Dış Ticaret ve Girişim Sermayesi Bülteni No:64
14 Mart 2022
Insider, 121 Milyon Dolar Yatırım Alarak Yazılım Alanında İlk Yerli Unicorn Oldu

Yazılım girişimi Insider son yatırım turunda aldığı 121 milyon dolarlık yatırımla birlikte Türkiye’nin yeni unicorn’u oldu. Girişim, böylece Türkiye’nin yazılım alanındaKİ ilk unicornu oldu. Aynı zamanda, girişim, dünyada ilk kez kadın kurucusu ve CEO’su olan unicorn bir B2B SaaS şirketi oldu. E-ticaret sitelerine yönelik satışı artırmaya yarayan araçlar sağlayan yazılım girişimi Insider, 2012 yılında kuruldu. Girişim, e-ticaret ekosisteminde, kullanıcıları davranışsal bazlı ve gerçek zamanlı gruplandırıp alışverişe yönlendirirken,aynı zamanda doğru kişiselleştirmeyi de sağlıyor. Insider, Singapore Airlines, Virgin, Nestle, Nissan, Samsung, Lenovo, Puma, Media Markt, IKEA, Allianz, gibi büyük markaların da bulunduğu 1100’den fazla işbirliği ortağına sahip.

https://mediacat.com/turkiyenin-yeni-unicornu-insider/

 

Teknopark İstanbul Girişimler için Yatırım Fonu Kuruyor

2010 yılından beri akademi-sanayi- girişimci iş birliklerini hayata geçiren Teknopark İstanbul, bünyesinde oluşturduğu fon ile, projelere destek olacak. Bünyesinde bulundurduğu kuluçka merkezi Cube Incubation ile Türkiye ve bölgenin en büyük girişimcilik merkezinde start-up’ların projelerinin hayata geçmesini sağlayan Teknopark İstanbul, şimdiye kadar 2 bin 500’ün üstünde yerli ve milli projenin hayata geçmesine olanak sağladı. 2021 yılında, Teknopark İstanbul’un 12 firması 50 milyon TL üzerinde yatırım aldı. Kendi fonu ile daha fazla projeye yatırım yapmayı planlayan Teknopark İstanbul, girişimci sayısını artırmayı hedefliyor. Savunma sanayinin yanı sıra tarım, tekstil, eğitim, siber güvenlik, yapay zeka gibi projelere ev sahipliği yapan Teknopark İstanbul, bu yıl özellikle biyoteknoloji projelerine destek olacak.

https://egirisim.com/2022/03/02/teknopark-istanbul-girisimler-icin-bu-yil-kendi-yatirim-fonunu-kuruyor/

 

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Elektrikli Teçhizat ve Elektronik Ürünler Sanayi İçin Sürdürülebilirlik Raporunu Açıkladı

Bünyesindeki 10 farklı sektör için, uluslararası pazarlarda yüksek katma değer üretmek ve sürdürülebilirlik yetkinliklerini artırmak amacıyla yol haritaları hazırlayan İSO, 6’ncı rehberini elektrikli teçhizat ve elektronik ürünler sanayi sektörü için açıkladı. Elektrikli teçhizat ve elektronik ürünler sanayi sektörü, AB’nin önümüzdeki yıllarda uygulayacağı Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması (SKDM) kapsamında değerlendirilecek ilk 5 sektör arasında yer almaktadır. ISO raporunda; Avrupa’nın 2050 yılına kadar dünyanın ilk iklim-nötr kıtasına dönüştürülmesi hedefine yer verilmekte, bu çerçevede, teknolojik ürünlerin geri dönüşümü ve tamir edilebilirliğine yönelik, tüketicilerin doğru bilgilendirilmesi konusuna yer verilmektedir. AB ile yapılan ticarette önemli bir paya sahip olan bu sektörün, Avrupa Yeşil Mutabakatı çağrısı ile oluşabilecek riskleri öngörmesi ve buna göre harekete geçmesi önemlidir.

https://www.dunya.com/ekonomi/iso-surdurulebilirlik-raporlarinin-altincisini-acikladi-haberi-650853

Yurt Dışı Gelişmeler

 

İşgücünün Yönetimi için Çözüm Sunan Connecteam 120 Milyon Dolar Yatırım Aldı

2014 yılında kurulan Connecteam, C serisi finansman turunda 120 milyon dolar yatırım aldı. Toplam iş gücünün yüzde 80’ini oluşturan masa başında çalışmayan işçilere odaklanan girişim, yönetim çözümü içinde halka ilişkiler araçları, GPS ile takip desteği, iletişim servisleri ve operasyon yönetimi çözümü de sunuyor. Perakende, sağlık hizmetleri, konaklama ve lojistik gibi birçok sektörde kullanılabilen Connecteam, 20 bini aşkın işletme tarafından kullanılmakta. Pandemi döneminde hızla büyüyen girişimler arasında bulunan Connecteam, geçtiğimiz yıla kıyasla yüzde 400 oranında büyüme gösterdi.

https://techcrunch.com/2022/03/02/connecteam-raises-120m-at-an-800m-valuation-for-its-all-in-one-communications-app-for-deskless-workers/

Sosyal Ortamlarda Yatırım Yapmayı Kolaylaştıran Shares, 40 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Hisselerin kolayca alınıp satılmasını kolaylaştıran girişim Shares, Valar Ventures liderliğinde gerçekleşen A Serisi Yatırım Turunda 40 milyon dolarlık yatırım aldı. Shares, bir mobil uygulama üzerinde çalışıyor ve yatırım konusunu sosyal bir faaliyete dönüştürmeyi hedefliyor. Kullanıcılar, Shares üzerinden 1 pound’dan başlayan yatırımlar yapabiliyor, kısmi olarak hisse alabiliyor. Bu süreç boyunca da herhangi bir komisyon ücreti alınmıyor. Uygulama şu anda yalnızca Birleşik Krallık’ta kullanılabiliyor. Girişim, yeni aldığı yatırım ile diğer Avrupa ülkelerine açılmayı planlıyor.

https://tech.eu/2022/03/03/paris-based-startup-brings-in-40-million-to-allow-friends-and-family-to-invest-together/

 

Otonom Uçan Taksi Volocopter, 170 Milyon Dolarlık Yatırım Aldı

Alexander Zosel ve Stephan Wolf tarafından 2011 yılında Almanya’da kurulan Volocopter, WP Investment liderliğinde gerçekleşen E serisi yatırım turunda 170 milyon dolarlık yatırım alarak 1,7 milyar dolar değerlemeye ulaştı. Volocopter, gelecekte şehir içi ulaşım yöntemleri arasında öne çıkacak otonom uçan taksiler geliştirmekte. Geliştirme sürecine 2011 yılından beri devam eden girişimin yakın zamanda test süreçlerine başlaması bekleniyor. Önümüzdeki yıllarda Singapur, İtalya ve Fransa’da Volocopter’ların kullanılması hedeflenmekte. Yapılan açıklamaya göre; alınan bu yatırım, global lansman ve uçan taksilerin sertifikasyonları için kullanılacak.

https://webrazzi.com/2022/03/04/170-milyon-dolar-yatirim-alan-volocopter-in-degerlemesi-1-7-milyar-dolara-ulasti

 

Bu Hafta Açıklanan Ekonomik Veriler

 

Türkiye

28 Şubat 2022

3 Mart 2022

 

Euro Bölgesi

2 Mart 2022

3 Mart 2022

4 Mart 2022

 

ABD

1 Mart 2022

3 Mart 2022

4 Mart 2022

 

Yasal Uyarı

İşbu içerik, yalnızca bilgilendirme amacıyla paylaşılmıştır. Yayımlandığı tarih itibariyle günceldir ve yeniden güncellenmesi planlanmamaktadır. Herhangi bir güvenceyi, finansal ürünü veya aracı, belirli bir yatırım veya stratejiyi tavsiye etmemektedir. İşbu içerik; herhangi bir yatırımın veya stratejinin değerine, karlılığına veya uygunluğa yönelik vergi, hukuk veya yatırım tavsiyesi sağlamamaktadır. Finansal Eksen, iştirakleri, temsilcileri ve çalışanları da dahil olmak üzere içerikte mevcut olabilecek hatalardan, uyumsuzluklardan, tutarsızlıklardan veya içerik nedeniyle tarafınızca alınan herhangi bir eylemden sorumlu tutulamaz. İşbu içerik ve içerik kapsamında paylaşılan tüm bilgi, belge ve görsellere ait fikri mülkiyet hakları Finansal Eksen’e aittir. Finansal Eksen’in yazılı izni alınmadan kopyalanamaz, yayınlanamaz çoğaltılamaz, değiştirilemez veya kullanılamaz.

 

Finansal Eksen | GGI

https://www.finansaleksen.com.tr/

https://www.facebook.com/financialaxis/

Bu makaleyi beğendiniz mi? Hemen paylaşın.

Finansal Eksen