Dış Ticaret ve Girişim Sermayesi Bülteni No:52
20 Aralık 2021
Oda Studio, Navitas Capital Liderliğinde 2.8 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Oda Studio, Navitas Capital liderliğinde gerçekleşen, Collective Spark’ın da katıldığı yatırım turunda 2,8 milyon dolarlık yatırım aldı. Bir Y combinator girişimi olan Oda Studio, yeni bir mülk satmak ya da kiralamak isteyen potansiyel müşteriler için mülklerin fotoğraf kalitesini ve sunumunu otomatik olarak optimize ediyor. Fotoğrafları mobilya, dekor ve elektronik ile sahneliyor ve e-ticaret platformlarının ürünlerini listeleme fotoğraflarında öne çıkarmasına imkân sağlıyor. Kullanıcılar ilan oluşturmadan önce fotoğraflarını Oda Studio web sitesine yükleyerek, sitenin algoritmaları sayesinde yükledikleri görseller arasında yer alan en iyi kapak fotoğrafını ve görüntü kalitesindeki iyileştirmeleri elde edebiliyorlar. Girişim aldıkları yatırımı, dünya çapında daha fazla emlak yöneticisine, aracı kuruma ve pazar yerine ulaşmak için kullanmayı planlıyor.

https://girisim.io/yerli-girisim-oda-studio-navitas-capital-liderliginde-2-8-milyon-dolar-yatirim-aldi/

 

Yerli Dijital Tarım Platformu Tarfin, 8 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Dünyanın en büyük gübre üreticilerinden Norveç merkezli Yara firmasının girişim sermayesi fonu Growth Ventures ve diğer kurumsal yatırımcılarının katılımıyla gerçekleştirdiği Seri B öncesi yatırım turunda, Tarfin 8 milyon dolar yatırım aldı. Türkiye’nin lider dijital tarım platformu Tarfin, geleneksel tedarik kanallarını teknoloji ve finansal kaynaklarla buluşturuyor. Çiftçiler, Tarfin Mobil sayesinde en uygun fiyatları bulabilecekleri farklı alternatifleri karşılaştırabiliyor; ürünlerini kolaylıkla, kendi ödeme döngülerine uygun olarak satın alabiliyorlar. Tarfin, çiftçilerin, hem rekabetçi fiyatlara, hem de dijital dünyanın kolaylıkları ile buluşmasına imkan sağlıyor.

https://webrazzi.com/2021/12/07/yerli-dijital-tarim-platformu-tarfin-8-milyon-dolar-yatirim-aldi

 

Yerli Bulut Mutfak Girişimi Avane Cloud Kitchens 1 Milyon Dolarlık Yatırım Aldı

2021 yılında kurulan Avane Cloud Kitchens, Global Founders Capital’den, ilk finansman turunda 1 milyon dolarlık yatırım aldı. Girişim, 200 metrekareyi geçmeyen tek bir mutfaktan 30’un üzerinde sanal restoranın faydalanmasını sağlıyor. Bulut mutfak adı verilen bu modelle restoran sahipleri, büyük sermayeler harcamadan paket servis şubesi açarak müşterilerle buluşabiliyor. Avane’ i diğer bulut mutfak modellerinden ayıran özellik; ürün geliştirme, satın alma, üretim, mutfak operasyonu, marka ve kanal yönetimi ile pazarlama faaliyetlerinin tamamını kendisinin gerçekleştirmesidir. Bu sayede girişim, paket -mutfak- restoran ekosisteminde ortaya çıkan değerin neredeyse tamamını içeride tutarak müşterilerine yüksek kaliteli ürünleri uygun fiyatlara sunabiliyor.

https://webrazzi.com/2021/12/08/yerli-bulut-mutfak-girisimi-avane-cloud-kitchens-global-founders-capitaldan-1-milyon-dolar-yatirim-aldi

Yurt Dışı Gelişmeler

 

Opontia’ya Küresel Fonlardan 42 Milyon Dolarlık Yatırım

E- ticaret platformlarındaki başarılı markalara yatırım yapan şirket Opontia, seri A yatırım turunu 42 milyon dolar finansman alarak kapattı. 2021 yılında kurulan Dubai merkezli girişim, Orta ve Doğu Avrupa ile Ortadoğu ve Afrika (CEEMEA) Bölgelerinin en büyük dört e-ticaret pazarı olan Polonya, Türkiye, Suudi Arabistan ve BAE’de açtıkları ofislerle faaliyetlerini geliştirerek kısa sürede hızlı bir ivme yakaladı. Girişim, aldığı yatırım ile, önümüzdeki 6 ay içinde 30 yeni markayı bünyesine katmayı ve aynı zamanda, Mısır, Nijerya ve Pakistan’a ofis açmayı planlıyor.

https://www.dunya.com/girisimcilik/opontiaya-kuresel-fonlardan-42-milyon-dolarlik-yatirim-haberi-642203

Pleo, 4.7 Milyar Dolarlık Değerlemeyle 200 Milyon Dolarlık Yatırım Aldı

KOBİ’lerin şirket kartları vermelerine ve çalışanların giderlerini daha iyi yönetmelerine yardımcı olmayı amaçlayan Danimarka merkezli fintech Pleo, Temmuz ayında, C serisi finansman turunu 126,5 milyon dolar ile kapatarak 1,4 milyar dolar değerlemeye ulaşmıştı. Şimdi ise 200 milyon dolar değerinde finansman sağlayarak değerlemesini 4,7 milyar dolar seviyesine yükseltti. Girişim, yeni finansmanı; stratejik satın alma işlemleri gerçekleştirmek, yeni ülkelere genişlemek ve ana ürününe daha fazla işlevsellik getirmek amacıyla kullanacak. Ayrıca, Pleo, 4,7 milyar dolar değerleme ile Avrupa’daki en değerli fintech girişimler arasında yer alıyor.

https://egirisim.com/2021/12/09/danimarka-merkezli-fintech-pleo-4-7-milyar-dolarlik-bir-degerlemeyle-200-milyon-dolar-yatirim-aldi/

 

Market Teslimatı Uygulaması Flink, 750 Milyon Dolarlık Yatırım Aldı

Yiyecek ve diğer temel malzemeleri pazar fiyatlarından satan ve ürünleri 10 dakika içinde müşterilerine ulaştıran Flink, DoorDash tarafından yönetilen bir B Serisi finansman turunda 750 milyon dolarlık yatırım aldı. Bu yatırım sonrası şirketin değerlemesi 2,85 milyar dolar seviyesine yükseldi. Ticari faaliyetlerine, sadece 7 ay önce başlamış olan girişim, bugüne kadar aldığı toplam yatırım 1 milyar dolar barajını geçmiş durumda. Şu an için 4 ülkede, 60 şehirde aktif olarak hizmet sunan Flink, 10 milyondan fazla kullanıcıya da sahip.

https://egirisim.com/2021/12/10/7-ay-once-ticari-faaliyetlerine-baslayan-flink-750-milyon-dolar-yatirim-aldi/

 

Bu Hafta Açıklanan Ekonomik Veriler

 

Türkiye

10 Aralık 2021

 

Euro Bölgesi

7 Aralık 2021

 

ABD

7 Aralık 2021

 

10 Aralık 2021

 

 

Yasal Uyarı

İşbu içerik, yalnızca bilgilendirme amacıyla paylaşılmıştır. Yayımlandığı tarih itibariyle günceldir ve yeniden güncellenmesi planlanmamaktadır. Herhangi bir güvenceyi, finansal ürünü veya aracı, belirli bir yatırım veya stratejiyi tavsiye etmemektedir. İşbu içerik; herhangi bir yatırımın veya stratejinin değerine, karlılığına veya uygunluğa yönelik vergi, hukuk veya yatırım tavsiyesi sağlamamaktadır. Finansal Eksen, iştirakleri, temsilcileri ve çalışanları da dahil olmak üzere içerikte mevcut olabilecek hatalardan, uyumsuzluklardan, tutarsızlıklardan veya içerik nedeniyle tarafınızca alınan herhangi bir eylemden sorumlu tutulamaz. İşbu içerik ve içerik kapsamında paylaşılan tüm bilgi, belge ve görsellere ait fikri mülkiyet hakları Finansal Eksen’e aittir. Finansal Eksen’in yazılı izni alınmadan kopyalanamaz, yayınlanamaz çoğaltılamaz, değiştirilemez veya kullanılamaz.

 

Finansal Eksen | GGI

https://www.finansaleksen.com.tr/

https://www.facebook.com/financialaxis/

https://www.linkedin.com/company/finansal-eksen/

Bu makaleyi beğendiniz mi? Hemen paylaşın.

Finansal Eksen