Dış Ticaret ve Girişim Sermayesi Bülteni No:50
8 Aralık 2021
Sesli Kitap Platformu Dinlebi’ye 6,5 Milyon TL Değerinde Yatırım

Yerli sesli kitap platformu olan Dinlebi büyümeye devam ediyor. Girişim kapalı olarak yürüttüğü yatırım turunda 6,5 milyon TL değerinde yatırım aldı. Yatırım turuna CCW Teknoloji liderlik etti. 2019’da faaliyetlerine başlayan ve o zamandan bu yana hızla büyüyen Dinlebi’nin kataloğunda Doğan Kitap, Can Yayınları, İnkılap, Epsilon, Varlık Yayınları gibi Türkiye’nin köklü yayınevlerinden 2000’e yakın Türkçe sesli kitap mevcut. Bu yatırımla beraber yurtdışı pazarlarda da daha güçlü bir kullanıcı tabanı oluşturma hedefi olan Dinlebi, bu doğrultuda Almanca ve İngilizce sesli kitapları raflarına ekleyecek. Platform, bu yeni yatırımla Türkiye’de ve yurt dışında güçlü kullanıcı tabanı oluşturmayı hedefliyor.

https://www.dunya.com/girisimcilik/sesli-kitap-platformu-dinlebiye-65-milyon-tl-yatirim-haberi-640531

 

Bulut Klinik 5 Milyon 454 Bin TL Yatırım Aldı

2016 yılında kurulan Bulut Klinik, geliştirdiği yazılım ile kliniklerin kolay ve verimli şekilde yönetilmesini sağlıyor. Aynı zamanda, hastaları online ortamda doktorlar ile buluşturuyor. 2020 yılında 1 milyon TL’lik tohum yatırım alan girişim geçtiğimiz günlerde KT Portföy Teknogirişim Girişim Sermayesi Yatırım Fonu liderliğinde Tohum Holding, Torkam Holding, Kuralkan A.Ş. ve İTÜ Arı Teknokent gibi kurumsal yatırımcıların da katılımıyla, toplam 5 milyon 454 bin TL’lik yeni yatırım aldı. Bulut Klinik aldığı bu yatırımı, hizmetlerini globale taşımak için kullanmayı amaçlıyor.

https://webrazzi.com/2021/11/26/hastalari-doktorlarla-online-olarak-bulusturan-bulut-klinik-5-milyon-400-bin-tl-yatirim-aldi

 

DersimiX 20 Milyon TL Değerleme ile 3 Milyon TL’lik Yatırım Aldı

İstanbul Teknoloji Girişimleri A.Ş’ nin bir markası olarak Nisan 2021’de hayata geçen girişim DersimiX, özel ders verenler ve ders alanlar için bir pazaryeri görevi görüyor. Girişim, geçtiğimiz günlerde 20 milyon TL değerleme ile 3 milyon TL’lik yatırım aldığını duyurdu. Yeni ürünler geliştirmeye devam eden DersimiX, eğitimi destekleyici bir platform oluşturmak üzere kendini sürekli geliştiriyor. Eğitimi destekleyici pek çok programı hayata geçirmeyi hedefliyor.

https://girisim.io/dersimix-20-milyon-tl-degerleme-ile-3-milyon-tl-yatirim-aldi/

Yurt Dışı Gelişmeler

 

Robotik Girişimi FJDynamics, El Emeğini Kolaylaştırmak İçin 70 Milyon Dolarlık Yatırım Aldı

Tarım robotları, insansız çim biçme makineleri, meyve bahçesi ilaçlama makineleri ve yem makineleri gibi araçlar üretmeye odaklanan girişim FJDynamics, 2019 yılında kuruldu. O zamandan bu yana, inşaat ve imalat gibi, büyük ölçüde elle çalışmaya dayanan diğer alanlara yöneldi. Şimdilerde, zorlu ortamlarda çalışanları robotik teknolojiler üzerinde çalışmakta. FJDynamics, B serisi yatırım turunu 70 milyon dolarlık yatırım ile kapattı. Çin’in hareketli teknoloji merkezi Shenzhen’de bulunan girişim hızla büyüyor.

https://techcrunch.com/2021/11/28/fj-dynamics-70-million-funding/

190 Milyon Dolarlık Yatırım Alan Motorway’in Değerlemesi 1 Milyar Dolara Ulaştı

Motorway, 2017 yılında Londra’da kuruldu. İkinci el araçlar için açık artırma hizmeti sunan girişim, C serisi yatırım turunda 190 milyon dolarlık yatırım aldı. Son yatırım ile şirketin değerlemesi 1 milyar doları geçti. Bugüne kadar 276 milyon dolarlık yatırım alan Motorway, 2021’in 3. çeyreğinde 411 milyon dolarlık satış gerçekleştirdi. Satışları, geçen yılın aynı dönemine kıyasla, %300 arttı.

Girişim, pandemi ve otomobil piyasasındaki çip krizin ikinci el piyasayı hareketlendirmesi sayesinde hızlı büyüdü.

https://webrazzi.com/2021/11/29/190-milyon-dolar-yatirim-alan-motorway-in-degerlemesi-1-milyar-dolara-ulasti

 

Dijital Terapi Girişimi ieso, B Serisi Yatırım Turunda 53 Milyon Dolar Yatırım Aldı

İngiltere merkezli ieso, 2000 yılında kuruldu. Covid-19 pandemisi ile terapilerin online’a geçmesi ile popülerliğini artırrdı. Bu online terapi platformu çıktığı B serisi yatırım turunu 53 milyon dolarlık yatırım ile kapattı. Şimdiye kadar toplamda 78 milyon dolarlık yatırım alan ieso, bu yatırımlar ile dijital terapi süreçlerini otonom bir sisteme dönüştürmeyi ve yapay zeka temelli sohbet terapi platformu kurmayı planlıyor. Girişim, aynı zamanda, bir yıl içinde ABD’ye açılmayı ve çalışan sayısını 100’e çıkarmayı hedefliyor.

https://webrazzi.com/2021/11/24/dijital-terapi-girisimi-ieso-b-serisi-yatirim-turunda-53-milyon-dolar-yatirim-aldi

 

Bu Hafta Açıklanan Ekonomik Veriler

 

Türkiye

24 Kasım 2021

 

Euro Bölgesi

23 Kasım 2021

 

ABD

23 Kasım 2021

24 Kasım 2021

 

Yasal Uyarı

İşbu içerik, yalnızca bilgilendirme amacıyla paylaşılmıştır. Yayımlandığı tarih itibariyle günceldir ve yeniden güncellenmesi planlanmamaktadır. Herhangi bir güvenceyi, finansal ürünü veya aracı, belirli bir yatırım veya stratejiyi tavsiye etmemektedir. İşbu içerik; herhangi bir yatırımın veya stratejinin değerine, karlılığına veya uygunluğa yönelik vergi, hukuk veya yatırım tavsiyesi sağlamamaktadır. Finansal Eksen, iştirakleri, temsilcileri ve çalışanları da dahil olmak üzere içerikte mevcut olabilecek hatalardan, uyumsuzluklardan, tutarsızlıklardan veya içerik nedeniyle tarafınızca alınan herhangi bir eylemden sorumlu tutulamaz. İşbu içerik ve içerik kapsamında paylaşılan tüm bilgi, belge ve görsellere ait fikri mülkiyet hakları Finansal Eksen’e aittir. Finansal Eksen’in yazılı izni alınmadan kopyalanamaz, yayınlanamaz çoğaltılamaz, değiştirilemez veya kullanılamaz.

 

Finansal Eksen | GGI

https://www.finansaleksen.com.tr/

https://www.facebook.com/financialaxis/

https://www.linkedin.com/company/finansal-eksen/

Bu makaleyi beğendiniz mi? Hemen paylaşın.

Finansal Eksen