Dış Ticaret ve Girişim Sermayesi Bülteni No:6
12 Ocak 2021

Stratejik Yönetim Danışmanlığı ve Dış Ticaret Hizmetleri Direktörlüğü

Dünyadan Gelişmeler

 

Roblox 520 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Oyun şirketi Roblox, 6 Ocak Çarşamba, günü özel bir fonlama turunda 520 milyon dolar topladığını duyurdu. Şirketin bu fonlama turundaki değerlemesi 29.5 milyar dolar olarak gerçekleşti ve bu değer Şubat 2020’de yapılan son değerlemenin tam yedi katı. Şirket, değerindeki bu astronomik artışı Covid-19 pandemisi sonucu çocukların evlerine kapanarak daha fazla oyun oynamalarına borçlu; 2020’nin 3. Çeyreğinde şirketin cirosu %91 artarken, günlük aktif kullanıcı sayısı ise ikiye katlandı.

https://www.cnbc.com/2021/01/06/roblox-raises-520-million-ahead-of-planned-direct-listing.html

 

Yemek Atıklarını Önleyen “Too Good To Go” İlk Venture Capital Yatırımını Aldı

Too Good To Go, yemekler çöpe veya atığa gitmeden hemen önce insanların bu yemekleri satın almasını sağlayan bir mobil aplikasyon. Yaşadığımız dünyanın en büyük problemlerinden birisi olan yemek problemine çözüm olmak için geliştirilen aplikasyon şu anda 15 Avrupa ülkesinde aktif kullanılmaktadır. 15 ülkede 66.891 kafe ve restoran ile çalışarak 50 milyon öğünün çöpe atılması yerine satılmasını sağlamıştır. Too Good To Go, geliştirdiği bu sistem ile girişim sermayelerinden $31.1 milyon yatırım elde etmeyi başardı.

https://techcrunch.com/2021/01/07/too-good-to-go-raises-31-million-to-fight-food-waste/

 

Bitki Bazlı Beslenme Şirketine $10 Milyonluk Seri B Yatırımı

Thistle Bags, San Francisco’da kökenli vejetaryen yemek üretimi ve dağıtımı yapan bir şirket. Şirketin kuruluş amaçları hem insanların uygun fiyatlara sağlıklı besinlere erişebilmesi, hem de lezzetli bitkisel öğünler üreterek et tüketimini azaltmak ve küresel ısınmanın önüne geçebilmek. Thistle Bags’in bu denli iddialı ve çok büyük bir problemi çözmeye çalışıyor oluşu yatırımcıları da etkiliyor. 1 yıl önce $5 Milyonluk yatırım alan şirket, bu hafta içerisinde de Seri B turunda $10.3 Milyonluk yatırım elde etti. Bünyesinde 600 kişi bulunduran şirket, bu yatırım ile ABD pazarında büyümeye devam edeceğini açıkladı.

https://news.crunchbase.com/news/thistle-bags-10-3m-series-b-to-expand-plant-based-food-delivery/

 

EdTech Startup’ı Kahoot’un Başarısı Büyüyor

Avrupa’nın en değerli “edtech” startup’larından birisi olan Norveç menşeili Kahoot 2021 içerisinde halka arz olmayı planlıyor. Kahoot oyun bazlı bir öğrenme aplikasyonu ve Covid-19 pandemisinin uzaktan eğitimi körüklemesi sonucu şirket 2020 yılında ciddi şekilde büyüdü. Şirketin 2019 yılında 13 milyon dolar olan cirosu, 2020 yılında 45.2 milyon dolara çıktı. Yirmi dört milyon aktif kullanıcısı olan şirketi, SoftBank, Microsoft ve Disney gibi şirketler de destekliyor.

https://www.cnbc.com/2021/01/06/softbank-backed-kahoot-could-be-europes-first-major-tech-ipo-in-2021-.html

 

SalesLoft 100 Milyon Dolar Yatırım Aldı

“Sales Engagement” platformu SalesLoft 1.1 milyar dolar değerlemeye ulaştığı fonlama turunda 100 milyon dolar yatırım aldı ve toplam 245 milyon dolar yatırıma ulaştı. Satış yönetimi hizmeti sağlayan platformun kullanıcıları arasında IBM, Shopify ve Cisco gibi dünya devleri var.

https://vcnewsdaily.com/salesloft/venture-capital-funding/zkvjpszdgz

 

Yurt İçi Gelişmeler

ODTÜ Teknokent Çıkışlı Sağlık Girişimine Yeni Yatırım

Inofab, geliştirdiği solunum hastalıklarının dijital ortamda uzaktan takibinin yapılabilmesini sağlayan aplikasyon ile $1 Milyon yatırım elde etti. Astım, KOAH ve kronik akciğer hastalıkları olan kişilerin akciğer değerlerini ölçerek bu kişilerin tedavilerinin evden devam etmesine olanak sağlayan aplikasyon, şu anda 50 farklı ülkeye ihraç edilmekte. Şirketin elde ettiği $1 Milyonluk yeni yatırım ile yeni ürünler üreteceği gelen bilgiler arasında.

https://webrazzi.com/2021/01/07/yerli-saglik-girisimi-inofab-1-milyon-dolar-yatirim-aldi/

 

Tarvenn Ventures 2020 Yılı Verilerini Açıkladı

2020’de oldukça aktif bir yatırım yılı geçiren Tarvenn Ventures toplamda 457 Milyon liralık bir fon yönetiyor. Tarvenn Ventures, 2020 yılında 8 tanesi ilk tur ve 10 tanesi de ikinci ve üçüncü tur olmak üzere toplamda 18 tane yatırım yaptı. Bu yatırımların arasında: Scoutium, Yollanda, MadCraft Studios gibi yükselen start-up’lar da bulunmakta. Tarvenn Ventures’un portföyündeki şirketler de 2020 yılını boş geçmedi. Tarvenn’in portföyündeki şirketler müşteri sayılarını %350 arttırırken gelirlerini de %380 oranında artırmayı başardı.

https://www.tarvenn.com/tr/tarvenn-2020-verileri-ozeti-tarvenn-ventures-2020-infographic-infogram/

 

A&S Yatırım Holding, 2021 Yılında Türkiye için 1,7 Milyar TL Yatırım Gerçekleştirecek

2021 yılı için 5 banka ve bir yatırım fonuyla anlaşma sağlayarak, Türkiye için 220 milyon dolarlık yatırım kredisi sağlayan A&S Yatırım Holding; bilişim IT, sağlık, gayrimenkul-inşaat gibi üç sektöre toplamda 1 milyar 700 milyon TL yatırım yapacak. Yatırımların da etkisiyle Holding, bu sene bine yakın kişiye de istihdam sağlamayı hedefliyor.

https://www.dunya.com/sirketler/as-yatirim-holding-bu-yil-17-milyar-tl-yatirim-yapacak-haberi-606116

 

Sabancı Üniversitesi Bünyesinde Geliştirilen Nano-Kil Katkılı Ambalaja Lisans Alındı

Sabancı Üniversitesi ve Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde (SUNUM) geliştirilen, gıdaların raf ömrünü uzatan nano-kil katkılı gıda ambalaj teknolojisine TreeT BUBA Tarım ve Teknoloji şirketi tarafından lisans alındı. Lisanslama ile ilerleyen süreçte gıdaların raf ömrünü uzatan ambalaj filmleri tüketicinin kullanımına sunulabilecek.

https://www.dunya.com/sirketler/sabanci-universitesinin-gelistirdigi-nano-kil-katkili-ambalaja-lisans-alindi-haberi-606107

 

Koç Holding, SEK’i 240 Milyon Liraya Sattı

Koç Holding bünyesinde yer alan Tat Gıda, süt ve süt ürünleri iş koluyla ilgili SEK markası dahil tüm varlıklarını 240 milyon TL bedelle Çallı Gıda’ya sattı. Halihazırda bünyesinde Meysüt, Milkon ve Milay Süt markaları ve tesisleri bulunduran Çallı Gıda; satın almayı yeni kurduğu CLA Süt ve Süt Ürünleri adlı firma üzerinden gerçekleştirdi.

https://www.dunya.com/sirketler/koc-holding-seki-240-milyon-liraya-satti-haberi-606149

 

Merkez Bankası FAST Sisteminin Kullanıma Başlandığını Duyurdu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB), 18 Aralık 2020 tarihinde bankalar ile pilot olarak testlerini başlattığı, yeni nesil 7/24 anlık perakende ödeme uygulaması, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) Sistemi, 8 Ocak 2021 itibariyle vatandaşların kullanımına açıldı. Yeni sistemin perakende ödeme sistemleri altyapısı, yenilikçi finansal teknolojiler ile B2B ve B2C iş modellerinde önemli bir inovasyona katkı sağlayacağı değerlendirilmektedir.

https://www.tcmb.gov.tr/wps/wcm/connect/TR/TCMB+TR/Main+Menu/Duyurular/Basin/2021/DUY2021-01

 

Deniz Ticaretinde Yaşanan Krizde Avantajlı Çıkan Türkiye Oldu:

Global Ticaretin yüzde 90’ını kapsayan deniz ticareti, pandemi döneminde konteyner krizi yaşadı. Yaşanan kriz, Uzakdoğu ve Avrupa arasında navlunun rekor seviyeye ulaşmasından kaynaklandı. Pandemi döneminde AB’ye navlunlarda Türkiye ve Uzakdoğu arasındaki navlun farkı 10 katını aştı. Ancak, artış olmasına rağmen Avrupalı firmalar rotasını Çin’den Türkiye’ye çevirmeye başladı. Şangay’dan Cenova’ya 40’lık konteyner navlunu 8 bin dolara ulaşırken, Türkiye’den 700 dolara taşınabiliyor.

https://www.dunya.com/sektorler/lojistik/deniz-ipek-yolundaki-kriz-turkiyeye-yaradi-haberi-606171

 

Bu Hafta Açıklanan Önemli Ekonomik Veriler

Amerika Birleşik Devletleri

5 Ocak 2021

 • ISM İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI, Aralık): 7

https://tr.investing.com/economic-calendar/ism-manufacturing-pmi-173

6 Ocak 2021

 • Ham Petrol Stokları: -8.010 Milyon
 • ADP Tarım Dışı İstihdam Değişikliği (Aralık): 123 Bin

https://tr.investing.com/economic-calendar/eia-crude-oil-inventories-75

https://tr.investing.com/economic-calendar/adp-nonfarm-employment-change-1

7 Ocak 2021

 • İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları: 787 Bin
 • Ticaret Dengesi (Kasım): -68.10 Milyar

8 Ocak 2021

 • Tarım Dışı İstihdam (Aralık): -140 Bin
 • İşsizlik Oranı (Aralık): %6.7
 • Ortalama Saatlik Gelirler (Önceki Yıla Göre) (Yıllık, Aralık): %5.1

 

https://www.bls.gov/news.release/pdf/empsit.pdf

https://www.investing.com/economic-calendar/nonfarm-payrolls-227

https://www.investing.com/economic-calendar/average-hourly-earnings-1777

Türkiye

4 Ocak 2021

 • Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık): %14.60
 • Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık): %1.25

https://tr.investing.com/economic-calendar/turkish-cpi-611

https://tr.investing.com/economic-calendar/turkish-cpi-871

Euro Bölgesi

4 Ocak 2021

 • İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI, Aralık): 2

https://tr.investing.com/economic-calendar/manufacturing-pmi-201

7 Ocak 2021

 • Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık, Aralık): %0.2
 • Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık, Aralık): – %0.3
 • Perakende Satışlar (Aylık, Kasım): – %1

8 Ocak 2021

 • İşsizlik Oranı: %8.3

Gelecek Hafta Gerçekleşecek Olan Uluslararası Fuarlar:

Bu Hafta İçin Okuma Tavsiyelerimiz:

Irksal Eşitsizlik Girişim Sermayesine De Yansıyor

Siyahilerin maruz kaldığı ırk ayrımcılığı kendini Girişim Sermayesi sektöründe de gösteriyor. Crunchbase, BLM protestolarından sonra platformuna şirket sahiplerinin etnisite bilgilerini de eklemeye başladı; bu verilerin taranmasından sonra Crunchbase, 2015’ten beri yapılan bütün girişim sermayesi yatırımlarında siyahi kurucuları olan start up’ların payının %1’den az olduğunu ortaya koydu.

https://www.wired.com/story/venture-capital-2020-still-really-white/

Covid-19 Pandemisiyle Girişim Ekosistemi Değişiyor

Covid-19 pandemisinin etkisiyle teknolojide odak iletişim teknolojilerinden sağlık sektörüne kadar her türlü alanda sürtünmeyi azaltacak inovasyonlara kayıyor. Pandemi sonrası yeni yılda girişim ekosisteminin nasıl gelişeceğine dair bir makale için:

https://techcrunch.com/2021/01/02/the-mad-rush-to-end-friction-in-2021/

Yasal Uyarı

İşbu içerik, yalnızca bilgilendirme amacıyla paylaşılmıştır. Yayınlandığı tarih itibariyle günceldir ve yeniden güncellenmesi planlanmamaktadır. Herhangi bir güvenceyi, finansal ürünü veya aracı, belirli bir yatırım veya stratejiyi tavsiye etmemektedir. İşbu içerik; herhangi bir yatırımın veya stratejinin değerine, karlılığına veya uygunluğa yönelik vergi, hukuk veya yatırım tavsiyesi sağlamamaktadır. Finansal Eksen, iştirakleri, temsilcileri ve çalışanları da dahil olmak üzere içerikte mevcut olabilecek hatalardan, uyumsuzluklardan, tutarsızlıklardan veya içerik nedeniyle tarafınızca alınan herhangi bir eylemden sorumlu tutulamaz. İşbu içerik ve içerik kapsamında paylaşılan tüm bilgi, belge ve görsellere ait fikri mülkiyet hakları Finansal Eksen’e aittir. Finansal Eksen’in yazılı izni alınmadan kopyalanamaz, yayınlanamaz çoğaltılamaz, değiştirilemez veya kullanılamaz.

 Finansal Eksen | GGI

https://www.finansaleksen.com.tr/
https://www.facebook.com/financialaxis/
https://www.linkedin.com/company/finansal-eksen/

Bu makaleyi beğendiniz mi? Hemen paylaşın.