Dış Ticaret ve Girişim Sermayesi Bülteni No:72
10 Mayıs 2022
Shiftplanner Kitle Fonlama Yoluyla 1,82 Milyon TL’lik Fon Topladı

Vardiyalı personel yönetimine odaklanan ve bu alanda yazılım geliştiren Shiftplanner, Fonbulucu.com üzerinden katıldığı kitle fonlama turunda 1,82 milyon TL’lik yatırım topladı. Kitle fonlama yatırım turunu 72 saatte tamamlayan girişim, %120 oranında fonlandı. Vardiyalı çalışma süreçlerini yapay zekâ desteği ile dijitalleştirmeyi öngören Shiftplanner, vardiyalı çalışma sistemine sahip şirketlerin, vardiyalı personel yönetim süreçlerini optimize etmektedir. Girişim, aldığı yeni yatırımı, satış ve pazarlamaya daha fazla kaynak ayırarak, müşteri sayısını artırmak için kullanacağını açıkladı.

https://webrazzi.com/2022/04/29/shiftplanner-kitle-fonlama-yatirim-turunda-1-82-milyon-tl-fon-topladi

 

Türk Telekom Ventures Girişim Hızlandırma Programı PİLOT 10. Dönemine Başlıyor

Girişim hızlandırma programı PİLOT’un bu dönemki eğitimleri Türk Telekom Akademi Girişimcilik Okulu’nun desteği ile verilecek. PİLOT girişimleri, 5G teknolojilerindeki yenilikleri, yapay zekâ, artırılmış gerçeklik ve strateji yönetimi gibi konularda operatör deneyiminden faydalanabilecek. PİLOT hızlandırma programından bugüne kadar 91 girişim mezun oldu, 5’i PİLOT mezunu olan 10 girişime TT Ventures ile yatırım yapıldı. Türk Telekom’un PİLOT kapsamında bugüne kadar girişimlere verdiği destek 10 milyon TL’yi aştı. Türk Telekom Ventures adına yapılan açıklamada; bu dönem PİLOT’a kabul edilen girişimlere TT Ventures’tan yatırım, Türk Telekom ile iş birliği ve 100 bin dolara kadar nakit desteği vb. faydaların sunulacağı açıklandı.

https://www.iha.com.tr/haber-turk-telekom-akademiden-girisimcilik-okulu-1055992/

Fintech Şirketi FigoPara 2022’in İlk 3 Ayında 3 Milyar TL’lik Finansmana Aracılık Etti

Müşteri firmalarının işletme sermayelerini genişletmeyi ve tedarikçi finansmanına aracılık etmeyi hedefleyen Figopara, geliştirdiği Figo Kolay Finansman hizmetiyle büyümeye devam ediyor. 2022’nin ilk 3 ayında, 2021’in aynı dönemine göre 10 kat büyüyen ve 3 ayda 3 milyar TL değerinde finansmana aracılık eden Figopara, beraber çalıştığı alıcı sayısını 3 katına, tedarikçi sayısını 5 katına çıkardı. 2022’nin ilk 3 ayında Figopara’dan en fazla finansman arayan sektörler arasında; imalat, toptan-perakende ticaret, e-ticaret ve telekomünikasyon sektörleri bulunmaktadır. Figopara adına yapılan açıklamada; 2021 yılında İtalya ile başlayan uluslararasılaşma çalışmalarının bu yıl Londra, Yunanistan, Orta Doğu ve Asya Pasifik ülkelerinde devam edeceği belirtildi.

https://www.bloomberght.com/fintech-sirketi-figopara-uc-ayda-3-milyar-tl-finansmana-aracilik-etti-2304440

 

Yurt Dışı Gelişmeleri

 

Karbon Kredi Platformu Pachama 55 Milyon Dolarlık Yatırım Aldı

Ormanları korumayı ve genişletmeyi hedefleyen karbon kredi platformu Pachama, Future Positive liderliğinde gerçekleşen B serisi yatırım turundan 55 milyon dolarlık yatırım aldı. Yapay zeka kullanarak firmaların aldığı karbon kredilerini doğrulayan Pachama, aldığı yatırım ile çalışan ve Ar-Ge projesi artıracaklarını belirtti. Karbon emisyonlarının etkilerini azaltmak için karbon kredisi alan firma sayısı artmaktadır. Pachama, kullandığı teknoloji ile, karbon kredisi pazarında gerekli şeffaflığı sağlamak için çalışmaktadır. Müşterileri arasında Airbnb, Microsoft ve Netflix’in bulunduğu Pachama, son 3 yıl içinde, 14 farklı ülkede, 150 proje üzerinde çalışmıştır.

https://www.reuters.com/business/sustainable-business/carbon-credit-platform-pachama-raises-55-mln-latest-funding-round-2022-05-05/

Fransız Sağlık Girişimi Alan 183 Milyon Euro Yatırım Aldı

Kendi sağlık sigortası ürünlerini satan Fransız girişim Alan, E Serisi yatırım turunda 183 milyon euroluk yatırım aldığını duyurdu. Geçen yıl 1,4 milyar euro değerlemeye sahip olan şirket, E Serisi yatırım turunun ardından değerlemesini 2,7 milyar euro’ya yükseltti. Alan, sağlık hizmetinde insanların tüm soru ve ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir süper uygulama hizmeti vermekte; sigorta ürünlerinin ötesine geçen bir sağlık hizmeti girişimi olma yolunda ilerlemektedir. Alan, mevcut durumda Fransa, Belçika ve İspanya’da faaliyet göstermektedir.

https://techcrunch.com/2022/05/04/alan-raises-another-193-million-for-its-medical-one-stop-shop-startup/

Dijital Banka Neo Financial 145 Milyon Dolarlık Yatırım Aldı

2019 yılında kurulan Kanada merkezli Neo Financial, Valar Ventures liderliğinde gerçekleşen yeni yatırım turunda 145,2 milyon dolarlık yatırım aldı. Yatırımla birlikte şirketin değerlemesi de yaklaşık 785 milyon dolara ulaştı. Girişimin kullanıcı sayısı da 1 milyonu aşarak böylece Kanada’nın en hızlı büyüyen girişimlerinden biri oldu. Neo Financial, önde gelen finans kurumlarıyla kurduğu ortaklıklar sayesinde üyelere harcama ve tasarruf için güvenli bir yol sunuyor. Neo’nun kredi kartı ATB Financial tarafından veriliyor ve Mastercard ağı tarafından destekleniyor. Neo Financial, aldığı yatırımı yeni ürünler geliştirmek ve platformuna yeni özellikler getirmek için kullanmayı planladığını açıkladı.

https://techcrunch.com/2022/05/05/canadas-neo-financial-closes-on-145m-series-c-surpasses-1-million-in-customers/

 

Bu Hafta Açıklanan Ekonomik Veriler

Türkiye

5 Mayıs 2022

Euro Bölgesi

3 Mayıs 2022

ABD

4 Mayıs 2022

 

Yasal Uyarı

İşbu içerik, yalnızca bilgilendirme amacıyla paylaşılmıştır. Yayımlandığı tarih itibariyle günceldir ve yeniden güncellenmesi planlanmamaktadır. Herhangi bir güvenceyi, finansal ürünü veya aracı, belirli bir yatırım veya stratejiyi tavsiye etmemektedir. İşbu içerik; herhangi bir yatırımın veya stratejinin değerine, karlılığına veya uygunluğa yönelik vergi, hukuk veya yatırım tavsiyesi sağlamamaktadır. Finansal Eksen, iştirakleri, temsilcileri ve çalışanları da dahil olmak üzere içerikte mevcut olabilecek hatalardan, uyumsuzluklardan, tutarsızlıklardan veya içerik nedeniyle tarafınızca alınan herhangi bir eylemden sorumlu tutulamaz. İşbu içerik ve içerik kapsamında paylaşılan tüm bilgi, belge ve görsellere ait fikri mülkiyet hakları Finansal Eksen’e aittir. Finansal Eksen’in yazılı izni alınmadan kopyalanamaz, yayınlanamaz çoğaltılamaz, değiştirilemez veya kullanılamaz.

 

Finansal Eksen | GGI

https://www.finansaleksen.com.tr/

https://www.facebook.com/financialaxis/

https://www.linkedin.com/company/finansal-eksen/

Bu makaleyi beğendiniz mi? Hemen paylaşın.

Finansal Eksen