Dış Ticaret ve Girişim Sermayesi Bülteni No:7
20 Ocak 2021

Stratejik Yönetim Danışmanlığı ve Dış Ticaret Hizmetleri Direktörlüğü

Dünyadan Gelişmeler

 

Blabla Sayesinde Kısa Videolar ile İngilizce Öğrenmek Artık Mümkün

Angelo Huang, Blabala’nın kurucusu, yıllarca Silikon Vadisi’nde çalışmış bir Tayvanlı. Pandemi döneminde özellikle Asya’da popülaritesi artan uzaktan öğrenme ile Tik-Tok’un birleştiği Blabla’yı geliştirdi. Blabla içerisinde ana dili İngilizce olan kişiler saatlik ücret alarak kısa öğretici içerikler hazırlıyor. Blabla’da öğrenmek isteyenler programa üyelik yaptırıyor. Asya pazarında İngilizce öğrenme isteğinin artması ve pandemi döneminde uzaktan öğrenmeye talebin artması, Blabla’yı yatırımcıların gözünde değerli hale getirdi. Blabla, Y Combinator, Wayra X, Starling Capital gibi yatırımcılardan toplamda $1.54 Milyon yatırım aldı. Bu yatırım ile Blabla pazarda hızlı büyümeyi hedefliyor.

https://techcrunch.com/2021/01/13/blabla-1-5-million-funding

 

Sennder Seri D Turunda $160 Milyon Elde Etti

Dijital nakliye hizmetleri sunan Sennder, Avrupa pazarının nakliye alanında en güçlü şirketlerinden birisi haline geldi. Şirket, kurumsal nakliyeciler ile kamyon şoförlerini birbirine bağlıyor; pazarı dijitalleştirmeye çalışıyor. Sennder, şu ana kadar Avrupa pazarında agresif bir büyüme gösterdi. Geçtiğimiz yıl en büyük rakiplerinden biri ile birleşme gerçekleştirirken, bir diğerini satın aldı. Bu şekilde kendi önünü açmış oldu. Aldığı son yatırım ile şirketin değerlemesi $1 Milyar barajını aştı. Sennder, aldığı yeni yatırım ile Avrupa pazarında yeni ortaklıklar kurmak istediğini ve toplamda $427 Milyar olan Avrupa nakliye pazarından büyük bir pay elde etmeyi hedeflediğini bildirdi.

https://techcrunch.com/2021/01/13/digital-road-freight-forwarder-sennder-raises-160m-series-plans-european-expansion/

 

Minna Technologies ile Abonelikleri Yönetmek Artık Çok Daha Kolay

İnsanların gününün uzun bir kısmını dijital ortamlarda geçirdiği son dönemde, Spotify, Netflix ve Youtube gibi birçok platforma her ay belirli bir abonelik ücreti ödenmekte. Çok fazla platforma üye olan bir kişinin bütün ödemelerin tarihini ve ücretini takip etmesi oldukça zor bir durum. İsveçli Minna Technologies işte tam bu noktada devreye girme amacıyla kuruldu. Minna Technologies, bankaların mobil aplikasyonları ile entegre çalışarak müşterinin aboneliklerini takip ediyor. Yenilenme tarihlerini ve ücretlerini haber veriyor. Banka aplikasyonu içinden tek bir tık ile abonelik iptal edilebiliyor veya yenilenebiliyor. Sağladığı bu servis ile Minna Technologies Seri B turunda $18.8 Milyon yatırım elde etti. Minna Technologies şimdilik sadece ING, Lloyds Banking Group ve Swedbank ile entegre çalışmakta.

https://techcrunch.com/2021/01/14/minna-technologies-a-subscription-management-tool-for-banking-customers-raises-18-8m/

 

DTÖ ve OECD, İkili Hizmet Ticaretini Kapsayan Yeni Veri Setini Kullanıma Açtı

Dünya Ticaret Örgütü (WTO) ve Ekonomik Kalkınma ve İş birliği Örgütü (OECD) 2005’ten 2019’a kadar, 200’den fazla ekonominin ikili hizmet ticaretini kapsayan yeni bir veri setini 13 0cak 2021 tarihinde kullanıma açtı. Toplam ticari hizmetlere ek olarak 12 hizmet sektörü için ayrıntılı veri sağlayan “Dengeli Hizmet Ticareti Veri Seti” (BaTIS), geçmiş dönemlerdeki asimetrik ihracat ve ithalat verilerini bir araya getirerek eksiksiz ve dengeli bir matris sunmaktadır. Bu yeni sistem; veri sağladığı geniş tabanlı sektörler sayesinde ekonomik analiz, politika oluşturma ve ticaret müzakereler için değerli bir araç niteliğindedir.

https://www.wto.org/english/news_e/news21_e/stat_13jan21_e.htm

 

Dünyanın Önde Gelen Tüketici Elektroniği Fuarı CES 2021 Gerçekleştirildi

Bu yıl ilk kez dijital ortamda gerçekleştirilen dünyanın önde gelen teknoloji fuarlarından CES 2021, 11-14 Ocak 2021 tarihlerinde gerçekleştirildi. Intel, Samsung, Philips, Canon, Lenovo, LG ve daha birçok teknoloji devi şirketi bir araya getiren etkinlik, teknoloji elektroniğine yönelik birbirinden farklı, inovatif ürünlere ev sahipliği yaptı.

https://www.firstpost.com/tech/news-analysis/ces-2021-robotics-smart-devices-digital-health-take-centre-stage-at-the-event-9193651.html

 

Otonom Araç Start Up’ı WeRide 310 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Çin menşeili, otonom araç teknolojileri geliştiren WeRide, Yutong Group’in liderlik ettiği fonlama turunda $310 Milyon yatırım aldı. WeRide, bu parayı geliştirdikleri sürücüsüz araç teknolojisini ticarileştirmek için kullanacağını açıkladı. Çin’in otonom araçlar alanında az sayıdaki girişimlerinden biri olan WeRide, bu alanda dünya lideri olmaya aday. Çin’de benzer alanlarda faaliyet gösteren diğer önemli şirketler ise Baidu, Pony.ai, AutoX ve Didi.

https://www.cnbc.com/2021/01/14/chinese-driverless-car-start-up-weride-raises-310-million-in-funding.html

 

Sensei Biotherapeutics 30 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Kanser ve bulaşıcı hastalıklar için immünoterapilerin keşfedilmesi ve geliştirilmesi üzerine çalışan Sensei Biotherapeutics Seri B’de $30 Milyon yatırım aldı. Şirketin ana ürünü ImmunoPhage, vücutta hızlı bir şekilde bağışıklık artırıcı moleküllerin üretilmesini sağlıyor.

https://vcnewsdaily.com/sensei-biotherapeutics/venture-capital-funding/bmkkvryvhm

 

Rapyd 300 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Ödeme teknolojileri “start up”ı Rapyd son çıktığı fonlama turunda $300 Milyon yatırım aldı. Bu yatırım şirketin değerini ikiye katlayarak, $2.5 Milyar dolar yaptı. Rapyd birçok ödeme metodunun uygulamalara entegre edilebilmesini sağlıyor. Şirketin artan popülerliğinin en büyük sebebi Kovid-19 salgınının online ödemelere talebi ciddi oranda artırması.

https://www.cnbc.com/2021/01/13/rapyd-doubles-valuation-to-2point5b-as-covid-fuels-online-payments-boom.html

 

Yurt İçi Gelişmeler

 

OECD Türkiye ile İlgili Yeni Bir Rapor Yayımladı

OECD’nin Türkiye hakkında yayınladığı rapor; Türkiye ile ilgili, para politikaları, eğitim, enflasyon ve Covid-19 dönemi sağlık sistemi gibi birçok konuya değiniyor. Raporda Türkiye’nin Covid-19’un başlangıç döneminde hem halkın hem de hükumetin çok iyi reaksiyon gösterdiğini, ancak yaz aylarına girilirken esnetilmeye başlayan yasaklar ile hasta sayılarının yükselmeye başladığı belirtiliyor. Pandemi döneminin getirdiği olumsuz ekonomik koşullardan bahseden rapor, Türkiye’nin yıllardır süren enflasyon ve kur problemlerine de değiniyor ve Türk ekonomisinin Covid-19 sonrası toparlanmasının bozulan parasal dengeler sebebiyle zaman alacağını öngörüyor. Raporda ilginç bir tavsiye olarak uzun çalışma programlarına geçiş sağlanırsa, yaşlı nüfusun iş gücüne katılması ile Türkiye’nin gelecek 30 yılda %35 GSYİH artışı yaşamasının mümkün olacağı belirtiliyor.

https://www.oecd-ilibrary.org/economics/oecd-economic-surveys-turkey-2021_2cd09ab1-en

 

 

Yerli Mobil Oyun Şirketin Hoody’e Yatırım

Türkiye’de mobil oyun sektörü ciddi bir hızla hem kullanıcı hem üretici hem de yatırımcı tarafında büyümekte. Üretici tarafında büyüme özellikle son dönemin trendi olan Hyper-Casual oyun üreten şirketler tarafında oldu. Hyper-Casual türünde oyun üreten ve yükseliş yakalayan en yeni firma ise Hoody oldu. 3 genç girişimci tarafından kurulan şirket, WePlay Ventures’tan 1.8 Milyon lira yatırım aldı. Hoody, elde ettiği yatırım ile 1 yıl içerisinde şu anda sahip olduğu çalışan sayısını 4 katına çıkartmak ve daha hızlı daha kaliteli içerikler üretmeyi planlıyor.

https://mobidictum.biz/hoody-raised-investment-from-weplay-ventures-with-a-valuation-of-1-8-million-tl/

 

Lonca Girişimcilik, Altıncı Dönem Açıldı

Teknoloji odaklı inovatif fikirlerin ortaya çıkarılması ve desteklenmesi amacıyla Kuveyt Türk tarafından 2017’de kurulan Lonca Girişimcilik Merkezi’nde altıncı dönem programı için başvurular alınmaya başlandı. Genel ve FinTech olmak üzere iki ayrı kategorideki start up’lara 40 bin TL’ye kadar hibe, eğitim ve mentorluk, Ar-Ge gibi birçok destek verilecek programda 10 yeni girişime destek verilmesi amaçlanmaktadır. 30 Ocak 2021 tarihine kadar müracaat edilebilecek program, jüri değerlendirmesi sonrasında seçilecek girişimler için, şubat ayında başlayıp ağustos ayında tamamlanacak.

https://www.dunya.com/girisimcilik/lonca-girisimcilik-yeni-donemi-acti-haberi-606553

 

KT Portföy Teknogirişim GSYF’den Ön Muhasebe Alanında Global Çözümler Üreten Akaunting’e Devam Yatırımı Desteği

Ön muhasebe alanında KOBİ’lere global çapta açık kaynak çözüm sunan Akaunting, KT Portföy Teknogirişim Girişim Sermayesi Yatırım Fonu (GSYF) liderliğindeki yatırım turunda, 5 milyon dolar değerleme ile toplam 500 bin dolarlık devam yatırımı aldı. Lonca Girişimcilik Merkezi’nin ikinci dönem mezunu olan Akaunting’in Yeni aldığı 500 bin dolarlık devam yatırımıyla globaldeki büyüme hızını ve pazar payını artırması hedeflenmektedir.

https://www.dunya.com/girisimci-destekleri/kt-portfoy-teknogirisim-gsyfden-akauntinge-devam-yatirimi-destegi-haberi-606980

 

Türkiye’de Firmalar Turquality ile Globalde Rekabete Hazırlanıyor

Geçtiğimiz yıl pandemi nedeniyle firmalar için zor bir yıl olmasına rağmen, Turquality’e olan talep ikiye katlandı. Türkiye’nin devlet destekli marka programı olan Turquality, Türk firmalarına teşvik sağlarken, global çapta tanınmalarına ve rekabet etmelerine olanak sağlıyor. Birçok alanda firmalara kendilerini geliştirme olanağı sunan Turquality programında firmalar stratejik planlama, tedarik zinciri ve marka yönetimine öncelik veriyor.

https://www.lojistikhatti.com/haber/2021/01/turqualityye-talep-ikiye-katladi

 

Eczacıbaşı, Innovera Bilişim Teknolojileri’ni Satın Alıyor

Türkiye’de önemli yatırımları bulunan Taxim Capital Partners ile FTA Bilişim adında bir şirket kuran Eczacıbaşı, anlaşma sağlanması durumunda bilişim sektörünün en hızlı büyüyen firmalarından biri olan Innovera’yı satın alacak. 2007 yılında kurulan Innovera bilgi güvenliği, öncü Ar-Ge, entegrasyon ve danışmanlık alanlarında faaliyet gösteriyor. 2018 yılında Türkiye’nin en büyük güvenlik entegratörü seçilen şirket, Akbank, Garanti, Merkez Bankası, Oyak ve Borusan gibi dev kurumlara iş yapıyor.

https://www.dunya.com/sirketler/zen-pirlantadan-100-milyon-tl-ihracat-haberi-607024

 

Bu Hafta Açıklanan Önemli Ekonomik Veriler

Amerika Birleşik Devletleri

13 Ocak 2021

 • Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık, Aralık): %1.6
 • Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık, Aralık): %0.1
 • Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık, Aralık): %0.4
 • Ham Petrol Dengesi: -3.247 Milyon
 • Federal Bütçe Dengesi: -144 Milyar

https://www.nbc29.com/2021/01/13/us-budget-deficit-up-first-months-budget-year/

https://investing.com/economic-calendar/eia-crude-oil-inventories-75

https://ycharts.com/indicators/us_consumer_price_index_yoy

https://www.investing.com/economic-calendar/cpi-69

14 Ocak 2021

 • İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları: 965 Bin

https://investing.com/economic-calendar/initial-jobless-claims-294

15 Ocak 2021

 • Çekirdek Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) (Aylık, Aralık):                 %0.1
 • Çekirdek Perakende Satışlar (Aylık, Aralık):                                 -%1.4
 • Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) (Aylık, Aralık):                 %0.3
 • Perakende Satışlar (Aylık, Aralık): -%0.7
 • Sanayi Üretimi (Aylık, Aralık): %1.6
 • Sanayi Üretimi (Yıllık, Aralık):                                                -%3.60

 

https://investing.com/economic-calendar/core-ppi-62

https://investing.com/economic-calendar/core-retail-sales-63

https://investing.com/economic-calendar/ppi-238

https://investing.com/economic-calendar/retail-sales-256

https://investing.com/economic-calendar/industrial-production-161

https://investing.com/economic-calendar/industrial-production-1755

Euro Bölgesi

13 Ocak 2021

 • Sanayi Üretimi (Aylık, Kasım): %2.5

https://ycharts.com/indicators/eurozone_industrial_production_mom

15 Ocak 2021

 • Ticaret Dengesi (Kasım):                                 8 Milyar

 

Türkiye

11 Ocak 2021

 • Çeyreklik İşsizlik Ortalaması (Ekim): %12.7

https://tr.investing.com/economic-calendar/turkish-quarterly-unemployment-rate-614

13 Ocak 2021

 • Türkiye Perakende Satışları (Yıllık): %11.9
 • Türkiye Perakende Satışları (Aylık): %2.2

https://tr.investing.com/economic-calendar/turkish-retail-sales-1848

https://tr.investing.com/economic-calendar/turkish-retail-sales-1847

 

Bu Hafta İçin Okuma Tavsiyelerimiz:

2021, FinTech Start Up’ları İçin Verimli Geçecek

FinTech start up’larını popülerliği 2020 yılında artarak devam etti. Yapılan “exit”lerin toplam bedeli $29.1 milyar ulaşarak rekor kırdı. Credit Karma’nın $7.1 milyar dolara ve otomobil sigorta şirketi Root’un 6 milyar dolar bedelindeki halka arzı bu rekora ulaşılmasında önemli rol oynadı. 2021’de ise FinTech Start Up sektöründe halka arzların artarak devam etmesi bekleniyor.

https://pitchbook.com/news/articles/affirm-sofi-herald-potential-boom-in-new-fintech-listings

 Yasal Uyarı

İşbu içerik, yalnızca bilgilendirme amacıyla paylaşılmıştır. Yayınlandığı tarih itibariyle günceldir ve yeniden güncellenmesi planlanmamaktadır. Herhangi bir güvenceyi, finansal ürünü veya aracı, belirli bir yatırım veya stratejiyi tavsiye etmemektedir. İşbu içerik; herhangi bir yatırımın veya stratejinin değerine, karlılığına veya uygunluğa yönelik vergi, hukuk veya yatırım tavsiyesi sağlamamaktadır. Finansal Eksen, iştirakleri, temsilcileri ve çalışanları da dahil olmak üzere içerikte mevcut olabilecek hatalardan, uyumsuzluklardan, tutarsızlıklardan veya içerik nedeniyle tarafınızca alınan herhangi bir eylemden sorumlu tutulamaz. İşbu içerik ve içerik kapsamında paylaşılan tüm bilgi, belge ve görsellere ait fikri mülkiyet hakları Finansal Eksen’e aittir. Finansal Eksen’in yazılı izni alınmadan kopyalanamaz, yayınlanamaz çoğaltılamaz, değiştirilemez veya kullanılamaz.

Finansal Eksen | GGI

https://www.finansaleksen.com.tr/
https://www.facebook.com/financialaxis/
https://www.linkedin.com/company/finansal-eksen/

Bu makaleyi beğendiniz mi? Hemen paylaşın.