Dış Ticaret ve Girişim Sermayesi Bülteni No:54
28 Aralık 2021
Abrakadabra Games 5 Milyon Dolarlık Değerleme Üzerinden Yatırım Aldı

Dev bir blockchain video oyun, medya platformu kurma hedefiyle yola çıkan Abrakadabra Games, ilk yatırımını WePlay Ventures’dan 5 milyon dolar değerleme üzerinden aldı. Abrakadabra Games, metaverse için oyun teknolojileri geliştirmek amacıyla yola çıktı. 2 Yıllık Ar-Ge süreci sonunda, ABD Patent Ofisi (United States Patent and Trademark Office-USPTO) tarafından patentlenen ve kullanıcıların herhangi bir videoyu saniyeler içerisinde oyunlaştırmasını sağlayan Vieverse platformu geliştirmelerini tamamlayan girişim, platformunu kullanıcı deneyimine sunmaya hazırlanıyor.

https://girisim.io/abrakadabra-games-5-milyon-dolar-degerleme-uzerinden-yatirim-aldi/

 

2021 Yılında En Çok Yatırım Alan Yerli Girişimler Belli Oldu

2021, Türkiye merkezli girişimler için oldukça başarılı ve verimli bir yıl oldu. Girişimlerin aldığı büyük yatırımlar, bazılarının unicorn olmalarına ve bazılarının iyi bir exit planlamasıyla globale açılmalarına olanak sağladı. 2021 yılında en çok yatırım alan girişim toplamda 1,85 milyar dolar yatırım ile Trendyol oldu. Trendyol, bu yatırımlar sayesinde, değerlemesini 16,5 milyar dolara yükselterek Türkiye’nin ilk decacornu olma başarısını gösterdi. Bu sene adından çok bahsettiren bir diğer girişim Getir oldu. Getir bu sene toplamda 983 milyon dolarlık yatırım aldı ve aynı zamanda Avrupa ve Amerika’da yeni şehirlerde faaliyetlerine başlayarak globalde de başarı elde etti. 2021’in en çok yatırım alan üçüncü girişimi ise Dream Games oldu. 205 milyon dolarlık finansman elden eden girişim, değerlemesinin 1 milyara dolara ulaşması ile unicorn olmayı başardı.

https://webrazzi.com/2021/12/22/2021-de-en-cok-yatirim-alan-10-yerli-girisim

 

Paribu, Dijital Tasarım Stüdyosu SHERPA’yı Satın Aldı

Türkiye’nin en büyük kripto borsalarından biri olan Paribu, SHERPA isimli bir dijital deneyim tasarım stüdyosunu bünyesine kattığını duyurdu. Türkiye ve tüm dünyada dijital ürünler ve hizmetler için, kullanıcı deneyimi tasarımı hizmeti sunan SHERPA 2020’den bu yana Paribu’nun iş ortağı konumundaydı. Bu satın alma, kripto para borsası için oldukça önemli. Bu durum Paribu’nun NFT ve metaverse gibi alanlarda da çalışmaya başlayacağının göstergesi olarak değerlendirilmekte. Paribu adına yapılan açıklamada; bu satın almanın aynı zamanda şirketin yereldeki başarısını globale taşımak için önemli bir adım olduğu belirtildi.

https://www.dunya.com/sirketler/paribu-sherpayi-bunyesine-katti-haberi-643800

Yurt Dışı Gelişmeler

 

Mikro Mobilite Girişimi Voi 115 Milyon Dolarlık Yatırım Aldı

2021 Yılında mikro mobilite araçlarına talep arttı. Bu alanda Avrupa’nın önde gelen girişimi Voi, D serisi finansman turunu 115 milyon dolar ile kapattığını duyurdu. Böylece girişim, bugüne kadar toplamda 500 milyon dolarlık yatırım almış oldu. Bu sene, Voi üzerinden sürüşün 90 milyona ulaşması sayesinde, şirket gelirlerinde %140 artış kaydedildi. Girişim bu başarısını devam ettirerek 2030 yılına kadar Avrupa’da 1 milyar yolculuk gerçekleştirmeyi hedefliyor. 2023 yılına kadar Voi, yalnızca Avrupa’da üretilen pil hücrelerini kullanacak ve sonuçta %50 daha az karbon ayak izi elde edecek.

https://tech.eu/brief/voi-keeps-a-rollin-along-brings-home-115-million-in-series-d-round/

Market Teslimatı Girişimi Zepto 100 Milyon Dolarlık Yatırım Aldı

Online pazar alışverişini 10 dakika içerisinde teslim etmeyi amaçlayan Zepto, faaliyetlerine 2021 yılında Hindistan’da başladı. Kısa süre içerisinde hızla gelişerek C serisi finansman turuna geçen girişim, Y Combinator’ın Continuity Fund’ının liderliğinde 100 milyon dolarlık yatırım aldı. Bu son yatırım ile şirketin değerlemesi 570 milyon dolara ulaştı. Şu an sadece Hindistan’ın 6 şehrinde hizmet veren Zepto, aldığı yatırım ile önce şehir sayısını artırıp, daha sonra global pazara açılmayı hedefliyor.

https://webrazzi.com/2021/12/21/market-teslimati-girisimi-zepto-100-milyon-dolar-yatirim-aldi

 

Formel Skin 30 Milyon Euro’luk Yatırım Aldı

Hastalara özel dermatoloji hizmeti sunan ve uzaktan cilt tedavilerine odaklanan Berlin merkezli girişim Formel Skin, A serisi finansman turunu 30 milyon euro ile kapattı. Aralık 2019 yılında kurulan girişim, cilt rahatsızlıkları yaşayan dünya çapında 1,5 milyar kişiye hitap ediyor. Formel Skin, şimdiye kadar Almanya ve İsviçre’de 150 binden fazla tıbbi tedavi gerçekleştirdi. Bugüne kadar 36 milyon euro yatırım toplayan girişim, son yatırımları ile; yeni pazarlara girmeyi, ekibini büyütmeyi ve dermatoloji tedavilerinde yeni yaklaşımlar benimsemek için kullanmayı planlıyor.

https://sifted.eu/articles/formel-skin-dermatology-germany/

 

Bu Hafta Açıklanan Ekonomik Veriler

 

Türkiye

 

20 Aralık 2021

 

21 Aralık 2021

 

Euro Bölgesi

 

20 Aralık 2021

 

21 Aralık 2021

 

ABD

 

21 Aralık 2021

 

22 Aralık 2021

 

Yasal Uyarı

İşbu içerik, yalnızca bilgilendirme amacıyla paylaşılmıştır. Yayımlandığı tarih itibariyle günceldir ve yeniden güncellenmesi planlanmamaktadır. Herhangi bir güvenceyi, finansal ürünü veya aracı, belirli bir yatırım veya stratejiyi tavsiye etmemektedir. İşbu içerik; herhangi bir yatırımın veya stratejinin değerine, karlılığına veya uygunluğa yönelik vergi, hukuk veya yatırım tavsiyesi sağlamamaktadır. Finansal Eksen, iştirakleri, temsilcileri ve çalışanları da dahil olmak üzere içerikte mevcut olabilecek hatalardan, uyumsuzluklardan, tutarsızlıklardan veya içerik nedeniyle tarafınızca alınan herhangi bir eylemden sorumlu tutulamaz. İşbu içerik ve içerik kapsamında paylaşılan tüm bilgi, belge ve görsellere ait fikri mülkiyet hakları Finansal Eksen’e aittir. Finansal Eksen’in yazılı izni alınmadan kopyalanamaz, yayınlanamaz çoğaltılamaz, değiştirilemez veya kullanılamaz.

 

Finansal Eksen | GGI

https://www.finansaleksen.com.tr/

https://www.facebook.com/financialaxis/

https://www.linkedin.com/company/finansal-eksen/

Bu makaleyi beğendiniz mi? Hemen paylaşın.

Finansal Eksen