Dış Ticaret ve Girişim Sermayesi Bülteni No:57
18 Ocak 2022
Türkiye’nin Yeni Decacorn Girişimi Getir N11’e Ortak Oldu

12 Milyar dolarlık değerleme ile yeni yatırım için hazırlanan Getir, Ağustos 2021’de başlayan n11 hisselerinin kısmi satın alma sürecini tamamladı. Getir’in n11.com’a ne kadar yatırım yaptığı, ya da yüzde kaç hisseye sahip olduğu ile ilgili bir açıklama bulunmuyor. Ancak, Getir’in şirket yönetim kontrolünden sorumlu olacağı biliniyor. 20 Milyondan fazla ürün ve 270 binden fazla kayıtlı iş ortağını 23 milyondan fazla kullanıcıyla buluşturan n11’e yapılan yatırım, Getir’in Türkiye’de gerçekleştirdiği en büyük satın alma yatırımı oldu.

https://egirisim.com/2022/01/11/getir-n11in-kismi-hisselerini-satin-alarak-resmen-ortak-oldu/

 

Diici 500 Bin TL’lik Yatırım Aldı

2019 Yılında kurulan ve EntreCom ismiyle faaliyetlerine başlayıp, diici markasıyla yoluna devam eden girişim, 500 Bin TL’lik yatırım aldı. Fonbulucu’nun çatı platformu olan Global Kitle Fonlama Platformu A. Ş’nin liderliğinde gerçekleşen yatırım turunda, Blockchain Bilişim Teknolojileri Fin. Dan ve Tic. A.Ş ve birden fazla melek yatırımcı yer aldı. “Dijital Girişimcilik Ekosistem Rehberi” mottosuyla faaliyet gösteren diici, girişimcilik ekosisteminin gelişmesine ve sürdürülebilir olmasına katkı sağlayacak çalışmalar yürütmekte. Bu yatırım; girişimci yetiştirme programları, eğitimler, etkinlikler gibi girişimcilik ekosistemine faydalı olacak yeni faaliyetlerin geliştirilmesi için kullanılacak.

https://girisim.io/diici-2-milyon-tl-degerleme-uzerinden-yatirim-aldi/

 

BIMMade 8 Milyon TL’lik Değerleme Üzerinden Yatırım Aldı

2019 yılında kurulan, 2021 Ocak ayında faaliyetlerine başlayan girişim, 8 Milyon TL’lik değerleme üzerinden yatırım aldı. Yatırım, Keiretsu Forum Türkiye melek yatırımcıları tarafından gerçekleştirildi. BIMMade, yapı endüstrisi ekosisteminde yer alan üreticilerin dijital dönüşümüne katkı sağlamak için üç boyutlu modelleme hizmeti vermekte. Şirketlere özel dijital stratejiler belirlemekte. Alınan bu yatırım, 2022 sonuna kadar yurt dışına açılmak için kullanılacak.

https://webrazzi.com/2022/01/10/dijital-urun-kutuphanesi-bimmade-8-milyon-tl-degerleme-uzerinden-yatirim-aldi

Yurt Dışı Gelişmeler

 

Karbon Temizleme Kredisi Platformu Carbonfuture 2,8 Milyon Dolar’lık Tohum Yatırım Aldı

Paris Anlaşması ve AB Yeşil Mutabakatı ile beraber, ülkeler ve şirketler karbon emisyonlarını azaltma konusunda hedefler koydu. Şirketler 2030 yılına kadar küresel karbon emisyonlarını yüzde 45 oranında azaltmayı planlıyor. Bu nedenle, bu alanda teknoloji geliştiren girişimlerin önemi ve değeri daha da artıyor. Karbon temizleme kredisi platformu Carbonfuture 2,8 milyon dolarlık tohum yatırım aldı. 2020’de Almanya’da kurulan girişim, şirketlerin karbon emisyonlarını dengelemeleri, bu alanda geliştirdikleri projeleri başlatmaları ve geliştirmeleri için, finansal destek hizmeti sunuyor.

https://cleantechnica.com/2022/01/12/carbon-removal-platform-marketplace-carbonfuture-raises-2-8-million-expands-to-us/

Sağlık Girişimi Transcarent 200 Milyon Dolarlık Yatırım Aldı

2020 yılında kurulan dijital sağlık girişimi Transcarent, C serisi yatırım turunda 200 milyon dolarlık yatırım aldı. Human Capital ve Kinnevik’in liderlik ettiği yatırım turuna, birden fazla sağlık kuruluşu ve yatırım şirketi katıldı. Transcarent, kanser tedavilerinden, acil bakım ihtiyaçlarına ve hatta düşük maliyetli ilaçların karşılanmasına kadar geniş kapsamlı sağlık hizmetlerini içeren bir dijital sigorta sistemi. Sistemde, acil sağlık sorunlarında, uygulama üzerinden 7/24 uzman görüşleri alınabilmekte.

https://webrazzi.com/2022/01/12/dijital-saglik-girisimi-transcarent-200-milyon-dolar-yatirim-aldi

 

2022 Sürdürülebilirlik Eğilimleri Raporu Açıklandı

The SustainAbility Institute, 2022 Sürdürülebilirlik Eğilimleri Raporu’nu yayımladı. Rapora göre; 2021 koşullardan bazıları bugün sürdürülebilirlik görünümünü etkilemeye devam ediyor. 2022 Yılında, net sıfır karbon hedefinin uygulanmasında ciddi bir hızlanma, iklim değişikliğiyle mücadelede kilit araç olarak doğaya dayalı çözümlere daha fazla odaklanma sağlanması bekleniyor. Raporda, küresel salgının 2022 sürdürülebilirlik eğilimleri üzerindeki etkisine de yer verilmekte. Tedarik zincirinin bozulması ve insan hakları üzerindeki etkileri nedeniyle, pandemi konusuna sıklıkla vurgu yapılmakta. Net sıfır karbon hedefi konusunda; şirketlerin hedefe ulaşmak için nelere ihtiyaç duydukları, ESG’nin (environmental, social and governance) yatırımcı stratejilerine olan etkisi ve doğal dünyayı koruma konusundaki gelişmelere rağmen hala devam eden biyolojik çeşitlilik tehditlerinden de bahsedilmekte.

https://www.sustainability.com/thinking/2022-sustainability-trends-report/

 

 

Bu Hafta Açıklanan Ekonomik Veriler

 

Türkiye

10 Ocak 2022

13 Ocak 2022

 

Euro Bölgesi

10 Ocak 2022

12 Ocak 2022

14 Ocak 2022

 

ABD

12 Ocak 2022

13 Ocak 2022

14 Ocak 2022

 

Yasal Uyarı

İşbu içerik, yalnızca bilgilendirme amacıyla paylaşılmıştır. Yayımlandığı tarih itibariyle günceldir ve yeniden güncellenmesi planlanmamaktadır. Herhangi bir güvenceyi, finansal ürünü veya aracı, belirli bir yatırım veya stratejiyi tavsiye etmemektedir. İşbu içerik; herhangi bir yatırımın veya stratejinin değerine, karlılığına veya uygunluğa yönelik vergi, hukuk veya yatırım tavsiyesi sağlamamaktadır. Finansal Eksen, iştirakleri, temsilcileri ve çalışanları da dahil olmak üzere içerikte mevcut olabilecek hatalardan, uyumsuzluklardan, tutarsızlıklardan veya içerik nedeniyle tarafınızca alınan herhangi bir eylemden sorumlu tutulamaz. İşbu içerik ve içerik kapsamında paylaşılan tüm bilgi, belge ve görsellere ait fikri mülkiyet hakları Finansal Eksen’e aittir. Finansal Eksen’in yazılı izni alınmadan kopyalanamaz, yayınlanamaz çoğaltılamaz, değiştirilemez veya kullanılamaz.

Finansal Eksen | GGI

https://www.finansaleksen.com.tr/

https://www.facebook.com/financialaxis/

https://www.linkedin.com/company/finansal-eksen/

Bu makaleyi beğendiniz mi? Hemen paylaşın.

Finansal Eksen