Dış Ticaret ve Girişim Sermayesi Bülteni No:68
14 Nisan 2022
Mikro Yatırım Uygulaması Yancep 350 Bin Dolarlık Yatırım Aldı

Finansal bilgi ve analize ihtiyaç duymadan bireylerin hedeflerine göre birikim ve yatırım yapma seçeneğini sunan Yancep, kullanıma sunulmadan önce Gedik Yatırım liderliğinde gerçekleşen yatırım turundan 350 bin dolar aldı. Yatırım tura, hiBoost ve Appcent de katılımda bulundu. Yancep aldığı yatırımı teknik ekip kurma, pazarlama ve ürün geliştirme süreçleri için kullanacacağını, hedeflere ulaşma öncesinde, minimum uygulanabilir ürün (MVP) çıkarmayı planladıklarını belirtti.

https://webrazzi.com/2022/04/05/mikro-yatirim-uygulamasi-yancep-350-bin-dolar-yatirim-aldi

 

Turkven Züber’e Yatırım Yaptı

Turkven tarafından aktarılan bilgilere göre şirketin danışmanlığını yaptığı uluslararası yatırımcılar, yeni nesil atıştırmalık markası Züber’e (Alterna Gıda) yatırım yaptı. Turkven, bu yatırım ile Türkiye’de sağlıklı atıştırmalık kategorisinin önemli oyuncuları arasında yer alan Züber’i globalleşme yolculuğunda destekleyecek. Turkven ve Züber arasında gerçekleşen yatırım anlaşmasının detayları hakkında bir bilgi henüz paylaşılmadı. Söz konusu yatırım, Rekabet Kurumu ve ilgili diğer ön koşulların gerçekleşmesinin ardından tamamlanacak.

https://www.dunya.com/girisimcilik/turkvenden-atistirmalik-markasi-zubere-yatirim-haberi-653588

Migros, Paket Taxi’nin Yüzde 50 Hissesini 104,5 Milyon TL’ye Satın Aldı

“Bir paket mutluluk” sloganıyla yola çıkan paket servis platformu Paket Taxi’nin hisselerinde önemli bir değişiklik yaşandı. 2019 Yılında gerçekleşen yatırım ile birlikte Paket Taxi’nin %25 oranındaki hissesi Migros’un olmuştu. Migros tarafından paylaşılan yeni bilgilere göre; şirket, Paket Taxi’nin diğer hissedarlarının sahip olduğu toplamda %50 oranındaki hisseleri de satın aldı ve %75 oranında hissedar oldu. KAP’a yapılan açıklamalara göre; Migros, Paket Taxi’nin %50 hissesi için toplamda 104,5 milyon TL’lik ödeme yaptı.

https://webrazzi.com/2022/04/07/migros-paket-taxi-nin-yuzde-50-hissesini-104-5-milyon-tl-ye-satin-aldi

 

Yurt Dışı Gelişmeleri

 

330 Milyon Dolar Yatırım Alan Grover’ın Değerlemesi 1 Milyar Dolara Ulaştı

Teknoloji ürünlerinin kiralanmasına odaklanan bir girişim olarak karşımıza çıkan Grover, C serisi yatırım turunda 330 milyon dolarlık yatırım aldı. Girişim, alınan yatırımın 220 milyon dolarını borç olarak aldı. Yeni yatırım sonucunda, Grover’ın bugüne kadar aldığı toplam yatırım 2 milyar dolar barajını aştı. Girişimin değerlemesi 1 milyar dolara ulaştı. 2015 yılında Berlin’de kurulan Grover abonelik yöntemiyle kullanıcılarına, bilgisayar, akıllı telefon, oyun konsolu ve elektrikli scooter gibi teknoloji ürünlerini kiralama imkanı sağlıyor. Şu anda aktif 2 milyon kayıtlı üyeye sahip olan Grover, aldığı yatırımı yeni kullanıcılara ulaşmak ve ürün çeşitliliğini artırmak için kullanacağını açıkladı.

https://tech.eu/2022/04/07/berlins-grover-hits-super-grover-status-with-unicorn-valuation-but/

Binance.US Tohum Yatırım Turundan 200 Milyon Dolar Aldı

Dünyanın en büyük kripto para platformu olan Binance’in ABD franchise’ı Binance.US, tohum yatırım turundan 200 milyon dolarlık yatırım elde ettiğini açıkladı. Bu yatırım ile Binance.US değerini 4,5 milyar dolara yükseltmeyi başardı. Yatırım turuna katılanlar arasında RRE Ventures, Foundation Capital, Original Capital, VanEck ve Circle Ventures bulundu. Binance.US yatırım turu; Kuzey Amerikalı kripto para girişimlerine yapılan ve toplam 3,3 milyar dolar değerine ulaşan 100 yatırım arasına girmiştir.

https://news.crunchbase.com/news/crypto-binance-us-unicorn-rre-ventures-vc-funding/

AB Komisyonu Sürdürülebilir Ürün Düzenlemesini Kabul Etti

AB Komisyonu 30 Mart 2022 tarihinde, sürdürülebilir ürün düzenlemesini kabul etti. Düzenleme, sürdürülebilir ürün uygulamasının AB’nde bir norm haline gelmesi için çeşitli önlemleri içermektedir. Düzenleme kapsamına giren ölemler, AB’ni daha adil ve gelişmiş bir toplum haline dönüştürmeyi hedefleyen Avrupa Yeşil Mutabakatı hedeflerine hedeflerine ulaşmak ve 2020 Döngüsel Ekonomi Eylem Planı’nın ana unsurlarını uygulamak için merkezi öneme sahiptir. AB’nin çevre ve iklim hedeflerine ulaşmasına, malzeme kullanımında döngüsellik oranının iki katına çıkarılmasına ve 2030 yılına kadar enerji verimliliği hedeflerine ulaşılmasına katkıda bulunmayı öngörmektedir.

https://ec.europa.eu/info/energy-climate-change-environment/standards-tools-and-labels/products-labelling-rules-and-requirements/sustainable-products/about-sustainable-products_en

 

Bu Hafta Açıklanan Ekonomik Veriler

 

Türkiye

4 Nisan 2022

 

Euro Bölgesi

5 Nisan 2022

 

ABD

5 Nisan 2022

 

Yasal Uyarı

İşbu içerik, yalnızca bilgilendirme amacıyla paylaşılmıştır. Yayımlandığı tarih itibariyle günceldir ve yeniden güncellenmesi planlanmamaktadır. Herhangi bir güvenceyi, finansal ürünü veya aracı, belirli bir yatırım veya stratejiyi tavsiye etmemektedir. İşbu içerik; herhangi bir yatırımın veya stratejinin değerine, karlılığına veya uygunluğa yönelik vergi, hukuk veya yatırım tavsiyesi sağlamamaktadır. Finansal Eksen, iştirakleri, temsilcileri ve çalışanları da dahil olmak üzere içerikte mevcut olabilecek hatalardan, uyumsuzluklardan, tutarsızlıklardan veya içerik nedeniyle tarafınızca alınan herhangi bir eylemden sorumlu tutulamaz. İşbu içerik ve içerik kapsamında paylaşılan tüm bilgi, belge ve görsellere ait fikri mülkiyet hakları Finansal Eksen’e aittir. Finansal Eksen’in yazılı izni alınmadan kopyalanamaz, yayınlanamaz çoğaltılamaz, değiştirilemez veya kullanılamaz.

 

Finansal Eksen | GGI

https://www.finansaleksen.com.tr/

https://www.facebook.com/financialaxis/

https://www.linkedin.com/company/finansal-eksen/

Bu makaleyi beğendiniz mi? Hemen paylaşın.

Finansal Eksen