Dış Ticaret ve Girişim Sermayesi Bülteni No:60
11 Şubat 2022
3D Yazıcı Teknolojilerine Odaklanan Co Print 3 Milyon TL Yatırım Aldı

2021 yılında kurulan ve standart 3D yazıcıların çok renkli baskı yapmasını sağlayan Co Print, fonbulucu üzerinden yürüttüğü kitlesel fonlama yatırım turunda 3,7 milyon TL yatırım aldı. Mevzuat gereği, arz edilen payın limiti olan 3 Milyon TL, kitlesel fonlama turu sonucunda Co Print’e aktarılacak fon miktarı olarak tescillendi. 405 Dakikada tamamlanan yatırım turunda, Fonbulucu GSYF 200 bin TL ve Ankara Kalkınma Ajansı ise 50 bin TL yatırım yaptı. Girişim, aldığı bu yatırımı, ekibi büyütmenin yanı sıra, ürün geliştirme ve Ar-Ge çalışmalarını desteklemek için kullanacak.

https://egirisim.com/2022/02/04/3d-yazici-teknolojileri-gelistiren-yerli-girisim-co-print-26-milyon-750-bin-tl-degerleme-uzerinden-yatirim-aldi/

 

Fon Radar, 7,5 Milyon TL Değerleme Üzerinden Yatırım Aldı

KOBİ’lerin nakit akışlarını yönetmelerine yardım etmek için, onları finansal kurumlar ile bir araya getiren, BDDK onaylı bir dijital platform olarak hizmet veren Fon Radar, 2019’da kuruldu. İşletmeleri finansal kurumlar ile bir araya getiren platform, 7,5 milyon TL değerleme üzerinden yatırım aldı. Fon Radar, KOBİ’lerin vadeli alacaklarına karşılık, finansal kurumlardan gelen en uygun tekliflere ulaşmalarını sağlıyor. Böylece KOBİ’ler nakit ihtiyaçlarına en uygun ve hızlı şekilde ulaşabiliyorlar.

https://webrazzi.com/2022/02/02/fon-radar-7-5-milyon-tl-degerleme-uzerinden-yatirim-aldi

 

Kahve Odaklı Atık Yönetimi Girişimi Wastespresso Mobil Uygulama Geliştirecek

Dünyada en çok tüketilen içecekler arasında yer alan kahve, arkasında ciddi anlamda çevreye zarar veren atıklar bırakmakta. Wastespresso; metan ve karbondioksit gibi zararlı gazlar salgılamakla kalmayıp, yer altı sularına da karışarak geleceğimize zarar veren kahve atıklarına çözüm üretmek için yola çıkan girişimciler tarafından 2019’da kurdu. 2020’de kurucu ekibe yeni katılımlar oldu. Ayrıca, girişim, aynı yıl, Erciyas Holding’ten 12,5 milyon TL değerleme üzerinden yatırım aldı. Wastespresso; kahve posası oluşan işletmelerin kahve atıklarını dönüştürüyor ve birçok sektör için, doğada kendiliğinden çözünebilen tek/çok kullanımlık ürünler veya bu ürünlerin hammaddesini üretiyor. Straw-inno (biyo pipet) ve Oil-inno (kozmetik markaları için atık kahve bazlı doğal yağ) isimli iki ürün ile sektörde tanınan şirket, atık toplama süreçlerini optimize etmek adına mobil uygulama geliştirmek için bünyesinde bir yazılım ekibi kuracak. Ayrıca, girişimin yakın gelecekteki bir diğer hedefi ise Almanya ve İngiltere pazarına girmek.

https://webrazzi.com/2022/01/25/saglik-teknolojilerine-odaklanan-hidoctor-3-milyon-dolar-yatirim-aldi

Yurt Dışı Gelişmeler

 

Sürücüsüz Araç Girişimi Cruise, 1,354 Milyar Dolar Yatırım Aldı

Sürücüsüz otomobil teknolojisi geliştiren Cruise, SoftBank Vision Fund‘dan 1,35 milyar dolar yatırım aldı. Şirket aynı zamanda San Fransisco’da robot taksi ile sürücüsüz yolculuklara başlayacağını duyurdu. Cruise pedalsız ve direksiyonsuz otomobil üretimini 2021 Haziran ayında başlatmıştı. 2018 yılında General Motors tarafından satın alınan Cruise, şimdiye kadar 14,4 milyar dolar yatırım aldı. Cruise’ın yatırımcıları arasında Honda, Walmart ve Microsoft da bulunuyor.

https://webrazzi.com/2022/02/02/abd-li-surucusuz-arac-girisimi-cruise-softbank-vision-fund-dan-1-4-milyar-dolar-yatirim-aldi

Belçika Merkezli Nobi 13 Milyon Euro Yatırım Aldı

Birçok sağlık şirketi ile çalışan ve yaşlı bireyler için düşme tespiti yapan akıllı lambalar üreten Nobi, 13 milyon euro yatırım aldı. Özellikle, yaşlı nüfusunda yüksek orana sahip Avrupa’da, sağlık hizmetlerine ve yaşlı bakım hizmetlerine talep büyümekte. Yaşlılarda en çok görülen sorunlardan biri olan düşme riskini önlemeyi hedefleyen girişimin geliştirdiği akıllı lambalar, düşme vakalarını tespit ediyor ve aile bireylerine haber veriyor. Akıllı lambaların 2022 sonunda satışa çıkması bekleniyor. Bunun yanısıra, girişim 2021 yılında Avusturya, Hollanda ve ABD’de ilk yurt dışı ofislerini açtı.

https://girisim.io/belcika-merkezli-nobi-13-milyon-euro-yatirim-aldi/

 

Otonom Sürüş Sistemleri İçin Veri Etiketleme Araçları Geliştiren Annotell, 24 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Otonom araçların algı sistemlerini ve bunun doğrulanmasını hızlandıran yazılımlar geliştiren Annotell, Seri A yatırım turunu 24 milyon dolar ile kapattı. Böylece Annotell, şimdiye kadar 31 milyon dolarlık yatırım toplamış oldu. Annotell’in geliştirdiği yazılım, 2018’den bu yana önde gelen şirketler tarafından, otonom sürüş ve gelişmiş sürücü yardım sistemleri geliştirmek için kullanılıyor. Girişim aldığı yatırım ile mühendislik, satış, operasyon ve pazarlama alanlarında büyümeyi planlıyor.

https://egirisim.com/2022/02/04/otonom-surus-sistemleri-icin-veri-etiketleme-araclari-gelistiren-annotell-24-milyon-dolar-yatirim-aldi/

 

Bu Hafta Açıklanan Ekonomik Veriler

 

Türkiye

3 Şubat 2022

 

Euro Bölgesi

31 Ocak 2022

1 Şubat 2022

2 Şubat 2022

3 Şubat 2022

 

 

ABD

1 Şubat 2022

3 Şubat 2022

4 Şubat 2022

 

Yasal Uyarı

İşbu içerik, yalnızca bilgilendirme amacıyla paylaşılmıştır. Yayımlandığı tarih itibariyle günceldir ve yeniden güncellenmesi planlanmamaktadır. Herhangi bir güvenceyi, finansal ürünü veya aracı, belirli bir yatırım veya stratejiyi tavsiye etmemektedir. İşbu içerik; herhangi bir yatırımın veya stratejinin değerine, karlılığına veya uygunluğa yönelik vergi, hukuk veya yatırım tavsiyesi sağlamamaktadır. Finansal Eksen, iştirakleri, temsilcileri ve çalışanları da dahil olmak üzere içerikte mevcut olabilecek hatalardan, uyumsuzluklardan, tutarsızlıklardan veya içerik nedeniyle tarafınızca alınan herhangi bir eylemden sorumlu tutulamaz. İşbu içerik ve içerik kapsamında paylaşılan tüm bilgi, belge ve görsellere ait fikri mülkiyet hakları Finansal Eksen’e aittir. Finansal Eksen’in yazılı izni alınmadan kopyalanamaz, yayınlanamaz çoğaltılamaz, değiştirilemez veya kullanılamaz.

 

Finansal Eksen | GGI

https://www.finansaleksen.com.tr/

https://www.facebook.com/financialaxis/

https://www.linkedin.com/company/finansal-eksen/

Bu makaleyi beğendiniz mi? Hemen paylaşın.

Finansal Eksen