Dış Ticaret ve Girişim Sermayesi Bülteni No:58
26 Ocak 2022
Spyke Games 55 Milyon Dolarlık Tohum Yatırım Aldı

İstanbul merkezli mobil oyun girişimi Spyke Games, Griffin Gaming Partners’tan 55 milyon dolarlık tohum yatırım aldı. Bu yatırım içinde, Şubat 2021’de, yine Griffin Gaming tarafından yapılan 5 milyon dolarlık tohum öncesi yatırım da bulunuyor. Bu yatırımlarla şirketin değerlemesi 250 milyon dolar seviyesine ulaştı. Hızlı büyüyen ve 136 milyar dolarlık Pazar büyüklüğüne sahip mobil oyun sektöründen önemli bir pay almak için çalışan Spyke Games, bu finansmanı, ekibini büyütmek ve oyunlarının geliştirme ve lansman faaliyetlerini desteklemek için kullanacağını açıkladı.

https://girisim.io/yerli-girisim-spyke-games-55-milyon-dolar-tohum-yatirim-aldi/

 

Securify, Fonbulucu’da 327 Dakikada 11 Milyon TL’lik Fon Topladı

Yatırım ve kitle fonlama merkezi Fonbulucu, 2022 yılının ilk kitle fonlamasını Teknopark Ankara girişimi olan Securify ile gerçekleştirdi. Girişim, Fonbulucu üzerinden 327 dakikada 1700 yatırımcıdan 11 milyon TL’lik fon topladı. Yatırım turuna Ankara Kalkınma Ajansı, Fonbulucu Girişimci Sermayesi Yatırım Fonu (GSYF), Reinves Capital ve birçok melek yatırımcı ile platform üyeleri ilgi gösterdi. Yapay zeka ve davranışsal biyometri alanlarında, kimlik doğrulama ve siber güvenlik teknolojileri üzerinde çalışan, kimlik ve erişim yönetiminde yenilikçi, güvenilir ve kullanıcı dostu ürünler geliştiren Securify, topladığı fon ile ekibini büyütmeyi ve uluslararasılaşmayı hedefliyor.

https://egirisim.com/2022/01/19/kimlik-dogrulama-ve-siber-guvenlik-teknolojileri-girisimi-securify-fonbulucuda-327-dakikada-11-milyon-tl-fon-topladi/

 

Vakko, Fuudy’ye 3 Milyon Dolar Yatırım Yaptı

Vakko, Türkiye’deki en iyi restoranların menülerini ve lezzetlerini evlere servis eden online yemek siparişi platformu Fuudy’ye 3 milyon dolarlık yatırım yaparak, ortak oldu. Fuudy, bu yatırım ile sağladığı hizmetleri genişletmeyi ve online yemek siparişinde lüks kavramını daha da yaygınlaştırmayı hedefliyor. Sürdürülebilirlik konusunda duyarlı, çevre dostu bir platform olan Fuudy, kurulduğu günden beri geri dönüşümlü materyaller kullanıyor ve özel kuryelerle, hybrid araçlar ile hizmet veriyor.

https://webrazzi.com/2022/01/17/vakko-holding-fuudyye-101-milyon-dolar-degerleme-uzerinden-3-milyon-dolar-yatirim-yapti

Yurt Dışı Gelişmeler

 

Otomatik Şarj Çözümü Geliştiren Easelink, 8.3 Milyon Euro Yatırım Aldı

2015 yılında kurulan Avusturya merkezli girişim Easelink, elektrikli araçlar için elle şarj etmeyi ortadan kaldırıyor. Girişimin geliştirdiği Matrix Charge sistemi, bir araç altı ünite ile park alanına monte edilmiş bir şarj noktası içermekte. Easelink teknolojisi elektrikli otomobil şarj sürecini kolaylaştırmayı hedefliyor. Bu sistem sayesinde park alanının zemininde bulunan şarj noktası, araç altındaki şarj ünitesi ile etkileşime giriyor ve şarj süreci otomatik olarak başlıyor. Easelink, A serisinde aldığı yatırım ile ekibini büyütmeyi, otomotiv ve altyapı endüstrisindeki iş birliklerini genişletmeyi planlıyor.

https://girisim.io/otomatik-sarj-cozumu-gelistiren-easelink-8-3-milyon-euro-yatirim-aldi/

NFT Platformu Autograph 170 Milyon Dolar Yatırım Aldı

NFT platformu Autograph, B serisi finansman turunu 170 milyon dolarlık yatırım ile kapattı. Platform paylaşımına göre; alınan yatırım çeşitli iş birlikleri geliştirilmesi ve NFT teknolojisinin geliştirilmesi için kullanılacak. Girişim, eğlence, spor ve kültür alanlarında popülerleşen isimlerin NFT koleksiyonlarına ev sahipliği yapıyor. Platformda Tony Hawk, Tom Brady,The Weeknd ve Tiger Woods gibi ünlülerin NFT koleksiyonlarının yer aldığı da biliniyor.

https://webrazzi.com/2022/01/12/dijital-saglik-girisimi-transcarent-200-milyon-dolar-yatirim-aldi

 

Vertical Future, 21 Milyon GBP Yatırım Aldı

2016 yılında kurulan Londra merkezli tarım teknolojileri girişimi Vertical Future, seri A yatırım turunda 21 milyon GBP’luk yatırım aldı. Şirketin, aldığı yeni yatırımı insan kaynağını büyütmek ve üretim alanlarını genişletmek için kullanacağı belirtildi. Girişim, dikey tarımla ilgili donanım ve yazılım teknolojileri üzerinde çalışıyor. Bu alanda, süreç desteği ve danışmanlık hizmetleri sunuyor. Girişim, insanları en uygun, verimli ve sürdürülebilir şekilde, besin değeri yüksek ürünler üretmeye teşvik ediyor. Şirket, aynı zamanda Cambridge Üniversitesi, Loughborough Üniversitesi ve NIAB ile aktif bir Ar-Ge programı geliştiriyor.

https://webrazzi.com/2022/01/18/dikey-tarim-girisimi-vertical-future-21-milyon-sterlin-yatirim-aldi

 

 

Bu Hafta Açıklanan Ekonomik Veriler

 

Türkiye

17 Ocak 2022

 

20 Ocak 2022

 

21 Ocak 2022

 

Euro Bölgesi

19 Ocak 2022

 

20 Ocak 2022

 

21 Ocak 2022

Bu makaleyi beğendiniz mi? Hemen paylaşın.

Finansal Eksen