Dış Ticaret ve Girişim Sermayesi Bülteni No:51
8 Aralık 2021
Yerli girişim Missafir 550 Bin Dolarlık Yatırım Aldı

Kısa/orta vadeli ev kiralama yönetim platformu olarak hizmet veren Missafir, köprü yatırım turunda, 15 milyon dolarlık değerleme üzerinden 550 bin dolarlık yatırım aldı. Girişim, bu yatırım ile, şimdiye kadar, toplamda 1 milyon dolarlık yatırıma ulaştı. 2018 yılında kurulan ve Garanti BBVA Partners Girişim Hızlandırma Programı’nın yeni dönem girişimleri arasında yer alan Missafir, şimdilerde Seri A yatırım turuna hazırlanıyor.

https://www.dunya.com/girisimcilik/missafir-kopru-yatirim-turunu-tamamladi-haberi-641617

 

Tarım Girişimi Vahaa Karel Elektronik ile Stratejik Anlaşma Yaptı

Topraksız tarım ve IoT teknolojisini birleştirerek şehirde tarımı 365 gün mümkün kılan yerli girişim Vahaa, Türkiye’nin en önemli elektronik üreticilerinden KAREL ile iş birliği konusunda anlaştı. Karel Elektronik, Vahaa’nın ürünlerini üretecek ve AR-GE desteği sağlayacak. Bu anlaşma ile 5 yıl içinde 5 milyon dolarlık gelir elde edilmesi hedefleniyor. Akıllı sulama, akıllı ışıklandırma gibi özelliklere sahip topraksız tarım bahçeleri, aylık yetiştirme kitleri ve sanal asistan görevi gören mobil uygulamasıyla hizmet veren ve geleneksel tarıma göre yüzde 90’a varan su tasarrufu sağlayan, sıfır kimyasal ve sıfır atık prensibiyle çalışan Vahaa, Mart ayında 14 milyon TL’lik değerleme üzerinden tohum yatırım almıştı.

https://webrazzi.com/2021/12/01/karel-dikey-tarim-girisimi-vahaa

 

BEIJE 600 Bin Dolarlık Tohum Yatırım Aldı

Regl olan bireylerin menstrüel ürün ihtiyaçları için abonelik hizmet sunan BEIJE tohum yatırım turunu 600 bin dolarlık yatırım alarak kapattı. BEIJE, abonelerinin, siteleri üzerinden, menstrüel ürün seçeneklerinden kendilerine özel ürün paketi oluşturmasına ve bu ürünlerin düzenli olarak abonelere ulaştırılmasına imkan sağlıyor. Yaptığı her satıştan elde ettiği kârın yüzde 8’ini, aboneleri adına, bu alanda çalışan kuruluşlara bağışlıyor. Menstrüasyonun tabusal bir konu olmaktan çıkması, regl olan bireylerin kendilerini daha özgür ifade edebilmeleri ve menstrüel sağlık konusunda doğru bilgilere erişimin kolaylaştırılması için çalışıyor. Global Founders Capital’ın İstanbul ofisinin ilk yatırımı olan BEIJE, bu yatırım ile teknoloji ve pazarlama tarafına yoğunlaşmak ve hızla yurtdışına açılmak istediğini açıkladı.

https://egirisim.com/2021/12/03/kadinlara-yonelik-abonelik-modelli-urunler-sunan-yerli-girisim-beije-600-bin-dolar-tohum-yatirim-aldi/

Yurt Dışı Gelişmeler

 

Yapay Zeka Odaklı Tıbbi Cihazlar Üreten Girişim Harrison, 92,3 Milyon Dolarlık Yatırım Aldı

Avustralya merkezli harrison.ai, yapay zeka tabanlı tıbbi cihazlar üretmek ve sağlık hizmetlerinin küresel kapasitesini ölçeklendirmek amacıyla kurulmuş. Dünyada, eşitlikçi ve etkili sağlık hizmetlerine yönelik talebi karşılamayı hedefleyen girişim, Horizons Ventures tarafından yönetilen B Serisi yatırım turunda 92,3 milyon dolarlık yatırım aldı. Böylece, şirket iki yılda toplamda 113 milyon dolarlık finansman elde etti. Harrison.ai, geçtiğimiz günlerde patolojide yeni klinik yapay zeka çözümlerini birlikte geliştirmek ve ticarileştirmek için, tıbbi teşhis alanında faaliyet gösteren Sonic Healthcare ile yeni bir ortaklık kurduğunu duyurdu. Girişim aldığı bu yatırım ile; klinik yapay zeka uygulamalarını hızla ticarileştirmek, küresel sağlık sistemindeki kapasiteyi ölçeklendirme misyonunu genişletmek ve sağlıkta yapay zeka modelini küresel pazarlara taşımak istediğini duyurdu.

https://egirisim.com/2021/12/01/yapay-zeka-odakli-tibbi-cihazlar-ureten-girisim-harrison-92-3-milyon-dolar-yatirim-aldi/

Jobandtalent 500 Milyon Dolarlık Yatırımla 2,35 Milyar Dolarlık Değerlemeye Ulaştı

İspanya merkezli, yapay zeka kullanarak dijital depolama, e-ticaret ve lojistik gibi sektörlerdeki çalışanları gündelik işlerle eşleştirmek için çalışan bir platform olan Jobandtalent, E Serisi yatırım turunu Kinnevik ve Softbank Vision Fund 2’den 500 milyon dolarlık yatırım alarak kapattı. Böylece, girişim, 2,35 milyar dolarlık bir değerlemeye ulaştı. Finansman, şirketin ABD gibi kilit pazarlardaki genişlemesini hızlandırmak, önümüzdeki iki yıl içinde teknoloji ve satış ekiplerinin boyutunu önemli ölçüde artırmak ve kilit yönetici rolleri eklemek için kullanılacak.

https://finance.yahoo.com/news/jobandtalent-secures-500m-series-e-080000362.html

 

Fintech Girişimi Slice 220 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Bangalore merkezli Slice, büyük ancak yeterince kullanılmamış kredi kartı pazarına odaklanıyor. Girişim, özel olarak Y ve Z kuşağı için finansal deneyimi yeniden tasarlamak amacıyla basit, akıllı ve şeffaf bir platform olmayı hedefliyor. Fintech girişimi Slice, kullanıcılara, ödemelerini birden fazla taksitle ücretsiz olarak yapma imkanı sağlıyor. İş birliği içinde olduğu markalarda ekstra fiyat indirimleri sağlıyor. Katıldığı B serisi yatırım turundan 220 milyon dolarlık yatırım ile ayrılan girişim, 1 milyar dolarlık değerlemeye ulaştı ve “unicorn” oldu. Slice, aldığı bu yatırımı ürün yelpazesini genişletmek amacıyla kullanacak.

https://girisim.io/fintech-girisimi-slice-220-milyon-dolar-yatirim-aldi/

 

Bu Hafta Açıklanan Ekonomik Veriler

 

Türkiye

29 Kasım 2021

30 Kasım 2021

3 Aralık 2021

 

Euro Bölgesi

30 Kasım 2021

2 Aralık 2021                                

3 Aralık 2021

 

ABD

30 Kasım 2021

1 Aralık 2021

3 Aralık 2021

 

 

Yasal Uyarı

İşbu içerik, yalnızca bilgilendirme amacıyla paylaşılmıştır. Yayımlandığı tarih itibariyle günceldir ve yeniden güncellenmesi planlanmamaktadır. Herhangi bir güvenceyi, finansal ürünü veya aracı, belirli bir yatırım veya stratejiyi tavsiye etmemektedir. İşbu içerik; herhangi bir yatırımın veya stratejinin değerine, karlılığına veya uygunluğa yönelik vergi, hukuk veya yatırım tavsiyesi sağlamamaktadır. Finansal Eksen, iştirakleri, temsilcileri ve çalışanları da dahil olmak üzere içerikte mevcut olabilecek hatalardan, uyumsuzluklardan, tutarsızlıklardan veya içerik nedeniyle tarafınızca alınan herhangi bir eylemden sorumlu tutulamaz. İşbu içerik ve içerik kapsamında paylaşılan tüm bilgi, belge ve görsellere ait fikri mülkiyet hakları Finansal Eksen’e aittir. Finansal Eksen’in yazılı izni alınmadan kopyalanamaz, yayınlanamaz çoğaltılamaz, değiştirilemez veya kullanılamaz.

 

Finansal Eksen | GGI

https://www.finansaleksen.com.tr/

https://www.facebook.com/financialaxis/

https://www.linkedin.com/company/finansal-eksen/

Bu makaleyi beğendiniz mi? Hemen paylaşın.

Finansal Eksen