Dış Ticaret ve Girişim Sermayesi Bülteni No:71
9 Mayıs 2022
Kiralabunu.com %12 Hisse Satışı ile İkinci Yatırımını Aldı

Elektronik cihaz kiralama platformu kiralabunu.com, 200 milyon TL değerleme üzerinden %12’lik hisse satışı ile, demir-çelik sektöründe faaliyet gösteren bir melek yatırımcıdan ikinci yatırımını aldı. Girişim adına yapılan açıklamada; alınan yatırım ile, platformda yeni kategoriler açılmasının ve 2022 sonuna kadar 30 bin yeni kullanıcıya ulaşılmasının hedeflendiği belirtildi. Kiralabunu.com’un gelecek planları arasında; büyük şehirlerde servis yetkilileri konumlandırma ve kiralamini.com’u devreye alarak, anne-bebek kategorisinde faaliyet gösterme düşüncesi bulunmaktadır.

https://www.dunya.com/girisimcilik/kiralabunuya-200-milyon-tl-uzerinden-yeni-yatirim-haberi-656280

 

Elektrikli Scooter Girişimi Martı B Serisi Yatırım Turunu Kapattı

Türkiye’de elektrikli scooter kullanımını yaygınlaştıran girişim Martı, Actera, EBRD, Bossa Nova Investimentos, Kevin Ryan, BECO Capital, Autotech Ventures ve Endeavor Catalyst’in katıldığı B Serisi yatırım turunun tamamlandığını açıkladı. Açıklamaya göre, Martı 100 milyon dolarlık değerleme ile yıllık cirosunun 5 katına ulaşmayı başardı. Türkiye’de elektrikli scooter, elektrikli bisiklet ve moped olmak üzere 3 modelle hizmet veren Martı, bunlar dışında iki ve dört tekerlekli diğer araçlarla ilgili pilot çalışmaları sürdürmektedir.

https://www.webtekno.com/marti-100-milyon-dolar-degerlemeye-ulasti-h123216.html

Fonbulucu 4,5 Milyon TL Yatırım Aldı

Fonbulucu’nun çatı şirketi olan Global Kitle Fonlama Platformu A.Ş., ikinci turda Girişim Sermayesi Portföy Yönetimi A.Ş. ve MaQasid Gayrimenkul’ün girişim sermayesi yatırım fonundan, 150 milyon TL’lik değerleme üzerinden, 4,5 milyon TL’lik yatırım aldı. Fonbulucu, bugüne kadar 18 binden fazla üye, 11 binden fazla yatırımcı ve 1 milyar TL’ye yakın fonlama talebiyle toplamda 58 milyon TL’lik yatırımın girişimlere ulaşmasına aracılık etmiştir.

https://egirisim.com/2022/04/27/kitle-fonlama-platformu-fonbulucu-4-5-milyon-tl-yatirim-aldi/

 

Yurt Dışı Gelişmeleri

 

OneFootball D Serisi Yatırım Turunda 300 Milyon Dolarlık Yatırım Aldı

Futbol medya platformu OneFootball, D serisi yatırım turunda Liberty City Ventures liderliğinde 300 milyon dolarlık yatırım aldı. Yatırım turuna Animoca Brands, Dapper Labs, DAH Beteiligungs GmbH, Quiet Capital, RIT Capital Partners, Senator Investment Group ve Alsara Investment Group katılımdı. OneFootball, bu yatırımı yeni kurduğu web3 departmanı OneFootball Labs’in faaliyet alanını genişletmek için kullanacak. Bunun yanında şirket, aldığı yatırımın da desteğiyle, platformunu ve kullanıcı tabanını büyütmeyi planlamaktadır. Bu yatırımla birlikte ürün geliştirme alanına finansman sağlamayı hedefleyen OneFootball, OTT yayın portföyünü de genişletmeyi öngörüyor.

https://trendkoin.com/onefootball-300-milyon-dolar-fon-sagladi/

Pony.ai, Çin’deki Otonom Taksi Lisansını Aldı

Çin merkezli otonom araç üreticisi Pony.ai, Çinli internet şirketi Baidu ile, Guangcou şehrinde 100 sürücüsüz taksiyi hizmete sunacağını açıkladı. Açıklamada,Mayıs ayı başından itibaren otonom Robotaxi’nin, Nanşa’da 800 kilometrekarelik bir alanda hizmet vereceği belirtildi Toyota tarafından desteklenen Pony.ai robotaksi hizmetinin, gelecek yıl Çin’in iki büyük şehri Pekin ve Şangay’da uygulamaya girmesi öngörülmüştür. Pony.ai, daha önce ABD ve Çin’de, sürücüsüz taksi hizmeti için pilot denemeler yapmıştı. Bu işbirliği ile birlikte, girişimin değerlemesi 8,5 milyar dolara ulaştı. Pony.ai girişimi, iki yıldan kısa süre içinde değerlemesini yaklaşık %65 yükselterek, 5 milyar dolardan 8,5 milyar dolara çıkardı.

https://www.trthaber.com/haber/dunya/cinli-sirket-ponyai-ulkenin-ilk-surucusuz-taksi-isletme-lisansini-aldi-676026.html

Sağlık Girişimi Al Medical Services 70 Milyon Dolarlık Yatırım Aldı

2017 yılında kurulan Japonya merkezli girişim Al Medical Services, SoftBank Vision Fund 2 liderliğinde gerçekleştirilen yatırım turunda 70 milyon dolarlık yatırım aldı. Erken teşhiş ile ölüm oranlarını azaltmak için yola çıkan Al Medical Services, yapay zeka teknolojisi destekli araçları sayesinde mide kanseri başta olmak üzere, sindirim sistemi hastalıklarının erken teşhisinde önemli rol oynuyor. Dünya genelinde ve Japonya’da en çok tespit edilen kanser hastalıklarında ilk sırada sindirim sistemiyle alakalı olanlar yer alıyor. Pazarda fazla sayıda rakibi, bulunan Al Medical Services, alınan bu yatırımı, tıbbi kurumlarla Ar-Ge çalışmaları yürütmek için kullanacağını bildirdi.

https://webrazzi.com/2022/04/29/saglik-girisimi-ai-medical-service-softbank-vision-fund-2-liderliginde-70-milyon-dolar-yatirim-aldi

 

Bu Hafta Açıklanan Ekonomik Veriler

Euro Bölgesi

29 Nisan 2022

 

ABD

26 Nisan 2022

27 Nisan 2022

28 Nisan 2022

Yasal Uyarı

İşbu içerik, yalnızca bilgilendirme amacıyla paylaşılmıştır. Yayımlandığı tarih itibariyle günceldir ve yeniden güncellenmesi planlanmamaktadır. Herhangi bir güvenceyi, finansal ürünü veya aracı, belirli bir yatırım veya stratejiyi tavsiye etmemektedir. İşbu içerik; herhangi bir yatırımın veya stratejinin değerine, karlılığına veya uygunluğa yönelik vergi, hukuk veya yatırım tavsiyesi sağlamamaktadır. Finansal Eksen, iştirakleri, temsilcileri ve çalışanları da dahil olmak üzere içerikte mevcut olabilecek hatalardan, uyumsuzluklardan, tutarsızlıklardan veya içerik nedeniyle tarafınızca alınan herhangi bir eylemden sorumlu tutulamaz. İşbu içerik ve içerik kapsamında paylaşılan tüm bilgi, belge ve görsellere ait fikri mülkiyet hakları Finansal Eksen’e aittir. Finansal Eksen’in yazılı izni alınmadan kopyalanamaz, yayınlanamaz çoğaltılamaz, değiştirilemez veya kullanılamaz.

Finansal Eksen | GGI

https://www.finansaleksen.com.tr/

https://www.facebook.com/financialaxis/

https://www.linkedin.com/company/finansal-eksen/

Bu makaleyi beğendiniz mi? Hemen paylaşın.

Finansal Eksen