Dış Ticaret ve Girişim Sermayesi Bülteni No:53
28 Aralık 2021
Yerli Lojistik Girişimi Yolda.com 5 Milyon Dolarlık Yatırım Aldı

Firmaların, karayolu lojistik operasyonlarını dijital ortama aktararak nakliye ve taşımacılık süreçlerini oldukça pratik, hızlı ve güvenilir şekilde organize eden Yolda.com, köprü yatırım turunda 5 milyon dolar yatırım aldı. Geçtiğimiz Haziran ayında gerçekleşen yatırım turunda yer alan Speedinvest ve Collective Spark’ın yanı sıra, bir grup melek yatırımcı da köprü yatırım turuna katıldı. Yolda.com, bu yatırım ile günümüze kadar, toplam 8 milyon dolarlık yatırım almış oldu. Yolda.com, bu yatırım ile Almanya’dan başlayarak küresel pazarlara erişme hedeflerini gerçekleştirecek.

https://girisim.io/yerli-lojistik-girisimi-yolda-com-5-milyon-dolar-yatirim-aldi/

 

Yerli Girişim Peyk, 100 Bin Dolar Tohum Yatırımı Aldı

Yeni nesil web site izleme/takip hizmeti sunan Peyk; Albaraka Türk, Vakıf Katılım ve Bilişim Vadisi kurucularından oluşan Bilişim Vadisi Girişim Sermayesi Yatırım Fonu’ndan 100 bin dolarlık tohum yatırımı aldı. Gais Security bünyesinde yer alan Osman Doğan, Can Umay ve Burak dönmez tarafından şirketleştirilen Peyk, web sitelerindeki uygunsuz içeriklerin ve güvenlik açıklarının tespiti, kaynak kod değişikliklerinin ve ürünlerin fiyat değişimlerinin takibi gibi alanlarda hizmet vermeyi amaçlamakta. Bu geniş hizmet alanları, Peyk’in geleneksel izleme/takip ürünlerinden farklılaşmasını sağlamakta. Ayrıca, Peyk’in yakın gelecekteki hedefleri arasında; Slack, Teams ve Telegram gibi platformlar ile entegrasyon konusu da yer almakta. Bu entegrasyon sayesinde kullanıcılar, iletişim uygulamalarından çıkmadan izleme/takip süreçlerini yönetebilecek.

https://webrazzi.com/2021/12/16/yeni-nesil-web-site-monitorleme-servisi-sunan-peyk-100-bin-dolar-yatirim-aldi

 

Yerli Girişim Kiralabunu 7,5 Milyon Dolarlık Değerleme Üzerinden Yatırım Aldı

Son yıllarda tüketici elektroniği ürünleri fiyatlarının hızla artması ve ödeme seçeneklerinin kısıtlı olması nedeniyle, bu ürünleri aylık kiralama yoluyla çözüm geliştiren girişim Kiralabunu, 7,5 milyon dolar değerleme üzerinden, ismi açıklanmayan bir melek yatırımcıdan, şirketin %2 hissesi karşılığında yatırım aldı. Kiralabunu, bu yatırım ile ekibini genişletmeyi, pazarlama çalışmalarını çeşitlendirmeyi ve yeni ürün kategorilerine geçmeyi planlamakta. Ayrıca, yerli girişimin 3 aylık hedefleri arasında şirket’in %15’lik hissesine denk gelecek yeni yatırımlar bulmak da yer alıyor.

https://webrazzi.com/2021/12/16/tuketici-elektronigi-kiralama-platformu-kiralabunu-7-5-milyon-dolar-degerleme-uzerinden-yatirim-aldi/

Yurt Dışı Gelişmeler

 

Voodo, Blockchain Destekli Mobil Oyunlara 200 Milyon Dolar Yatırım Yapacak

Yakın gelecekte unicorn şirket statüsüne ulaşması beklenen Voodo, yeni mobil blockchain oyunları geliştirmek isteyenlere, yenilikçi fikirlere sahip oyun stüdyolarına ve mevcut blockchain destekli mobil oyunlara toplamda 200 milyon dolarlık yatırım yapacağını açıkladı. Ayrıca, sektöre yeni giren oyun stüdyolarının, blockchain oyunları yaratmak, mevcut oyunları test etmek ve yayınlamak için; Voodo stüdyolarının kullanabileceği aktarıldı. 2021’de sekiz şirket satın alan Voodo’nun, önümüzdeki günlerde, blockchain destekli mobil oyunlar üreten şirketleri de satın alması beklenmekte.

https://webrazzi.com/2021/12/17/voodoo-blockchain-destekli-mobil-oyunlara-200-milyon-dolar-yatirim-yapacak

Yeni Nesil Tarım Girişimi Infarm D Serisi Yatırım Turunda 200 Milyon Dolarlık Yatırım Aldı

Berlin merkezli dikey tarım girişimi Infarm, Qatar Investment Authority’nin aralarında bulunduğu mevcut ve yeni yatırımcılardan D serisi yatırım turunda 200 milyon dolarlık yatırım aldı. Bu yatırım ile şirketin değeri 1 milyar doları aştı. 20 ülkede 100 çiftlik kurma hedefi olan Infarm, Asya Pasifik ve Orta Doğu ülkelerine odaklanmakta. 2013 yılında kurulan ve günümüzde dünya çapında 11 ülkede 1000 çalışanı bulunan şirket, aylık 500 binden fazla bitkiyi, mevcut yöntemlere kıyasla daha sürdürülebilir şekilde hasat etmekte. Şirketin gelecek planları arasında; ürün çeşitlerine, mantar, bezelye, çeri domates ve çilek vb. 40 ürün eklemek de bulunuyor.

https://webrazzi.com/2021/12/16/dikey-tarim-girisimi-infarm-orta-dogu-ve-asya-pasifik-ulkelerine-aciliyor

 

Dijital Sigortacılık Girişimi HealthCare, 130 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Son yıllarda önem kazanan sigorta teknolojisi alanında faaliyet gösteren HealtCare, Oaktree Capital Management tarafından yönetilen ve Axis Capital, Second Alpha, Link Ventures ile şirket kurucularının katılımıyla gerçekleşen yatırım turunda 130 milyon dolarlık yatırım aldı. Şirket, bu yatırımı insan kaynakları yönetimiyle beraber Ar-Ge çalışmaları için kullanacağını açıkladı.

https://webrazzi.com/2021/12/16/dijital-sigortacilik-alaninda-faaliyet-gosteren-healthcare-130-milyon-dolar-yatirim-aldi

 

Bu Hafta Açıklanan Ekonomik Veriler

 

Türkiye

 

13 Aralık 2021

 

16 Aralık 2021

 

Euro Bölgesi

 

14 Aralık 2021

 

16 Aralık 2021

17 Aralık 2021

 

ABD

 

14 Aralık 2021

 

15 Aralık 2021

 

16 Aralık 2021

 

Yasal Uyarı

İşbu içerik, yalnızca bilgilendirme amacıyla paylaşılmıştır. Yayımlandığı tarih itibariyle günceldir ve yeniden güncellenmesi planlanmamaktadır. Herhangi bir güvenceyi, finansal ürünü veya aracı, belirli bir yatırım veya stratejiyi tavsiye etmemektedir. İşbu içerik; herhangi bir yatırımın veya stratejinin değerine, karlılığına veya uygunluğa yönelik vergi, hukuk veya yatırım tavsiyesi sağlamamaktadır. Finansal Eksen, iştirakleri, temsilcileri ve çalışanları da dahil olmak üzere içerikte mevcut olabilecek hatalardan, uyumsuzluklardan, tutarsızlıklardan veya içerik nedeniyle tarafınızca alınan herhangi bir eylemden sorumlu tutulamaz. İşbu içerik ve içerik kapsamında paylaşılan tüm bilgi, belge ve görsellere ait fikri mülkiyet hakları Finansal Eksen’e aittir. Finansal Eksen’in yazılı izni alınmadan kopyalanamaz, yayınlanamaz çoğaltılamaz, değiştirilemez veya kullanılamaz.

 

Finansal Eksen | GGI

https://www.finansaleksen.com.tr/

https://www.facebook.com/financialaxis/

https://www.linkedin.com/company/finansal-eksen/

Bu makaleyi beğendiniz mi? Hemen paylaşın.

Finansal Eksen