Dış Ticaret ve Girişim Sermayesi Bülteni No:62
1 Mart 2022
Dijital Pazarlama Sistemi Earnado 250 Bin Dolarlık Yatırım Aldı

Algoritma ve verileri kullanarak dijital pazarlama teknikleriyle, KOBİ ve girişimlerin dijital dünyada büyümesini amaçlayan girişim Earnado, TT Ventures, Keiretsu Forum Türkiye, StartersHub ve melek yatırımcılardan 250 bin dolarlık yatırım aldı. 2020 yılında kurulan girişim, 10 farklı ülkede 200’e yakın müşteriye hizmet sunuyor. KOBİ’lerin dijital dünyada büyümeleri için tek elden destek sunan girişim aynı zamanda, maliyetlerini azaltıyor. Earnado kullanıcıları, platformu kullanarak SEO, sosyal medya ve reklam yönetimi yoluyla dijital pazarlamada atılması gereken adımları belirleyebiliyor; konunun uzmanları ile yaptıkları online görüşmeler neticesinde pazarlama kararlarını alabiliyor.

https://egirisim.com/2022/02/18/kobilere-cevrim-ici-karar-destek-cozumu-sunan-yerli-girisim-earnado-tt-venturestan-250-bin-dolar-yatirim-aldi/

 

Atlas Robotics Scalex Ventures Liderliğinde 750 Bin Dolarlık Yatırım Aldı

Otonom mobil robot çözümleri sunan Atlas Robotics, 2021 yılında kuruldu. Atlas Robotics, ScaleX Ventures liderliğindeki turda 750 bin dolarlık yatırım aldı. Girişim aldığı bu yatırımla; teknoloji geliştirme faaliyetlerini hızlandıracak, güvenli ve verimli malzeme taşıma operasyonlarını yapay zekâ güdümlü araçlar (AIGV) teknolojisiyle ölçeklendirecek. Girişim, tescilli AIGV teknolojisi sayesinde güvenli ve verimli bir şekilde çalışabilen akıllı, otonom robotlar yaratabiliyor.

https://www.bloomberght.com/atlas-roboticse-scalex-ventures-liderliginde-750-bin-dolar-yatirim-2298884

 

Oyun Stüdyosu NDG Studio 3,1 Milyon TL Yatırım Aldı

Oyun sektöründe “hypercasual”, simulasyon ve “casual” türlerde oyun geliştiren NDG Studio, ilk turda Boğaziçi Ventures ve Mert Fırat’tan 3,1 milyon TL’lik yatırım aldı. Dünyanın önde gelen yayıncılarıyla çalışan NDG Studio, aldıkları yatırım ile “casual” ve “NFT” alanında oyunlara odaklanacaklar. Bu yatırım ve ortaklığın sonucu olarak, Amerika, Avrupa ve Asya pazarlarında, odaklandıkları alanda, yüksek pazar payı elde etmeyi hedefliyorlar.

https://webrazzi.com/2022/02/16/ndg-studio-bogazici-ventures-mert-firat

Yurt Dışı Gelişmeler

 

Next Gen Foods, 100 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Singapur merkezli, alternatif protein üretimine odaklanan şirket Next Gen Foods, Seri A finansman turunda 100 milyon dolarlık yatırım aldı. Bu yatırım, bitki bazlı et geliştiren girişimler arasında şimdiye kadar alınan en büyük Seri A yatırım olma özelliğine sahip. Girişim, yakın zamanda bitki bazlı tavuk TINDLE’ı geliştirdi. Next Gen Foods, aldıkları bu girişim ile, ürünleri TINDLE’ı ABD’deki dağıtımını artırmak için kullanacak. Bunun yanısıra, yatırım, bu yıl Singapur’da açılacak yeni araştırma merkezindeki Ar-Ge çalışmaları için kullanılacak. Şirketin Ar-Ge ve İnovasyon Merkezi, yeni teknolojilerin, uygulamaların ve ürünlerin geliştirilmesi ve denenmesi üzerinde çalışacak.

https://techcrunch.com/2022/02/15/singapore-based-alternative-protein-startup-next-gen-foods-gets-100m-series-a-for-u-s-growth/

Dijital Sağlık Uygulaması Equip, 58 Milyon Dolarlık Yatırım Aldı

2019 yılında kurulan Equip, Chernin Group liderliğindeki yatırım turunda 58 milyon dolarlık yatırım aldı. Böylece, girişim, bugüne kadar 74,7 milyon dolarlık yatırım elde etti. Evde online yeme bozukluğu terapi imkânı sağlan şirket, hastaları haftalık periyodlar halinde, online beş kişilik bir bakım ekibiyle tedavi ediyor. Terapi yöntemi olarak bilişsel davranışçı terapiyi kullanıyor. Girişim, ABD’nin 40 eyaletinde, 10 büyük sağlık sigortası ile anlaşmalı şekilde hizmet veriyor. Equip, aldığı yatırımı ABD’de hizmetlerini büyütmek ve yeni ürün geliştirmek için kullanacağını açıkladı.

https://www.mobihealthnews.com/news/equip-scores-58m-eating-disorder-recovery-platform

 

Tedarik Zincirini Otomatikleştiren Relex Solutions, 500 Milyon Euro’luk Yatırım Aldı

Perakende sektöründe, ambalajlı ürünler üreten şirketler için tedarik zinciri, mağazacılık ve operasyonel süreçleri otomatikleştiren Relex Solutions, Blackstone Growth liderliğindeki yatırım turunda 500 milyon Euro’luk yatırım aldı. Bu yatırım ile girişim, bugüne kadar 700 milyon Euro’luk finansman elde etmiş oldu. Yapay zekâ odaklı ve bulut tabanlı Relex Retail Platform, perakendecilerin ve markaların talep planlamasını, satışlarını, tedarik zincirini ve iş gücünü planlamasını otomatikleştiriyor; maliyetlerin ve otomatik olmayan işlemlerin azaltılmasına yardımcı oluyor. Relex Solutions 2021 yılında müşteri tabanını genişletti, 350’den fazla müşteriye ulaştı. Relex’in müşterileri arasında Rossmann, Sephora, M&S Food ve Morrisons da yer alıyor.

https://tech.eu/2022/02/17/relex-solutions-raises-500-million-in-blackstone-led-round-now-at-5-billion-valuation/

 

Bu Hafta Açıklanan Ekonomik Veriler

 

Türkiye

15 Şubat 2022

17 Şubat 2022

 

Euro Bölgesi

15 Şubat 2022

 

ABD

15 Şubat 2022

 

Yasal Uyarı

İşbu içerik, yalnızca bilgilendirme amacıyla paylaşılmıştır. Yayımlandığı tarih itibariyle günceldir ve yeniden güncellenmesi planlanmamaktadır. Herhangi bir güvenceyi, finansal ürünü veya aracı, belirli bir yatırım veya stratejiyi tavsiye etmemektedir. İşbu içerik; herhangi bir yatırımın veya stratejinin değerine, karlılığına veya uygunluğa yönelik vergi, hukuk veya yatırım tavsiyesi sağlamamaktadır. Finansal Eksen, iştirakleri, temsilcileri ve çalışanları da dahil olmak üzere içerikte mevcut olabilecek hatalardan, uyumsuzluklardan, tutarsızlıklardan veya içerik nedeniyle tarafınızca alınan herhangi bir eylemden sorumlu tutulamaz. İşbu içerik ve içerik kapsamında paylaşılan tüm bilgi, belge ve görsellere ait fikri mülkiyet hakları Finansal Eksen’e aittir. Finansal Eksen’in yazılı izni alınmadan kopyalanamaz, yayınlanamaz çoğaltılamaz, değiştirilemez veya kullanılamaz.

 

Finansal Eksen | GGI

https://www.finansaleksen.com.tr/

https://www.facebook.com/financialaxis/

https://www.linkedin.com/company/finansal-eksen/

Bu makaleyi beğendiniz mi? Hemen paylaşın.

Finansal Eksen