Dış Ticaret ve Girişim Sermayesi Bülteni No:73
23 Mayıs 2022
FITTY, 1 Milyon TL Yatırım Aldı

2021 yılında İstanbul’da kurulan FITTY, Tamer Capital’dan 10 milyon TL değerleme üzerinden 1 milyon TL yatırım aldı. Bu anlaşma ile yazılım, iş planı, ekipleşme ve pazarlama gibi başlıklarda girişim geliştirme hizmetini de Tamer Capital sağlayacak. Anlaşmalı spor merkezlerinde herhangi bir sabit üyelik ücreti ödemeden dakika başına fiyatlandırma ile kullanıcılarının spor yapmasına imkan tanıyan girişim, hali hazırda 411 spor merkeziyle hizmet vermekte.

https://webrazzi.com/2022/05/10/fitty-10-milyon-tl-degerleme-uzerinden-1-milyon-tl-yatirim-aldi

 

Yerli Yatırım Ağı İn4startups, 750 Bin TL Yatırım Aldı

2022 Nisan ayında kurulan in4startups 7,5 milyon TL değerleme üzerinden 750 bin TL’lik yatırım aldı. Girişimciler ile yatırımcıları buluşturmayı hedefleyen İn4startups Mayıs ayı itibariyle girişimlerin başvurularını kabul etmeye başladı. İn4startups, sistemden başvuru yapan girişimciler ön değerlendirmeden başarıyla geçtikleri takdirde, girişim analizi, girişimci analizi, değerleme analizi, hukuk analizi ve mali analize tabi tutuluyor. Bunun yanı sıra, yatırımcıların beklentilerini ölçen bir yatırımcı analizi yapıyor. Şirket, 2022 yılında etki odaklı yatırımcılık, algoritma geliştirme ve global seviyede hizmete açılabilmek için 3 farklı yatırım turuna daha katılmayı hedefliyor.

https://egirisim.com/2022/05/12/yerli-yatirim-agi-in4startups-7-5-milyon-tl-degerleme-uzerinden-750-bin-tl-yatirim-aldi/

Ecomercek, Eczacıbaşı Momentum’dan 125 Bin Dolar Yatırım Aldı

Eczacıbaşı Topluluğu içinde yer alan ve yenilikçi fikirlerin hayata geçmesini sağlamak amacıyla kurulan kurum içi girişimcilik programı Eczacıbaşı Momentum, Ecomercek’e 125 bin dolarlık yatırım yaptı. Bilinçli tüketimi odağına alan girişim Ecomercek, günlük yaşamda kullanılan hızlı tüketim ürünlerini ve içeriklerini çevre ve sağlık etkilerine göre bütünsel bir yaklaşımla değerlendiriyor. Böylelikle platform, tüketim alışkanlıklarını dönüştüren bir çözüm sunuyor. Eczacıbaşı Momentum, bu yatırımı ile, topluluğun kurum içi girişimcilik programlarını desteklemeyi, yenilikçi çözümlerin doğup büyümesine ve şirketleşen girişimlerin ölçeklenebilirliğe ulaşmasına destek olmayı hedefliyor.

https://startupteknoloji.com/ecomercek-eczacibasi-momentumdan-125-bin-dolar-yatirim-aldi/

 

Yurt Dışı Gelişmeleri

 

Token.io 40 Milyon Dolar Yatırım Aldı

2016 yılında Londra’da kurulan girişim, Cota Capital ve TempoCap’in ortak liderliğinde gerçekleşen yatırım turunda 40 milyon dolar yatırım aldı. Açık bankacılık girişimi Token.io, geliştirdiği API sayesinde ödemelerin tek platform üzerinden yapılmasını sağlamakta. BNP Paribas, HSBC, Mastercard, Nuvei, Paysafe, Ecommpay, Rewire, Coingate, Raypd, Sonae Universo, Volt, Vayn vb. küresel çapta müşterileri bulunmakta.

https://techcrunch.com/2022/05/12/token-io-raises-40m-to-expand-open-banking-based-account-to-account-payments-in-europe/

Pazar Yeri Faire Seri G Turunda 416 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Yerel ve bağımsız perakendecileri global markalarla birleştirmek için veri odaklı bir yaklaşım benimseyen, özellikle yapay zekadan yararlanarak toptan satış pazarı olarak faaliyet gösteren Faire, Seri G turun devamında 416 milyon dolarlık yatırım aldı. Bu yatırımın 196 milyon doları Sequoia ve Y Combinator’dan, geri kalan 220 milyon doları ise diğer yatırımcılardan geldi. Faire, markalar için satış, pazarlama ve analiz araçları sağlıyor, böylece satıcıların toptan satış işlerini basitleştirebiliyor. Platform, aynı zamanda perakendecilerin Amazon’da satılmayan ürünleri ve çevre dostu ürünler de dahil dünyanın dört bir yanından ürünleri keşfetmesine yardımcı oluyor. Faire, aldığı yeni yatırımla global olarak genişlemesine devam edecek ve yeni işe alımlar yapacak.

https://techcrunch.com/2022/05/10/faire-lands-416m-extension-from-yc-sequoia-and-others-for-online-wholesale-marketplace/

Sözleşme Oluşturmayı Kolaylaştıran PocketLaw, 10 Milyon Euro Yatırım Aldı

2020 yılında kurulan girişim PocketLaw, Atomico tarafından yönetilen A serisi yatırım turunda 10 milyon Euro yatırım aldı. Şirketlerin tüm sözleşmelerini oluşturmalarına, imzalamalarına ve yönetmelerine olanak sağlayan girişim, kullanıcıların otomasyon ve dijital ekran destekli soru-cevaplarıyla dakikalar içinde yasal anlaşmalar oluşturmasını mümkün kılmakta. Bu yatırım, başta İngiltere’de olmak üzere Avrupa pazarlarında genişlemek ve ekibin yasal, teknik ve operasyonel alanlarda büyütülmesi için kullanılacak.

https://sports.yahoo.com/pocketlaw-pair-raise-8-5-102324690.html

 

Bu Hafta Açıklanan Ekonomik Veriler

Türkiye

10 Mayıs 2022

Euro Bölgesi

13 Mayıs 2022

ABD

11 Mayıs 2022

 

Yasal Uyarı

İşbu içerik, yalnızca bilgilendirme amacıyla paylaşılmıştır. Yayımlandığı tarih itibariyle günceldir ve yeniden güncellenmesi planlanmamaktadır. Herhangi bir güvenceyi, finansal ürünü veya aracı, belirli bir yatırım veya stratejiyi tavsiye etmemektedir. İşbu içerik; herhangi bir yatırımın veya stratejinin değerine, karlılığına veya uygunluğa yönelik vergi, hukuk veya yatırım tavsiyesi sağlamamaktadır. Finansal Eksen, iştirakleri, temsilcileri ve çalışanları da dahil olmak üzere içerikte mevcut olabilecek hatalardan, uyumsuzluklardan, tutarsızlıklardan veya içerik nedeniyle tarafınızca alınan herhangi bir eylemden sorumlu tutulamaz. İşbu içerik ve içerik kapsamında paylaşılan tüm bilgi, belge ve görsellere ait fikri mülkiyet hakları Finansal Eksen’e aittir. Finansal Eksen’in yazılı izni alınmadan kopyalanamaz, yayınlanamaz çoğaltılamaz, değiştirilemez veya kullanılamaz.

Finansal Eksen | GGI

https://www.finansaleksen.com.tr/

https://www.facebook.com/financialaxis/

https://www.linkedin.com/company/finansal-eksen/

Bu makaleyi beğendiniz mi? Hemen paylaşın.

Finansal Eksen