wondery Artık Amazon Music’te

Son 6 ay içerisinde Spotify birçok podcast şirketini satın alarak, podcast alanında kendisini güçlü bir pozisyona sokmuştu. Wondery’i açıklanmayan bir fiyata satın alarak geç olsa da Podcast sektörüne giren Amazon bu alanda da ciddi bir güç olmayı planlıyor. Bugüne kadar $15 Milyon yatırım alan Wondery, habere göre, $300 Milyon şirket değerlemesine sahip.

https://www.wsj.com/articles/amazon-in-talks-to-buy-podcast-maker-wondery-11606931396

https://techcrunch.com/2020/12/30/amazon-acquires-podcast-network-wondery/

 

Robotik Sektörü Yatırım Çekmeye Devam Ediyor

2016’da Wang Shiquan tarafından kurulan Flexiv üretim bandında ve genel anlamda fabrikaların birçok departmanında kullanılabilecek otonom robotlar üretmekte. Çin’de birçok fabrikanın üretim bantlarını tamamen robotlar tarafından otomatik hale getirilmesi robotik sektöre olan talebi artırıyor. Flexiv de, ürettiği robotlar, yapay zeka sistemleri ve gelecek vizyonu ile Meituan, Meta Capital YF Capital ve GSR Ventures gibi uluslararası yatırım şirketlerinden Seri B turunda $100 Milyon yatırım almayı başardı. Şirket bu yatırım ile yapay zeka sistemlerini geliştirerek, tarım sektörüne yönelmeyi planlıyor.

https://techcrunch.com/2020/12/30/flexiv-100-million-series-b/

 

Graphcore Ekran Kartı Sektöründe Yükselen Oyuncu Rolünde

Graphcore, ekran kartı sektörünü kontrol eden Nvidia’ya çok ciddi bir rakip olarak yükselişine devam ediyor. Graphcore’un yapay zeka sistemleri için özel olarak ürettiği ekran kartları sektörde ciddi anlamda ilgi çekmekte. Şirket henüz sadece 4 yıllık olsa da şu ana kadar $710 Milyon yatırım almayı başardı. Şirketin iki ortağı 2011’de kurucuları oldukları Icera şirketini $435 Milyona satmışlardı. Graphcore hem çok deneyimli iki kurucu ortağa hem de iyi bir ürüne sahip olduğu için yatırımcıların da şirkete ilgisi her geçen dönem artıyor. Bundan bir yıl önce, $150 Milyon yatırım alan şirket bu hafta Seri E turunda $222 Milyon yatırım daha aldı ve şirket değerlemesini $2.77 Milyara çıkarttı.

 

Bitcoin Yükselişinde Devam Ediyor

Yılın son gününün sabah saatlerinde Bitcoin yeni bir rekor kırdı. 29 bin dolar seviyesine kadar çıkan Bitcoin, ilerleyen saatlerde 28 bin dolar seviyesine geri döndü. Haftalardır devam eden bu yükseliş Bitcoin’in geleceğini etkileyebilecek nitelikte. Artan enflasyon ve parasal riskler birçok insanı kripto para pazarını denemeye yönlendirirken, Bitcoin’in Aralık ayında %50, 2020 yılında ise %300 yükselmiş olması potansiyel yatırımcıların iştahını kabartıyor.

https://www.bloomberght.com/bitcoin-29-bin-dolari-gordu-2271735

 

Yurt İçi Gelişmeler

Girişimler ve Yatırımcıları Bir Araya Getiren StartupMarket Kitle Fonlama Platformu 1.5 Milyon Lira Yatırım Aldı.

StartupMarket’in spin-off şirketi olarak kurulan StartupMarket Kitle Fonlama Platformu, platformun da ortağı olan Escort Teknoloji Yatırım A.Ş. liderliğinde 1.5 milyon TL yatırım aldı. Girişim ve yatırımcıları bir araya getiren StartupMarket Kitle Fonlama Platformu yatırım turuna Mine Şenuysal Özgür, Vedat Yürek, Alper Şener, Doç. Dr. Murat Köseoğlu, Fatih Alparslan ve Av. Yiğit Çavuşoğlu da katıldı. Türkiye’de beyaz yakalının yatırım yapabileceği 120 milyon dolardan fazla yatırım potansiyelinin olduğunu belirten StartupMarket’in kurucu ortağı Serkan Bağce, Mart ayında ilk online yatırımı yaptırmayı planlıyor.

https://webrazzi.com/2020/12/30/startupmarket-kitle-fonlama-platformu-yatirim/

 

Alıcı-Satıcı-Finans Şirketi Üçlüsünü Aynı Platformda Buluşturan Figo Para 4,6 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Figopara aralarında Finberg, Eczacıbaşı Momentum, Lima Ventures’in yer aldığı pek çok yatırımcıdan 4.6 milyon dolar yatırım aldı. Sunduğu platform ile alıcı ve satıcı arasındaki ticaretin finansmanını kolay hale getiren getirip tedarik zincir döngüsünü de hızlandıran şirket aldığı bu yatırımla değerlemesini 16 milyon doların üstüne çıkardı. Aldığı son yatırım ile birlikte Figopara portföyünde 4 binden fazla tedarikçi üye mevcut ve 1.2 milyar TL’lik işlem hacmi gerçekleştirmiştir. Firma’nın hedefi ise 2021 yılında 2 milyar TL işlem hacmine ulaşmaktır.

https://webrazzi.com/2020/12/30/figopara-yatirim-4-6-milyon-dolar/

 

İhracat Kasım Ayında %1 Geriledi, İthalat %16 Arttı

TÜİK tarafından açıklanan Kasım ayı kesin dış ticaret verilerine göre; ihracat, bir önceki yılın aynı ayına göre %0,9 azalarak 16 milyar 94 milyon dolar, ithalat %15,9 artarak 21 milyar 127 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Kasım ayında dış ticaret açığı bir önceki yılın aynı ayına göre %153,5 artarak 1 milyar 986 milyon dolardan, 5 milyar 33 milyon dolara yükseldi. İhracatın ithalatı karşılama oranı 2019 Kasım ayında %89,1 iken, 2020 Kasım ayında %76,2’ye geriledi.

Ocak-Kasım döneminde ise; ihracat %8,3 azalarak 151 milyar 670 milyon dolar, ithalat %3,5 artarak 197 milyar 14 milyon dolar oldu. Ocak-Kasım döneminde; dış ticaret açığı %82,5 artış gösterdi. İhracatın ithalatı karşılama oranı ise, 2019 Ocak-Kasım dönemindeki %86,9 seviyesinden, 2020 yılı aynı döneminde % 77,0’a geriledi.

https://www.dunya.com/ekonomi/ihracat-kasimda-yuzde-1-geriledi-ithalat-yuzde-16-artti-haberi-605593

 

İngiltere ile Türkiye Arasında Serbest Ticaret Anlaşması İmzalandı

İngiltere ve Türkiye, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve İngiltere Ticaret Bakanı Liz Truss’ın çevrimiçi katılımıyla, 1 Ocak 2021’de yürürlüğe girecek serbest ticaret anlaşması imzaladı. Anlaşma tarım ve sanayi sektörlerini kapsarken, hizmet sektörünü kapsamasına yönelik çalışmaların sürdürüldüğünü bildiren Pekcan, anlaşma ile 2,4 milyar dolara varan bir zararın önüne geçildiğini vurguladı.

https://www.bloomberght.com/ingiltere-ile-turkiye-arasinda-serbest-ticaret-imzasi-2271620

 

Servislet, 5 Milyon Değerleme Üzerinden Keiretsu Türkiye’den Yatırım Aldı

Otomotiv sektörüne yönelik, yedek parça markalarının dijital dönüşümüne hizmet eden Servislet, 5 milyon değerleme üzerinden Keiretsu Forum Türkiye melek yatırımcıları tarafından yatırım aldı. Otomotiv sektöründe ürün ve bağlı hizmetlerin aynı platform üzerinden satışını sağlayan Servislet ile; servis sağlayıcı ve yedek parça markaları, tüm bayilerini online hizmet ve ürün satışına entegre ederek, bayilerin performansını ve karlılıklarını arttırabiliyor. Servislet; Michelin, Euromaster, Hankook, Kormoran ve Total gibi markalarla birlikte 650 servis noktalasına hizmet sağlamaktadır.

https://webrazzi.com/2020/12/30/keiretsu-forum-turkiye-servislete-5-milyon-tl-degerleme-yatirim/

 

Bu Hafta Açıklanan Önemli Ekonomik Veriler

Bu Hafta Açıklanan Önemli Ekonomik Veriler

Amerika Birleşik Devletleri

30 Aralık Çarşamba 2020

  • Ham Petrol Stokları: -6.065 Milyon
  • Askıdaki Konut Satışları (Aylık, Kasım): -%2.6
  • Mal Ticaret Dengesi: -84.82 Milyar

https://investing.com/economic-calendar/pending-home-sales-232

https://investing.com/economic-calendar/eia-crude-oil-inventories-75

https://investing.com/economic-calendar/goods-trade-balance-1650

Bu Hafta İçin Okuma Tavsiyelerimiz:

EarlyBird isimli yeni bir finansal teknoloji start-up’ı ailelerin küçük yaştaki çocukları için yatırım yapmasını sağlayan bir aplikasyon geliştirdi. Bu aplikasyon sayesinde aileler hem hisselere hem yatırım fonlarına hem de bonolara yatırım yapabiliyor ve çocuk reşit olduğu zaman bütün yatırımlar otomatik olarak çocuğa devrediliyor. Bu yazının devamı için:

https://techcrunch.com/2020/12/30/earlybirds-new-app-lets-families-and-friends-gift-investments-to-children/

 

Covid-19 aşısı geliştiren ve bunu 11 ay gibi kısa bir sürede başaran Moderna’nın aslında çok da eski olmayan bir start-up olduğu birçok insanın gözünden kaçabiliyor. Moderna, sadece 10 yıllık bir şirket olması ve sadece 2 yıl önce halka arz edilmiş olmasına rağmen çok ciddi başarılar elde etti. Moderna’nın 10 yılda yakaladığı bu başarının arka planını ve motivasyonunu aşağıdaki linkten daha detaylı okuyabilirsiniz:

https://news.crunchbase.com/news/moderna-covid-vaccine-noubar-afeyan/

 

Yasal Uyarı

İşbu içerik, yalnızca bilgilendirme amacıyla paylaşılmıştır. Yayınlandığı tarih itibariyle günceldir ve yeniden güncellenmesi planlanmamaktadır. Herhangi bir güvenceyi, finansal ürünü veya aracı, belirli bir yatırım veya stratejiyi tavsiye etmemektedir. İşbu içerik; herhangi bir yatırımın veya stratejinin değerine, karlılığına veya uygunluğa yönelik vergi, hukuk veya yatırım tavsiyesi sağlamamaktadır. Finansal Eksen, iştirakleri, temsilcileri ve çalışanları da dahil olmak üzere içerikte mevcut olabilecek hatalardan, uyumsuzluklardan, tutarsızlıklardan veya içerik nedeniyle tarafınızca alınan herhangi bir eylemden sorumlu tutulamaz. İşbu içerik ve içerik kapsamında paylaşılan tüm bilgi, belge ve görsellere ait fikri mülkiyet hakları Finansal Eksen’e aittir. Finansal Eksen’in yazılı izni alınmadan kopyalanamaz, yayınlanamaz çoğaltılamaz, değiştirilemez veya kullanılamaz.

Finansal Eksen | GGI

https://www.finansaleksen.com.tr/
https://www.facebook.com/financialaxis/
https://www.linkedin.com/company/finansal-eksen/

Bu makaleyi beğendiniz mi? Hemen paylaşın.