Dış Ticaret ve Girişim Sermayesi Bülteni No:65
22 Mart 2022
Getir, 11.8 Milyar Dolar Değerleme İle Decacorn Oldu

Getir, çıktığı son yatırım turunu yaklaşık 800 milyon dolarla tamamlayacak ve aldığı bu yatırım ile değerlemesini yaklaşık 12 milyar dolara yükseltecek. 2021 Mart ayında unciorn unvanını elde eden Getir, son değerleme ile hızlı market ürünleri teslimatı sektöründe Avrupa’nın ilk decacorn’u oldu. İndirilme sayısı 40 milyona yaklaştı. Mevcut durumda, 3 kıtada, 9 ülkede kullanıcılarına hizmet veren girişim, 2021 yılında İngiltere’de başladığı yurt dışı faaliyetlerine, Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Hollanda, Portekiz’i dahil etti. Getir, aldığı yeni finansman ile hem Türkiye’de hem de yurt dışında faaliyetlerini geliştirerek, çalışanlarına yatırım yapmaya devam edeceğini açıkladı. Girişim, ABD’de, Şikago, Nev York ve Boston’da faaliyetlerini büyütmek için çalışmakta.

https://www.dunya.com/girisimcilik/getir-12-milyar-dolar-degerleme-ile-ikinci-decacorn-oluyor-haberi-651943

 

Online Terapi Platformu Evimdeki Psikolog, 5,42 Milyon TL Yatırım Aldı

Online terapi platformu olan Evimdeki Psikolog, 50 milyon TL’lik değerleme üzerinden 5,42 milyon TL yatırım aldı. Evimdeki Psikolog, 2018 yılında Aynur İlhan tarafından psikolojik destek almak isteyen kişileri, yerleşkeden bağımsız, psikologlar ile buluşturmak amacıyla kuruldu. İlk yatırımını 2021 Temmuz ayında aldıktan sonra 10 kat büyüme gösteren girişim, ruh sağlığının önemiyle ilgili farkındalık yaratırken aynı zamanda kullanıcıları tecrübeli psikologlar ile bir araya getiriyor. Evimdeki Psikolog aldığı son yatırım ile Türkiye’deki pazar payını geliştirirken, yurt dışına açılmayı da hedefliyor.

https://webrazzi.com/2022/03/17/online-terapi-platformu-evimdeki-psikolog-5-42-milyon-tl-yatirim-aldi

 

Revel Games, Garena Liderliğinde 4.5 Milyon Dolar Tohum Yatırım Aldı

Yerli oyun girişimi Reval Games, erken aşamada 4,5 milyon dolar yatırım aldı. 2021 yılında teknoloji ve online oyun sektörünün tecrübeli isimleri Ayşe İnal, Aycan Aracı, Emre Pehlevan ve Alican Hasırcı tarafından kuruldu. Zynga ve Peak Games dahil, en iyi çevrimiçi oyun şirketlerinde de çalışan kurucu ekibin tüm üyeleri, oyun yaratma ve farklı girişimler konusunda deneyime sahip. Ekip, aldıkları yatırım ile oyuncular için daha anlamlı ve ilgi çekici oyun deneyimleri yaratmak amacıyla , yaratıcılığı ve teknolojiyi birleştirerek gündelik bulmaca türünde yeni oyunlar geliştirmeyi hedefliyor.

https://egirisim.com/2022/03/15/yerli-oyun-girisimi-revel-games-garena-liderliginde-4-5-milyon-dolar-tohum-yatirim-aldi/

Yurt Dışı Gelişmeleri

 

549 Milyon Dolar Yatırım Alan Dijital Sağlık Girişimi Doctolib’in Değeri 6,4 Milyar Dolara Yükseldi

Fransa merkezli online doktor randevu platformu olan Doctolib 549 milyon dolar yatırım aldı. Bu yatırım sonrası girişimin değerlemesi 6,4 milyar dolara ulaştı. Böylece Doctolib, Fransa’nın en değerli internet şirketi oldu. Fransa’nın yanı sıra Almanya ve İtalya’da da faaliyet gösteren ve şimdiye kadar 60 milyon kişiye ulaşan girişim. 300 bin sağlık çalışanı tarafından kullanılıyor. Doctolib, yeni gelen yatırım şirketin iş süreçlerini geliştirmek ve operasyon ağını genişletmek için kullanılacak.

https://tech.eu/2022/03/15/doctolib-raises-eur500-million-officially-frances-most-valuable-startup-at-a-eur58-billion-valuation/

Çalışan Bağlılığı Platformu inFeedo, 12 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Küçük işletmelerde bile çalışan duyarlılığını ölçmek zor olması nedeniyle inFeedo, bu sorunu çözmek için geliştirdiği yapay zeka botuyla beraber çalışanlar ve yöneticileri arasında bir köprü görevi görmeyi hedefliyor. Y Combinator’ın 2020 Yaz dönemi Demo Day’inde çıkan Hindistan merkezli inFeedo, A serisi yatırım turunda 12 milyon dolar yatırım aldı. 2016 yılında kurulan girişim, çalışan bağlılığını ölçümleyen bir platform olarak ön plana çıkıyor. inFeedo tarafından geliştirilen bir yapay zeka botu olan Amber, şirket çalışanları ile sohbet ederek kimin mutsuz olduğunu veya şirketten ayrılmak üzere olduğunu tahmin etmeyi hedefliyor. 60 ülkeden 175 şirkete hizmet veren inFeedo, aldığı yeni yatırım ile birlikte Kuzey Amerika pazarında büyümeyi hedefliyor.

https://techcrunch.com/2022/03/14/infeedo-gets-12m-to-help-employers-find-out-how-their-workforce-really-feels/

 

Şirketlerin Anket Oluşturmasını Kolaylaştıran Typeform, 135 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Şirketlerin hedef kitleleri ile etkileşim kurarak işlerini büyütmelerine yardımcı olan no-code SaaS platformu Typeform, Seri C finansman turunda 135 milyon dolar yatırım aldı. Aldığı yeni yatırım ile birlikte girişimin bugüne kadar aldığı toplam yatırım 187 milyon dolara ulaştı.2012 yılında kurulan girişim, insan dostu form, test, anket ve asenkron video çözümleri sunuyor, böylece dijital etkileşimleri insan bağlantısına dönüştürüyor. Dünya çapında 125 binden fazla işletme tarafından kullanılan Typeform her yıl hem ücretli hem de ücretsiz ürünlerde 500 milyondan fazla etkileşime imkan sağlıyor. Typeform, bu yatırımı büyümesini sürdürürken ürün geliştirmeyi hızlandırmak, teknolojisini geliştirmek, çalışan sayısını artırmak ve stratejik ortaklıklar kurmak için kullanmayı hedefliyor.

https://egirisim.com/2022/03/16/sirketlerin-anket-olusturmasini-kolaylastiran-typeform-135-milyon-dolar-yatirim-aldi/

 

Bu Hafta Açıklanan Ekonomik Veriler

Türkiye

17 Mart 2022

Euro Bölgesi

17 Mart 2022

ABD

15 Mart 2022

 

Yasal Uyarı

İşbu içerik, yalnızca bilgilendirme amacıyla paylaşılmıştır. Yayımlandığı tarih itibariyle günceldir ve yeniden güncellenmesi planlanmamaktadır. Herhangi bir güvenceyi, finansal ürünü veya aracı, belirli bir yatırım veya stratejiyi tavsiye etmemektedir. İşbu içerik; herhangi bir yatırımın veya stratejinin değerine, karlılığına veya uygunluğa yönelik vergi, hukuk veya yatırım tavsiyesi sağlamamaktadır. Finansal Eksen, iştirakleri, temsilcileri ve çalışanları da dahil olmak üzere içerikte mevcut olabilecek hatalardan, uyumsuzluklardan, tutarsızlıklardan veya içerik nedeniyle tarafınızca alınan herhangi bir eylemden sorumlu tutulamaz. İşbu içerik ve içerik kapsamında paylaşılan tüm bilgi, belge ve görsellere ait fikri mülkiyet hakları Finansal Eksen’e aittir. Finansal Eksen’in yazılı izni alınmadan kopyalanamaz, yayınlanamaz çoğaltılamaz, değiştirilemez veya kullanılamaz.

 

Finansal Eksen | GGI

https://www.finansaleksen.com.tr/

https://www.facebook.com/financialaxis/

https://www.linkedin.com/company/finansal-eksen/

Bu makaleyi beğendiniz mi? Hemen paylaşın.

Finansal Eksen