Dış Ticaret ve Girişim Sermayesi Bülteni No:61
21 Şubat 2022
Uzaktan Sağlık Hizmeti Başlıyor

Uzaktan sağlık hizmetinin sunulmasına yönelik yönetmelik yayımlandı. Yönetmelikte sağlık kurumlarına gitmeden, teknolojik altyapının kullanılacağı yeni sistemin kuralları belirlendi. Uzaktan sağlık hizmeti sadece gerekli bilişim teknoloji altyapısına sahip ve Bakanlığın ruhsat verdiği sağlık kuruluşları tarafından sunulabilecek. Yeni sistem sayesinde uzaktan sağlık hizmeti talep eden kişi, muayene edilebilecek. Kişinin tıbbi gözlem, izlem ve takibi ile değerlendirmesi yapılabilecek, teşhis edilmiş hastalıkları kontrol edilebilecek ve kişiye tıbbi danışmanlık verilebilecek. Sağlığın korunmasına ve takibine, sağlıklı yaşamın desteklenmesine, psikososyal destek hizmetlerinin sağlanmasına yönelik hizmetler verilebilecek. Aynı zamanda, hastalara uzaktan reçete yazmak ve rapor vermek mümkün olacak. Bu sayede bu süreçlerde zaman kaybı önlenmiş olacak.

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2022/02/20220210-2.htm

 

Midas 11 Milyon Dolar Yatırım Aldı

2020 Ocak’ta kurulan Midas, 11 milyon dolar değerinde tohum yatırım aldı. Midas, Türk ve Amerikan hisse senedi alım satımı yapmaya olanak sağlayan bir platform olarak hizmet veriyor. Girişim günlük 1 milyon doları geçen bir işlem hacmine sahip. 2021 yılı Nisan ayında hizmetlerine başlayan platformda, şimdiye kadar 100 milyon doların üzerinde işlem gerçekleşti. Midas, aldığı tohum yatırımı, kripto para ürünlerini kullanıma sunmak ve kullanıcı tabanını büyütmek için kullanacak.

https://www.dunya.com/girisimcilik/midas-11-milyon-dolar-yatirim-aldi-haberi-648098

 

2021 Deloitte Teknoloji Fast 50 Türkiye Programı’nda Yer Alan Şirketler Açıklandı

2021 yılında Deloitte Teknoloji Fast 50 listesinde yer alan şirketlerin ortalama büyüme oranı yüzde 847 olarak açıklandı. Bu şirketlerin 29’u yazılım, 7’si Fintech, 4’ü donanım, diğer 4’ü iletişim, 3’ü çevre teknolojileri, 2’si sağlık teknolojileri ve 1’i ise medya ve eğlence sektöründe faaliyet gösteriyor. Listede, birinci sırada, %2,124 büyüme ile Meditopia yer aldı. Bir meditasyon uygulaması olan girişim, 2020 yılında 60 milyon dolar değerlemeye ulaşmıştı. İkinci sırada, yeni nesil dijital enerji yönetimi platformu sunan Smart Pulse %1,821 büyüme oranı ile yer aldı. Teknoloji geliştirme ve mentorluk şirketi olan Mentor4b üçüncü sırada yer aldı. ODTÜ ve Hacettepe Teknokentte ofisleri bulunan girişim %1,690 büyümeye sahip. Listede dikkat çeken şirketler arasında, Bites, Tetra, Deka Technology, Testinium, Inveon ve Ideasoft bulunmakta.

https://webrazzi.com/2022/02/10/2021-deloitte-teknoloji-fast-50-turkiye-programi-nda-yer-alan-tum-sirketler

Yurt Dışı Gelişmeler

 

Gocardless, 312 Milyon Dolar Yatırım Alarak 2,1 Milyar Dolar Değerlemeye Ulaştı

Londra merkezli fintech girişimi GoCardless, G serisi finansman turunda 312 milyon dolar yatırım aldı. Son yatırım ile değerlemesi 2,1 milyar dolara ulaşan GoCardless, doğrudan banka ödeme çözümleri alanında hizmet veriyor. Platform üzerinden yılda 25 milyar dolardan fazla işlem gerçekleşiyor. Şirket, aynı zamanda TripAdvisor, Epson gibi markaların arasında bulunduğu 70.000’den fazla işletmeye hizmet veriyor. Açık bankacılık ürünleri üzerinde çalışmalarını sürdüren GoCardless yakın zamanda açık bankacılık kullanarak bir kerelik bankadan bankaya ödeme tahsil etmenin yeni bir yolu olan Instant Bank Pay‘i başlattı.

https://webrazzi.com/2022/02/08/312-milyon-dolar-yatirim-alan-fintech-gocardless-in-degeri-2-1-milyar-dolara-ulasti

E-Ticaret Çözümleri Sağlayıcısı Shopware, 100 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Almanya merkezli girişim Shopware, PayPal ve Carlyle aracılığıyla 100 milyon dolar yatırım aldı. Shopware, yaklaşık 100.000 orta ve daha büyüklükteki markalar için çevrimiçi alışveriş deneyimlerini desteklemek amacıyla birçok açık kaynaklı araç sağlıyor. Şirket, açık ticaret sistemi sayesinde Shopware topluluğu ve ortaklıklarının e-ticaret işletmelerine güç verdiğini belirtiyor. Shopware’in müşteri listesinde M&Ms, Haribo, Philips ve Stabilo dahil birçok köklü kuruluş yer alıyor. Şirket, bu yatırımı uluslararası büyümeyi hızlandırmak amacıyla kullanacak.

https://techcrunch.com/2022/02/08/shopware-an-e-commerce-platform-that-powers-100k-brands-raises-its-first-outside-funding-100m-from-paypal-and-carlyle/

 

Hibrit Ve Elektrikli Hava Araçları Geliştiren Craft Aerospace, 12.4 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Bölgesel hareketlilik için hibrit ve elektrikli dikey kalkış ve iniş (VTOL) uçakları geliştiren Craft Aerospace, 12,4 milyon dolar değerinde yatırım aldı. Şimdiye kadar 13,7 milyon dolarlık finansman elde eden bir Y Combinator şirketi olan Craft Aerospace, bölgesel VTOL pazarının lider isimlerinden biri olmak için gelişimini hızlandırıyor. Şirketin geliştirdiği uçak, patentli bir VTOL tasarımına sahip. Şu an ise Craft Aerospace, CO2 salınımını yüzde 80’e varan oranda azaltan bir uçak geliştirmekte. Şirket, elde ettiği finansman ile elektrikli hava yolculuğu deneyimini gerçeğe dönüştürme, daha ucuz ve daha sürdürülebilir bir hale getirme amacıyla kullanmayı planlıyor.

https://techcrunch.com/2022/02/10/odys-aviation-formerly-craft-aerospace-raises-12m-for-its-unique-vtol-passenger-aircraft/

 

Bu Hafta Açıklanan Ekonomik Veriler

Türkiye

10 Şubat 2022

11 Şubat 2022

 

ABD

8 Şubat 2022

10 Şubat 2022

 

Yasal Uyarı

İşbu içerik, yalnızca bilgilendirme amacıyla paylaşılmıştır. Yayımlandığı tarih itibariyle günceldir ve yeniden güncellenmesi planlanmamaktadır. Herhangi bir güvenceyi, finansal ürünü veya aracı, belirli bir yatırım veya stratejiyi tavsiye etmemektedir. İşbu içerik; herhangi bir yatırımın veya stratejinin değerine, karlılığına veya uygunluğa yönelik vergi, hukuk veya yatırım tavsiyesi sağlamamaktadır. Finansal Eksen, iştirakleri, temsilcileri ve çalışanları da dahil olmak üzere içerikte mevcut olabilecek hatalardan, uyumsuzluklardan, tutarsızlıklardan veya içerik nedeniyle tarafınızca alınan herhangi bir eylemden sorumlu tutulamaz. İşbu içerik ve içerik kapsamında paylaşılan tüm bilgi, belge ve görsellere ait fikri mülkiyet hakları Finansal Eksen’e aittir. Finansal Eksen’in yazılı izni alınmadan kopyalanamaz, yayınlanamaz çoğaltılamaz, değiştirilemez veya kullanılamaz.

Finansal Eksen | GGI

https://www.finansaleksen.com.tr/

https://www.facebook.com/financialaxis/

https://www.linkedin.com/company/finansal-eksen/

Bu makaleyi beğendiniz mi? Hemen paylaşın.

Finansal Eksen