Dış Ticaret ve Girişim Sermayesi Bülteni No:59
3 Şubat 2022
Yerli Girişim Deplike 10 Milyon TL Yatırım Aldı

Müzik eğitimini kişiselleştiren ve kullanıcılarına metaverse üzerinde sevdikleri şarkılar ve müzisyenler eşliğinde, eğlenceli vakit geçirebilecekleri, kişiselleştirilmiş öğrenme deneyimi sunan Deplike 10 milyon TL yatırım aldı. Yatırım turuna Udemy ve Carbon Health kurucusu Eren Bali de katıldı. Geliştirdiği gitar efekt uygulamasıyla pazarda 2 milyonun üzerinde gitariste ulaşan Deplike’nin, bu üründeki deneyimlerini 1 milyar kişiye eriştirmeyi hedeflediği bir müzik eğitimi platformunu hayata geçirme hedefi bulunuyor.

https://egirisim.com/2022/01/27/muzik-egitimini-kisisellestiren-yerli-girisim-deplike-10-milyon-tl-yatirim-aldi/

 

Fomo Games 675 Milyon TL’lik Değerleme Üzerinden Tohum Yatırım Aldı

2017 yılında kurulan İstanbul merkezli mobil oyun girişimi Fomo Games, Lüksemburg merkezli Libertus Capital’den 675 Milyon TL değerleme üzerinden, 67.5 milyon TL tutarında tohum yatırım aldı. Böylece Fomo Games, 1 sene içerisinde değerlemesini 4 kat arttırdı. Şirket, ilk oyunu olan Event Twins’i geçen sene piyasaya sundu. Fomo Games’in verdiği bilgilere göre, alınan bu yatırım oyunun geliştirme faaliyetlerinde ve ekibin genişlemesi için kullanılacak.

https://girisim.io/yerli-girisim-fomo-games-675-milyon-tl-degerleme-ile-67-5-milyon-tl-yatirim-aldi/

 

Sağlık Girişimi HiDoctor 3 Milyon Dolarlık Yatırım Aldı

2020 yılında İstanbul’da kurulan HiDoctor, yüzde 3 hisse karşılığında, Letonia Limited isimli şirketten 3 milyon dolarlık yatırım aldı. HiDoctor, hastaneye fiziki olarak gitmeden, evde ya da online olarak sağlık ihtiyaçlarına ulaşmayı mümkün kılıyor. PCR ve antikor testleri, kan ve idrar tahlilleri, bakım hizmetleri gibi evde uygulanan hizmetlerin yanı sıra psikolog, diyetisyen ve farklı branşlardaki uzman doktor görüşmelerinin online gerçekleşmesini sağlıyor. HiDoctor İstanbul, Ankara, Kuşadası, Bursa, Antalya, İzmir, Muğla ve Hannover’da yoğun kullanılmakta.

https://webrazzi.com/2022/01/25/saglik-teknolojilerine-odaklanan-hidoctor-3-milyon-dolar-yatirim-aldi

Yurt Dışı Gelişmeler

 

Teslimat Çözümü Paack 225 Milyon Dolarlık Yatırım Aldı

E-ticaret şirketlerine teslimat çözümü sunan İspanya merkezli Paack, D serisi yatırım turunda 225 milyon dolar yatırım aldı. Şirket bu yatırımı, ürün gelişim ve Avrupa ülkelerine açılmak için kullanacak. Son yatırım ile Paack, şimdiye kadar toplamda 307 milyon dolar yatırım almış oldu. 2015 yılında kurulan girişim, teslimat çözümünü robotik ve yazılımı ile destekliyor. Paack, 150 uluslararası müşteriye, İspanya, Birleşik Krallık, Fransa ve Portekiz’de hizmet veriyor.

https://webrazzi.com/2022/01/26/teslimat-cozumu-paack-225-milyon-dolar-yatirim-aldi

Elektrikli Hava Taksi Hizmeti Wisk Aero The Boeing Company’den 450 Milyon Dolarlık Yatırım Aldı

2010 yılında kurulan Wisk Aero, geçtiğimiz 10 yıl boyunca havacılık endüstrisinde birçok yeniliğe imza attı. Wisk Aero, The Boeing Company’den 450 milyon dolarlık yatırım aldı. Şirketin bu yatırımı gelişmiş hava hareketliliği alanındaki konumunu güçlendirmek amacıyla kullanacağı belirtildi. Yolcu kullanımı için tasarlanan elektrikli ve otonom uçağı, ilk uçuşunu, geçtiğimiz aylarda ABD’de gerçekleştirdi. Şimdilerde 6. nesil uçağını geliştiren Wisk, sertifikalama sonrasında, endüstrideki en büyük eVTOL (elektrikli, dikey havalanan ve inen uçaklar) uçak filolarından birine sahip olmayı planlıyor.

https://egirisim.com/2022/01/25/elektrikli-hava-taksi-hizmeti-wisk-aero-the-boeing-companyden-450-milyon-dolar-yatirim-aldi/

 

Elektrikli Araç Şirketi Jidu 400 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Baidu ve Çinli otomotiv firması Geely’nin ortak kurduğu elektrikli araç şirketi Jidu, A serisi yatırım turunda 400 milyon dolarlık yatırım aldı. Jidu aldığı yeni yatırımı; Ar-Ge çalışmalarını ve seri üretimi hızlandırmak, marka değerini öne çıkaran ve topluluk yönetimini önceliklendiren pazarlama stratejilerini geliştirmek için kullanacak. Ayrıca, şirketin otomotiv robotu olarak öne çıkardığı ilk konsept aracı Robocar Pekin Otomobil Fuarı’nda ziyaretçilerle buluşacak. Şirketin kısa sürede hızla büyümesindeki ana etkenin, akıllı kokpit ve otonom sürüş sistemleri için temsili prototip bir araba kullanması olduğu belirtiliyor.

https://girisim.io/elektrikli-arac-sirketi-jidu-400-milyon-dolar-yatirim-aldi/

 

Bu Hafta Açıklanan Ekonomik Veriler

 

Türkiye

25 Ocak 2022

28 Ocak 2022

 

Euro Bölgesi

 

24 Ocak 2022

 

ABD

 

24 Ocak 2022

 

27 Ocak 2022 

 

Yasal Uyarı

İşbu içerik, yalnızca bilgilendirme amacıyla paylaşılmıştır. Yayımlandığı tarih itibariyle günceldir ve yeniden güncellenmesi planlanmamaktadır. Herhangi bir güvenceyi, finansal ürünü veya aracı, belirli bir yatırım veya stratejiyi tavsiye etmemektedir. İşbu içerik; herhangi bir yatırımın veya stratejinin değerine, karlılığına veya uygunluğa yönelik vergi, hukuk veya yatırım tavsiyesi sağlamamaktadır. Finansal Eksen, iştirakleri, temsilcileri ve çalışanları da dahil olmak üzere içerikte mevcut olabilecek hatalardan, uyumsuzluklardan, tutarsızlıklardan veya içerik nedeniyle tarafınızca alınan herhangi bir eylemden sorumlu tutulamaz. İşbu içerik ve içerik kapsamında paylaşılan tüm bilgi, belge ve görsellere ait fikri mülkiyet hakları Finansal Eksen’e aittir. Finansal Eksen’in yazılı izni alınmadan kopyalanamaz, yayınlanamaz çoğaltılamaz, değiştirilemez veya kullanılamaz.

 

Finansal Eksen | GGI

https://www.finansaleksen.com.tr/

https://www.facebook.com/financialaxis/

https://www.linkedin.com/company/finansal-eksen/

Bu makaleyi beğendiniz mi? Hemen paylaşın.

Finansal Eksen