Dış Ticaret ve Girişim Sermayesi Bülteni No:66
31 Mart 2022
Türkiye’de Lojistik Üssü Kurmak İçin Amazon’dan 100 Milyon Dolarlık Yatırım

Amazon Türkiye’de ürünlerine artan talebi karşılamak için sonbaharda, İstanbul’da ilk lojistik üssünü kuracağını açıkladı. Bu proje için 100 milyon Dolarlık yatırım yapmaya hazır olan Amazon, bir yıl içinde bin kişilik istihdam oluşturmayı hedeflediklerini belirtti. Tuzla’da kurulacak yeni Lojistik Üssü’ne, Amazon, mühendislik, insan kaynakları, muhasebe, operasyon ve bilgi işlem (IT) bölümleri için işe alım süreçlerine başladığını; müşteri hizmetleri ve lojistik ekiplerine alımların ise önümüzdeki aylarda başlayacağını, açıklandı.

https://webrazzi.com/2022/03/23/amazon-100-milyon-dolarlik-yatirimla-turkiye-de-lojistik-ussu-kuracak

 

Eski Opsgenie Mühendislerinin Kurduğu Resmo, 1.3 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Ankara merkezli , 2021 yılında kurulan girişim Resmo, pre-seed yatırım turunda ScaleX Ventures ve Fatih Arslan‘dan toplam 1,3 milyon dolarlık yatırım aldı. Yaklaşık 10 kişilik bir ekiple faaliyet gösteren Resmo, pandemi döneminde kullanımı oldukça artan Cloud sistemler ve SaaS kaynakları anlık olarak takip ederek güvenlik açıklarını veya uyumluluk sorunlarını ortaya çıkarmakta. Bu sayede, şirketlerin DevOps ve güvenlik çalışma ekipleri sorunları erken tespit ederek hızlı çözümler üretebiliyor. Alınan bu yatırım, çalışan sayısının arttırılması, ürünü geliştirmek ve uluslararası pazarlara açılmak için kullanılacak.

https://egirisim.com/2022/03/22/eski-opsgenie-muhendislerinin-kurdugu-ankara-merkezli-resmo-1-3-milyon-dolar-tohum-oncesi-yatirim-aldi/

 

Vispera 500 Bin Dolarlık Yatırım Aldı

Prof. Dr. Aytül Erçil ve Dr. Ceyhun Burak Akgül tarafından 2014 yılında kurulan Vispera, Esor Investments’dan 500 bin dolar yatırım aldı. Güncel çalışan sayısı 100’ü geçen girişim, perakende sektörü için özelleştirilmiş yapay zeka çözümleri üretmekte. Vispera, görüntü işleme ve makine öğrenmesi teknolojisiyle, mağaza içi uygulama, izleme ve denetim süreçlerini geleneksel yöntemlere göre çok daha hızlı ve güvenilir kılmakla kalmayıp daha uygun maliyet ile müşterilerine sunmakta. Şirketin, İstanbul merkez olmak üzere ABD, Hollanda ve Hindistan’da bölgesel ofisleri bulunmakta. Ayrıca, yakın gelecekte İngiltere’de de ofis açmak girişimin hedefleri arasında yer almakta.

https://webrazzi.com/2022/03/23/vispera-esor-investmentstan-500-bin-dolar-yatirim-aldi

Yurt Dışı Gelişmeleri

 

San Francisco Merkezli Digits 65 Milyon Dolar Yatırım Aldı

2018 yılında Jeff Seibert ve Wayne Chang tarafından kurulan girişim, SoftBank Vision Fund’ın liderlik ettiği C serisi yatırım turunda 565 milyon dolarlık değerleme üzerinden 65 milyon dolar yatırım aldı. Başarılı girişimcilerin kurduğu Digits ise Digits Reports isimli yeni ürünü sayesinde muhasebe işlemlerinde daha derin analizler ve görselleştirmelerle karışık işlemleri profesyonel kullanıcılar için daha anlamlı kılmakta. Digits, ABD’deki küçük işletme muhasebe yazılımı pazarının %80’ni elinde tutan QuickBooks ile entegre olarak çalışarak büyük bir bilgi veritabını oluşturmakta. Digits Reports, bu verileri düzenler ve okur ardından bir muhasebecinin veya herhangi bir finans uzmanının temel bir finansal raporla ilgili olarak sorabileceği “nasıl” veya “neden” sorularına otomatik yanıtlar sağlar.

https://techcrunch.com/2022/03/24/digits-books-65m-on-a-565m-valuation-to-bring-a-more-dynamic-automated-approach-to-legacy-accounting-tools/

Siber Güvenlik Startup’ı Island 7 Hafta İçinde Unicorn Oldu

1 Şubat 2022 tarihinde 100 milyon dolar A Serisi yatırım aldıktan sonra Dallas, ABD merkezli Island, bu kez 115 milyon dolar değerindeki B Serisi yatırım turunu tamamladı. Değerini 1,3 milyar dolara yükseltti. Insight Partners, Stripes ve Sequioa Capital’ın katıldığı yatırım turu ile Island unicorn statüsüne ulaşmayı başardı. Bir firmada çalışanların güvenliğini ve verimliliğini artıran kurumsal tarayıcı sunan Island, daha önce görülmemiş hızla unicorn statüsüne ulaşarak siber güvenlik sektörüne yatırımların daha da artacağını göstermektedir.

https://news.crunchbase.com/news/island-cybersecurity-unicorn-insight-sequoia/

 

Tarım Teknolojisi Girişimi Apollo Agriculture, 40 Milyon Dolar Yatırım Aldı

2016 yılında kurulan Kenya merkezli agritech girişimi Apollo Agriculture, Softbank Vision Fund liderliğinde gerçekleşen B Serisi finansman turunda 40 milyon dolarlık yatırım aldı. Apollo Agriculture, ekim yapılan tarlaların uydu görüntülerini yapay zeka ile işliyor. Girişim, geçimlik tarımdan tarım işletmesine doğru giden yolda makine öğrenimini kullanarak çiftçilere hizmet veriyor. Çiftçilerle ortak bir yapıda çalışan Apollo, daha yüksek kârlı ürünlere geçme olasılığı en yüksek olan çiftçileri belirlemek için yapay zekadan yararlanıyor. Operasyonlarına öncelikle mısır çiftçileriyle başlasa da, zamanla farklı yüksek verimli mahsulleri çeşitlendirmeye odaklandı. Girişim aldıkları yatırımı, teknolojilerini geliştirmek ve çiftçilere daha fazla ürün ve hizmet sunmak için kullanacak.

https://egirisim.com/2022/03/25/tarim-teknolojisi-girisimi-apollo-agriculture-40-milyon-dolar-yatirim-aldi/

 

Bu Hafta Açıklanan Ekonomik Veriler

 

Türkiye

23 Mart 2022

25 Mart 2022

 

Euro Bölgesi

24 Mart 2022

 

ABD

24 Mart 2022

 

Yasal Uyarı

İşbu içerik, yalnızca bilgilendirme amacıyla paylaşılmıştır. Yayımlandığı tarih itibariyle günceldir ve yeniden güncellenmesi planlanmamaktadır. Herhangi bir güvenceyi, finansal ürünü veya aracı, belirli bir yatırım veya stratejiyi tavsiye etmemektedir. İşbu içerik; herhangi bir yatırımın veya stratejinin değerine, karlılığına veya uygunluğa yönelik vergi, hukuk veya yatırım tavsiyesi sağlamamaktadır. Finansal Eksen, iştirakleri, temsilcileri ve çalışanları da dahil olmak üzere içerikte mevcut olabilecek hatalardan, uyumsuzluklardan, tutarsızlıklardan veya içerik nedeniyle tarafınızca alınan herhangi bir eylemden sorumlu tutulamaz. İşbu içerik ve içerik kapsamında paylaşılan tüm bilgi, belge ve görsellere ait fikri mülkiyet hakları Finansal Eksen’e aittir. Finansal Eksen’in yazılı izni alınmadan kopyalanamaz, yayınlanamaz çoğaltılamaz, değiştirilemez veya kullanılamaz.

 

Finansal Eksen | GGI

https://www.finansaleksen.com.tr/

https://www.facebook.com/financialaxis/

https://www.linkedin.com/company/finansal-eksen/

Bu makaleyi beğendiniz mi? Hemen paylaşın.

Finansal Eksen