Dış Ticaret ve Girişim Sermayesi Bülteni No:69
20 Nisan 2022
Podbee’ye 20 Milyon TL Değerleme Üzerinden Yatırım

Podcast yapım şirketi olan Podbee Media 20 milyon TL’lik değerleme üzerinden ilk yatırımını aldı. 2020 yılında kurulan şirkete, ilk yatırım turundan alınan yatırımın; podcast mecrasını ve şovları daha fazla kişiye ulaştırmak, Türkiye’de bir podcast kültürü oluşturmak ve yüksek prodüksiyonlu yeni şovlara yatırım yapmak için kullanılacağı açıklandı.

https://webrazzi.com/2022/04/13/podcast-yapim-sirketi-podbee-media-20-milyon-tl-degerleme-uzerinden-yatirim-aldi/

 

Gleam Games’e 1 Milyon Dolarlık Yatırım

Yerli bir mobil oyun girişimi olan Gleam Games 1 milyon dolarlık yatırım aldı. Ludus Ventures liderliğinde, 1 milyon dolarlık köprü yatırım turu gerçekleşti. Bu yatırım turuna, Ludus Ventures haricinde ise girişim ekosisteminin önemli isimleri de katıldı. Gleam Games, 23 kişi olan ekibini yıl sonuna kadar 35 kişiye çıkarmak istiyor. Ayrıca, alınan yatırımla oyunların global pazarlama stratejisini desteklenmeyi hedefliyor.

https://egirisim.com/2022/04/14/yerli-oyun-studyosu-gleam-games-ludus-ventures-liderliginde-1-milyon-dolar-yatirim-aldi/

Tekstil İhracatçılarından Sürdürülebilirlik İsteği

Ege İhracatçı Birlikleri bünyesindeki Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği 2021 yılı olağan seçimli genel kurul toplantısında mevcut Başkan Jak Eskinazi’nin listesi 2022-2026 dönemi için onay aldı. Verdiği röportajda ihracat hedeflerine ulaşmak için önümüzdeki dönem sürdürülebilirlik ve dijitalleşme başlıklarına odaklanacaklarını vurgulayan Eskinazi, tekstil sektörünün sürdürülebilirlik alanında en hızlı dönüşen sektörlerden biri olduğunu belirtti. Tekstil Sektöründe Sürdürülebilir Rekabetin Geliştirilmesi adında bir URGE projesi başlatıldığını açıkladı.

https://www.gozlemgazetesi.com/2022/04/13/tekstil-ihracatcilari-surdurulebilirlik-destegi-istiyor/

 

Yurt Dışı Gelişmeleri

 

Obsidian Security’e C Serisi Yatırım Turunda 90 Milyon Dolar Yatırım

Obsidian Security’nin 90 milyon dolarlık yatırım turu, Menlo Ventures liderliğinde gerçekleşti. Yatırım turuna IVP, Greylock, Norwest Venture Partners, Wing ve GV de katıldı. 90 Milyon dolarlık C serisi yatırım turu ile birlikte, Obsidian Security’nin bugüne kadar aldığı toplam yatırım 120 milyon dolara ulaştı. Kaliforniya merkezli Obsidian Security, SaaS kaynaklı güvenlik risklerini azaltmak isteyen işletmeler çözümler sunuyor. Mevcut durumda 80 çalışana sahip olan firma, bu yatırımla birlikte yıl sonuna kadar çalışan sayısını 140’a çıkarmayı hedefliyor. Salesforce, Workday, Microsoft 365, ServiceNow, Google Workspace ve GitHub gibi platformlar ile entegre bir şekilde çalışabilen Obsidian Security’nin 100’e yakın müşterisi bulunuyor.

https://webrazzi.com/2022/04/14/siber-guvenlik-tehditlerini-tespit-eden-obsidian-security-90-milyon-dolar-yatirim-aldi

Restoranlar İçin Sürdürülebilir Gıda Sistemi Oluşturan Choco, 111 Milyon Dolar Yatırım Aldı

2018 yılında kurulan restoranlar ve tedarikçiler için daha sürdürülebilir gıda sistemi oluşturan Choco, yeni finansman turunda 111 milyon dolarlık yatırım aldı. Böylece, girişim, 1,2 milyar dolarlık değerlemeye ulaşarak unicorn oldu. Geleneksel olarak, elektronik tablolar ve kağıt-kalem ile işlem yapan gıda endüstrisini hedef alan Choco, restoranlar ve tedarikçilerin zamandan tasarruf etmelerini sağlamak için; sipariş, tedarik süreci ve iletişim yollarını dijitalleştiren bir yazılım sunuyor. Aynı zamanda, gıda israfını azaltmak amacıyla, tedarikçilerin arz ve talebi daha iyi bir şekilde dengeleyebilmelerini sağlıyor. Choco, ABD, Almanya, Fransa, İspanya, Avusturya ve Belçika’da aktif olarak faaliyet gösteriyor. Girişim, aldıkları yatırımı ürün ve teknoloji gelişimini hızlandırmak ve ABD ve Avrupa’daki büyümesini desteklemek için kullanacak.

https://tech.eu/2022/04/12/choco-chalks-up-111-million-punches-ticket-at-the-unicorn-club/

Bağımlılık Tedavisine Odaklanan Eleanor Health, 50 Milyon Dolarlık Yatırım Aldı

2019 yılında kurulan ve bağımlılık tedavisi için sanal terapi platformu sunan Eleanor Health, 50 milyon dolarlık yatırım aldı. Böylece, ABD merkezli girişimin şimdiye kadar aldığı toplam yatırım 82 milyon dolara ulaştı. Eleanor Health, madde kullanım bağımlılığı olan kişilere yüz yüze ve sanal psikiyatri terapi platformu sunuyor. Bu durumdan etkilenen kişilere ilaç destekli tedavi uyguluyor. Girişim şu anda sadece ABD’de Louisiana, Massachusetts, New Jersey, Kuzey Karolina, Ohio ve Washington’da faaliyet gösteriyor. Girişim, bu yatırımı yeni pazarlara açılmak için kullanacağını açıkladı.

https://www.businesswire.com/news/home/20220407005715/en/Eleanor-Health-Raises-50-Million-to-Combat-Historic-Mental-Health-Crisis-and-Expand-Proven-Value-Based-Care-Model-for-Addiction-and-Mental-Health

 

Bu Hafta Açıklanan Ekonomik Veriler

Türkiye

11 Nisan 2022

12 Nisan 2022

14 Nisan 2022

15 Nisan 2022

Euro Bölgesi

14 Nisan 2022

ABD

12 Nisan 2022

13 Nisan 2022

14 Nisan 2022

Yasal Uyarı

İşbu içerik, yalnızca bilgilendirme amacıyla paylaşılmıştır. Yayımlandığı tarih itibariyle günceldir ve yeniden güncellenmesi planlanmamaktadır. Herhangi bir güvenceyi, finansal ürünü veya aracı, belirli bir yatırım veya stratejiyi tavsiye etmemektedir. İşbu içerik; herhangi bir yatırımın veya stratejinin değerine, karlılığına veya uygunluğa yönelik vergi, hukuk veya yatırım tavsiyesi sağlamamaktadır. Finansal Eksen, iştirakleri, temsilcileri ve çalışanları da dahil olmak üzere içerikte mevcut olabilecek hatalardan, uyumsuzluklardan, tutarsızlıklardan veya içerik nedeniyle tarafınızca alınan herhangi bir eylemden sorumlu tutulamaz. İşbu içerik ve içerik kapsamında paylaşılan tüm bilgi, belge ve görsellere ait fikri mülkiyet hakları Finansal Eksen’e aittir. Finansal Eksen’in yazılı izni alınmadan kopyalanamaz, yayınlanamaz çoğaltılamaz, değiştirilemez veya kullanılamaz.

Finansal Eksen | GGI

https://www.finansaleksen.com.tr/

https://www.facebook.com/financialaxis/

https://www.linkedin.com/company/finansal-eksen/

Bu makaleyi beğendiniz mi? Hemen paylaşın.

Finansal Eksen