Dış Ticaret ve Girişim Sermayesi Bülteni No:70
29 Nisan 2022
Kripto Para Birimi BiLira 2,5 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Türkiye’nin ilk stabil kripto para birimi şirketi olan BiLira, Alameda Research, 21 Shares, Finberg, SaxeCapital ve melek yatırımcıların katıldığı yatırım turundan 2,5 milyon dolar değerinde yatırım aldı. BiLira Teknoloji’nin değeri 125 milyon dolara ulaştı. Blokzincir teknolojileri üzerinde çalışan BiLira’nın amaçları arasında yeni nesil bankacılık altyapısı oluşturmak ve ödeme sistemleri çözümleri üretmek bulunuyor. BiLira ayrıca, NFT, game-fi, metaverse, web 3.0, blokzincir vb. uygulamaların kullanım alanlarının genişletilmesini hedefliyor. 1

https://www.bthaber.com/bilira-aldigi-yatirimla-125-milyon-dolarlik-degerlemeye-ulasti/

 

Malwation’a 45 Milyon Değerleme Üzerinden Yatırım

Şubat 2021’de 7 milyon TL değerleme tohum yatırım alan Malwation bu sürece devam etti. Nisan 2022’de, bireysel melek yatırımcılardan 45 milyon TL değerleme ile tohum yatırım aldı. Malwation bu yatırımla, bireysel ve orta ölçekli şirketlere yönelik olarak, ürünlerinin SaaS versiyonlarını geliştirecek ve sunacak.

https://www.gozlemgazetesi.com/2022/04/20/teknopark-istanbul-girisimcisi-45-milyon-tl-yatirim-aldi/

Fintech Platformu Mükellef’e 1 Milyon Dolar Yatırım

3 yıl önce kurulan fintech platformu Mükellef, Finberg ve Oyak Portföy liderliğinde gerçekleşen yatırım turundan 1 milyon dolarlık yatırım aldı. Şirket değeri 20 milyon dolara ulaştı. Yatırım turuna ayrıca, 6 melek yatırımcı daha katıldı. Mükellef, girişimcilerin Türkiye, ABD, İngiltere ve Estonya üzerinden AB ülkelerinde şirket kuruluşlarını ve tüm finansal süreçlerini yönetebildiği online bir platformdur.Mükellef kurucusu Okan Şafak, aldıkları yatırım ile 2022 sonuna kadar, girişimlerinin Kanada, Hollanda, Singapur, Malta, Karadağ ve Macaristan’a açılmasını hedeflediklerini belirtti.

https://www.dunya.com/finans/haberler/mukellef-1-milyon-dolar-yatirim-aldi-haberi-655647

 

Yurt Dışı Gelişmeleri

 

Boring Company’nin Değerlemesi 5,7 Milyar Dolar Oldu

Seri C turunda 675 milyon dolarlık yatırım aldı. Yatırım turuna Founders Fund, Valor Equity Partners, 8VC, Craft Ventures ve DFJ Growth katıldı. Bu yatırımla şirketin değerlemesi 5,7 milyar dolara ulaştı. Yapılan açıklamaya göre; alınan yatırım mühendislik, operasyon ve üretim alanında insan kaynaklarının geliştirilmesinde kullanılacak.

https://www.haberturk.com/elon-musk-in-kazancli-gunu-3415479-ekonomi

Cisco’dan Yeni BT Ödeme Çözümü: Cisco Green Pay

Cisco, sürdürülebilirlik odaklı ürünü Cisco Green Pay’in piyasaya sunulduğunu duyurdu. Bu ürün, müşterilerin döngüsel ekonomiye girmelerine olanak verecek ve sürdürülebilirlik hedeflerini karşılamalarına yardımcı olacak. Süre sonunda, ürün Cisco tarafından ücretsiz olarak geri alınacak. Cisco EMEAR Başkanı Wendy Mars, Cisco Green Pay hakkında şunları söyledi: “Çevresel, sosyal ve kurumsal sorumluluk yalnızca işimizdeki uygulamalarda ve ürünlerimizde yerleşik olmakla kalmıyor. Bunlar, aynı zamanda, müşterilerimiz için bir öncelik niteliği taşıyor. Cisco’nun bu yeni ödeme çözümü, müşterilerimize daha az kaynak tüketen güvenilir BT çözümleri sunuyor ve güncel yeniliklerden yararlanmalarını sağlıyor.”

https://www.teknotalk.com/ciscodan-surdurulebilirlik-odakli-yeni-bt-odeme-cozumu-cisco-green-pay-106124/

Perakendeciler İçin Karbon Ayakizi Takibi Platformu Yaratan Vaayu 11,5 Milyon Dolarlık Yatırım Aldı

Pandemi döneminde kurulan Berlin merkezli Vaayu, Atomico liderliğinde gerçekleşen tohum yatırım turundan 11,5 milyon dolarlık yatırım aldı. Yatırım turuna, diğer yatırımcıların yanısıra CapitalT ve Seven Seven Six katıldı. Bu turda Vaayu’nun aldığı toplam yatırım değeri 13 milyon dolara yükseldi. Vaayu, platformu sayesinde, müşterilerinin günlük işlemlerinin tümünde yaratılan karbon ayak izini hesaplıyor ve takip ediyor.

https://techcrunch.com/2022/04/20/vaayu-a-carbon-tracking-platform-for-retailers-pulls-in-11-5m-seed-round-led-by-atomico/

 

Mevzuat Düzenlemeleri

Bilişim Sektörünün Uluslararasılaşması İçin E-Turquality (Bilişimin Yıldızları) Programı Açıklandı

Türkiye Bilişim Sektörünün Uluslararasılaşması ve E-Turquality (Bilişimin Yıldızları) Programı Hakkındaki 5447 sayılı Karar 20 Nisan 2022 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlandı. Karar; şirketlerin, kurumların ve iş birliği kuruluşlarının bilişim sektöründe ihracata hazırlanmasını ve uluslararası pazarlarda rekabet gücü kazanmasını hedefliyor. Kararda; bu hedefe yönelik olarak, bilişim sektöründe ihracat altyapısının ve kurumsal kapasitenin güçlendirilmesi, ürün ve hizmetlerin yurt dışında tanıtılması, pazarlanması, tutundurulması, markalaşması için çeşitli destek uygulamalarına yer veriliyor.

Kararla birlikte, yazılım, dijital oyun, e-spor, finansal yazılım ve teknolojiler, blok zincir yazılım ve teknolojiler, yapay zeka, büyük veri, siber güvenlik, akıllı şehir ile yeşil dönüşüm yazılım ve hizmetleri, telekomünikasyon, 5G, bulut ve iletişim hizmetleri, veri merkezi, bilişim hizmetleri, sistem bakım ve destek hizmetleri ve dijital aracılık ve hizmet platformları karar kapsamına alınmış; uygulamadaki bazı destek unsurlarının kapsamı genişletilmiş; bazı yeni destek unsurlarına yer verilmiştir.

https://www.aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/bilisimde-yerli-urun-desteklerinin-kapsami-genisletildi/2568195

 

Bu Hafta Açıklanan Ekonomik Veriler

 

Türkiye

21 Nisan 2022

 

Euro Bölgesi

20 Nisan 2022

21 Nisan 2022

22 Nisan 2022

 

ABD

19 Nisan 2022

20 Nisan 2022

21 Nisan 2022

22 Nisan 2022

 

Yasal Uyarı

İşbu içerik, yalnızca bilgilendirme amacıyla paylaşılmıştır. Yayımlandığı tarih itibariyle günceldir ve yeniden güncellenmesi planlanmamaktadır. Herhangi bir güvenceyi, finansal ürünü veya aracı, belirli bir yatırım veya stratejiyi tavsiye etmemektedir. İşbu içerik; herhangi bir yatırımın veya stratejinin değerine, karlılığına veya uygunluğa yönelik vergi, hukuk veya yatırım tavsiyesi sağlamamaktadır. Finansal Eksen, iştirakleri, temsilcileri ve çalışanları da dahil olmak üzere içerikte mevcut olabilecek hatalardan, uyumsuzluklardan, tutarsızlıklardan veya içerik nedeniyle tarafınızca alınan herhangi bir eylemden sorumlu tutulamaz. İşbu içerik ve içerik kapsamında paylaşılan tüm bilgi, belge ve görsellere ait fikri mülkiyet hakları Finansal Eksen’e aittir. Finansal Eksen’in yazılı izni alınmadan kopyalanamaz, yayınlanamaz çoğaltılamaz, değiştirilemez veya kullanılamaz.

 

Finansal Eksen | GGI

https://www.finansaleksen.com.tr/

https://www.facebook.com/financialaxis/

https://www.linkedin.com/company/finansal-eksen/

Bu makaleyi beğendiniz mi? Hemen paylaşın.

Finansal Eksen